Neler Yeni

Tevrat'ın 10 Emri

Cevdet Sunay

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
24,108
İsim
Hakan
10 Emir Nedir?
HZ Musa'ya Sina Dağında inen Tevratın 10 emridir, taşa yazılı şekilde inmiştir.
Yahudilere göre taşa yazıyı Yahve elleriyle kazımıştır. Bu konu da tartışmalardan biri de tevratın tek vahiy halinde geldiği veya parça parça geldiğidir ama 10 Emir tek parça halinde gelmiştir.

10 Emir ;
1634388878297.png

Peki 10 Emir Tevrat'ın Neresinde bulunur?
Tevratın Mısırdan Çıkış Kitabının 19. Babında başlar, 20.bab da emirler bulunur. Bap'ı Ayet ve bölüm olarak söyleyebiliriz. Yahve, YHVH veya Yahova Museviler ve Yahudilerin Tanrılarınn ismi Bizde olan Allah gib.

1- “Ve Rab bütün bu sözleri söyleyip dedi: Seni Mısır diyarından, esirlik evinden çıkaran Tanrın Yehova benim. Karşımda başka İlahların olmayacaktır.”

2-“Kendin için oyma put, yukarıda göklerde olanın yahut aşağıda yerde olanın, yahut yerin altında sularda olanın hiç suretini yapmayacaksın. Onlara eğilmeyeceksin ve onlara ibadet etmeyeceksin; çünkü ben senin Tanrın’ın Rab benden nefret edenlerden babalar günahını çocuklar üzerinde, üçüncü nesil üzerinde ve dördüncü nesil üzerinde arayan ve beni seven ve emirlerimi tutanların binlercesine inayet eden kıskanç bir Rab’ım.”

3- Tanrın Yahve'nin ismini boş yere ağza almayacaksın; çünkü Rab kendi ismini boş yere ağza alanı suçsuz tutmayacaktır.

4-
Haftanın altı günü çalışacak ve dünyevi işlerini yapacaksın; haftanın son günü, yedinci gün mukaddes Şabat günündeyse bütün işlerini bırakacak ve Tanrı YHVH'e ibadet edeceksin. O gün, Sebt'tir.

5- “Babana ve anana hürmet et, ta ki, Tanrı'ın Rabbin sana vermekte olduğu toprakta ömrün uzun olsun.”

6- Katletmeyeceksin, öldürmeyeceksin.

7- Zina Etmeyeceksin

8- Çalmayacaksın.

9- Komşu(lara) karşı Yalancı yere şahitlik etmeyeceksin.

10- Komşularının ve yakınlarının Mallarına tamah etmeyeceksin.

Son düzenleme:

DJ. Mic Check

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Ben yazsam daha güzel yazardım 10 tane cümle.

HasanBG

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
858
İsim
Hasan
10 Emir Nedir?
HZ Musa'ya Sina Dağında inen Tevratın 10 emridir, taşa yazılı şekilde inmiştir.
Yahudilere göre taşa yazıyı Yahve elleriyle kazımıştır. Bu konu da tartışmalardan biri de tevratın tek vahiy halinde geldiği veya parça parça geldiğidir ama 10 Emir tek parça halinde gelmiştir.

Peki 10 Emir Tevrat'ın Neresinde bulunur?
Tevratın Mısırdan Çıkış Kitabının 19. Babında başlar, 20.bab da emirler bulunur. Bap'ı Ayet ve bölüm olarak söyleyebiliriz. Yahve, YHVH veya Yahova Museviler ve Yahudilerin Tanrılarınn ismi Bizde olan Allah gib.

1- “Ve Rab bütün bu sözleri söyleyip dedi: Seni Mısır diyarından, esirlik evinden çıkaran Tanrın Yehova benim. Karşımda başka İlahların olmayacaktır.”

2-“Kendin için oyma put, yukarıda göklerde olanın yahut aşağıda yerde olanın, yahut yerin altında sularda olanın hiç suretini yapmayacaksın. Onlara eğilmeyeceksin ve onlara ibadet etmeyeceksin; çünkü ben senin Tanrın’ın Rab benden nefret edenlerden babalar günahını çocuklar üzerinde, üçüncü nesil üzerinde ve dördüncü nesil üzerinde arayan ve beni seven ve emirlerimi tutanların binlercesine inayet eden kıskanç bir Rab’ım.”

3- Tanrın Yahve'nin ismini boş yere ağza almayacaksın; çünkü Rab kendi ismini boş yere ağza alanı suçsuz tutmayacaktır.

4-
Haftanın altı günü çalışacak ve dünyevi işlerini yapacaksın; haftanın son günü, yedinci gün mukaddes Şabat günündeyse bütün işlerini bırakacak ve Tanrı YHVH'e ibadet edeceksin. O gün, Sebt'tir.

5- “Babana ve anana hürmet et, ta ki, Tanrı'ın Rabbin sana vermekte olduğu toprakta ömrün uzun olsun.”

6- Katletmeyeceksin, öldürmeyeceksin.

7- Zina Etmeyeceksin

8- Çalmayacaksın.

9- Komşu(lara) karşı Yalancı yere şahitlik etmeyeceksin.

10- Komşularının ve yakınlarının Mallarına tamah etmeyeceksin.
Haftanın 6 günü çalışcaksın derken ne anlamda diyor eğer aklımdaki anlamdaysa ultra mega xl bruhhhh

Cevdet Sunay

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
24,108
İsim
Hakan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Haftanın 6 günü çalışcaksın derken ne anlamda diyor eğer aklımdaki anlamdaysa ultra mega xl bruhhhh
6 Gün boyunca iş yapacaksın çalışmak 7. gün de tanrıya ibadet edeceksin şabat günüyse, 7. günde tanrı da dinlendiği için.

DJ. Mic Check

80+ Platinum
En İyi Cevap
3

Cevdet Sunay

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
24,108
İsim
Hakan

DJ. Mic Check

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Tevrat da kesin ifade yok fakat Dünyayı 6 günde yarattığı 7.gün dinlendiği yazıyor, Yahve Allah ve Hrisyianların Rabbinden biraz daha değişik.
Bozulmamış hali olsaydı Yahve adlı şahıs ile sizin Allah dediğiniz şahıs aynı kişi mi olacaktı?

Cevdet Sunay

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
24,108
İsim
Hakan
Bozulmamış hali olsaydı Yahve adlı şahıs ile sizin Allah dediğiniz şahıs aynı kişi mi olacaktı?
O zaman yahve yazar mıydı bilmiyorum, tamamı bozulmadı belki onların dilleri ve lisanlarında Yahvedir. isim farklı olabilir de aynı olabilirdi.

alex jensen

80+ Silver
bozulmuş olduğuna bu 10 ayet yeter bence

Cevdet Sunay

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
24,108
İsim
Hakan
bozulmuş olduğuna bu 10 ayet yeter bence
Kur'an da da 10 emir geçiyor ama bir kaç maddesi değişik. 10 Emir böyle geliyor Musevi toplumuuna sert emirler geldi çünkü biraz daha asi toplumlardı

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Çevrim içi yöneticiler

• B1L0
    Hayırlı forumlar

Forum istatistikleri

Konular
912,207
Üyeler
141,547
Son üye
hayalet5747