Neler Yeni

Taşınabilir SSD almak Yada Yapmak?

robinex

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
ali yıldırım
Merhaba,
black friday zamanında amazon germany üzerinden crucial x8 1 tb almıştım ama içi boş zarf gönderdiler. Paramı hemen iade ettiler bu konuda sıkıntı yok ama tekrar o fiyatlara taşınabilir ssd bulamadım.

Kullanım amacı:
- önemli resim ve evrakları uzun yıllar depolayacak güvenilir bir taşınabilir ssd.
Şimdi konuya gelelim malum crucial gelmeyince uzun süredir arayış içindeyim. şunu öğrendim taşınabilir ssd firmaları samsung da dahil TBW garantisi sunmuyor ve biraz araştırınca aslında en kral taşınabilir ssd modellerinin içinde orta seviye m.2 ssd ler mevcut
örneğin: crucial x8 dram lı bir taşınabilirdi içinde crucial P1 serisi mevcut ve P1 in TBW sadece 200 gb. Sonuçta ben bu cihazda önemli verilerimi tutacağım için TBW odaklandım.
şimdi aklımdaki şöyle bir şey acaba 1TB bir m.2 ssd için 600 TBW ve üstü garanti sunan (kingston,corsair) gibi en azından güvenilir bir ssd alsam ve

bu ssd kutusunu alsam daha performanslı olmaz mı?
ben önemli verilerimi tutacağım için hep üst model baktım ama patroit,verbatim,kioxia vs gibi markalar da işimi görür mü. korkum şu tüm verilerimi bu diske atıp başka yerde olmayacak bu nedenle birgün pc ye bağladığımda her şey gitmiş olsun istemiyorum.

EK soru:
ayrı konu açmak istemedim. PC deki mekanik diskleri bad sektörden dolayı söküp atmıştım ve o zamanlar m.2 desteği olduğunu öğrendim ve sıfır notebooklardan samsung evo takmak için sökülmül intel 180 gb m.2 satın almıştım. çok şükür 5 yıldan fazla oldu ama korkuyorum birden gider diye bu ssd değiştirilmeli mi ?

Screenshot_51.png

r4NG3r

80+ Silver
Kendin ssd kutusu almak hem daha ucuz hem içine istediğin kalitede ssd takarsın hemde bozulma durumunda sadece kutuyu veya ssdyi değiştirme imkanin var öbür hazir taşınabilir ssdlerin bazilarinda içindeki sökülemiyor

55superx

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Merhaba,
black friday zamanında amazon germany üzerinden crucial x8 1 tb almıştım ama içi boş zarf gönderdiler. Paramı hemen iade ettiler bu konuda sıkıntı yok ama tekrar o fiyatlara taşınabilir ssd bulamadım.

Kullanım amacı:
- önemli resim ve evrakları uzun yıllar depolayacak güvenilir bir taşınabilir ssd.
Şimdi konuya gelelim malum crucial gelmeyince uzun süredir arayış içindeyim. şunu öğrendim taşınabilir ssd firmaları samsung da dahil TBW garantisi sunmuyor ve biraz araştırınca aslında en kral taşınabilir ssd modellerinin içinde orta seviye m.2 ssd ler mevcut
örneğin: crucial x8 dram lı bir taşınabilirdi içinde crucial P1 serisi mevcut ve P1 in TBW sadece 200 gb. Sonuçta ben bu cihazda önemli verilerimi tutacağım için TBW odaklandım.
şimdi aklımdaki şöyle bir şey acaba 1TB bir m.2 ssd için 600 TBW ve üstü garanti sunan (kingston,corsair) gibi en azından güvenilir bir ssd alsam ve

bu ssd kutusunu alsam daha performanslı olmaz mı?
ben önemli verilerimi tutacağım için hep üst model baktım ama patroit,verbatim,kioxia vs gibi markalar da işimi görür mü. korkum şu tüm verilerimi bu diske atıp başka yerde olmayacak bu nedenle birgün pc ye bağladığımda her şey gitmiş olsun istemiyorum.

EK soru:
ayrı konu açmak istemedim. PC deki mekanik diskleri bad sektörden dolayı söküp atmıştım ve o zamanlar m.2 desteği olduğunu öğrendim ve sıfır notebooklardan samsung evo takmak için sökülmül intel 180 gb m.2 satın almıştım. çok şükür 5 yıldan fazla oldu ama korkuyorum birden gider diye bu ssd değiştirilmeli mi ?

Alıntıyı görüntüle
Öncelikle SSD ler TBW yüzünden veri kaybı yaşamaz. Bozulma durumu ondan olmaz yani. Bozulursa ani elektrik kesintisi ve voltaj dalgalanması gibi sebepler bozar. Tabi bu etkilerle diskin bozulma olasılığını azaltmak için diskin bileşen kalitesi de önemli.

Bence en önemli etken SSD kutusunun sağlam olması, o kutu düzgün güç veremezse veya kutunun iletim devresi bozulursa büyük sıkıntı 😀

M.2.

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Elektrik kesintisi, PSU arızası vs SSD ömrünü önemli ölçüde etkiler. SSD bugüne kadar toplam 139 kez ani kesintiye maruz kalmış. (sayı ne kadar artarsa o kadar risk) Onun dışında yazılan toplam GB henüz çok değil. Bu şekilde kullanırsan yıllarca daha yazma yapılabilir.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
906,841
Üyeler
140,706
Son üye
Kayra Işık
Top Bottom