Neler Yeni

Trap beat nasıl yapılır? (Rehber)

UzunKing

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,035
İsim
Burak
pı tı tı tı kı tı tı tı bum bum çi :D (güzel rehber bu arada eline sağlık)

@TheDark

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,432
İsim
Mehmet XXX
Sadece bir rehberle olmaz bu iş.
Paranız yoksa youtube'dan ücretsiz fl dersleri izleyin.
Paranız varsa ise udemy'den Vedat Gezme,Mert Balkaş gibi kişilerinin eğitim setini satın alın.

Satın aldım şuan öğreniyorum.

KaanBedirhan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
272
İsim
Kaan Bedirhan Karaoğlu
Discord
[𝓢𝓗]★ 𝓑𝓮𝓭𝓲𝓻𝓱𝓪𝓷#5268
Selamlar, hep "beat nasıl olmuş?" başlığında konu açıyorum. Bu seferde "Trap beat nasıl yapılır?" başlığında rehber niteliğinde bir konu açmak istedim. Umarım yardımı dokunur. Eğer paketleri isterseniz atarım sıkıntı değil. :)

İlk öncelikle FL Studio'yu açın. Biraz programı tanıyın. Bu sizde açık gelecek eğer kapalı gelirse işaretlediğim yerden açabilirsiniz.

Alıntıyı görüntüle

Ardından bpm'i 147 veya 90'a getirin o size bağlı bir şey.
Alıntıyı görüntüle

Eğer enstürman pluininiz varsa yüklü onu açın yoksa kicklerin üzerine sağ tıklayıp insert veya replace tıklıyoruz oradan FL Keys'i seçiyoruz.

Alıntıyı görüntüle

Böyle bir plugin açılacak. Bu FL Stüdionun kendisinin bir piano plugini. Şimdi FL Keys'e sağ tıklayıp piano roll seçin, oraya kafanızda nasıl bir melodi kurduysanız yazın.

Alıntıyı görüntüle

Melodilerinizi yazdınız güzel. Şimdi sıra dumları yazmaya geldi.
Alıntıyı görüntüle

Drumları diziyoruz biliyorsunuzdur zaten. Hihatleri bu stil dizmek çok kolay isterseniz el ile isterseniz otomatik oda şöyle;
hatlerin üzerine sağ tıklayıp oradan Fill Each 2 Steps'i seçin otomatik olarak bu stil dizilecek.

Gelelim 808 eğer ekleyecekseniz ki Trap'in vazgeçilmezi. 808'in üzerine tıklayın.
Böyle bir pencere açılacak. Buradan işaretlediğim yere tıklayın.
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle
Aynen görselde ki gibi yapın. Bu işlem 808'i daha kolay dizmenizi sağlayacak. Kulaklarınızı acıtmayacak, sesler üst üste binmeyecek.

Sonra Kicklerin seslerini arttırmak için kicklerin üzerine sağ tıklayın piano roll diyin, orada ctrl+c, alt+ mousein ortası ile yukarı doğru kaydırın.
Bu yaptığınız işlem kicklerin sesini yükselticek aynı zamanda daha çok çıkacak.

Kickleri kopyalayıp 808'in üzerine yapıştırın.
Ardından 808'in üzerine sağ tıklayıp piano roll'e gidin. Orada yapacağınız işlem kolay.
808'leri bu stil (örnek) uzatıyorsunuz.
Alıntıyı görüntüle

Ardından Hatlare sağ tıklaıni piano roll'e gidin. Şu şekilde bir pencere gelecek;
Alıntıyı görüntüle
Burada kendinize uygun bir hat seçin ve onu 808 deki gibi uzatın. Sadece bir tanesini. Örnek;

Alıntıyı görüntüle
Burada bu hati bölebilmek için alt+a tuşuna basıyoruz ve Time Mull'u bir (1) yapıyoruz.

Alıntıyı görüntüle

Tekrar 808'e sağ tıklayıp piano roll'e giriyoruz. İşaretlediğim yere tıklayıp onları istediğiniz yere, yerlere koyabilirsiniz.

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

En sonda kazandığınız görüntü bu olacak;
Alıntıyı görüntüle

Ufak bir bilgi; Kickleri 1. ve 3 sıraya koyun. Kulağa daha hoş gelecektir.

Tebrikler artık bir Beatmakersin. ;)

NOT; Sürekli beat yaptıkça kendinizi geliştirirsiniz. Örnek olarak ben. 60 Flp dosyası mevcut. Eğer beat yapmak istiyorsanız hiç bir zaman vazgeçmeyeceksiniz. Hata yaptığınız yeri tekrar bakıp düzelteceksiniz. Bu işler böle yürüyor. Ben yaptıysam sizde yapabilirsiniz. :)

Rehber'de yaptığımız beat; https://soundcloud.com/user-620948516/rehber
@usper
Güzel rehber 👏

Ykgk

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
yiğit kaner
İlk denememdi zaten, offkey nedir? :)
şöyle diyeyim her sesin bir kök notası vardır bu notayı bulup o notada yazarsan eğer elementi offkey durumu olmaz genellikle 808 ve kick'te bu durum bulunur youtube'da tutorial videolarından daha ayrıntılı bir şekilde bulabilirsiniz.

Top Bottom