Neler Yeni

Sizce Atatürkün Cumhuriyeti kurduktan sonra yaptığı en büyük hata neydi?

Status
Bu konu kilitlenmiştir.

JokerAllame

80+ Silver
Tarım
Doğru yatırımlar vs.
Çok detaylı konuşmak dogru olmaz zaman gösterecek.

Ama bu 1 2sene içerisinde birçok seçim olacak gerek ABD gerek Avrupada. Her sey değişecek yani.
Ufff her yıl aynısını diyorlar o olacak bu olacak hiçbirşey olmuyor en iyisi üniversteyi okuyup go brrr

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Şeriat kadar saçma bir yönetin biçimi yoktur. Bir devlet bir dine bağlı yönetilemez, dünyanın en saçma olayıdır.
Su an şeriat ile yönetilseydik, S400 diye övündüğümüz füzelere dahi sahip olamayacaktık
Çünkü şeriatın kurallarında kafir bir ülke ile ticaret yapılamaz gibi bir ibare var. Anca Suudi Arabistan'dan silah alırdık herhalde.
Irkçı değilim, fakat Türk ırkının Araplar ile bir tutulmasını doğru bulmuyorum. Türk ırkı özeldir, örf adetleri Arap ırkından farklı olmalıdır.
Osmanlı dönemimde o kadar Araplaşmıştık ki, hala dünyada Türk'leri Arap sananlar var.
Irkçı falan değilim, sadece Türk ırkı özel olmalıdır, kendine has örf adetleriyle.
Senin araştırmadığın belli.

lerensavasl

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,224
İsim
Eren Savaş
Arkadaşlar tartışmak güzel bir şey. Bu konularda kafa patlatıp birbirinizle görüşlerinizi paylaşmak güzel bir şey. Ama siz dediğiniz zaman "ben haklıyım." işte orada bitiyor. Artık söylenecek hiçbir şey yok. Şuanda Türkiye'yi özetle deseler bu konuyu gösteririm. Anlayışsız, karşısındakini dinlemeyen, fikirlerine saygı göstermeyen, dediğim dedik bir ülke. Herşeyiyle.

haktanugur3

80+ Gold
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,537
İsim
Ahmet Haktan Uğur
Instagram
haktanugur3
Steam
haktanugur3
Twitter
haktanugur3
Discord
haktanugur3
Reddit
haktanugur3
İnönü siyasi olarak Atatürk kadar başarılı değildi ama askeri olarak bir dehaydı.
Çok hakkını yemeyin İnönü'nün.
İnönü pek sevmediğin belli, Atatürk'ü seviyor musun peki?
O zaman siyasete atılmasaydı.

caglaracikmese

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Neden yapmayalım başka ülke ile ticaret osmanlı yapıyordu o zaman osmanlı'da yaptı o hilafet değil miydi? Şeriat mantıksız olabilir ama senin dediğin daha saçma Hilafet'i geçmişle karıştırma günümüze uyarlamalıyız
Hilafet'in neresi mantıklı, adil? Düşün, bir adam geliyor ve 100 sene boyunca onun soy ağacındaki insanlar ülkeyi yönetiyor.
Bunun neresinde mantık ararsınız? Atatürk iyi ki hilafeti kaldırdı diye dua etmeniz gerekirken, hala hilafet günümüze uyarlanmalı diyorsunuz. Cidden garip.

Excator23cm

80+ Gold
Şeriat kadar saçma bir yönetin biçimi yoktur. Bir devlet bir dine bağlı yönetilemez, dünyanın en saçma olayıdır.
Su an şeriat ile yönetilseydik, S400 diye övündüğümüz füzelere dahi sahip olamayacaktık
Çünkü şeriatın kurallarında kafir bir ülke ile ticaret yapılamaz gibi bir ibare var. Anca Suudi Arabistan'dan silah alırdık herhalde.
Irkçı değilim, fakat Türk ırkının Araplar ile bir tutulmasını doğru bulmuyorum. Türk ırkı özeldir, örf adetleri Arap ırkından farklı olmalıdır.
Osmanlı dönemimde o kadar Araplaşmıştık ki, hala dünyada Türk'leri Arap sananlar var.
Irkçı falan değilim, sadece Türk ırkı özel olmalıdır, kendine has örf adetleriyle.
Ayrıca "Kafirlerle ticaret yapılamaz" bu söz'ün kanıtı var mı?

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
yorumlama herkesin kalbine ve aklına göre değişir bana göre insana sevap kazandıran şey kuranı okumak değil onu anlamak ve hayatında uygulamak ayrıca türkçe okumanın dine uymadığı ne malum ? bu evrensel bir din ben kendi dilimde okuyorum
Bak doğru söylüyorsun. Ben Türkçe okumak İslam'a uymaz demedim. Sırf Türkçe okumak yeterli değil dedim. Anlamak ve hayatına uygulamak konusunda %100 haklısın

emrahclkl

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
22
İsim
Emrah Çelikel
Kuran'ın ve ezanın türkçe olmamasının sebeplerinden biri türkçenin zayıf kalmasıdır. Kuran 610 - 632 yılları arasında inmiştir. O zamanlarda Arap edebiyatı zirve dönemlerini yaşadığı için ve arapçada bulunan kelimelerin 50 - 60 farklı anlam taşıyabildiğinden Kuran arapça olarak bizlere ulaşmıştır. Eğer Türkçe olsaydı kelimelerin manalarını tam olarak anlayamayabilirdik ve çok daha uzun olabilirdi. Kuran'ın meallerine baktığında birçok parantez içinde yazı görebilirsin bu da söylediğim şeyi kanıtlar niteliğindedir.
Kuranın anlattığı şey çok büyük bir şey değil.Bu kadar karmaşa yaratmaya gerek yok.İyi insan olmaktan bahsediyor.Yani hepimizin değer yargılarından.Arapçada çok farklı anlamlar olabilir fakat kastedilen anlam önemlidir.Türkçeye çevrilmesinde bir sıkıntı yok o yüzden.

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
67,680
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları
Tartışma bu şekilde devam edecekse konuyu kilitleyeyim?

Status
Bu konu kilitlenmiştir.
Top Bottom