Neler Yeni

Türkiye ekonomisi gerçekten kötü mü? Karşılaştıralım.

Emsal

80+ Silver
Adam sizin Fikrinizi Sormak için açmış konuyu belli Niye adama Sallayıp duruyorsunuz?
Ona göre ekonomi normal olabilir
Fikrine az Saygı duyun sizde
Ne bu İnsanları aşağılamaya seviyorsunuz.
Ki bence güzel bir hakikatin ortaya çıkmasına vesile ekonominin ne kadar soyut bir şey olduğunu ve boşu boşuna ekonomi iyi ya da kötü deyip üzülüp sevilmenin manasızlığını göstermeye vesile oluyor bence arkadaş

Bu konuya benzer bir konuda ekonominin soyutluğu ile ilgili biraz bir şeyler yazmıştım onu da atıyım

“”
Kısa bir örnek ile açıyım

mesela kendinizi amazonlarda doğmuş bir ceylan yavrusu yerine koyun hiçbir şeyden haberiniz yok aslanlar timsahlar açlık tokluk ihtiyaçlar vs
Bu yavru normalde aklı da yok iken birçok tehlike atlatıp aç kalıp susuz kalıp genç bir ceylan hâline geldi diyelim sonra farzı muhal bu Ceylan insan gibi akıl yüklendiğini ve de düşünmeye başladığını farzedelim , eline bir telefon kulağına kulaklık takıp sürekli ormanda olan vahşice aslan saldırıları timsah katliamlarını gösterip korkutucu haberlerle açlık haberleri tarzı haberleri bu Ceylan a zorla gösterdiğimizi düşünelim ve de Ceylan da kendisine yapılan bu hayali anlatımı bilemediği için ölçüp tartamayarak her habere inanıp inanmasa bile soru işaretleri oluşup gelecek kaygısı yaşamaya başladığını düşünelim

Buradaki örnekteki ceylan eğer ki bu yoğun haldeki abartılı ve de cerbezeli haberlerle karşı karşıya kalmasaydı ve de yine aklı olsaydı o zaman çok daha gerçekçi olacaktı endişesi mutedil bir seviye de olacak görmeden yaşamadan korkmayacak bir tehlike yaşasa bile hayali bir kurgu dünyasının içinde zihni esir gibi olmadığı için daha az korkacak daha rahat daha gerçek daha müstakim bir hayat yaşayacaktı

İşte şimdi bir ormanı düşün hocam hergün haberlerde bize anlatılan olayların 100 katı olay var silahlı saldırılar(timsah dişleri) bıçaklamalar ( leopar tırnağı) zehirli sular(yılan ısırıkları) kuraklık açlık vs gibi ancak olayların içindeki canlılar çoğu normal yaşam süresini yaşıyor ömürleri kısalmıyor

Bu canlılar akıl sahibi olsa idi ve de abartılı velveli ifadelerle sanki gerçekte hayvanların çoğu yaşamıyormuş da ölüyormuş gibi her an tehlike varmış gibi sürekli empoze edilseydi nadir olarak çok zeki olup bu durumun farkına varan birkaç hayvandan başka çoğu gerçekten kopacak korkulacak az şey varken hayatını kendine zehir edecek dereceye gelecekti çünkü gerçekte gün içinde yaşanılan korkutucu heyecanlı şey 1 ise normal olan doğal olan 100 iken normali görememeye başlayacak aslında çoğu şeyin normal olduğunun farkına bile varamayacak
“”

MythPhantom

80+ Bronze
Ki bence güzel bir hakikatin ortaya çıkmasına vesile ekonominin ne kadar soyut bir şey olduğunu ve boşu boşuna ekonomi iyi ya da kötü deyip üzülüp sevilmenin manasızlığını göstermeye vesile oluyor bence arkadaş

Bu konuya benzer bir konuda ekonominin soyutluğu ile ilgili biraz bir şeyler yazmıştım onu da atıyım

