Neler Yeni

Solak gitar mi almaliyim?

-cN4

80+ Bronze
Arkadaslar gitar aldim ve sag elle calabiliyorum, yardimci olan herkese cok tesekkurler :)

Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Efe Aras
Selam arkadaslar.
Ben gitar alacagim fakat solak mi almaliyim yoksa saglak mi bilmiyorum.
Sol elle yazi yaziyorum ama saglak gitar alsam problem olur mu yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler.
Kanka ben iki elimi de iyi kullanırım ama 5 yıldır akustik çalıyorum hep sağ ile kullandım sağ elim soldan biraz daha iyi olduğu için. Hangi elin daha iyiyse onu almalısın. Elektro aldığımda da sağlak alırım muhtemelen.

DoğukanYzc

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
597
İsim
Doğukan
Selam arkadaslar.
Sol elle yazi yaziyorum ama saglak gitar alsam problem olur mu yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler.
Solaksan sol al

White Ravens

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
Selam arkadaslar.
Bu şekilde karar verilmez.
Bulunduğun şehirde herhangi bir müzik markete veya enstrüman satan mağazaya gidip bunu deneyebilirsin.

• Beğen
Reaksiyonlar: -cN4

White Ravens

80+ Platinum
En İyi Cevap
5

White Ravens

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
Eğer kesik kasa değilse klasik gitarlarda sağ-sol olmaz zaten.
Aldığın gitar da büyük ihtimalle Cascha HH2137 tarzında "Student" serisi, düz gitar.
Tel düzenini değiştirdiğin sürece sağ veya sol olarak kullanabilirsin.

Bahsettiğin "solağım, sağ gitar çalıyorum" konusu sadece simetrik gitarlar için geçerli.
İlerleyen zamanlarda kesik kasa klasik - akustik veya elektro gitara geçmek istersen sağ-sol ayrımına dikkat etmek zorundasın.

Vatulian

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
827
İsim
Ege ÖZTABAK
Eğer kesik kasa değilse klasik gitarlarda sağ-sol olmaz zaten.
Aldığın gitar da büyük ihtimalle Cascha HH2137 tarzında "Student" serisi, düz gitar.
Tel düzenini değiştirdiğin sürece sağ veya sol olarak kullanabilirsin.

Bahsettiğin "solağım, sağ gitar çalıyorum" konusu sadece simetrik gitarlar için geçerli.
İlerleyen zamanlarda kesik kasa klasik - akustik veya elektro gitara geçmek istersen sağ-sol ayrımına dikkat etmek zorundasın.
Pek de gerekli değil aslında.. Jimi Hendrix gibi usta muzisyenler, sağlak gitarlara solak gitar tel dizilimi ile çaldılar zamanında. Hatta bir solak arkadaşım sağlak elektro gitarları problemsiz kullanabiliyor. (Hareketli köprüye sahip elektro gitarlarda tremolo kolu yukarıda kalıyor ancak bir süre sonra alışılıyormuş dediğine göre) Ama derseniz ki kusursuz konforlu mu ? Zannetmiyorum lakin satmak ya da yeni gitar almak istediğinizde standart tip gitar seçenekleri arttıran bir durum tahmin edersiniz ki.

White Ravens

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
Pek de gerekli değil aslında.. Jimi Hendrix gibi usta muzisyenler, sağlak gitarlara solak gitar tel dizilimi ile çaldılar zamanında. Hatta bir solak arkadaşım sağlak elektro gitarları problemsiz kullanabiliyor. (Hareketli köprüye sahip elektro gitarlarda tremolo kolu yukarıda kalıyor ancak bir süre sonra alışılıyormuş dediğine göre) Ama derseniz ki kusursuz konforlu mu ? Zannetmiyorum lakin satmak ya da yeni gitar almak istediğinizde standart tip gitar seçenekleri arttıran bir durum tahmin edersiniz ki.
Sol el ile sağ gitar veya sağ el ile sol gitar çalınabilir, bu imkansız değil. Müzik tarihi böyle gitaristler gördü.
Ama konuyu açan kişi Jimi Hendrix olmadığı için, yine yukarıda yazdığım senaryo geçerli oluyor.
Evet, alışması zor ve konforsuz bir çalım şekli.
Evet, standart kasaların ticareti daha kolay.
Ama gitara yani başlayacak ve sağ-sol farkını bilmeyen birinin 1000 TL bütçe ile bu tarz bir maceraya atılması gereksiz olurdu.
Neyse ki düz kasa klasik gitar almış ve söylediğine göre şu an sorun yaşamıyormuş.
Eğer gitar ile ilerlemeyi düşünürse, zamanla ne olacağını görürüz.

Vatulian

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
827
İsim
Ege ÖZTABAK
Sol el ile sağ gitar veya sağ el ile sol gitar çalınabilir, bu imkansız değil. Müzik tarihi böyle gitaristler gördü.
Ama konuyu açan kişi Jimi Hendrix olmadığı için, yine yukarıda yazdığım senaryo geçerli oluyor.
Evet, alışması zor ve konforsuz bir çalım şekli.
Evet, standart kasaların ticareti daha kolay.
Ama gitara yani başlayacak ve sağ-sol farkını bilmeyen birinin 1000 TL bütçe ile bu tarz bir maceraya atılması gereksiz olurdu.
Neyse ki düz kasa klasik gitar almış ve söylediğine göre şu an sorun yaşamıyormuş.
Eğer gitar ile ilerlemeyi düşünürse, zamanla ne olacağını görürüz.
Dediklerinizde haklısınız. Sadece "akustik veya elektro alırken bunlara dikkat etmek zorundasınız" ithamınıza örnek vererek bir parantez açmak istedim. Çünkü bu tip uzun süreli alışkanlıklar baştan kazanılmadığında ileride gerçekten zor kazanılıyor. Ama dediğiniz gibi standart çalım icin rahat ettiğini söylemiş arkadaşımız umarım böyle devam eder ve bu tip durumlarla karşılaşmaz.

Top Bottom