Neler Yeni

Üniversite okumak hakkındaki vahim durumum yardım edebilirseniz sevinirim

Pikeasx

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Ömer Faruk Kaya
İlgilendiği Kategoriler
Seslendirme ve Dublaj Sanatçısı
Instagram
Pikeas_dublaj
Ne yönden kötülüyor mesleği?
Yapman gereken ilk iş dublajlığın dünyası göstermek olabilir.

Büyük ihtimalle baban, dublajlık dünyasında çok fazla serseri, kafası kırık insan olduğunu düşündüğü için olabilir.

Üniversite oku demesine karşın da üniversite okusadam da okumasam da aynı kişi olacağım tarzında bir cümle ile karşılık verirsen. Sert tavrını kırabilirsin.
Sert tavrını kırdığımda sadece susmakla yetiniyor. "Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır." atasözünden yola çıkarak oturdum ve uzun uzun ayrıca sakince bu mesleği derinlemesine anlattım. Fakat hala "milletin çocuğu üniversite okur bilmem ne yapar bizimki maymun olucakmış" diye konuşmaya başlıyor. Bir türlü ikna edemiyorum. Ve belli bir sermaiyem de olması gerektiğinden babama mecbur kalıyorum. İzmit'te yaşıyorum ve bu iş için İstanbula taşınmam gerekli. Maalesef baba parasıyla haraket etmeliyim ama ilk önce onu ikna etmenin yolunu bulabilirsem...

Şu anki konuştuğum stüdyo genel olarak Netflix'e çalışıyor ve ağustosa doğru bir kaç dizinin dublajı bu stüdyoya geliyor. Kendimi kanıtlamam için bi şans geçiyor elime. Her şey babama bakıyor. İşin içinden nasıl çıkabileceğimi bilmiyorum...

kaplanharun

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Eline aldığın bir işin varsa kendini geliştirmeye bak.
Daha sonra açıktan veya özel bir üni de okuyabilirsin.

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45
Şu anki konuştuğum stüdyo genel olarak Netflix'e çalışıyor ve ağustosa doğru bir kaç dizinin dublajı bu stüdyoya geliyor. Kendimi kanıtlamam için bi şans geçiyor elime. Her şey babama bakıyor. İşin içinden nasıl çıkabileceğimi bilmiyorum...
O zaman babanla anlaşma yap. Kendini kanıtlamak üzerine bir anlaşma yap.

Pikeasx

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Ömer Faruk Kaya
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
Pikeas_dublaj
Bence bu işten iyi bir gelir elde ettiğini baban görürse sesi çıkmaz
Bu işe yeni başlayanlar pek fazla para alamıyorlar. Sanayi sistemi gibi düşünün. Usta parayı kaldırırken çırağa günlük 50 - 60 lira verir belki daha az bilemiyorum. Ama kendini geliştirip kalfa sonradan da usta olduğunda ve kendi dükkanını açtığında asıl parayı o zaman kazanmaya başlıyorsun. Aynı bu meslek gibi. Profesyonel olduğunuzda bir başrol konuşmasında şu an netflix rakamlarıyla dakikası 50 -60 liraya konuşabiliyorsunuz. Bir netflix dizisi bölümü aşşağı yukarı 40 dakikadan hesabını siz yapın. Fakat dediğim gibi şu anda yeni başlayanlara para yok o yüzden onu motive edicek elimde bir kozum da yok. En son 3 aylığına beni gönderebileceğini söyledi ama bilemiyorum.

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45
Bu işe yeni başlayanlar pek fazla para alamıyorlar. Sanayi sistemi gibi düşünün. Usta parayı kaldırırken çırağa günlük 50 - 60 lira verir belki daha az bilemiyorum. Ama kendini geliştirip kalfa sonradan da usta olduğunda ve kendi dükkanını açtığında asıl parayı o zaman kazanmaya başlıyorsun. Aynı bu meslek gibi. Profesyonel olduğunuzda bir başrol konuşmasında şu an netflix rakamlarıyla dakikası 50 -60 liraya konuşabiliyorsunuz. Bir netflix dizisi bölümü aşşağı yukarı 40 dakikadan hesabını siz yapın. Fakat dediğim gibi şu anda yeni başlayanlara para yok o yüzden onu motive edicek elimde bir kozum da yok. En son 3 aylığına beni gönderebileceğini söyledi ama bilemiyorum.
Başlangıç için günlük 3-4dk seslendirme yapsan bile yeterli bence. Dublaj konusuna pek hakim değilim ama...

