Neler Yeni

Üniversite için laptop önerisi

Aktasx

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Bilal Aktas
Bütçe
40000
Merhaba öncelikle,
Üniversite için kardeşim ile beraber laptop alacağız, önceliğimiz MacBook'den yana kullanmak istiyoruz ama "o fiyata bu daha iyi" derseniz de Windows alabiliriz, şu şekil iş görsün istiyoruz:

-Bütçe(40-45k) şunu kesin al derseniz aşabiliriz bir şekilde
-Oyun için kullanılmayacak.
-Uzun vadede işimizi götürsün.
-Ben modelleme(Autodesk maya) ve video edit ile ilgili bir üniversite bölümü okuyorum, bu programlarda işimi görsün.
-Şu an bu programları profesyonel olarak kullanmıyorum ama bunu kendime ileride iş edinmek istiyorum.
-Kesin al dediğiniz bütçemiz fazla aşmayacak bir model var ise de kredi çekebiliriz.

Şunu da belirteyim abim şu an dubaide(zengin değiliz İngilizce kursunda okuyor), marka modeli attıktan sonra bilgisayarı o alacak, bura ile ora arasında fiyat varkı var.
Önceliğimizi dediğim gibi MacBook'den yana, kardeşimin önerisi MacBook Air M.2 8 GB RAM olandan yana ama bu model pek içime sinmiyor.

İlk defa bilgisayar alacağımız için biraz gerginim, umarım aradığım şeyi bulmakta yardımcı olursunuz, teşekkür ederim şimdiden.

Not:
Abimin attığı fotoğrafta m1-8g RAM-256 GB-8 GPU MacBook Air 4200 dirhem(36.851, 29 Türk lirası)

Ekler

• WhatsApp Image 2024-03-04 at 16.54.54.jpeg
    WhatsApp Image 2024-03-04 at 16.54.54.jpeg
    101.3 KB · Hit: 18
  • WhatsApp Image 2024-03-04 at 16.55.18.jpeg
    WhatsApp Image 2024-03-04 at 16.55.18.jpeg
    66.5 KB · Hit: 15

Aktasx

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Bilal Aktas
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

Deepnise

80+
Şimdi acele etmeyelim öncelikle satın alımda. Maya 3.part bir render motoru plugini kurulmadan (Vray veya Octane) default bir şekilde (Bundan da emin değilim Arnold içine entegre mi ancak çoğusu Arnold tercih ediyor) Arnold render kullanıyor. Arnold hem gpu ve cpu destekliyor. Arnold kullancaksan eğer CPU mu GPU mu çalışacağına karar vereceksin öncelikle. CPU veya GPU bu ikisi karşılaştırıldığı zaman avantajları ve dezavantajları olabiliyor bazı render motorlarında. Örneğin GPU da tüm özellikeri kullanamama vs.gibi. Benim kullandığım Blender Cycles render motorunda ise tamamen ekran kartı önemli mesela. İşlemcinin gram bir faydası yok. 3090 ile fx 8300 kullansan bile olur yani. Özetle CPU devre dışı kalıyor bizde. Ancak dediğim gibi Arnold hakkında bilgi (kullanmadım) toplaman ve ona göre bileşim seçimini yapman gerek. Kısaca laptop seçiminden önce Maya ve Arnold render hakkında foruma veya forumlara konu aç. Kullanmış arkadaşlara hangi bileşenlerin önemli olduğunu sor ve daha sonra laptop seçimine odaklan.

Edit: Şimdi bir göz gezdirdim Arnold entegre bir şekilde gelmiyor, ücretliymiş. Ancak dediklerim hala geçerli. Render motoruna göre bileşen seçin.

Son düzenleme:

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Merhaba öncelikle,
Üniversite için kardeşim ile beraber laptop alacağız, önceliğimiz MacBook'den yana kullanmak istiyoruz ama "o fiyata bu daha iyi" derseniz de Windows alabiliriz, şu şekil iş görsün istiyoruz:

-Bütçe(40-45k) şunu kesin al derseniz aşabiliriz bir şekilde
-Oyun için kullanılmayacak.
-Uzun vadede işimizi götürsün.
-Ben modelleme(Autodesk maya) ve video edit ile ilgili bir üniversite bölümü okuyorum, bu programlarda işimi görsün.
-Şu an bu programları profesyonel olarak kullanmıyorum ama bunu kendime ileride iş edinmek istiyorum.
-Kesin al dediğiniz bütçemiz fazla aşmayacak bir model var ise de kredi çekebiliriz.

Şunu da belirteyim abim şu an dubaide(zengin değiliz İngilizce kursunda okuyor), marka modeli attıktan sonra bilgisayarı o alacak, bura ile ora arasında fiyat varkı var.
Önceliğimizi dediğim gibi MacBook'den yana, kardeşimin önerisi MacBook Air M.2 8 GB RAM olandan yana ama bu model pek içime sinmiyor.

İlk defa bilgisayar alacağımız için biraz gerginim, umarım aradığım şeyi bulmakta yardımcı olursunuz, teşekkür ederim şimdiden.

Not:
Abimin attığı fotoğrafta m1-8g RAM-256 GB-8 GPU MacBook Air 4200 dirhem(36.851, 29 Türk lirası)

Macbook al.

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
M2 MacBook Air 16 GB RAM iyi midir sence

Bütçene göre alabildiğin en donanımlı macbook en iyisi olucaktır :D. m2 ile 16GB iyi bir seçenek olabilir yine mac den daha iyi anlayanlar görürse yönlendirir.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
909,421
Üyeler
141,136
Son üye
baranselem
Top Bottom