Neler Yeni

Yardım Termal macunu değiştirdikten sonra fps aynı olmasına rağmen kasıyor. Neden olabilir?

ldrowsyl

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Süha
Laptop Lenovo Y700, 80NV00K3TX

i7 6700hq işlemci - nvidia 960m grafik kartı

Bu laptobu 2016 yılında aldım. Her yıl açıp temizliğini yapıyorum ama hiç termal macunu değiştirmedim.
Bu laptop için hangi termal macunu kullanmalıyım. F/P olsun ne pahalı ne ucuz kalitesiz, ortası güzel bir ürün var mı önerebileceğiniz?
Cevaplarınızı bekliyorum, teşekkürler!
Mesaj otomatik birleştirildi:

Laptop Lenovo Y700, 80NV00K3TX

i7 6700hq işlemci - nvidia 960m grafik kartı

Bu laptobu 2016 yılında aldım. Her yıl açıp temizliğini yapıyorum ama hiç termal macunu değiştirmedim.
Bu laptop için hangi termal macunu kullanmalıyım. F/P olsun ne pahalı ne ucuz kalitesiz, ortası güzel bir ürün var mı önerebileceğiniz?
Cevaplarınızı bekliyorum, teşekkürler!
Sanırım watt vs değerlerine de dikkat etmek gerekiyormuş, pek bir bilgim yok, anlayan birisi macun önerirse çok sevinirim.

frix

80+
İster bir üstteki öneri, ister Arctic MX-4, ikisi de işinizi görür.
Tek dikkat etmeniz gereken piyasada çok fazla sahte ürün var.
Güvenilir satıcılardan alın. İncehesap, Teknobiyotik gibi.

JSezar

80+ Silver
MX-4 yeterli olur o laptop için.

ldrowsyl

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Süha
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

Hocam bundan sipariş ettim. Teknobiyotik dediniz diye. Üstteki arkadaşın attığı 12 yazıyor bunda 8 yaziyor. 12 daha iyi mi oluyor yani? Çok fark eder mi?

muhammetdd

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
628
İsim
Muhammet

Hocam bundan sipariş ettim. Teknobiyotik dediniz diye. Üstteki arkadaşın attığı 12 yazıyor bunda 8 yaziyor. 12 daha iyi mi oluyor yani? Çok fark eder mi?
Çok fark etmez. O iletkenlik değeri, ne kadar yüksek olursa o kadar iyi oluyor. YouTube'dan aralarındaki farka bakabilirsiniz. Mx-4 sizi her türlü memnun edecektir. Kendimde kullanıyorum memnunum.

• Beğen
Reaksiyonlar: frix

jımalya

80+ Bronze
mx4 iyidir

ldrowsyl

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Süha
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Macun gelince laptobu açacağım sizce macun kısmı nasıldır 2016dan beri hiç soğutma bloğunu ayırmadım. Sadece fanları ve filtre kismini temizleyip bıraktım.

muhammetdd

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
628
İsim
Muhammet
Macun gelince laptobu açacağım sizce macun kısmı nasıldır 2016dan beri hiç soğutma bloğunu ayırmadım. Sadece fanları ve filtre kismini temizleyip bıraktım.
Sıcaklık değerleri belli eder az çok diye düşünüyorum. Macun artık etkisini yitirmiştir bence.

ldrowsyl

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Süha
Çok fark etmez. O iletkenlik değeri, ne kadar yüksek olursa o kadar iyi oluyor. YouTube'dan aralarındaki farka bakabilirsiniz. Mx-4 sizi her türlü memnun edecektir. Kendimde kullanıyorum memnunum.

Hocam bu şekilde uyguladım sıcaklık değerleri yaklaşık bi 5 derece arttı. Niye böyle oldu bu keske bulasmasaydım hiç.

Hocam bu şekilde uyguladım sıcaklık değerleri yaklaşık bi 5 derece arttı. Niye böyle oldu bu keske bulasmasaydım hiç.
Boşta 45-50, oyun vs 70-75 civarı geziyor. Normalde boşta 40-45, oyun vs 60-70 arası olurdu.

Ekler

• WhatsApp Görsel 2023-12-26 saat 21.04.41_c3211109.jpg
    WhatsApp Görsel 2023-12-26 saat 21.04.41_c3211109.jpg
    135.3 KB · Hit: 21

frix

80+
@ldrowsyl Değerlere bağımsız baktığımızda gayet iyi fakat eskiye göre daha kötü olmaması gerekir.

Birinci ihtimal: Montajı doğru yapamadınız. Vidaları tam sıkamadınız veya soğutucu bloğu tam oturtamadınız.

İkinci ihtimal: Termal macunu çok sürdünüz. Fotoğrafta tam anlaşılmıyor fakat sürme yöntemi doğru olsa da bir tık fazla/kalın olmuş gibi görünüyor. Çok ince sürülmesi lazım. Ayrıca eğer fazla sürerseniz soğutucu bloğu bastırınca yanlara doğru akacaktır. Bu da fazla ısınmasına ve başka problemlere neden olabilir.

DeveloperRedneck

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,247
İsim
Kürşat
@ldrowsyl Değerlere bağımsız baktığımızda gayet iyi fakat eskiye göre daha kötü olmaması gerekir.

Birinci ihtimal: Montajı doğru yapamadınız. Vidaları tam sıkamadınız veya soğutucu bloğu tam oturtamadınız.

İkinci ihtimal: Termal macunu çok sürdünüz. Fotoğrafta tam anlaşılmıyor fakat sürme yöntemi doğru olsa da bir tık fazla/kalın olmuş gibi görünüyor. Çok ince sürülmesi lazım. Ayrıca eğer fazla sürerseniz soğutucu bloğu bastırınca yanlara doğru akacaktır. Bu da fazla ısınmasına ve başka problemlere neden olabilir.
Aynen biraz kalın gibi duruyor

• Beğen
Reaksiyonlar: frix

ldrowsyl

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Süha

iyice bastırıp taktıktan sonra tekrar cıkarıp baktıgımda akma taşma vs yoktu. Olabildiğince bastırıp vidaları sonuna kadar sıktım. Bilemedim :/

iyice bastırıp taktıktan sonra tekrar cıkarıp baktıgımda akma taşma vs yoktu. Olabildiğince bastırıp vidaları sonuna kadar sıktım. Bilemedim :/
Coretemp uygulamasını kullanıyorum cpu derecesine bakmak için, 44den 52ye atlıyor bazen sonra 50 civarı geziyor bazen 43-44 anlamadım garip.

Top Bottom