Neler Yeni

Türk Gençleri Dinsizleşiyor

Mirkan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
260
İsim
Mirkan Çiçek
değişin, değiştirin, eleştirin'i yanlış anlayan bi kusak olmus ve cidden bu sadece tr'nin z kusağı için geçerli gibi
Mesaj otomatik birleştirildi:

Böyle nasıl diyim katılaşmış herşeyin karşıtı olmak farklı olmak isteyen alışılmış şeylerin dışında olmak isteyen bir kusak. Müslümanlığı dinleri cahillik ve geri kalmışlık olarak gören farklı şeylere inanan bir kuşak. Ama dostlar durumun böyle olması sizin ateistlerle veya farklı bir dine mensup olan insanlarla tartısmanızı gerektirmez forumda bircok kez karsılastım bunlarla forumdaki ateist kesimle dalga gecmek o kisileri daha fazla dinden uzaklastırmanıza yarar sizin yapmanız gereken sadece islamı anlatıp onları davet etmektir sadece bu forum değil normal hayattada böyle olması gerektiğini düsünüyorum siz sadece onlara islamı anlatıp davetinizi yapın gerisi onlara kalmış

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
22
İsim
Mertcan Akkaya
Geçenlerde Reddit'te şöyle bi tablo gördüm;

Alıntıyı görüntüle

Tablo Ex Muslims of North America adlı gönüllü bir kuruluşa ait. Kuruluşun amacı Müslümanlıktan çıkıp din değiştiren bireylere koruma sağlamak.

Tabloya göre önceki neslin %67.2'si dinine uygun evlilik yapıyor, Z kuşağının ise sadece %17.8'i evlilikte dini kurallara riayet ediyor. Önceki neslin %62'si oruç tutuyor, %32'si dua ediyor. Z Kuşağında ise bu oran %15.7. Ayrıca Z Kuşağının %28.5'i kendini dinsiz olarak tanımlıyor. Tabloda yanlış okuduğum bir yer varsa düzeltin.

Sizce bu dinsizleşmenin sebebi nedir? Diğer dünya ülkelerinde de durum böyle mi yoksa sadece Türkiye için mi geçerli?

Tabloyu yayınladıkları siteye de buradan ulaşabilirsiniz:
diğer ülkelerdede dinsizleştirmede olsun eşcinselleştirme hepsi her her ülkede vardır emin olun
ama benim ülkeminde sonu hiç hayra alamet değil ayrıca hiç bilinçli bir millet olmadığımızdan dolayı her pislikten bir pay alıyoruz

''Wolfred!ghT

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,418
İsim
''Wolfred!ghT
Bilmiyorum bir tek bana mı öyle geliyor ama bence (bu durumu olumlu veya olumsuz olarak değerlendirmeden) bunun böyle bir hal almasında bütün sorumluluk ebeveynler de.
İnsanlar çocuklarına kendi dinlerini aşılamak için yaptıkları her despot davranış onları dinden daha çok soğutuyor.
Yaptığının dinde neden,ne anlamda yapıldığını bilmeden çocuğa bunu aşılamaya çalışıyor, çocuk ya bu sorgular dünyayı, olayları davranışları...bunu da sorguluyor.
Aldığı cevap ya mantıklı olmuyor ya da bunu sorgulamaması gerektiğine dair bir azar oluyor.
"Cevap mantıklı değilse yaptığımız da mantıklı değil." der dine mantıksız bir kavram olarak yaklaşır veya "Alt tarafı bir soru sordum neden azar işittim." der dine karşı korku ile bakar.
Dini, her şeyi sorgulamaya aç bir beyne iyice anlatamaz isen kusura bakma o çocuğun dine karşı tavrı, davranışları,hal ve hareketlerinin hepsinden sen mesul olursun.
Günümüzde bilgiye ulaşmanın kolaylığına artık hepimiz şahidiz değil mi?
Nesnel bilgiler kadar öznel düşünceler de ışık hızında yayılıyor ve bu öznel düşünceler etrafında şekilleniyor dünyamız.
Hiç ölmeyecekmiş gibi bu dünyaya bağlananlar bu öznel düşünceleri ile dinlerin saçmalık olduğunu dile getiriyorlar.
Bu durumda yeteri dini bilgi ile yetişmeyen birisi bu düşüncelerden etkilenecektir.

Ama bence eğer birisine dinini yeteri kadar anlatamıyorsan ona sadece toplumsal ahlak kurallarını anlat.
Dinine inanmasa da ahlaklı olsun.

The Batman

80+ Silver
LGBT için saygı duymuyorum fakat bu aralar dinle ilgili kafamda soru işaretleri var. İncil, kuran okuyup çevremdeki bilgin kişilerle konuşuyorum. Kendime zaten müslüman diyemem. Namazları düzenli kılamıyorum, ağzımdan istemli istemsiz kötü söz,argo,küfür çıkıyor. Düzenli olarak kuran okuyamıyorum. Nadirde olsa çevreme yalan söyleyebiliyorum. Ayrıca dövmem de var. Yani şuanda sadece kimliğimde müslüman yazıyor. Onun dışında Müslümanlıkla alakam yok gibi.
Allah'a ve peygambere inanıyorsan müslümansın kalanlar amelde kusur

MrBeast

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,435
İsim
Utku
İlgilendiği Kategoriler
Girişimcilik , e-ticaret , print on demand , shopify , saatler , arabalar , bilgisayar
100-150 yıla hiçbir din muhtemelen kalmaz teknoloji / bilim gelişip bunların yalan olup olmadığı ortaya çıkar.

