Neler Yeni

SSD slotum kalmadı. PCIe muhabbetleri için daha fazla bilgiye ihtiyacım var.

oguzunluerler1

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
269
İsim
Oğuz Ünlüerler
Elimdeki anakart msi b660m-a pro. 2 adet m.2 çıkışı vardı ikisine de bir şeyler taktım. Yetmediğini düşünüyorum. Daha da alasım var. PCIe çıkışından bağlanıyormuş ve bir adaptörü varmış hangisi bu anakarta uyar? Spec'lere falan baktım ama çok iyi anladığım işler değil. Mümkünse iki m.2 daha alabilecek bir adaptör lazım anakartıma uygun. Bir de, bunun üzerine koyacağım ssd lere ssd soğutucu da almak gerekir mi? Teşekkürler.

EmirhanBayramFK

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
607
İsim
Emirhan Bayram
İlgilendiği Kategoriler
Yurt İçi Alışverişler-E-Ticaret-Pazaryerleri-Tüketici Hakem Heyetleri-Donanım/Yazılım
Anakartında PCİE portları bulunmaktadır. PCİE to Nvme dönüştürücü alman gerekiyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

O portun X16 olduğunu anakartın üreticisinden doğrulamanı öneririm.

oguzunluerler1

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
269
İsim
Oğuz Ünlüerler
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

Burada da specler var yardımcı olmak isteyen olursa kolsylık olsun.

Anakartında PCİE portları bulunmaktadır. PCİE to Nvme dönüştürücü alman gerekiyor.

O portun X16 olduğunu anakartın üreticisinden doğrulamanı öneririm.
Öncelikle teşekkürler cevap için. Ben kendim de doğrulamaya çalışıyorum ama anlayamıyorum ekran kartının alt tarafına takmam gerektiğini düşünüyorum. İkili adaptörleri var mı bunların?

EmirhanBayramFK

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
607
İsim
Emirhan Bayram
İlgilendiği Kategoriler
Yurt İçi Alışverişler-E-Ticaret-Pazaryerleri-Tüketici Hakem Heyetleri-Donanım/Yazılım
PCIE 1 portu 1 GB hız alabiliyorsun sadece.
PCIE X16

M.2.

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Son düzenleme:

arifsah

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
98
İsim
Arif Şahin
Elimdeki anakart msi b660m-a pro. 2 adet m.2 çıkışı vardı ikisine de bir şeyler taktım. Yetmediğini düşünüyorum. Daha da alasım var. PCIe çıkışından bağlanıyormuş ve bir adaptörü varmış hangisi bu anakarta uyar? Spec'lere falan baktım ama çok iyi anladığım işler değil. Mümkünse iki m.2 daha alabilecek bir adaptör lazım anakartıma uygun. Bir de, bunun üzerine koyacağım ssd lere ssd soğutucu da almak gerekir mi? Teşekkürler.
İntel 750 Series PCIe 1.2TB kullanıyorum. Dikkat etmeniz gereken PCIe girişinde ekran kartı mevcut ve siz diğer PCIe'e ek bir kart taktığınızda 1 ci slot ve 2 slot hızlarında ve çarpanlarında değişiklikler oluyor bilginize. Aldığınız adaptör x16 olduğunu ve SDD'nin 5-6k okuma yazmalarına çıktığınız var sayalım eğer anakartında 2 ci PCIe girişine kart takıldığında hızları düşürüyor ise aldığınız SSD'nin ve ekran kartının performansı düşüyor.

Batuitch

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
241
İsim
Batu
ilerde gene takmak istersen bakabilirsin

oguzunluerler1

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
269
İsim
Oğuz Ünlüerler
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Puanlarını sevmedim ve biraz tuzlu geldi daha uygun hayal etmiştim :D yine de teşekkürler. Bana ikili lazım zaten 4lü biraz overkill.

İntel 750 Series PCIe 1.2TB kullanıyorum. Dikkat etmeniz gereken PCIe girişinde ekran kartı mevcut ve siz diğer PCIe'e ek bir kart taktığınızda 1 ci slot ve 2 slot hızlarında ve çarpanlarında değişiklikler oluyor bilginize. Aldığınız adaptör x16 olduğunu ve SDD'nin 5-6k okuma yazmalarına çıktığınız var sayalım eğer anakartında 2 ci PCIe girişine kart takıldığında hızları düşürüyor ise aldığınız SSD'nin ve ekran kartının performansı düşüyor.
Yani tabii hiç bir şeyin performansını düşürmeyi istemem. Oraya takacağım SSD biraz daha kıytırık olursa mesela gen3 gibi, o zaman performans kaybı yaşar mıyım herhangi bir şekilde?

PCIE 1 portu 1 GB hız alabiliyorsun sadece.
PCIE X16
Şu an maalesef video bakabilecek bir ortamda değilim ama eve geçince bakacağım.

arifsah

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
98
İsim
Arif Şahin
Puanlarını sevmedim ve biraz tuzlu geldi daha uygun hayal etmiştim :D yine de teşekkürler.

Yani tabii hiç bir şeyin performansını düşürmeyi istemem. Oraya takacağım SSD biraz daha kıytırık olursa mesela gen3 gibi, o zaman performans kaybı yaşar mıyım herhangi bir şekilde?
Bazı anakartlarda bu durum var şuan işte olduğum için anakartınıza bakamıyorum ama kısacası gen3 - gen4 olarak ayırmıyor 2 ci PCIe girşine kart takılır ise örnek olarak X16 olsa bile X4 düşürüyor gibi. İsterseniz Anakartınızın sitesinden user manuelden notlar bölümünü okuyun genelde oralarda yazar.

oguzunluerler1

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
269
İsim
Oğuz Ünlüerler
Bazı anakartlarda bu durum var şuan işte olduğum için anakartınıza bakamıyorum ama kısacası gen3 - gen4 olarak ayırmıyor 2 ci PCIe girşine kart takılır ise örnek olarak X16 olsa bile X4 düşürüyor gibi. İsterseniz Anakartınızın sitesinden user manuelden notlar bölümünü okuyun genelde oralarda yazar.
Vallahi ben de işteyim baktım yine biraz ama bulamadım notlar kısmını varsa bile. Ne aradığımı da tam bilmediğimden bir ara bakıp dönebilirseniz çok sevinirim. En azından neye baktığınızı bildiğinizden daha kolay olur bence :D

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
947,793
Üyeler
149,274
Son üye
menemenci
Top Bottom