“”

mesela kendinizi amazonlarda doğmuş bir ceylan yavrusu yerine koyun hiçbir şeyden haberiniz yok aslanlar timsahlar açlık tokluk ihtiyaçlar vs
Bu yavru normalde aklı da yok iken birçok tehlike atlatıp aç kalıp susuz kalıp genç bir ceylan hâline geldi diyelim sonra farzı muhal bu Ceylan insan gibi akıl yüklendiğini ve de düşünmeye başladığını farzedelim , eline bir telefon kulağına kulaklık takıp sürekli ormanda olan vahşice aslan saldırıları timsah katliamlarını gösterip korkutucu haberlerle açlık haberleri tarzı haberleri bu Ceylan a zorla gösterdiğimizi düşünelim ve de Ceylan da kendisine yapılan bu hayali anlatımı bilemediği için ölçüp tartamayarak her habere inanıp inanmasa bile soru işaretleri oluşup gelecek kaygısı yaşamaya başladığını düşünelim

Buradaki örnekteki ceylan eğer ki bu yoğun haldeki abartılı ve de cerbezeli haberlerle karşı karşıya kalmasaydı ve de yine aklı olsaydı o zaman çok daha gerçekçi olacaktı endişesi mutedil bir seviye de olacak görmeden yaşamadan korkmayacak bir tehlike yaşasa bile hayali bir kurgu dünyasının içinde zihni esir gibi olmadığı için daha az korkacak daha rahat daha gerçek daha müstakim bir hayat yaşayacaktı

İşte şimdi bir ormanı düşün hocam hergün haberlerde bize anlatılan olayların 100 katı olay var silahlı saldırılar(timsah dişleri) bıçaklamalar ( leopar tırnağı) zehirli sular(yılan ısırıkları) kuraklık açlık vs gibi ancak olayların içindeki canlılar çoğu normal yaşam süresini yaşıyor ömürleri kısalmıyor

Bu canlılar akıl sahibi olsa idi ve de abartılı velveli ifadelerle sanki gerçekte hayvanların çoğu yaşamıyormuş da ölüyormuş gibi her an tehlike varmış gibi sürekli empoze edilseydi nadir olarak

“”

Bu canlılar akıl sahibi olsa idi ve de abartılı velveli ifadelerle sanki gerçekte hayvanların çoğu yaşamıyormuş da ölüyormuş gibi her an tehlike varmış gibi sürekli empoze edilseydi nadir olarak çok zeki olup bu durumun farkına varan birkaç hayvandan başka çoğu gerçekten kopacak korkulacak az şey varken hayatını kendine zehir edecek dereceye gelecekti çünkü gerçekte gün içinde yaşanılan korkutucu heyecanlı şey 1 ise normal olan doğal olan 100 iken normali görememeye başlayacak aslında çoğu şeyin normal olduğunun farkına bile varamayacak
“”
Sizde Haklısınız Hocam

StrangerIX

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
475
İsim
Baran Kut
Bu post sazan avcılığı için mi açıldı :kekw:

melidoas6

80+ Silver
Bu Kullanıcının Doğum Günü!
NOT: Ekonomiyle alakam yok. Sadece Böyle düşündüm. Düşüncem doğru olmayabilir.

Uzun bir süredir aklıma takılan bir soruyu sizlerle paylaşmak istedim ve beraber inceleyeceğiz. Sorum şu: "Ekonomi gerçekten kötü mü?" Eski yıllara dönüp baktığımda şimdiki ekonomiyle yaklaşık olarak aynı olduğunu görüyorum. Bana göre şu an ekonomi kötü değil, ama iyi de değil. Aradan 6-7 yıl geçmiş ama ülkede herhangi bir gelişme olmamış gibi de diyebiliriz. Neyse, şimdi aşağıya detaylı olarak geçmiş yılın fiyatını koyacağım. Beraber bakalım:

---

**2018/2024 Maaşlar:**

- Öğretmen: 2.684₺ -> 29.538₺ (Yaklaşık 10 kat)
- Mühendis: 4000₺ -> 49.000₺ (Yaklaşık 10 kat)
- Memur: 3419₺ -> 34.000₺ (Yaklaşık 10 kat)
- Asgari Ücret: 1.600₺ -> 17.000₺ (Yaklaşık 10 kat)

Maaşlarda 10 katlık yani %1000'lük bir artış var. Biraz da yiyecek, içecek vs. bakalım.

