Neler Yeni

Türk askeri tarihinin en büyük komutanları kim?

Matt Murdock

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,712
İsim
Oğuz
Atatürk Komutan'dan ziyade Liderlik vasfıyla öne çıkan biri
Komutan deyince daha çok yaptığı savaşlar, askeri alanda yaptığı işler akla gelmeli.
Bu bağlamda incelendiğinde bana göre en iyisi Mete Han sonrasında ise Timur, Cengiz Han, Attila gelir.
Atatürk bile ben Timur'un yaptıklarını yapamazdım demiştir
Timur'un yoktan gelip inanılmaz şeyler başarması bana göre 1.sıraya bile koyulur fakat tarihi farkları ele aldığımızda Mete Han'ı koymak da mantıklı.

anonym0us

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,578
İsim
Anon
Geçmiş olsun kardeş sıkıntı nedir
Yine birileri kendini belli ediyor
O kadar komutan arasından Fatih Sultan Mehmet'e en iyi komutan diyorsa benim de bunu düşünmem normal gözlemlediğim tüm akpliler metehan falan demez fatih sultan mehmet der ironisine söyledim niye bu kadar kastınız(fatih sultan mehmet düşmanı degilim büyük komutan kendisi)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Çok takma hocam düşünme yetisine sahip değiller bunlar
Aferin laf soktun cool çocuk

Carl Johnson CJ

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
707
İsim
Carl Johnson
Instagram
carljohnson.jpg
Bu isimler arasında Atatürk tartışmasız en iyisidir.

(Hepsi çok iyi ama Atatürk ayrı çünkü)

Padişahlar gibi gücün içinde doğmamıştır. Padişahlar gibi emrinde binlerce asker yoktur. Küçük yaşta babasını kaybetmiş fakir bir ailenin çocuğudur. Yaşadığı döneme bakacak olursak Atatürk'ün o dönemde ki başarıları muazzamdır, imkansızı başarmıştır desek yanlış olmaz. Atatürk iyi bir komutan değil aynı zamanda dünya da baş öğretmen sıfatına sahip tek liderdir. Aynı zamanda inkılapçıdır.

Megan

80+ Silver
Yine birileri kendini belli ediyor
O kadar komutan arasından Fatih Sultan Mehmet'e en iyi komutan diyorsa benim de bunu düşünmem normal gözlemlediğim tüm akpliler metehan falan demez fatih sultan mehmet der ironisine söyledim niye bu kadar kastınız(fatih sultan mehmet düşmanı degilim büyük komutan kendisi)

Aferin laf soktun cool çocuk
bunu akpye bağlaman yeterince komik olduğunu belli ediyor zaten. fatih sultan mehmet sıradan bir komutan değil o yüzden en iyisi olarak görüyor olabilir gayet normal.

Carl-S

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
14,536
İsim
s
İlgilendiği Kategoriler
Laptop önerileri ve Telefon önerileri
Atatürk
Fatih Sultan Mehmet
Emir Timur
Atilla
Mete han
Aklıma gelen en iyi Türk liderleri bunlar.

Resdly

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
91
İsim
Resdly
İlgilendiği Kategoriler
Ekran kartı, Teknik destek ve yatırım

UmutYiğit

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,286
İsim
Umut Yiğit Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Klavye
Bana burdaki seçeneklerden hangisi dersen Fatih Sultan Mehmet derdim çağ açıp kapatan ilmi ve zekasıyla müthiş bir komutan

Şimdi dersen diğerine haksızlıkmı ettin? Buraya yazdığın komutanlarin hepsi bizim en büyük zekâya sahip komutanlar karşılaştırmak nekadar doğru olur bilinmez ama ben Fatih Sultan Mehmet derdim

