Neler Yeni

Thermal Grizzly Kryonaut vs MX-6

wruno

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
51
İsim
Onur Dogan
R5 5600 için macunu yenileyecegim. bu iki macun arasında hangisini önerirsiniz? performans olarak sanırım birbirine cok yakınlar. bunun haricinde bakmam gereken özellik varmı macunlarda? mx-6 nın gram olarak fazla olması cokta önemli degil benim için, direkt performans odaklı soruyorum.

ca.s

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,243
İsim
C Ş
Termal iletkenliği saniye başına veri aktarımı gibi düşün.
MX-6 saniye başına 7.5, TG saniye başına 12.5 aktarım yapıyor oluyor o halde.
Yoğunluk kullandığın hacme bağlı olarak oluşacak ağırlığı gösterir. 1 gr kullanırsan sırası ile 2.6 ve 3.7 gr ağırlık olacağını gösterir.
Yoğun olması bence iyi bir şey. Maddenin daha sıkı olduğunun bir kanıtı.
En fazla ısı direnci özellikle çok ısınan işlemci ve ekran kartlarında çok önemli. MX-4 kullandığım için söylüyorum kendisi yüksek ısılarda buhar olup uçuyor. Sebebi ise ısı direncinin az olmasıydı (150 derece).
Vizkozite akışkanlık anlamında. Isıya bağlı erime illaki olacaktır. Vizkozite ise bu erimeden kaynaklı akışkanlığı en aza indirerek macunun yerinde daha fazla kalmasını sağlayacaktır.

Sonuç: Vizkozite hariç diğer özelliklerde TG daha iyi.
1715492481562.png

Son düzenleme:

ThE LoSt

80+ Silver
R5 5600 için macunu yenileyecegim. bu iki macun arasında hangisini önerirsiniz? performans olarak sanırım birbirine cok yakınlar. bunun haricinde bakmam gereken özellik varmı macunlarda? mx-6 nın gram olarak fazla olması cokta önemli degil benim için, direkt performans odaklı soruyorum.

her şey iletkenlik değildir.

PoeNk

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
548
İsim
Toprak
MX -6 , performansları çok çok yakın, gramajı daha fazla, viskozitesi daha yüksek . Hatta bazen mx-6 daha iyi oluyor.

ca.s

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,243
İsim
C Ş
Kısa vadede MX-6 iyi gibi görünebilir ama uzun vadede TG daha iyi olacaktır.
Bunu tıpkı aynı anda yarışa başlayan iki araba gibi düşünün. İlk çıkışta atak yapan hızlı gibi görünecektir ama arabalar ilerlemeye devam ettikçe diğeri onu geçecektir ve kazanacaktır.
Demek istediğim bunun gibi :D :

Farway

80+ Silver
MX6 kullandım daha birkaç ay önce laptopumda, şimdi yeniden sürmem gerekecek. Ya değişken fazlı termal macun süreceğim ya da krynout extreme falan çünkü belleklere de sürüyorum, ped boyutlarını bulamadım.

DeveloperRedneck

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,247
İsim
Kürşat
MX6 kullandım daha birkaç ay önce laptopumda, şimdi yeniden sürmem gerekecek. Ya değişken fazlı termal macun süreceğim ya da krynout extreme falan çünkü belleklere de sürüyorum, ped boyutlarını bulamadım.
Kısa vadede MX-6 iyi gibi görünebilir ama uzun vadede TG daha iyi olacaktır.
Bunu tıpkı aynı anda yarışa başlayan iki araba gibi düşünün. İlk çıkışta atak yapan hızlı gibi görünecektir ama arabalar ilerlemeye devam ettikçe diğeri onu geçecektir ve kazanacaktır.
Demek istediğim bunun gibi :D :
Bu arctic mx4 mx6 harbi çok çabuk mu yitiriyo etkisini. 2 yıl önce Dark X123 almıştım elimde macun yoktu gelen macunla idare edeyim dedim onun macunu bile duruyor şimdi. O zaman sadece mx4 meşhurdu 1-2 ay idare edip mx4 geçeyim demiştim sonra gerek duymadım. İşlemcide de voltaj azaltmıştım belki de ısınmadığı için bir şey olmamıştır onu tam bilemiyorum da. Birkaç ay gerçekten çok az, macun biraz daha uzun ömürlü bi şey olmalı bence.

Dahası  
Reaksiyon skoru
313
İsim
mehmet
tabii ki kryonaut birde onun extreme olanı var kryonaut extreme 2gram660tlydi

BixiBlake

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,655
İsim
Lokman Doğan
Extremeyi kullanırsan haberim olsun ben de almayı düşünüyorum

ca.s

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,243
İsim
C Ş
Bu arctic mx4 mx6 harbi çok çabuk mu yitiriyo etkisini. 2 yıl önce Dark X123 almıştım elimde macun yoktu gelen macunla idare edeyim dedim onun macunu bile duruyor şimdi. O zaman sadece mx4 meşhurdu 1-2 ay idare edip mx4 geçeyim demiştim sonra gerek duymadım. İşlemcide de voltaj azaltmıştım belki de ısınmadığı için bir şey olmamıştır onu tam bilemiyorum da. Birkaç ay gerçekten çok az, macun biraz daha uzun ömürlü bi şey olmalı bence.
Termal macunda ısı direnci bence kullandığın çipin ısınma miktarına bağlı olarak 2 katı falan olmalı.
Mesela işlemci maksimum ortalamaları 70 derecelerde ise en az 150 derece ısı direncine sahip bir macun kullanılmalı.
İşlemci 80-90 derecelere dayanıyorsa en az 200 derece ısı direncine sahip macun kullanılmalı.

Önceden MX-4 kullanıyordum. İşlemci 90 hatta 95leri görüyordu. Açıp baktığımda macundan eser kalmamış oluyordu.
Şimdi Maxtor CTG9 kullanıyorum ve işlemci 90 dereceleri gördüğünde de macunu açıp baksam hala ıslaklığı ve kalıcılığı duruyor.

DeveloperRedneck

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,247
İsim
Kürşat
Termal macunda ısı direnci bence kullandığın çipin ısınma miktarına bağlı olarak 2 katı falan olmalı.
Mesela işlemci maksimum ortalamaları 70 derecelerde ise en az 150 derece ısı direncine sahip bir macun kullanılmalı.
İşlemci 80-90 derecelere dayanıyorsa en az 200 derece ısı direncine sahip macun kullanılmalı.

Önceden MX-4 kullanıyordum. İşlemci 90 hatta 95leri görüyordu. Açıp baktığımda macundan eser kalmamış oluyordu.
Şimdi Maxtor CTG9 kullanıyorum ve işlemci 90 dereceleri gördüğünde de macunu açıp baksam hala ıslaklığı ve kalıcılığı duruyor.
Valla işlemci r5 3600
Dark x123 var, bu 70-80 arasına düşürmüştü galiba sonra uv yaptım 4100mhz 1150mv çalışıyor hep, 60-65'i pek geçmiyor. Pek ısınmadığı için macun deforme olmamış, değişime gerek kalmamış gibi. Muhtemelen sıcaklıklar normalin dışına çıkana kadar da ellemeyeceğim. Düzenli periyodlarla değiştirmektense değerlere göre hareket etmek daha mantıklı geliyor.

nostra07

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
48
İsim
Rogue Agent
aralarında sıradan kullanıcıyı etkileyecek bir fark yok. MX-6 gayet yeterli.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
922,132
Üyeler
143,094
Son üye
HaeRaenn
Top Bottom