---

**2018/2024 Yemek Fiyatları:**

- Makarna: 2₺ -> 18₺ (Yaklaşık 9 kat)
- Un: 3₺ -> 19₺ (Yaklaşık 6 kat)
- Bulgur: 4.5₺ -> 42₺ (Yaklaşık 10 kat)
- Ayçiçek Yağı: 40₺ -> 179₺ (Yaklaşık 4 kat)
- Baldo Pirinç: 7.5₺ -> 58₺ (Yaklaşık 8 kat)

---

**2018/2024 Meyve ve Sebze Fiyatları:**

- Portakal: 4₺ -> 25₺ (Yaklaşık 6 kat)
- Kivi: 6₺ -> 54₺ (Yaklaşık 9 kat)
- Çilek: 23₺ -> 80₺ (Yaklaşık 4 kat)
- Patates: 4₺ -> 20₺ (Yaklaşık 5 kat)
- Domates: 6₺ -> 36₺ (Yaklaşık 6 kat)

Burası az çok böyle. Şimdi kiralara geçelim.

---

**2018/2024 Ankara Kira Fiyatları:**

- Ortalama Kira: 1000₺ -> 16.000₺ (Yaklaşık 16 kat)

Son olarak araba fiyatlarına bakalım.

---

**2018/2024 Araba Fiyatları:**

- Honda Civic: 136.000₺ -> 1.700.000₺ (10 kattan fazla)
- Egea: 90.000₺ -> 930.000₺ (10 kattan fazla)
- Audi A4: 280.000₺ -> 3.500.000₺ (10 kattan fazla)

Arabalar çok artmış diyebiliriz.

Şimdi, ben bu fiyatlara bakınca eskiyle hemen hemen aynı olduğunu görüyorum. Her şey yaklaşık 10 kat artmış gibi duruyor. Çok bir şey değişmemiş gibi. Bir tek kiralarda çok büyük bir artış gördüm. Geri kalan şeyler normal artmış. Ve ben 2018'de herkesin ekonominin çok kötü, berbat, yaşanmaz olduğunu vs. dediğini çok hatırlamıyorum. Ne oldu da şu an herkes ekonomiyi kötülüyor anlamadım. Tamam, kötü ama bence o kadar berbat değil. Dolar kurunu da aşağı bırakıyorum.

---

**2018/2024 Dolar Kuru:**

- Dolar: 5₺ -> 32₺
- Euro: 6₺ -> 34₺

Yukarının özeti: "Ekonomiyi neden çok kötülüyorlar?"
Trol müsün?

Faruk1986

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,588
İsim
Faruk Sancar
Çay simit hesabı yap kanka araba ev neyimize bizim devletimiz varolsun cehape döneminde araba mı vardı

Ekonomi ile alakam yok diyorsun ama çok fazla fikrin var dostum. Bu nasıl olacak ? Kusura bakma ama yazdığın yazı biraz taraflı bir yazı olmuş. Ekonomi ne iyi ne de çok kötü diyorsun. Bunun ne iyi ne kötüsü olmaz ekonomi iyi ise iyidir kötü ise kötüdür. Bunun açıklaması yok. Günümüz ekonomisinin ne kadar kötü olduğunu herkes iyi biliyor.

Mechanist

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,905
İsim
Sarp Yılmaz
Uygunsuz davranış
NOT: Ekonomiyle alakam yok. Sadece Böyle düşündüm. Düşüncem doğru olmayabilir.

