Neler Yeni

Sizce dinler gerçek mi?

alovra

80+ Bronze
Arkadaşlar sizce dinler gerçekmi neden var din gerçeksede somut bir kanıt varmı mesela kuran da namaz nasıl kılınacağı yazmiyormuş okumadım tabikide bilmiyorum hiç instagram kitlesinden duymustum ama baska bir kitapta anlatılıyor benim istediğim şey sadece o kitaptaki bilgiler internetteki kanıtlar haricinde
Tabikide benim anlayacağım şekilde çünkü hiç bir dini bilmiyorum yaş 16 metafizik hakkındaki düşünceleriniz nedir

• Beğen
Reaksiyonlar: Che_
Arkadaşlar sizce dinler gerçekmi neden var din gerçeksede somut bir kanıt varmı mesela kuran da namaz nasıl kılınacağı yazmiyormuş okumadım tabikide bilmiyorum hiç instagram kitlesinden duymustum ama baska bir kitapta anlatılıyor benim istediğim şey sadece o kitaptaki bilgiler internetteki kanıtlar haricinde
Tabikide benim anlayacağım şekilde çünkü hiç bir dini bilmiyorum yaş 16 metafizik hakkındaki düşünceleriniz nedir
Tartışmaya çok fazla açık bir konu açıkçası. Dinler gerçekte olabilir olmayabilir ama kime göre ve neye göre dinler gerçek veya değil. Evet Allahın gönderdiği bir den fazla din var ama en uygunu son gönderilen din yani İslam dini olarak görülüyor. Ama bu bize göre veya arap ülkelerine göre. Ama bir hristiyana göre de gerçek en uygun din kendi dinidir. O yüzden saatlerce de tartışsak birbirimizi de yesek gerçeği asla öğrenemeyiz. Kendi görüşümse aslında çok fazla karışık. Bazen kendimi çok inançlı hissediyorum bazen ise boşluğa düşüp inandığım değerleri sorguluyorum o yüzden ben de net bir şey diyemiyorum. Metafizik denilen şeye ise inanmıyorum.

alovra

80+ Bronze
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
fix 3 güne bir açılıyo böyle konular. eski konulara bak hocam. aynı şeyler tekrar tekrar anlatılacak çünkü. kendinde oku bak ona göre karar verirsin.
Evet varmış ben bulamamıştım aramanın yanındaki şey den dolayi galiba teşekkürler yinede
Mesaj otomatik birleştirildi:

Tartışmaya çok fazla açık bir konu açıkçası. Dinler gerçekte olabilir olmayabilir ama kime göre ve neye göre dinler gerçek veya değil. Evet Allahın gönderdiği bir den fazla din var ama en uygunu son gönderilen din yani İslam dini olarak görülüyor. Ama bu bize göre veya arap ülkelerine göre. Ama bir hristiyana göre de gerçek en uygun din kendi dinidir. O yüzden saatlerce de tartışsak birbirimizi de yesek gerçeği asla öğrenemeyiz. Kendi görüşümse aslında çok fazla karışık. Bazen kendimi çok inançlı hissediyorum bazen ise boşluğa düşüp inandığım değerleri sorguluyorum o yüzden ben de net bir şey diyemiyorum. Metafizik denilen şeye ise inanmıyorum.
Gün gün şaşırıyorum orta 8 yada lise 1 de baya bi metafizik le alakali seyler anlatilmis ti bu durum geceleri hala beni uykusuz birakiyor din konusuda beynimi eritiyor şu an boş boş mu geldim ne yapacam diye başımı ağrıttı

umuttt

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,487
İsim
umt
Discord
umt#4257
bana göre gerçektir ama muammadır somut kanıtı kuranı kerimdir

alovra

80+ Bronze
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
bana göre gerçektir ama muammadır somut kanıtı kuranı kerimdir
şu an atmosfer hakkında araştırma yapıyordum fussilet Böylece Allah onları iki günde yedi gök olmak üzere yerine koydu. Her göğe kendi işini bildirdi. Biz en yakın göğü kandillerle süsledik ve koruduk. İşte bu çok güçlü ve her şeyi bilen Allah'ın takdiridir.

ama bi yerde gök 5 katman bi yerde 7 ingilizce kaynakalrada bakacağım bi yerdede 6 anlamış değilim halen

