Neler Yeni

[TYT Kimya] İyon Katyon nasıl yazılır?

-Akın Taşkan-

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,825
İsim
Akın Taşkan
Mesela, KI + Pb(NO3) --> PbI2(k)
denkleminde net iyon denklemini yazacağım yazamıyorum.

-Akın Taşkan-

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,825
İsim
Akın Taşkan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Dahası  
Reaksiyon skoru
159
İsim
Mehmet Ali ARICAN
Net iyon denklemi çökeleği oluşturan iyonlarla olur eğer çökelek yoksa su veya sıvıdır.
Mesela asit-baz tepkimelerinde net iyon denklemi
H" + OH" = H2O olarak olur.

Atıyorum
HCl + Na(OH) > NaCl(**) + H2O (s) denkleminde H ve OH net iyonlar iken Na ve Cl seyirci iyondur.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Senin yazdığın KI + Pb(NO3) --> PbI2(k) de ise denklemde eksik var ama eğer PbI2 katı ise net iyon denklemi Pb" ve I" iyonları olur.

Vatulian

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
827
İsim
Ege ÖZTABAK
Arkadaş geri kalan elementlerin iyon denklemini yazmış senin için. Periyodik cetvel koordinatlarina gore katyon degerlerini görebilirsiniz.

Vatulian

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
827
İsim
Ege ÖZTABAK
Net iyon denklemi çökeleği oluşturan iyonlarla olur eğer çökelek yoksa su veya sıvıdır.
Mesela asit-baz tepkimelerinde net iyon denklemi
H" + OH" = H2O olarak olur.

Atıyorum
HCl + Na(OH) > NaCl(**) + H2O (s) denkleminde H ve OH net iyonlar iken Na ve Cl seyirci iyondur.

Senin yazdığın KI + Pb(NO3) --> PbI2(k) de ise denklemde eksik var ama eğer PbI2 katı ise net iyon denklemi Pb" ve I" iyonları olur.
Denklemde Eksik olan K + NO3 = KNO3 değil mi ? Zaten net iyon denkleminde istenen de o olmayacak mi ? Uzun sure oldu kimya gormeyeli ancak ben de bu sekilde hatirliyorum.

Dahası  
Reaksiyon skoru
159
İsim
Mehmet Ali ARICAN
Denklemde Eksik olan K + NO3 = KNO3 değil mi ? Zaten net iyon denkleminde istenen de o olmayacak mi ? Uzun sure oldu kimya gormeyeli ancak ben de bu sekilde hatirliyorum.
Denklem eksik olduğu için zaten net cevap veremedim tam olsa maddenin hallerine bakarak anlaşılır.Eksik olan muhtemelen KNO3'dür. İkisinden hangisinin net iyon denklemine katıldığını görmek için fiziksel haline bakmamız lazım eğer (**) yani (sulu) ise seyirci iyondur ya da (k),(s),(g) ise net iyon denklemini oluşturur.

Bu arada (aqua) yani (a q) 'yü sansürlemiş forum.

Son düzenleme:

-Akın Taşkan-

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,825
İsim
Akın Taşkan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Denklem eksik olduğu için zaten net cevap veremedim tam olsa maddenin hallerine bakarak anlaşılır.Eksik olan muhtemelen KNO3'dür. İkisinden hangisinin net iyon denklemine katıldığını görmek için fiziksel haline bakmamız lazım eğer (**) yani (sulu) ise seyirci iyondur ya da (k),(s),(g) ise net iyon denklemini oluşturur.

Bu arada (aqua) yani (a q) 'yü sansürlemiş forum.
Sağ olun hocam. Şimdi denklemi düzelttim anlamadığım kısımları tam soruyorum:

KI(suda) + Pb(NO3)2(suda) --> PbI2(k) diye denklem var.

a) çözünme-çökelme tepkimesi gerçekleşir. (Katı bir çökelek oluştuğu için doğru(?))
b) Net iyon denklemi Pb²(suda) + 2I-¹ (suda) --> PbI2(k) şeklindedir. (Bunu nasıl yazacağımı anlamadım)
c) K¹ ve NO3-¹ iyonları seyirci iyondur. (Bunu da nasıl bulacağım anlamadım)

Vatulian

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
827
İsim
Ege ÖZTABAK

a) çözünme-çökelme tepkimesi gerçekleşir. (Katı bir çökelek oluştuğu için doğru(?))
b) Net iyon denklemi Pb²(suda) + 2I-¹ (suda) --> PbI2(k) şeklindedir. (Bunu nasıl yazacağımı anlamadım)
K ve NO3 bilesigi bir tuz olacagindan KNO3 elementleri seyirci iyon olacaktır muhtemelen. Çünkü Tepkime suda gerçekleştiği için tuz her türlü çözünür. 3 şık da doğru gözüküyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
159
İsim
Mehmet Ali ARICAN

Hocam 2 öncül doğrudur. Tepkimeye asıl girenler Pb(Kurşun) iyonu ile I(iyot) iyonu olduğu için Net iyon denklemi 2. öncüldeki gibi olur. 2. öncül doğru olunca otomatik 3. öncül de doğru oluyor.1 zaten doğru.

-Akın Taşkan-

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,825
İsim
Akın Taşkan
Hocam 2 öncül doğrudur. Tepkimeye asıl girenler Pb(Kurşun) iyonu ile I(iyot) iyonu olduğu için Net iyon denklemi 2. öncüldeki gibi olur. 2. öncül doğru olunca otomatik 3. öncül de doğru oluyor.1 zaten doğru.
Peki benim bu üstlerindeki -1 +2 vb. bulmama gerek var mı? Teşekkür ederim.

Dahası  
Reaksiyon skoru
159
İsim
Mehmet Ali ARICAN
Klasik sorularda üzerindekini doğru yazmanız bileşiği doğru yazmanızı sağlar ama şıklı sorularda kendisi verir.
Sizin dediğiniz konu Yükseltgenme Basamakları olmalı orada neye göre yazılacağı veya nasıl yazıldığını anlatır.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
911,644
Üyeler
141,468
Son üye
eminmisinn
Top Bottom