Neler Yeni

Sizce hangi marka (Monster, Asus, MSI, Huawei) laptopu almalıyım ve neden?

Flamesa

80+ Silver
Öncelikle ilginiz ve önerileriniz için gerçekten teşekkür ederim.

Oldukça güzel gibi duruyor, Huawei ile kıyaslama yapınca daha makul gibi gözüktü.
Şimdi önümde 3 seçenek oldu; gerçi Huawei bu noktada 3. sıraya düştü; ama son ana kadar onu da aklımın bir köşesinde tutacağım.
Keşke sadece ekran kartı olmayan versiyonunu yapıp diğer özellikleri aynı bıraksaymışlar dedirtiyor; ama yine de güzel.
Merak ettiğim bir diğer şey ise bu cihazda ek depolama slotu bulunup bulunmadığı ve buna ek olarak da diğer cihaz gibi ram gömülü mü geliyor?
Evet bu modelinde Ram'i 2x8 şeklinde gömülü ve tek SSD yuvası var. Aslında nerdeyse tüm özellikleri aynı sadece ekran tazeleme hızı farklı. SSD'nin de aynı olma ihtimali var. Birde adaptör farklı tabi, daha küçük ve hafif.

Annawork

80+
Bu son önerdiğiniz bilgisayar basit oyunları oynamamızda izin verir mi?
Zaman zaman oyun oynama isteğini karşılayıp karşılayamayacağını merak ettim.
Mesela, Hearts of Iron IV ve benzeri strateji oyunlarını.
Huawei bilgisayarını incelediğimde CS GO oyununu denediklerini ve minimum FPS değerinin 35'e düştüğünü gördüm.
Bu da bana bu son sunduğunuz bilgisayarın da yukarıda bahsettiğim strateji oyunu gibi oyunları oynatıp oynatmayacağını düşündürdü.

Bunun yanı sıra her iki model arasında 4000₺'lik bir fark mevcut, eğer bu özelliklerde 10 bin skalasında bir Lenovo biliyorsanız onu da söyleyebilirsiniz.
Mesela son sunduğunuz bilgisayara GTX1650 veya GTX1650Ti ekledikleri bir senaryo gibi.

Flamesa

80+ Silver
Bu son önerdiğiniz bilgisayar basit oyunları oynamamızda izin verir mi?
Zaman zaman oyun oynama isteğini karşılayıp karşılayamayacağını merak ettim.
Mesela, Hearts of Iron IV ve benzeri strateji oyunlarını.
Huawei bilgisayarını incelediğimde CS GO oyununu denediklerini ve minimum FPS değerinin 35'e düştüğünü gördüm.
Bu da bana bu son sunduğunuz bilgisayarın da yukarıda bahsettiğim strateji oyunu gibi oyunları oynatıp oynatmayacağını düşündürdü.

Bunun yanı sıra her iki model arasında 4000₺'lik bir fark mevcut, eğer bu özelliklerde 10 bin skalasında bir Lenovo biliyorsanız onu da söyleyebilirsiniz.
Mesela son sunduğunuz bilgisayara GTX1650 veya GTX1650Ti ekledikleri bir senaryo gibi.
Bu videoyu izleyebilirsiniz aynı model.
Aslında bu modelin 1650'li versiyonuda var fakat Türkiyede yok. 1650'li sadece ideapad 3 serisi var.

Annawork

80+
Türkiye'de olmaması kötü, Amazon'un yurt dışı sitesine baktım 5600 olanın ekran kartlısı için; ama sanırım yok veya ben ararken bir hata yapıyorum.
12 bin olan oldukça güzel; ama o zaman da seneye telefonumu değiştirmek istediğimde hiçbir bütçem kalmamış olacak.
Sizce kara cumaya kadar beklemek mantıklı olabilir mi?

Açıkçası hemen almak istememin nedeni pazartesi günü fiyatların artacağına yönelik düşüncelerim.
Buna ek olarak stokların tükenme olasılığı da kötü etkiliyor.
Şimdi zaten ürünleri indirimde gösteriyor; o zaman ekstra ne kadar indirim katarlar; veya katarlar mı bilemedim.

DJ. Mic Check

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Merhaba,

Bir laptop almak istiyorum; gerek iş için gerek ise üst düzey programları çalıştırmak istiyorum.
Bunun için birçok ürüne baktım ve bunlar arasında şunlar var...

1) Monster Notebook Abra A5 V18.2 15,6" 16GB Ram - 512GB Samsung PM9A1 M.2 SSD PCIe 4.0 x4
Fiyatı: 12.298,00 TL

2)
Asus TUF FX506HCB-HN144 Intel Core i5 11400H 8GB 512GB SSD RTX3050 Freedos 15.6"
Fiyatı: 10.698,99 TL
Not: Eğer satın alırsam +8GB ek ram takacağım; tabii eğer garanti kapsamı dışına çıkmaz ise.

