Neler Yeni

Sizce Ezan Türkçe Okutulmalı Mı?

Ezan Türkçe Okutulmalı mı

• Evet

Oylar: 28 41.2%
  • Hayır

Oylar: 40 58.8%

• Oy kullanan toplam üye
    68

eneskaya6

80+ Bronze
Durduk yere evde otururken mi geldi bu konu 🤣 gıdım de forumda konu açım tartışalım

K1NGO82

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Arapça okutulmalı. Türkçe okutulurken anlam kayması olabilir çünkü.

EmreE

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
13
İsim
Emre Eldivan
Hiçbir dil bir ötekine tamamen çevrilemez. Ezan evrenseldir. Dünyanın her yerinde arapça okunur. Kur'an veya hadisin arapçası korunmalıdır. Çünkü Türkçesi kişiden kişiye değişir açınız bakınız Kur'an meallerine aynı arapça kelimeler kaç farklı kelime ile dilimize çevrilmiştir.

Dahası  
Reaksiyon skoru
126
İsim
Kadir Çelik
okutulmasına karşı değilim ama giden bir şeyi bozmaya gerek yok. geçmişte oldu bitti daha konusu açılmamalı ezan her yerde aynı okunuyor sonuçta.

Charlster

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
284
İsim
Cihan Mert Karagöz
Sonra ülke neden gelişmiyor adamlar bilimde ilimde ilerliyor biz ezan türkçe olmalı mı ?
Rasûlüm! Orada bulunsaydın güneşin doğduğu zaman onların mağaralarını sağ taraftan dolaştığını, battığı zaman ise onları sol taraftan makaslayıp geçtiğini, böylece üzerlerine doğup onları rahatsız etmediğini görürdün. Onlar mağaranın genişçe bir yerinde idiler. Onların bu şekilde korunmaları, Allah’ın kudretini gösteren delillerden biridir. Allah kimi doğru yola erdirirse, işte gerçekten doğru yola ermiş kimse odur. Kimin de yoldan sapmasına fırsat verirse, artık sen ona doğru yolu gösterecek bir yardımcı bulamazsın. (Kehf / 17. Ayet)

Onlar uykuda oldukları halde sen onları uyanık sanırdın. Tek yanlarına yatıp zarar görmemeleri için biz onları kâh sağa kâh sola çeviriyorduk. Köpekleri de mağaranın girişinde ön ayaklarını uzatmış yatmaktaydı. Eğer onları bu halleriyle görseydin dönüp kaçardın ve onlar yüzünden için korkuyla dolardı. (Kehf / 18. Ayet)

Bu iki ayeti şu yüzden atıyorum. burda 300 yıl uyuduğu söylenen kişilerin üzerine güneşin nasıl vurduğu ve sürekli olarak sağa sola döndürüldüğü söyleniyor. Eğer yatalak bir hastaya bakan gördüysen onların da sürekli hastayı döndürdüğünü görürsün. Çünkü sürekli aynı tarafa yatarsan et çürümeye başlıyor.

Bunu gördükten sonra sen din ile bilimi ayırabilir misin? Hayır, çünkü din bilim ile çelişmez. Tabi bu kısımda sorgulanması (araştırılması) gereken bir kısım.

Dahası  
Reaksiyon skoru
9,439
İsim
Diyarhan
Arapçam olmadığım için ne emir verdiğibi ne buyurduğunu bilmiyorum.

Hudzell

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,425
İsim
Hakan
İlgilendiği Kategoriler
Mining, Trading, Kripto, Crack
Bir dili diğerinden kutsallaştırıp alakası olmayan ülkenin vatandaşları buna maruz bırakılmamalı.
Anlamı kaybolur diyenler için de ben yaradanın arapça dilini de başka dillere çevrilince anlamı kaybolmayacak şekilde yarattığını düşünüyorum, aksi taktirde tövbe haşa diyeceğimiz yorumlar oluşabilir.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
971,454
Üyeler
153,563
Son üye
Daphne
Top Bottom