Uzun bir süredir aklıma takılan bir soruyu sizlerle paylaşmak istedim ve beraber inceleyeceğiz. Sorum şu: "Ekonomi gerçekten kötü mü?" Eski yıllara dönüp baktığımda şimdiki ekonomiyle yaklaşık olarak aynı olduğunu görüyorum. Bana göre şu an ekonomi kötü değil, ama iyi de değil. Aradan 6-7 yıl geçmiş ama ülkede herhangi bir gelişme olmamış gibi de diyebiliriz. Neyse, şimdi aşağıya detaylı olarak geçmiş yılın fiyatını koyacağım. Beraber bakalım:

---

**2018/2024 Maaşlar:**

- Öğretmen: 2.684₺ -> 29.538₺ (Yaklaşık 10 kat)
- Mühendis: 4000₺ -> 49.000₺ (Yaklaşık 10 kat)
- Memur: 3419₺ -> 34.000₺ (Yaklaşık 10 kat)
- Asgari Ücret: 1.600₺ -> 17.000₺ (Yaklaşık 10 kat)

Maaşlarda 10 katlık yani %1000'lük bir artış var. Biraz da yiyecek, içecek vs. bakalım.

---

**2018/2024 Yemek Fiyatları:**

- Makarna: 2₺ -> 18₺ (Yaklaşık 9 kat)
- Un: 3₺ -> 19₺ (Yaklaşık 6 kat)
- Bulgur: 4.5₺ -> 42₺ (Yaklaşık 10 kat)
- Ayçiçek Yağı: 40₺ -> 179₺ (Yaklaşık 4 kat)
- Baldo Pirinç: 7.5₺ -> 58₺ (Yaklaşık 8 kat)

---

**2018/2024 Meyve ve Sebze Fiyatları:**

- Portakal: 4₺ -> 25₺ (Yaklaşık 6 kat)
- Kivi: 6₺ -> 54₺ (Yaklaşık 9 kat)
- Çilek: 23₺ -> 80₺ (Yaklaşık 4 kat)
- Patates: 4₺ -> 20₺ (Yaklaşık 5 kat)
- Domates: 6₺ -> 36₺ (Yaklaşık 6 kat)

Burası az çok böyle. Şimdi kiralara geçelim.

---

**2018/2024 Ankara Kira Fiyatları:**

- Ortalama Kira: 1000₺ -> 16.000₺ (Yaklaşık 16 kat)

Son olarak araba fiyatlarına bakalım.

---

**2018/2024 Araba Fiyatları:**

- Honda Civic: 136.000₺ -> 1.700.000₺ (10 kattan fazla)
- Egea: 90.000₺ -> 930.000₺ (10 kattan fazla)
- Audi A4: 280.000₺ -> 3.500.000₺ (10 kattan fazla)

Arabalar çok artmış diyebiliriz.

Şimdi, ben bu fiyatlara bakınca eskiyle hemen hemen aynı olduğunu görüyorum. Her şey yaklaşık 10 kat artmış gibi duruyor. Çok bir şey değişmemiş gibi. Bir tek kiralarda çok büyük bir artış gördüm. Geri kalan şeyler normal artmış. Ve ben 2018'de herkesin ekonominin çok kötü, berbat, yaşanmaz olduğunu vs. dediğini çok hatırlamıyorum. Ne oldu da şu an herkes ekonomiyi kötülüyor anlamadım. Tamam, kötü ama bence o kadar berbat değil. Dolar kurunu da aşağı bırakıyorum.

---

**2018/2024 Dolar Kuru:**

- Dolar: 5₺ -> 32₺
- Euro: 6₺ -> 34₺

Yukarının özeti: "Ekonomiyi neden çok kötülüyorlar?"
En çok merak ettiğim bu kafayla bu zekayla bugüne kadar nasıl hayatta kalabildiğiniz gerçekten mucize olmalı.
kafa yapısına bak şaka gibisiniz resmen.

K1NGO82

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Ekonomi ile alakam yok diyorsun ama çok fazla fikrin var dostum. Bu nasıl olacak ? Kusura bakma ama yazdığın yazı biraz taraflı bir yazı olmuş. Ekonomi ne iyi ne de çok kötü diyorsun. Bunun ne iyi ne kötüsü olmaz ekonomi iyi ise iyidir kötü ise kötüdür. Bunun açıklaması yok. Günümüz ekonomisinin ne kadar kötü olduğunu herkes iyi biliyor.
"Ekonomi ne iyi ne de çok kötü diyorsun"
Evet. Berbat sayılmaz bence. Kötü gibi. (Bence)
Mesaj otomatik birleştirildi:

En çok merak ettiğim bu kafayla bu zekayla bugüne kadar nasıl hayatta kalabildiğiniz gerçekten mucize olmalı.
kafa yapısına bak şaka gibisiniz resmen

En çok merak ettiğim bu kafayla bu zekayla bugüne kadar nasıl hayatta kalabildiğiniz gerçekten mucize olmalı.kafa yapısına bak şaka gibisiniz resmen.