3) MSI Bravo 15 B5DD-022XTR AMD Ryzen 5 5600H 8GB 512GB SSD RX5500M Freedos 15.6 FHD
Fiyatı: 10.437,95 TL

4)
HUAWEI MateBook 14 Windows 10 Home R7 - 16GB + 512GB - Gri
Fiyatı: 9.499 TL (Mouse ve çanta hediye veriyor) Çanta 999₺ Mouse 399₺ değerinde.

MONSTER:
Monster donanım bakımından zengin gibi duruyor. Kasanın ise alüminyum olduğunu görüyorum; ancak internette bu marka için net olarak ortak bir düşünceye rastlayamadım.
İyi diyenlerin yanında aynı oranda kötü diyenlerde var. Ayrıca servis durumu da en az Asus kadar kötüymüş.
Isınma problemi bu tarz bilgisayarlarda donanımlarını göz önüne aldığımızda kaçınılmaz; ama bu kaçınılmazlığında bir son noktası vardır.
Bu yüzden net bir sonuca ulaşamıyoruz.
Bunun yanında klavye sorunu yaşayan insanlarda çoğunlukta.

ASUS: Asus'a gelecek olursak servis insanlara cehennemi yaşatıyormuş.
Şikayet oranları azımsanamayacak kadar fazla ve sonuç hep olumsuz.
Bunun dışında yukarıdaki yazan model içinde pilde çalışırken donmalar yaşanıyormuş.
Buna örnek olarak da normal düzeyde web üzerinde gezinirken farenin imlecinde donmalar ve takılmalar olduğuna dair örnekler verilmiş.
Ürünü satın alırsam direkt olarak +8GB ram ekleyeceğim; ancak bunu kendimiz eklediğimizde garanti dışı oluyor mu bilemedim.

MSI: MSI Bravo içinse bir yorum bulamadım; daha doğrusu araştırmaktan yorulduğum için diğer iki markaya en yakın bu ürünü bulduğum için araştırma listeme bunu ekledim.

HUAWEI: Huawei Matebook ise birçok açıdan diğer bilgisayarlardan farklı; özellikle diğer bilgisayarların şarjı (Film izleme ve web üzerinde gezinme) ortalama 2 saat kullanım ömrü sunuyor.

Bu da bizlere yarı dizüstü yarı masaüstü bilgisayar sattıkları anlamına geliyor. Donanımlarını göz önüne aldığımızda bu normal gibi gelebilir; ama bunu göz ardı ettiğimizde Huawei üst düzey bir kullanım ömrü sunuyor.
Yaptığım araştırmalara göre Web üzerinde gezinmede 10 saat ve Film/Video izlemede 8.5 saat bir pil ömrüne sahip.

Eğer bu bilgisayar bana Photoshop/Illustrator 2021, Autocad 2021, Revit 2021 gibi programlarda bir problem yaşatmayacak ise gayet güzel bir bilgisayar gibi duruyor.
Son olarak Huawei diğerlerine oranla daha hafif ve kompakt bir bilgisayar ve 2K dokunmatik ekranı da mevcut.

Ancak 4 bilgisayar arasında yaklaşık 1000 & 2.500₺ arası fiyat farkları var ve bu noktada sizce hangisi daha mantıklı sormak istedim.

Dipnot:
Yukarıdaki markaların aynı fiyat aralığına sahip başka bir modelini biliyorsanız (Monster Hariç) öneride bulunabilirsiniz.
Oyun oynamayacaksan MacBook alabilirsin.

Annawork

80+
Oyun oynamayacaksan MacBook alabilirsin.
Oyuncu bilgisayarı gerektirecek düzeyde oyunlar oynamayacağım.
Sadece film ve internet üzerinde gezinmenin sıkıcı hale geldiği zamanlarda oyun oynama isteğini karşılayabilecek bir şey olmasını isterdim.
Oyun olarak da strateji oyunları olacak.
En uç olarak da düşük ayarlarda CS GO olur.

Onun dışında oyun oynamak için şarjı az giden oyuncu dizüstü bilgisayarlarını almaktansa ilerleyen zamanlarda masaüstü toplamak daha mantıklı geliyor.
Oyuncu bilgisayarlarına bakmamın ana nedeni almışken ileri düzey programları istediğim zaman çalıştırabilecek bir bilgisayar almaktı; ama net olarak bütçem dahilinde işte bu diyebildiğim bir şeye denk gelmedim.
Bu yüzden programlardan vazgeçip "Huawei 14" modeline alternatif bakmaya başladım.

