Neler Yeni

Taktığım fan yüzünden anakartım yandı?

RinDoChi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
472
İsim
Murat Cemal
Öncelikle bakarlar anakart neden yanmış kısa devreden anakartdaki pinlere bakarlar yamulma veya temas sonucu bir kararma var mı baktılar yok sonra fana dönerler fanda kabloda tam olarak nerden şase yapıpta yanmaya başlamış onu rahat bulurlar zor bir şey değil ve öl eşşeğim.öl derken elindeki sistemde sana beleşe gelmiyo kimsede beleşe vermiyo hakkının peşinde koşucak
Kim bakacak? Ayrıca yeni aldığım 0 aldıgım gibi bir ibare de yok, arkadaşın fanı beklettiği yerde ya da eskiden kullandıgı yerde fan kablosu ezilmiş olabilir. Bencede yüksek ihtimalle kullanıcı hatası. Kendimde daha önce ışıksız fanı ışıklandırmıştım, kısa devre yaptı ve aynı şekilde anakart yandı, ben şanslıydım ram slotumun 1 tanesi yandı, arkadaşın fan soketi pce slota yakın gücü işlemci beslemesinden gelir işlemci beslemesini yakmış
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kim bakacaktan kastım genelde ya kendi servisleri oluyor onlar yalan yanlış bir sebep bulup savıyorlar ya da bir şekilde bir servisle şirket oluyorlar, ülkemizde doğru düzgün bir teknik servis yönetmeliği yok o yüzden ya çoğu firma kusurlu ürünleri türkiyeye yollamaktan hiç çekinmiyor

Göktürk ArdaHan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
449
İsim
Arda doğan
Kim bakacak? Ayrıca yeni aldığım 0 aldıgım gibi bir ibare de yok, arkadaşın fanı beklettiği yerde ya da eskiden kullandıgı yerde fan kablosu ezilmiş olabilir. Bencede yüksek ihtimalle kullanıcı hatası. Kendimde daha önce ışıksız fanı ışıklandırmıştım, kısa devre yaptı ve aynı şekilde anakart yandı, ben şanslıydım ram slotumun 1 tanesi yandı, arkadaşın fan soketi pce slota yakın gücü işlemci beslemesinden gelir işlemci beslemesini yakmış
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kim bakacaktan kastım genelde ya kendi servisleri oluyor onlar yalan yanlış bir sebep bulup savıyorlar ya da bir şekilde bir servisle şirket oluyorlar, ülkemizde doğru düzgün bir teknik servis yönetmeliği yok o yüzden ya çoğu firma kusurlu ürünleri türkiyeye yollamaktan hiç çekinmiyor
Fan sıfır değilse veya alım tarihinden aylar sonra takılmışsa bilemem

ThE LoSt

80+ Silver
Merhaba. Öncelikle anakartım Gigabyte B450M-S2H v2. 2 adet hiç denemediğim ışıklı fan vardı elimde bende geçen deniyim dedim , anakarttaki SYS_FAN1 kısmına taktım doğru bi şekilde. Sisteme gücü verdikten sonra hafif yanık kokusu geldi , fan çalışmaya başladı, ama bilgisayar GİGABYTE yazısını gördükten hemen sonra kendini kapadı , ekran kartının fanları kendini döndürmeye çalışıyor gibiydi küçük küçük. Bende dedimki fan yüzünden açılmadı heralde , fanı söktüm bilgisayarı açmayı deneyince yine aynısı oldu. Gigabyte yazar yazmaz 1-2 saniye sonra yine kapandı. Anakart üzerindeki parçaları sök tak yapsam bile fayda etmedi. En son dedimki fanı bidaha takiyim. Aklıma tüküreyim bu seferde kasanın içinden alev yükseldiğini gördüm, dumanlar yükselmeye başladı birden, bende hemen fişi çektim. Sonrasında korka korka bidaha çalıştırdım fanı sökerek, yine aynı sonuç , gigabyte yazısından sonra sistem kendini kapattı. Kökten bozulmadi diye sevinmiştim yani en azından biosa girebiliyordum 2 saniye içerisinde. (biosta her şey -1 derece yaziyor.)Mahallemdeki bi bilgisayarciya goturdum anakartı derdimi anlattım , bunu kimse tamir etmez , kısa devre yapmış, en iyisi yeni anakart al dedi. Bu arada güç kaynağımı ikinci el almıştım, tek sorunu fişe takar takmaz islemci fanını döndürüyordu yani ben kasanın güç tuşuna basmasam bile çalışıyor gibi duruyordu ama fanlar dönüyordu sadece sonuçta,yine ben açıyordum kendim kasanın güç tuşuna basarak. Psu : Frisby 650 Watt 80+ Standart. Sizce bi çözümü varmıdır? Başka bi bilgisayarcıya göstersem çözebilir mi? Çözerse tahmini fiyatı ne kadar olur? Sizce ne yapmalıyım? Sistemin özelliklerini ve çektiğim fotoğrafları ekledim bakabilirsiniz.(anakartın yandığını tahmin ettiğim kısmıda koydum)
Altta işaretlediğim alana takmadınız inşallah fanı
1709305269210.png

aLoNeDarK33

80+ Bronze
Öncelikle bakarlar anakart neden yanmış kısa devreden anakartdaki pinlere bakarlar yamulma veya temas sonucu bir kararma var mı baktılar yok sonra fana dönerler fanda kabloda tam olarak nerden şase yapıpta yanmaya başlamış onu rahat bulurlar zor bir şey değil ve öl eşşeğim.öl derken elindeki sistemde sana beleşe gelmiyo kimsede beleşe vermiyo hakkının peşinde koşucak
Hocam haklısınız ama diğer arkadaşta haklı maalesefki türkiyede adaletin yerini bulması bence çok uzun sürüyor max 1 ay sürüp sonuca varılıcak bir dava mahkemenin ertelenmesinden falan filandan dolayı sizin başlatmanızdan en en az 1-2 yıl sürüyor tabi o zaman hakkınızı alsanız bile olay içinizde kalıyor, 2 yıl bekledikten sonra yeni kasa verseler ya da anakartını tamir ettirseler bile bence okadar zaman sonra işin yapılmasının hič bir anlamı kalmaz işe birde o taraftan bakın.