Mechanist

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,905
İsim
Sarp Yılmaz
Mesaj otomatik birleştirildi:

En çok merak ettiğim bu kafayla bu zekayla bugüne kadar nasıl hayatta kalabildiğiniz gerçekten mucize olmalı.kafa yapısına bak şaka gibisiniz resmen.
Komik çocuk seni nerden öğrendin bu esprileri?
aklının ermediği fikrinin dahi olmadığı bu kadar önemli ve hassas bir konu hakkında yorum yapıyorsun ve takdir edilmeyi mi bekliyorsun bu yorumunla??

Bu işin gibisi yok, yukarı da karşılaşması yaptığın ulaşım, barınma ve yeme içme hepsi birer zaruri ihtiyaçtır. Yıldan yıla gelen zamları yazmak ile karşılaştırma olmaz. Önemli olan hayat kalitesi ve standartlarıdır. Şu an kaç kişi kaliteli bir hayat yaşıyor diye sorsam buna cevabın ne olur bilemem. Ama ben cevap vereyim yandaş ve çıkarcı tayfa yaşıyor. Eğer ki bir ülke de bir tane ekmek bak ekmek diyorum fakirin bir ekmeği vardır diye bir söz var. Bir ekmek en kötü 9-10 TL ise o ülke de en büyük ekonomik kriz vardır. Bu konu net ve tartışmaya kapalıdır bence. Bu ülke de halka kara çarık ve eşşeği layık gören insanlar var. O yüzden bence bu konu hakkın da daha fazla tartışmaya gerek yok dostum. Eğer birazcık vicdanın var ise zaten bir daha düşünürsün bu söylediklerimi ve diğer arkadaşların söylediklerini.

K1NGO82

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Komik çocuk seni nerden öğrendin bu esprileri?
aklının ermediği fikrinin dahi olmadığı bu kadar önemli ve hassas bir konu hakkında yorum yapıyorsun ve takdir edilmeyi mi bekliyorsun bu yorumunla??
"takdir edilmeyi mi bekliyorsun bu yorumunla??"
!!!!????????????

"Yukarının özeti: "Ekonomiyi neden çok kötülüyorlar?""

Sorum basitti aslında. Merak etmiştim. Ama senin gibi kimseler sadece hakaret ettiler. Normal cevap yazmayı bilmiyor musunuz?
Bu işin gibisi yok, yukarı da karşılaşması yaptığın ulaşım, barınma ve yeme içme hepsi birer zaruri ihtiyaçtır. Yıldan yıla gelen zamları yazmak ile karşılaştırma olmaz. Önemli olan hayat kalitesi ve standartlarıdır. Şu an kaç kişi kaliteli bir hayat yaşıyor diye sorsam buna cevabın ne olur bilemem. Ama ben cevap vereyim yandaş ve çıkarcı tayfa yaşıyor. Eğer ki bir ülke de bir tane ekmek bak ekmek diyorum fakirin bir ekmeği vardır diye bir söz var. Bir ekmek en kötü 9-10 TL ise o ülke de en büyük ekonomik kriz vardır. Bu konu net ve tartışmaya kapalıdır bence. Bu ülke de halka kara çarık ve eşşeği layık gören insanlar var. O yüzden bence bu konu hakkın da daha fazla tartışmaya gerek dostum. Eğer birazcık vicdanın var ise zaten bir daha düşünürsün bu söylediklerimi ve diğer arkadaşların söylediklerini.
haklısınız.

korro

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
336
İsim
Koray Yıldız
başlık sahibi aktroll falan mı acaba? ekonomiyi yönetenler bile kötü derken bu gelmiş her şey 10 katı arttı diyor...

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

Forum istatistikleri

Konular
909,822
Üyeler
141,193
Son üye
oyungezer
Top Bottom