Flamesa

80+ Silver
Türkiye'de olmaması kötü, Amazon'un yurt dışı sitesine baktım 5600 olanın ekran kartlısı için; ama sanırım yok veya ben ararken bir hata yapıyorum.
12 bin olan oldukça güzel; ama o zaman da seneye telefonumu değiştirmek istediğimde hiçbir bütçem kalmamış olacak.
Sizce kara cumaya kadar beklemek mantıklı olabilir mi?

Açıkçası hemen almak istememin nedeni pazartesi günü fiyatların artacağına yönelik düşüncelerim.
Buna ek olarak stokların tükenme olasılığı da kötü etkiliyor.
Şimdi zaten ürünleri indirimde gösteriyor; o zaman ekstra ne kadar indirim katarlar; veya katarlar mı bilemedim.
Bence beklemek mantıklı değil, yurtdışından bir tanıdık getirmeyecekse yurtdışından bakmak mantıklı değil gibi bu bütçede.

Annawork

80+
Bence beklemek mantıklı değil, yurtdışından bir tanıdık getirmeyecekse yurtdışından bakmak mantıklı değil gibi bu bütçede.
Hayır, yurtdışından getirecek birisi yok. Sadece Amazon'un vergi dahil sistemi ile getirtmeyi düşünmüştüm.
Yaklaşık 7 ay öncesinde Amazon'da Asus Zenbook Pro Duo i9 modeli vergiler dahil 31 bin fiyatındaydı ve ilerleyen zamanlarda bir umutla bunu almak istiyordum. Şimdi tekrar baktığımda bu fiyat şuan ki kur ile 53 bin olmuş.

Türkiye şartlarında ben de beklemenin iyi sonuçlar getirmeyeceğini biliyorum; ancak sürekli olarak piyasayı takip eden birisi olmadığım için geçen sene bu gibi durumlarda ne gibi senaryolar yaşandı merak etmiştim.

Flamesa

80+ Silver
Hayır, yurtdışından getirecek birisi yok. Sadece Amazon'un vergi dahil sistemi ile getirtmeyi düşünmüştüm.
Yaklaşık 7 ay öncesinde Amazon'da Asus Zenbook Pro Duo i9 modeli vergiler dahil 31 bin fiyatındaydı ve ilerleyen zamanlarda bir umutla bunu almak istiyordum. Şimdi tekrar baktığımda bu fiyat şuan ki kur ile 53 bin olmuş.

Türkiye şartlarında ben de beklemenin iyi sonuçlar getirmeyeceğini biliyorum; ancak sürekli olarak piyasayı takip eden birisi olmadığım için geçen sene bu gibi durumlarda ne gibi senaryolar yaşandı merak etmiştim.
Sanırım Amazonda satılmıyor bu modeller.

Bende hatırlamıyorum laptopların ne kadar indirime girdiğini fakat çok büyük bir indirim olmayacağını düşünüyorum.

Annawork

80+
Evet, ne yazık ki Amazon'da yok.
Sunduğunuz site üzerinden €899 olan cihaz vergiler ile burada ki 12 bin TL olandan daha fazlaya gelecektir.
Sanırım artık karar verme zamanı.
İlk sırada 5600 var ikinci sırada 5800 ve son olarak düşük ihtimal ile Huawei var.

Tekrardan tüm önerileriniz için teşekkür eder ve sağlıklı günler dilerim.

Flamesa

80+ Silver
Evet, ne yazık ki Amazon'da yok.
Sunduğunuz site üzerinden €899 olan cihaz vergiler ile burada ki 12 bin TL olandan daha fazlaya gelecektir.
Sanırım artık karar verme zamanı.
İlk sırada 5600 var ikinci sırada 5800 ve son olarak düşük ihtimal ile Huawei var.

Tekrardan tüm önerileriniz için teşekkür eder ve sağlıklı günler dilerim.
Rica ederim hayırlı olsun şimdiden, iyi akşamlar.

Dahası  
Reaksiyon skoru
11,186
İsim
Murat Orhan
İlk defa Monster öven seni gördüm.
Daha önce uzun yıllar kullandım 2 arkadaşıma da daha yeni aldırdım. Bence ovulmesi gereken bir marka. Plastik kasadan alüminyum ile güçlendirilmiş kasaya geçtiler ve control center i geliştirdiler. Piyasada herkes 1650 satarken aynı fiyata 3050ti li sistem sattılar.

Kamina

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Daha önce uzun yıllar kullandım 2 arkadaşıma da daha yeni aldırdım. Bence ovulmesi gereken bir marka. Plastik kasadan alüminyum ile güçlendirilmiş kasaya geçtiler ve control center i geliştirdiler. Piyasada herkes 1650 satarken aynı fiyata 3050ti li sistem sattılar.
Sanırım MSI kasaya geçtiler.

Top Bottom