Neler Yeni

Sunucuya bağlı cihazlar internete çıkamıyor.

dreamuiz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
266
İsim
Anıl Aykın
Bir önceki konumu bilmeyenler için kısaca özetleyeceğim, dosyaları paylaşıp verileri depolamak için bir bilgisayar koyduk ortaya (sunucu sistemine henüz geçmeyi düşünmüyorlar) ve sonradan bize "her klasörü herkes görmesin" dendi ve bunun için active directory gerektiğini biliyorum. Kullanıcı engellemek için.
Aslında ilk planımız da dosya koyacak olan cihazlardan klasör paylaşmak, görmesi gerekenlerde o paylaşıma erişebilecekti fakat verinin bir yerde depolanması istendiği için bundan vazgeçtik ve dediğim gibi sonradan her dosyaya herkes erişemesin muhabbeti çıktı.

Bugün bilgisayara windows server 2012 r2 kurdum, active directory - dhcp - file rollerini yapılandırdım. Test ettim ve istediğim gibi çalışıyor.

Sorularım şu:
AD'den yeni kullanıcı ile giriş yapılacağı için cihazları internete çıkartamıyorum, her cihaz internete girmeyecek tabii fakat ilgili kişilerin girmesi gerekiyor. Dhcp'den dolayı modem ile çakışıyor muhtemelen. Bunu nasıl çözerim?
Windows Server 2012 R2 lisansı gerekiyor mu? Herhangi bir linans sormadı, iso'yu microsoft'un sitesinden indirdim.
İlk planımız daha mı mantıklıydı? Dosyaları yedekliyemeyeceğiz ama.

Aboubakar

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
197
İsim
Tuğrul Şayir
Hocam AD'den yeni kullanıcı ile giriş yapılacağı için derken tam olarak neyi kastettiğini anlamadım. Eğer ofisteki bilgisayarları domaine alarak işlemi yapmayı düşünüyor isen bu süreç senin için sandığından daha zahmetli olabilir. Normal kullanıcı cihazlarını domain dışında tutarakta server üzerinde paylaştığın dosyalara erişim ayarlayabilirsin. Ancak bu işlem için tüm cihazlara IP adresini elle vermen gerekir. Ek olarak varsayılan ağ geçidine DC 'nin IP adresini yazarak ilerlemelisin. Bu sistemi kurmak bilmeyen biri için zahmetli olabilir. Dilersen TrueNAS ile daha verimli bir sistem kurabilirsin. Türkçe pek fazla kaynak bulamayabilirsin ancak technopat'ın bu konuda bir videosu vardı sanırım incelemeni tavsiye ederim. Diğer süreçler için internetten bilgi edinerek ilerleyebilirsin ancak süreç sıradan bir bilgisayar kullanıcısı için karmaşık gelebilir. Eğer NAS çözümü değil de ben windows server yöntemiyle ilerleyeceğim düşüncesindeyseniz ve şirket yönetiminin farklı istekleri de doğabileceğini düşünüyor iseniz bu konuda danışmanlık hizmeti almanızı öneririm.

dreamuiz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
266
İsim
Anıl Aykın
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam AD'den yeni kullanıcı ile giriş yapılacağı için derken tam olarak neyi kastettiğini anlamadım.
AD'den kurduğum kullanıcıları etki alanına aldığım cihazlarda açacağım. Paylaşımda her klasöre herkes ulaşsın istenmiyor, bu yüzden AD ile kullanıcılar oluşturup paylaşım ayarlarından görmemesi gereken kullanıcıları engelleyeceğim. Diğer türlü olmuyor. Fazla bilgisayar olmadığı için fazla uğraşmayacağım. Bu yüzden şu anlık sunucu sistemine geçilmiyor ve bunun 2 çözümünü buldum başka aklıma gelmedi. Bu tavsiyeler aklıma geldi fakat dediğim gibi erişim istenmiyor. Muhtemelen ilk aklımıza geleni yapacağız ve internete girmemesi gereken kullanıcıları modemden engelleyeceğim sadece ağ'da kalacaklar. (Ben bazı şeyleri yanlış düşünmüş/biliyor olabilirim kusuruma bakmayın)

Aboubakar

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
197
İsim
Tuğrul Şayir
Hocam etki alanına aldığın cihazlar en basit işlemde bile (program yüklerken, silerken c dizininden dosya silerken vs) admin şifresi isteyecektir. Eğer bu şekilde etki alanına cihaz alarak çalışmayı düşünüyorsan yetkilendirmeler, policyler vs için ciddi vakit ayırman gerekir. Ek olarak kurumsallaşalım böyle bir yapı kuralım gibi bir gayeniz yok ise etki alanına almadığınız cihazlardan da mapleme yaparak ad kullanıcı şifreleriyle dosyalara erişim sağlanılabilir. Kullanıcı cihazlarının etki alanında olması şart değil bu işlemler için. Ama şirketteki bazı bilgisayarlar internete çıkmadan bu klasörlere erişsin istiyor isen o bilgisayarları etki alanına alıp ip sini elle boş olarak atayıp internete çıkış yapmalarını engelleyebilirsin. Etki alanında cihazlar olacağından kullanıcılar kendileri girip ip adresini de düzenleyemezler.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,039
Üyeler
140,751
Son üye
Oredarhyme
Top Bottom