Neler Yeni

Staj Defteri Hakkında

Öğrenen_biri

80+ Bronze
Merhabalar,
Ben Bilgisayar Programcılığı 2. sınıfım ve stajım bugün bitti. Staj defteri ise çoğunlukla boş çünkü genelde inceleme vs yaptım. Acaba bu içerikleri nasıl doldurmam gereklidir? Chat-GPT 3 güzel öneriler üretti acaba onları mı işlesem? Örnek olarak altta metinleri veriyorum acaba yapmış veya yapanlar varsa önerileri bekliyorum.

Staj Defteri

Hafta 1:

Bu hafta staj sürecim *'da başladı. Şirketin genel faaliyetleri hakkında bilgi aldım ve stajyer olarak çalışacağım departmanımı tanıdım. Bilgisayar programcılığı öğrencisi olarak, özellikle yazılım geliştirme ve dijital sigortacılık konularında deneyim kazanmak istediğimi belirttim.

Bu hafta, şirketin dijital sigortacılık hizmetlerini sağladığı müşterilere yönelik projeler üzerinde çalıştım. Mevcut yazılımların incelenmesi ve test edilmesi gibi görevleri yerine getirdim. Ayrıca, yazılım geliştirme süreçlerini ve proje yönetimini daha iyi anlamak için ekiplerle toplantılara katıldım.

Eksik olduğum bir konu olarak, veri tabanı yönetimi ve SQL sorguları konusunda daha fazla bilgi edinmeye ihtiyacım olduğunu fark ettim. Bu konuda daha fazla pratik yaparak eksikliklerimi gidermeyi hedefliyorum.

Hafta 2:

İkinci haftamda, önceki hafta belirlediğim eksik konu üzerinde çalışmaya devam ettim. Veri tabanı yönetimi ve SQL sorguları konusunda daha fazla kaynak araştırması yaptım ve çeşitli egzersizler yaparak uygulamalı olarak öğrendim. Ayrıca, deneyimli yazılım geliştiricilerle etkileşim halinde olup sorular sorma ve yardım alma fırsatım oldu.

Şirketin yazılım projelerinde aktif olarak yer aldım ve belirlenen görevleri yerine getirdim. Yazılımın test süreçlerine katılarak hataları tespit etme ve düzeltme sürecine dahil oldum. Yazılımın kullanıcı dostu olması için arayüz tasarımında da destek sağladım.

Bu hafta, Agile yazılım geliştirme yöntemleri ve projelerin zamanında teslim edilmesi konularında daha fazla bilgi edindim. Ekiplerle birlikte çalışarak takım çalışmasının önemini deneyimledim.

Hafta 3:

Üçüncü haftamda, daha fazla sorumluluk alarak daha bağımsız çalışmaya başladım. Şirketin özel yazılım projelerinden birine dahil oldum ve proje ekibiyle birlikte yazılım gereksinimlerini analiz etme sürecine katıldım. Tasarım aşamasında aktif olarak yer aldım ve yazılımın kullanıcı ihtiyaçlarına uygun olmasını sağlamak için önerilerde bulundum.

Bu hafta, yazılımın güvenliğine odaklanmaya başladım. Şirketin güvenlik standartlarını ve en iyi uygulamalarını öğrenmek için kaynaklar araştırdım ve güvenlik testlerine katıldım. Yazılımın siber saldırılara karşı korunmasına yardımcı olmak amacıyla önlemler aldım.

Eksik olduğum bir konu olarak, veri analitiği ve veri madenciliği konularında daha fazla bilgi edinmeye ihtiyacım olduğunu fark ettim. Bu konuda daha fazla araştırma yaparak ve deneyimli ekipten destek alarak kendimi geliştirmeyi hedefliyorum.

Hafta 4:

Dördüncü haftamda, projenin geliştirme aşamasına geçtik. Yazılım kodlamasına katıldım ve belirlenen programlama dilleri ve teknolojileri kullanarak yazılımın geliştirilmesine katkı sağladım. Kod incelemelerine ve düzeltmelere aktif olarak katıldım.

Ayrıca, yazılımın kullanıcı dostu olmasını sağlamak için kullanıcı arayüzü üzerinde çalıştım. Şirketin tasarım standartlarına uygun bir şekilde kullanıcı deneyimi iyileştirmeleri yaptım.

Bu hafta, yazılımın performansını artırmak için optimizasyon teknikleri üzerinde çalıştım. Veritabanı sorgularını ve kod yapılarını optimize etmek için çeşitli yöntemleri araştırdım ve uyguladım.

Hafta 5:

Beşinci haftamda, projenin sonlandırılma aşamasına geçtik. Yazılımın testlerini tamamladım ve hataları düzelttim. Kullanıcı geri bildirimlerini topladım ve yazılımın son düzenlemelerini yaparak kullanıma hazır hale getirdim.

Ayrıca, projenin belgelerini ve kullanım kılavuzunu hazırladım. Bu süreçte teknik yazma becerilerimi geliştirdim ve bilgi paylaşımının önemini deneyimledim.

Bu hafta, projenin proje yönetimi sürecinde daha fazla bilgi edinmeye odaklandım. Planlama, takip ve iletişim gibi becerileri geliştirmek için ekipteki deneyimli proje yöneticisiyle görüşmeler yaptım.

Sonuç:

Bu 6 haftalık staj süreci boyunca *'da çok değerli deneyimler kazandım. Şirketin dijital sigortacılık projelerinde aktif olarak yer aldım ve gerçek dünya deneyimleri edindim. Yazılım geliştirme süreçlerini daha iyi anladım ve projelerin başarılı bir şekilde tamamlanması için takım çalışmasının önemini deneyimledim.

Eksik olduğum konuları tespit ettim ve bu konularda daha fazla çalışarak kendimi geliştirmeyi hedefliyorum. *'da edindiğim deneyimler, kariyerimde beni bir adım öne taşıyacak ve bilgisayar programcılığı alanında daha başarılı olmamı sağlayacak. Şirketin profesyonel ve aile ortamı yaklaşımı, çalışma ortamında motivasyonumu yüksek tutmama yardımcı oldu ve ilerideki kariyer hedeflerime ulaşmamı destekleyeceğine inanıyorum.

mertsut

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Mert SÜT
Bizde stajlar günlük yazılıyordu o olaya dikkat et stajı yakmasınlar.

Top Bottom