Göktürk ArdaHan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
449
İsim
Arda doğan
Hocam haklısınız ama diğer arkadaşta haklı maalesefki türliyede adaletin yerini bulması bence çok uzun sürüyor max 1 ay sürüp sonuca varılıcak bir dava mahkemenin ertelenmesinden falan filandan dolayı sizin başlatmanızdan en en az 1-2 yıl sürüyor tabi o zaman hakkınızı alsanız bile içinizde kalıyor 2 yıl bekledikten sonra yeni kasa alsan ya da anakartını tamir ettirseler ne anlamı kalıcak işe birde o taraftan bakın.
Orasıda Var Evet Malesefki

Dahası  
Reaksiyon skoru
232
İsim
keday samur
fanlar kısa devreyse şakası yok yanar.

jass

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Engin yeğin
Merhaba. Öncelikle anakartım Gigabyte B450M-S2H v2. 2 adet hiç denemediğim ışıklı fan vardı elimde bende geçen deniyim dedim , anakarttaki SYS_FAN1 kısmına taktım doğru bi şekilde. Sisteme gücü verdikten sonra hafif yanık kokusu geldi , fan çalışmaya başladı, ama bilgisayar GİGABYTE yazısını gördükten hemen sonra kendini kapadı , ekran kartının fanları kendini döndürmeye çalışıyor gibiydi küçük küçük. Bende dedimki fan yüzünden açılmadı heralde , fanı söktüm bilgisayarı açmayı deneyince yine aynısı oldu. Gigabyte yazar yazmaz 1-2 saniye sonra yine kapandı. Anakart üzerindeki parçaları sök tak yapsam bile fayda etmedi. En son dedimki fanı bidaha takiyim. Aklıma tüküreyim bu seferde kasanın içinden alev yükseldiğini gördüm, dumanlar yükselmeye başladı birden, bende hemen fişi çektim. Sonrasında korka korka bidaha çalıştırdım fanı sökerek, yine aynı sonuç , gigabyte yazısından sonra sistem kendini kapattı. Kökten bozulmadi diye sevinmiştim yani en azından biosa girebiliyordum 2 saniye içerisinde. (biosta her şey -1 derece yaziyor.)Mahallemdeki bi bilgisayarciya goturdum anakartı derdimi anlattım , bunu kimse tamir etmez , kısa devre yapmış, en iyisi yeni anakart al dedi. Bu arada güç kaynağımı ikinci el almıştım, tek sorunu fişe takar takmaz islemci fanını döndürüyordu yani ben kasanın güç tuşuna basmasam bile çalışıyor gibi duruyordu ama fanlar dönüyordu sadece sonuçta,yine ben açıyordum kendim kasanın güç tuşuna basarak. Psu : Frisby 650 Watt 80+ Standart. Sizce bi çözümü varmıdır? Başka bi bilgisayarcıya göstersem çözebilir mi? Çözerse tahmini fiyatı ne kadar olur? Sizce ne yapmalıyım? Sistemin özelliklerini ve çektiğim fotoğrafları ekledim bakabilirsiniz.(anakartın yandığını tahmin ettiğim kısmıda koydum)
Kimse de dememiş ki neden CPU fan soketine değilde sys fan soketine taktın.
CPU fan soketine takmadan zaten işlemci fan dönüş hızı gibi bilgiler okunamaz ayrıca öyle tamirler zor falan değil arıza tesbiti yapabilen bir usta (eğer aşırı fazla parça kısa devre değilse ki değil gibi) rahatlıkla tamir eder anakartın yollarının yanacağını hiç ama hiç sanmıyorum kolay kolay.

cel1x

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Samet çelik
Yani knk bence hiç takma fazla ısınmadan ekran kartına fln zarar verir benimde anakartım yanmıştı pcyi açtığım gibi tost Makinesine dönüşüyordu 🤣

Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
hakan
Geçmiş olsun, biosta fan voltajını manuel ayarlayabiliyorsun ben de modifiye fan yaptığımda deliler gibi çalışıyordu biraz bakınca biosta 12v olduğunu gördüm. Keşke ilk biostan sys fan 1 e kaç volt verdiğine baksaydın. Arkadaşlar sistemdeki fanlarınıza fanın üzerinde kaç volt desteklediği yazar oradan bakıp bence o voltun biraz daha altına koyabilirsiniz. Ben sistemimde bütün fanları stage stage 5.5v civarlarında ±1.5 volt olmak üzere kullanıyorum sizin fanlarınız farklı olabilir ona göre bakabilirsiniz.

Devilll20

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,093
İsim
Rick Baba
Hayır hocam , SYS_FAN1 kısmına takmıştım. Baya bi arkadas yazmis kusura bakmayin bakamadim. Yeni bi anakart aldim , güç kaynagimida sattım yenisini almayi dusunuyorum ikinci el.

Biraz daha sabredip sıfır kaliteli bi psu almanı öneririm.

Top Bottom