Anlaşma da başka firmalar ile çalışmanı engelleyen madde yoksa birden fazla firma ile çalışabilirsin.

Pikeasx

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Ömer Faruk Kaya
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
Pikeas_dublaj
Başlangıç için günlük 3-4dk seslendirme yapsan bile yeterli bence. Dublaj konusuna pek hakim değilim ama...
İşte orası da belirsiz. Şu anda kendimi geliştirmiş olsaydım ev kiramı ben karşılayabilirdim. Fakat en son aldığım eğitim üzerinden 1 yıldan fazla zaman geçti. Stüdyoya girmeyince bu işi bir nevi unutmuş oluyorsunuz. Cast yönetmeni bana bir rol verip kendimi kanıtlamama izin verirse elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağım. Dublajda dakka başına ücret alırsınız. Dakka başına belirli bi mebla belirlenmiştir ve o dakika üzerinden ödeme alırsınız. Ve yaptığınız iş başına ödeme alırsınız. Düzenli bir maaşı yoktur. Ayda 10k da kazanılabilir 1k da. Maalesef böyle dezavantajlı bir yönü de var..

Ama dediğim gibi kendinizi geliştirirseniz illa ekmek yicek bir yer buluyorsunuz.

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45
İşte orası da belirsiz. Şu anda kendimi geliştirmiş olsaydım ev kiramı ben karşılayabilirdim. Fakat en son aldığım eğitim üzerinden 1 yıldan fazla zaman geçti. Stüdyoya girmeyince bu işi bir nevi unutmuş oluyorsunuz. Cast yönetmeni bana bir rol verip kendimi kanıtlamama izin verirse elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağım. Dublajda dakka başına ücret alırsınız. Dakka başına belirli bi mebla belirlenmiştir ve o dakika üzerinden ödeme alırsınız. Ve yaptığınız iş başına ödeme alırsınız. Düzenli bir maaşı yoktur. Ayda 10k da kazanılabilir 1k da. Maalesef böyle dezavantajlı bir yönü de var..

Ama dediğim gibi kendinizi geliştirirseniz illa ekmek yicek bir yer buluyorsunuz.
Risk alıp deneyeceksin. Risk alamadan büyük bir başarı sağlayamazsın hayatta.

grimlex

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,032
İsim
eren tezer
iş bulduysan ve işinde iyiysen bence kesinlikle zaman kaybı gereksiz bir şey okuma barajı gene geçemediğinde zaten ailen zorlamaz 3 kere oku diye ki zorlasada önün 1 sene olacak girersin işine çalışır paranı kazanırsın ailende bir şey demez

robop

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
91
İsim
Utku Şahin
Hocam üniversite iş ve işçi bulma kurumu değildir akademik bilgi öğrenme ve çevre edinme yeridir. Bağışlayın ancak öyle sanıyorum mesleğinizin akademik bilgilik bir yanı yok, sesinizi kullanacaksınız sadece elbette kendi zorlukları vardır ancak bunu yaptığınız gibi özel akademilerden eğitmenlerden eğitim alarak öğrenebilirsiniz diye düşünüyorum. Üniversitede çevre edinmek yerine mesleğe direkt girerek meslektaşlarınızla tanışabilirsiniz. Üniversite hayatı yaşamamış olursunuz tabii ancak bu size hayatta kaybettirmez, yolunuzu bulmuşsunuz diye düşünüyorum. Ve yine bağışlayın ancak o netlerle bir yere giremezsiniz.

Lxfnix

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
41
İsim
cihan
fikrimce diploma üniversite bittikten sonra iş bulana kadar işe yarıyor sen iş bulmuşsun zaten ileride aynı sektörde farklı bir yerde çalışmak istersen iş deneyimin daha önemli olur diye düşünüyorum.

Pikeasx

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Ömer Faruk Kaya
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
Pikeas_dublaj

Anlaşma da başka firmalar ile çalışmanı engelleyen madde yoksa birden fazla firma ile çalışabilirsin.
Bu arada alttaki son yorumu görmemişim. Genelde profesyonel seslendirme sanatçıları böyle yapıyorlar. Seslendirme sanatçıları randevuyla çalışıyorlar. Saat 12 - 1 arası x stüdyosu 1 - 3 arası y stüdyosu 6 -7 arası z stüdyosu şeklinde çalışma stilimiz vardır. Ancak dediğim gibi bu profesyonellere özgü bişidir yeni başlayanların maalesef böyle bi imkan bulması çok zordur.

Top Bottom