Neler Yeni

Sürekli Olan PC Açılmama Sorunu ve Çözümü?

PapaganGülsem

80+ Bronze
Arkadaşlar selam.
Bilgisayarımda uzunca bir süredir şöyle bir sorun var. Oyun oynarken, video izlerken veya rastgele dolaşırken bilgisayarımda görüntü gidiyor siyah ekran geliyor(3-4 saniyeliğine). Görüntü geldiğinde sağ üstte HDMİ yazısı çıkıyor minik bir şekilde. Ara ara wattman hatası da alıyorum.( Sanırım bu siyah ekran olayı olduktan sonra bilgisayar donmuştu ve amdnin programı da çökmüştü, açtığımda birkaç defa wattman hatası bildirimi gelmişti.) Bunun dışında; Bilgisayarı kapatıyorum veya uyku moduna alıyorum, açmaya çalıştığım zaman kasa çalışıyor ama ekrana görüntü gelmiyor. Ekrana görüntü gelmeyeceği zaman kasada şöyle bir şey oluyor:
Güç tuşuna basışımdan sonra mouse,klavye ve kasanın renkleri yanıyor. Sonra mouse ve klavye rengi sönüyor, işlemci fanım da yavaşlıyor ardından geri renkler geliyor fan hızlanıyor ancak bunlar olduğunda görüntü gelmiyor. Bu görüntü gelmeme olayı çok sık yaşanmaya başlamıştı en son da 1 hafta boyunca pc hiç görüntü vermedi ama bugün bir anda çalıştı. Karışık anlatmış olabilirim çünkü bu olanlar 1.5 senedir başıma geliyor bende de karışmaya başladı bazı detaylar.

Sistemim el capitan sistemi,
5600xt
3600
b450m2sh gigabyte
16gb ram

Frongba

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Cahil Ertem
"Çözüm önerim? GPU frekansını 100 MHz aşağıya çekin ya da biraz voltajı artırın. Özetle, GPU'yu daha kararlı çalışacak hale getirin."

PapaganGülsem

80+ Bronze
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
"Çözüm önerim? GPU frekansını 100 MHz aşağıya çekin ya da biraz voltajı artırın. Özetle, GPU'yu daha kararlı çalışacak hale getirin."
Sizce bu ekranın git gel yapması ve bazen hiç görüntü gelmemesi de wattman hatasından dolayı mı?

louis bloom

80+ Silver
Arkadaşlar selam.
Bilgisayarımda uzunca bir süredir şöyle bir sorun var. Oyun oynarken, video izlerken veya rastgele dolaşırken bilgisayarımda görüntü gidiyor siyah ekran geliyor(3-4 saniyeliğine). Görüntü geldiğinde sağ üstte HDMİ yazısı çıkıyor minik bir şekilde. Ara ara wattman hatası da alıyorum.( Sanırım bu siyah ekran olayı olduktan sonra bilgisayar donmuştu ve amdnin programı da çökmüştü, açtığımda birkaç defa wattman hatası bildirimi gelmişti.) Bunun dışında; Bilgisayarı kapatıyorum veya uyku moduna alıyorum, açmaya çalıştığım zaman kasa çalışıyor ama ekrana görüntü gelmiyor. Ekrana görüntü gelmeyeceği zaman kasada şöyle bir şey oluyor:
Güç tuşuna basışımdan sonra mouse,klavye ve kasanın renkleri yanıyor. Sonra mouse ve klavye rengi sönüyor, işlemci fanım da yavaşlıyor ardından geri renkler geliyor fan hızlanıyor ancak bunlar olduğunda görüntü gelmiyor. Bu görüntü gelmeme olayı çok sık yaşanmaya başlamıştı en son da 1 hafta boyunca pc hiç görüntü vermedi ama bugün bir anda çalıştı. Karışık anlatmış olabilirim çünkü bu olanlar 1.5 senedir başıma geliyor bende de karışmaya başladı bazı detaylar.

5600xt
3600
b450m2sh gigabyte
16gb ram
Olay goruntuleyicisinin ss ni atar misin ?

Kernel Power 41 diye bir hata var mi bakabilir misin oradan

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,519
İsim
Emre Zengin
Arkadaşlar selam.

5600xt
3600
b450m2sh gigabyte
16gb ram
BİOS güncelle. XMP 1 kullanıyorsan 2'ye çek ya da 2'de kullanıyorsan 1'e çek. Bilgisayarındaki RAM'lerin yerini değiştir.

PapaganGülsem

80+ Bronze
BİOS güncelle. XMP 1 kullanıyorsan 2'ye çek ya da 2'de kullanıyorsan 1'e çek. Bilgisayarındaki RAM'lerin yerini değiştir.
Bunların hepsini yaptım ama düzelmedi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Olay goruntuleyicisinin ss ni atar misin ?

Kernel Power 41 diye bir hata var mi bakabilir misin oradan
Olay görüntüleyicisini ilk defa senden duydum ve açtım da, tam olarak neyi atayım.

louis bloom

80+ Silver
Bunlari yapsa da ise yaramaz

Bunların hepsini yaptım ama düzelmedi.

Olay görüntüleyicisini ilk defa senden duydum ve açtım da, tam olarak neyi atayım.
Olay goruntuleyicisine gir oradan hatalarin kismina bas kernel power 41 hatasi gelmis mi hic bak

PapaganGülsem

80+ Bronze
Bunlari yapsa da ise yaramaz

Olay goruntuleyicisine gir oradan hatalarin kismina bas kernel power 41 hatasi gelmis mi hic bak
1653339873174.png

Bu kısım mı?

louis bloom

80+ Silver

Frongba

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Cahil Ertem
Ram belleklerden kaynaklansaydı yüksek ihtimalle yırtılmalar olurdu.

PapaganGülsem

80+ Bronze
evet asagiya dogru in kernel in ilk o en ustteki hatasi genelde kernel power 41 (63) den sonra gelir bu hata kodu var mi diye bakbilir misin asagi dogru inip eger varsa cozum yollarini atacagim
Size attığım ss kadar şey var. kernal yazan şeyin üstüne çift tıklayıp girince de 41 li bir şey bulamadım.

PapaganGülsem

80+ Bronze
Dostlar aylar sonra ilk defa bu ayın 15inde minidump oluşmuş bilgisayar açılmamasına rağmen. Size atsam faydalı olur mu?

Top Bottom