Neler Yeni

Steam tekrar TL'ye geçer mi?

Erdem Arslan

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,146
İsim
Erdem Arslan
İlgilendiği Kategoriler
Sağlık, Spor, Yabancı Dil
Sen Steam'in TL'ye geçmesini bekliyorsun ben oyun firmalarının neden hala abonelik sistemine geçmediğini anlamıyorum. Battlefield oyunlarını geçende 3-5 dolara sattılar. 5 dolar verip oyun alıyosun adamlar sana 10 yıl güncelleme ve server desteği sunuyor. Çok büyük enayilik. Ben online oyun yapacak olsam aylık abonelik isterim veya serverları ücretli yaparım.

Dahası  
Reaksiyon skoru
9,025
İsim
Diyarhan
Geri dönmez ama fiyat politikasını günceller. 50 olan ürünü 25 e bize veriyor ama eski haliyle 10 a alıyorduk. 15 e çekselerde memnun kalırız. 300tl lik oyun şu anda 900tl indirim ile 450 oluyor yine hiç yoktan 150tl saplıyor.

Fabrizio Romano

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
Yaza kadar bu payı %1e düşürürsek neden olmasın? Arkadaşlar bir şeye talep azalırsa eninde sonunda bir şey yapmak zorunda kalırlar. O günde 13 alımı da tek haneye indiririz umarım.

Pasacik

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
152
İsim
Paşa Gültekin
Discord
sanalgaypasa
Şuanda Steam TR satış raporu gerçekten azalmışsa bu iyi. Çünkü firmalar yavaş yavaş Mena fiyatı girmeyi hatırlarlar. Örneğin Elden Ring 60$ iken 40$ oldu üstüne %40 indirime girdi. İlerde indirim oranı artabilir ki %80 olan oyunlar var hepimiz biliyoruz. Yani ancak bu senaryolar beklenir yapılacak tek şey bu.
Evet hocam. 23 dolara düştüğünde eski fiyatından bile iyi durumdaydı. Ben alacaktım ancak Cyberpunk 2077 almayı seçtim. Bu arada profilimi atayım eklersiniz oradan konuşuruz. https://steamcommunity.com/profiles/76561199048887131/
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sen Steam'in TL'ye geçmesini bekliyorsun ben oyun firmalarının neden hala abonelik sistemine geçmediğini anlamıyorum. Battlefield oyunlarını geçende 3-5 dolara sattılar. 5 dolar verip oyun alıyosun adamlar sana 10 yıl güncelleme ve server desteği sunuyor. Çok büyük enayilik. Ben online oyun yapacak olsam aylık abonelik isterim veya serverları ücretli yaparım.
İstiyorsan sana steam hesabımı aylık 500 TL'den abonelik yapayım? Hem tüm online sunucuları kullanırsın bak 10 yıl garanti veriyorum sana? 140 oyunlu 😀

(!)

Dediğin çok saçma.

Fabrizio Romano

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
Oyuncu kitleni de çok güzel azaltırsın. Şu anda bile BF serverleri bazen 2-3 dakikada doluyor. Hayli uzun bir süre en yakın sürede çıkardığın oyun 2042 ve faciayla sonuçlandı. Firmaların oyuncu ve pazar hedefi vardır dediğin sistemi bi oyunda görmüştüm sim türü olmalıydı.

Remi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
968
İsim
Mustafa Yüksel
İlgilendiği Kategoriler
Bilim, Tarih
Instagram
@remileas
Discord
lrearis
Biraz da fikrinizi almak istediğim için aslında açıyorum bu konuyu. Dora Özsoy'un dediğine göre kendine ait olan oyunun Türkiye'deki oyun satışları günde ortalama 90'dan 13'e, pazar payı ise %22'den %3'e gerilemiş. Yani Türkiye'deki satışları oldukça düşmüş durumda. Bazı anketler de ne kadar resmi olmasalar da oyuncuların Türkiye'de Steam'den oyun almayı temelli bir şekilde bıraktıklarını söylüyor.
Sizin yorumunuz nedir? Steam geri adım atar mı yoksa aynı düzenden devam mı eder?
Oyun almaya devam ediyorum, Türkiye'den oyun almaya devam eden belli bir kesim var o kesim fiyatlar ABD'den daha pahalı olsa dahi almaya devam edecek bir kesim yani fiyata bakmıyorlar. Steam'in Türkiye'deki kârında azalma yok. 10 oyundan alacakları parayı 1 oyundan almaya başladılar. Satışlar 1/10'a düşse bile kârını korumuş oluyorlar. Hatta şu an daha çok kâr ettiklerini düşünüyorum. Dora'nın açıkladığı veriler kendi oyunu için doğru olsa da Türkiye genelinde tam olarak doğruyu yansıtmıyor.