Suwariba

80+ Silver
100-150 yıla hiçbir din muhtemelen kalmaz teknoloji / bilim gelişip bunların yalan olup olmadığı ortaya çıkar.
Hiç öyle kolay bir şey olacağını sanmıyorum hocam :D Kendimde tanıdığım bir sürü sırf cehenneme gitmemek için hırsızlık vb şeyleri yapmayan yaratıklar var. Dinler yok olursa düzen diye bir şey kalmaz, kaos çıkar diye düşünüyorum. Dinlerin düzeni sağlamak için olduğunu düşünüyorum ve dinleri yok edicek bir bilgiye ulaşsakta bu gizli tutulacaktır.

RefX

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,932
İsim
Orhun Refik Kocabaş
Örnek olarak Türkiye'yi ele alırsak ne deniyor mesela , bir kişi tanrı bana saçma geliyor derse birileri çıkıp evrende düzen var , bi yaratıcı olmasa böyle olur lu her şey tesadüf mü diyor , bir kişi tanrı var bence diyince üstte bahsettiğim kişilerin söylediği sözlerden bıkmış / kendini farklı zannedip havalı olmaya çalışan kişiler / evrimin ne olduğunu bile bilmeyip dinle çelişiyor diyenler yok diyor.

Bana göre din eğitimi ne camii de ne okulda olur. Dini tam anlamıyla açıklayabilmek için gerçekten o işin ehli kişiler yetiştirip onları görevlendirip halka anlatacaksın ki ben ileride çocuğuma dinini doğru şekilde anlatayım.

Şu an Müslümanlık namaz kılmak , oruç tutmak gibi şeylerden oluyormuş gibi gözüküyor ama İslam dini gerçekte çok derin bir din , olay sadece namaz kılıp oruç tutmak değil çevrene saygılı olman , birine gülümsemen bile aslında din adına çok önemli şeyler. Ama bunlar kasıtlı / kasıtsız öğretilmiyor namaz kıl oruç tut tamam Müslümansın gibi algı oluşuyor.

Ha burdan sonraki gelen hükümetler bilmem ne sistemi değiştirir mi sanmam ancak meraklı gençler dini gerçekten araştırırsa en azından belli bir çevreyi aydınlatabilir diye düşünüyorum

MrBeast

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,435
İsim
Utku
İlgilendiği Kategoriler
Girişimcilik , e-ticaret , print on demand , shopify , saatler , arabalar , bilgisayar
Hiç öyle kolay bir şey olacağını sanmıyorum hocam :D Kendimde tanıdığım bir sürü sırf cehenneme gitmemek için hırsızlık vb şeyleri yapmayan yaratıklar var. Dinler yok olursa düzen diye bir şey kalmaz, kaos çıkar diye düşünüyorum. Dinlerin düzeni sağlamak için olduğunu düşünüyorum ve dinleri yok edicek bir bilgiye ulaşsakta bu gizli tutulacaktır.
Doğru dedin de bu dediklerin bu nesiller için geçerli 150 seneye kadar bizden sonraki 2 kuşak bile ölmüş olucak bu orantıda dine bağlılık azalsa o zamanlara gelindiği zaman kalmaz bile

Margot Robbie

80+ Platinum
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
57,646
İsim
Margot Robbie
İlgilendiği Kategoriler
YKS, İskandinav mitolojisi
Bugünün dini yarının mitolojisidir. Yok olan yüzlerce din var. Günümüz dinleri mi yok olmayacak?

Suwariba

80+ Silver
Doğru dedin de bu dediklerin bu nesiller için geçerli 150 seneye kadar bizden sonraki 2 kuşak bile ölmüş olucak bu orantıda dine bağlılık azalsa o zamanlara gelindiği zaman kalmaz bile
Görmek isterdim o zamanları. Yani ya din gerçek olucak müslümanlara göre ya da dinlerin yalan olduğu ortaya çıkacak. İnanmadığım için dinlerin yalan çıktığını varsayarak konuşuyorum, bu olay olduğunda babamla karşılıklı sohbet etmek isterdim :D

CemSultan01

80+ Bronze
teknoloji ilerleyince zeka geriliğine yol açıyora patladım.
Eğer doğru düzgün adam gibi okursan bazı kesimlerde demişim. Yani bana göre tiktokda gezinen sabah akşam iğrenç insanları izleyip hayatına bir şey kaymayan insnalar aptaldan başka bir şey değil ki galiba cidden onların zeki biri olduğunu düşünüyorsun. Nedense bazı sözcükler çoğu kişi tarafından hep yanlış anlaşılıyor. Her zaman gidip istediğinizi anlayyorsunuz. Emin olun şu interneti adam gibi kullanılsa Türkiye'den dolu Elon Musk lar çıkar.
İmkanı olanın isteği yok
İsteği olanın imkanı yok

Top Bottom