Che_

80+ Platinum
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,937
İsim
MehmedVII
Evet vardır. Biraz daha aydınlanmak istersen:

TrackVoice

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,166
İsim
İsimsiz
İlgilendiği Kategoriler
Baydırmen
Instagram
TheCarSave
Steam
TrackVoice
normalde kuran dinin temelidir ve extra hiç bir şeye gerek yoktur. Ama içerisinde namaz nasıl kılınıyor diye bişey yok. Hadisleri sorsan kaç yıl önceki şeyler değişmediğini nereden bilelim? Günümüzde teknolojinin ne kadar ileride olduğunu bilsekte birisi istediğini kolayca değiştirbiliyor. Aradan bir gün geçtiğinde eskisini unutuyoruz aradann 1500 yıl geçmiş o hadisin gerçek olduğuna bir dayanak yok. Kuranda yazsa tamam deriz ama yazmıyor. Bence kuranda anlatılan Allah(tanrı) veya yaratıcı her ne dersiniz. Bana göre kalpten bir yaratıcının olduğunu inanıp kuranda yazılan duaları okusak geçerli sayılır. Çünkü namaz kılan bir insanın kabul ettiği duayı biz içimizden okusak kabul etmeyecek mi? Namaz kılmayanlar direkt cehennemlik mi? O kadar yaşam boyunca inanmış, iyi davranmış, kimseye zararı dokunmamış bir insan cehenneme mi gidecek? Bana eksik geliyor. Günümüz islama inananlar araplara tapıyor. Kuranda bile arapların pis bir zihniyet olduğu açıkça belli. Geçmişteki savaşlara bakarsakta islamiyetin yayılmasını engelleyen arapların olduğunu görebilirsiniz.

cerrahh

80+ Bronze
şu an atmosfer hakkında araştırma yapıyordum fussilet Böylece Allah onları iki günde yedi gök olmak üzere yerine koydu. Her göğe kendi işini bildirdi. Biz en yakın göğü kandillerle süsledik ve koruduk. İşte bu çok güçlü ve her şeyi bilen Allah'ın takdiridir.

ama bi yerde gök 5 katman bi yerde 7 ingilizce kaynakalrada bakacağım bi yerdede 6 anlamış değilim halen
göğün 5 katman olduğu nerede yazıyor hocam? İslam'da gök 7 kattır.

Emsal

80+ Silver
Hocam siz ne kadar gerçekseniz dinler çok daha gerçek benim için

alovra

80+ Bronze
göğün 5 katman olduğu nerede yazıyor hocam? İslam'da gök 7 kattır.
islamda 7 bilimde 5 google de 6 anlatmak istediğim herkes ayrı bir şey söylüyor hangisi doğru
Evet vardır. Biraz daha aydınlanmak istersen:
inanın şu an kafam bunu hiç almıyor beynim eridi bu konudan ötürü rahat bir zamanda okuyacağım
Hocam siz ne kadar gerçekseniz dinler çok daha gerçek benim için
o sizin için kuran için nedir işte lütven yanlış anlamayın dini kötülemek gibi bir amacım yok sadece kafam cidden çok karıştı bi an dedim ben neden yaşıyorum o an böyle bir konu geldi aklıma

• Beğen
Reaksiyonlar: Che_

Emsal

80+ Silver
islamda 7 bilimde 5 google de 6 anlatmak istediğim herkes ayrı bir şey söylüyor hangisi doğru

inanın şu an kafam bunu hiç almıyor beynim eridi bu konudan ötürü rahat bir zamanda okuyacağım

o sizin için kuran için nedir işte lütven yanlış anlamayın dini kötülemek gibi bir amacım yok sadece kafam cidden çok karıştı bi an dedim ben neden yaşıyorum o an böyle bir konu geldi aklıma
Geçenlerde bu tarz bir konu geçmişti hocam orda aklıma gelenleri yazdım
'Bunca yıldır din konusunda kandırılmış mıyım?' adlı paylaşımdaki yorum
https://forum.donanimarsivi.com/kon...nusunda-kandirilmis-miyim.856589/post-7911102

alovra

80+ Bronze
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,046
Üyeler
140,753
Son üye
brostez
Top Bottom