+ olarak Fatih Sultan Mehmet den sonra Timur derdim oda baya zeki bir komutan
Ben askeri anlamda Timur'a denk olabileceklerini düşünmüyorum ama işin içine politika gibi olaylar dahil edilirse kesinlikle Fatih Sultan Mehmet hepsinden çok daha büyük bir isim.
fatih sultan mehmet, yavuz sultan selim ve mustafa kemal atatürk bu üçlü çok güçlü
Ben askeri anlamda Atatürk'ü bu listenin en güçlü 3 ismine sokmam ama kesinlikle çok büyük bir deha.
Fatih Sultan Mehmet ve Atatürk tekler tüm dünyayı
Askeri anlamda Fatih'i alacak bir lider yok da Avrupa tarihinde işin içine Cengiz katılırsa yanına da Atatürk'ün çağdaşı olan Otto Van Bismarck ile rakip olmanın ötesine geçilir.
Nice komutanların kuşatıp fethedemediği Konstantinopolis'i 19 yaşında fetheden nice büyük fetihler yapan Fatih Sultan Mehmet, Osmanlı'nın toprağını 2.5 katına çıkaran Sina Çölünü 5 günde geçen Yavuz Sultan Selim, döneminin en ileri teknolojisini kullanan büyük fetihlere imza atan Kanuni Sultan Süleyman, Avrupaya diz çöktüren Atilla, Çin'i yenen Mete Han, Türk'lüğün atası Oğuz Han, 40 yeniçeri ile koca Çin ordusuna kafa tutan Türk'lerin esaretten kurtulması için ayaklanmasını sağlayan Kürşad, aç susuz başkent ile bağlantısı olmadan çölün ortasında bir yandan ar*p itlerine diğer yandan ingilizlere karşı Mekke ve Medine'yi ölümüne sanunan Fahrettin Paşa, karşısında 3 kat güçlü bir orduya karşı Kurtuluş Savaşı'nın en önemli zaferlerinden birini alan İsmet Paşa, Anafartalar kahramanı Fransa+İngiltere+İtalya+Yunanistan+ermeni çeteler+İstanbul Hükemeti'ne karşı korkusuzca mücadele eden ve büyük zaferlere imza atan küllerinden yeni bir devlet kuran Mustafa Kemal Paşa...

Burda saymadığım nice komutanlar geldi geçti ve hepsi büyük komutanlardı. Birbirleriyle karşılaştırmak aşırı mantıksız. Ki doğru da değil. Hepsinin dönemi ve imkan ve olanakları farklıydı. Hepsi bizim, öğrenmeliyiz öğretmeliyiz.
Oğuz Kağan bir destan karakteri,diğerleri kesinlikle çok güçlü isimler.
1. sıra Emir Timur'a aittir. Her türlü gelir 1'e koyarım.
Benim gözümde de kesinlikle o var. Çok güçlü bir askeri güç. Osmanlı'nın kuşatıp alamadığı İzmir'i rahatça almış bir kumandan.
Atatürk
Fatih Sultan Mehmet
Emir Timur
Atilla
Mete han
Aklıma gelen en iyi Türk liderleri bunlar.
Bence İlteriş Kağan da bu listeye girebilir.

Bu isimler arasında Atatürk tartışmasız en iyisidir.

(Hepsi çok iyi ama Atatürk ayrı çünkü)

Padişahlar gibi gücün içinde doğmamıştır. Padişahlar gibi emrinde binlerce asker yoktur. Küçük yaşta babasını kaybetmiş fakir bir ailenin çocuğudur. Yaşadığı döneme bakacak olursak Atatürk'ün o dönemde ki başarıları muazzamdır, imkansızı başarmıştır desek yanlış olmaz. Atatürk iyi bir komutan değil aynı zamanda dünya da baş öğretmen sıfatına sahip tek liderdir. Aynı zamanda inkılapçıdır.
Timur da padişah çocuğu değildir. Atatürk kendi zamanı için en büyüğü olabilir ama benim gözümde ne bir Bilge Kağan ne bir Fatih ne bir Yavuz ne bir Mete'dir.

Son düzenleme:
Top Bottom