Lunar

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
22
İsim
hsn
Evet hocam. 23 dolara düştüğünde eski fiyatından bile iyi durumdaydı. Ben alacaktım ancak Cyberpunk 2077 almayı seçtim. Bu arada profilimi atayım eklersiniz oradan konuşuruz.
Ben eskiden de oynamayacağım oyunları kütüphaneme eklemezdim. Arkadaşlarım her indirim döneminde çuval çuval oyun alırlardı ve oynamazlardı. Ben 3-5 oyun alır oynardım.

Şuanda da benim için bir şey değişmedi. Elden Ring'i aldım oynuyorum. Bir dahaki sefere aklımda Diablo IV ve Dragon's Dogma II var. Bu şekilde kontrollü ve sadece oynayacağım oyunları alınca çok sarsmıyor.

KasapBey

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
742
İsim
Kasap Bey
İlgilendiği Kategoriler
Grafik tasarım.
Biraz da fikrinizi almak istediğim için aslında açıyorum bu konuyu. Dora Özsoy'un dediğine göre kendine ait olan oyunun Türkiye'deki oyun satışları günde ortalama 90'dan 13'e, pazar payı ise %22'den %3'e gerilemiş. Yani Türkiye'deki satışları oldukça düşmüş durumda. Bazı anketler de ne kadar resmi olmasalar da oyuncuların Türkiye'de Steam'den oyun almayı temelli bir şekilde bıraktıklarını söylüyor.
Sizin yorumunuz nedir? Steam geri adım atar mı yoksa aynı düzenden devam mı eder?
Kısa vadede geçeceğini sanmıyorum uzun vadede belki yanlışmı yaptık diyebilirlermi onuda sanmıyorum :D. Ümidi tümden kestim ben artık.

Remi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
968
İsim
Mustafa Yüksel
İlgilendiği Kategoriler
Bilim, Tarih
Instagram
@remileas
Discord
lrearis
Sınırsız kopyaya sahip ürünü satarken nasıl zarar ediyorlar açıklayacak var mı?
Oyun yaparken yüz milyonlarca dolar ödüyorsun. Bedavaya yapılan bir şey yok yani ortada. Dediğimiz şey kârdan zarar. Oyun maliyetini elbette çıkarıyor satışlardan ama 60 dolarlık oyununu birisi 150TL'ye alırsa bundan zarar edersin.

Yaza kadar bu payı %1e düşürürsek neden olmasın? Arkadaşlar bir şeye talep azalırsa eninde sonunda bir şey yapmak zorunda kalırlar. O günde 13 alımı da tek haneye indiririz umarım.
Hiçbir şey yapmayacaklar, Türkiye TL'deyken kâr ettirmeyi bırak direkt zarar ettiriyordu. Globalden Türkiye fiyatlarından alanlar yüzünden Steam'in kendi satış kârı düşüyordu. Bu da Türk halkının suçuydu. Papara hesaplarını 5000 TL cebine para girsin diye yabancılara kiralayanlar şimdi 5000 TL'siyle bir oyun iki oyun bile alamayacak. Ben açıkçası almaya devam edeceğim, adamların suçu olmayan bir konudan dolayı boykot etmeyi düşünmüyorum.

Zexius

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
330
İsim
Poyraz
Abi steam beter olsun inşallah batar eskiden ne güzel arada bi indirim yaparlardı bende harçlığımla alırdım şimdi oyunlar ütopik derece lan öğrenciyim lan ben öğrenci bi oyun 50-60 dolar indirime giriyor 20-30 dolar yav insaf be artık yanından bile geçmiyom ea games dolara geçince canıma tak etti
Birader steamin türkiye ekonomisini yönetmek gibi bir sorumluluğumu var forumdayız topluma açik ortam çok yorum yapmak istemiyorum ama sen onu baştakilere diyeceksin baştakiler ülkeyi yönetemiyorsa steamın suçu ne dua et adamlar 2020de pandemi zamanı dolar aniden 20lere zıpladığında çekilmediler ben olsam 2020de çekilirdim 2023sonuna kadar 2024 diyelim biz ona neredeyse 2024e kadar çok iyi dayandılar.

ysf0

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
102
İsim
Yusuf
O oyunlar zamanında zaten güzel kâr bıraktı adamlara, abonelik mantıklı olabilir ama 1 ay oynayıp sıkılan adam az maliyetle oyunun suyunu sıkar bir daha abonelik almaz, firma daha az kazanır

Tabi herkes öyle 1 ayda sıkılmıyor ama benim gibi insanlar 1 ay oynar bırakır, oyuna 40 50 dolar vereceğine ucuza kapatir

abdurrahman!

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
435
İsim
Abdurrahman
kendi ülke ekonomisini sorgula yok ülkenin başındakilere söyleyeceksin onu fln diyen arkadaşlar cidden boş konuşuyorsunuz
zaten burada herkes ekonomimin kötü olduğu konusunda hemfikir
steam parasına bakar burada kazancı yoksa yine dolar bazında ucuza sattırabilir atıyorum diğer ülkelere göre %30 daha ucuz yapar bu tamamen steame kalmış bir şey ki şuan yerel fiyatlandırma bile yok.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
911,436
Üyeler
141,445
Son üye
wemre
Top Bottom