Neler Yeni

Üniversite okumak hala mantıklı mı ?

Birol Azak

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
974
İsim
Birol azak
Eskiden ilk okul mezunları memur olurmuş. Sonra Lise mezununun altında memur alımı kalmadı. Günümüzde Lise mezunu anca sözleşmeli işçi olabiliyor. Gelecekte Master yapmış olmanız beklenecek. Dünya gelişiyor, siz taş devrine dönüyorsunuz.
Hocam bu attığım videodaki yerden 47:19.dk ya kadar atlamadan izlerseniz cevabı alırsınız , konuşan kişi türkiyenin en büyük oyun firmalarından biri olan tiplay stüdio nun ceo su.

Dediğinizin aksine bu dönemde diplomanın bir önemi yok insanların kendini geliştirme düzeyine ve niteliklerine bakıyorlar örneğin bir iş yerine gittiğinizde "Ben x ve y üniversitesinden mezun oldum ama hiç bir faaliyetim yok" demektense "Ben liseden mezun oldum ama liseden mezun olduğumdan beri bunları bunları yaptım kendimi böyle geliştirdim demek" çok daha istenen bir şey.

Son düzenleme:

melidoas6

80+ Silver
İyi bir bölüm ve iyi bir üniversite şart. Yoksa gerçekten boşa okunmuş oluyor.
Eskişehir Osmangazi üniversitesi elektrik elektronik(ing) mühendisliği kazandım sizce okumaya değer mi yoksa mezunluk mı mantıklı
Mesaj otomatik birleştirildi:

tıp hariç trde okul okumak boşa masraf ve vakit israfı pembe rüyalarda yasayan gerçeklere kapalı kişileri ciddiye almayın hayatınız için sen yanlışın diyebilirsin çevrenizde okul bitirmiş insanlar varsa onlarada sorun
Tıp 30binlere kadar geriledi artık kimse okumak istemiyor

Son düzenleme:

The Batman

80+ Silver
Eskişehir Osmangazi üniversitesi elektrik elektronik(ing) mühendisliği kazandım sizce okumaya değer mi yoksa mezunluk mı mantıklı

Tıp 30binlere kadar geriledi artık kimse okumak istemiyor
Okulu kazandıktan sonra sorun asıl basliyor yurt bulacaksın yeme içme yol masrafı okul biter iş bulma sonra biri gelir ger asgari ücrette çalış kimse uğraşmak istemiyor doğru

baran'

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
521
İsim
İsmail baran
Instagram
ismail.baranq
Üniversite okuyup 4 yılını harap etmek mi? Bilgisizliğin de bu kadarı. Üniversite okumazsan 4 yılını harap edersin asıl.

Üniversiteyi illaha iş için düşünmeyin. Kendinizi geliştirirsiniz. Şu ankinden daha gelişmiş olacağınız kesin. İşin varsa yine oku üniversite. Ondan sonra yine istediğin işi yap. Ama o üniversite yıllarına "harap" kelimesini kullanma.
Hocam merhaba benim ingilizcem orta seviye ben avrupada üniversite okumak istiyorum bunun için ne yapabilirim veya böyle bi şansım varmı

melidoas6

80+ Silver
Okulu kazandıktan sonra sorun asıl basliyor yurt bulacaksın yeme içme yol masrafı okul biter iş bulma sonra biri gelir ger asgari ücrette çalış kimse uğraşmak istemiyor doğru
Aslında üniversite okunur ama ne bileyim bir motor ustasıysan okunmaz benim okumak dışında yapabileceğim bir şey yok

Hocam merhaba benim ingilizcem orta seviye ben avrupada üniversite okumak istiyorum bunun için ne yapabilirim veya böyle bi şansım varmı
Para var mı ?

Redmental

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,182
İsim
RML
Diplomalı işsiz olmak, diplomasız işsiz olmaktan kat be kat daha iyidir. Bu tür düşüncelere girmeyin. Üniversite hayatı öyle boş geçen yıllar değil. Sonra gitmek istediğin yere yine gidersin, yapmak istediğin işi de yaparsın.

baran'

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
521
İsim
İsmail baran
Instagram
ismail.baranq
Aslında üniversite okunur ama ne bileyim bir motor ustasıysan okunmaz benim okumak dışında yapabileceğim bir şey yok

Para var mı ?
Ortalama bir bütçe var evet

Redmental

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,182
İsim
RML
Hocam bu attığım videodaki yerden 47:19.dk ya kadar atlamadan izlerseniz cevabı alırsınız , konuşan kişi türkiyenin en büyük oyun firmalarından biri olan tiplay stüdio nun ceo su.

Dediğinizin aksine bu dönemde diplomanın bir önemi yok insanların kendini geliştirme düzeyine ve niteliklerine bakıyorlar örneğin bir iş yerine gittiğinizde "Ben x ve y üniversitesinden mezun oldum ama hiç bir faaliyetim yok" demektense "Ben liseden mezun oldum ama liseden mezun olduğumdan beri bunları bunları yaptım kendimi böyle geliştirdim demek" çok daha istenen bir şey.

Sor bakayım o firmaya diplomasız çalışan alıyorlar mı ? Alsalar bile bir ton şey beklerler senden.

Birol Azak

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
974
İsim
Birol azak
Sor bakayım o firmaya diplomasız çalışan alıyorlar mı ? Alsalar bile bir ton şey beklerler senden.
Ya hocam neden ısrar ediyorsunuz acaba tabi ki alıyorlar bende diplomasız çalışıyorum kendi şirketimde ordanda teklif aldım bunun dışında onlarca şirketle daha görüştüm 1 tanesi bile bana diploma sormadı

Artık belirli meslek grupları dışında diploma şartı yok eskisi gibi

Redmental

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,182
İsim
RML
Ya hocam neden ısrar ediyorsunuz acaba tabi ki alıyorlar bende diplomasız çalışıyorum kendi şirketimde ordanda teklif aldım bunun dışında onlarca şirketle daha görüştüm 1 tanesi bile bana diploma sormadı

Artık belirli meslek grupları dışında diploma şartı yok eskisi gibi
Yurtdışında herhangi bir yere başvururken sağlam CV'n yoksa biraz zor alırlar :) Herkesin şansı senin gibi yaver gitmiyor maalesef ve bu diplomasız olarak iş bulunur mevzusu her sektör için geçerli değil. Böyle saçma saçma düşüncelerle insanları hayattan soğutmayın. Ha okumayıp iyi yere gelen var mıdır ? İlla ki vardır ama şans meselesi.

Birol Azak

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
974
İsim
Birol azak
Yurtdışında herhangi bir yere başvururken sağlam CV'n yoksa biraz zor alırlar :) Herkesin şansı senin gibi yaver gitmiyor maalesef ve bu diplomasız olarak iş bulunur mevzusu her sektör için geçerli değil. Böyle saçma saçma düşüncelerle insanları hayattan soğutmayın. Ha okumayıp iyi yere gelen var mıdır ? İlla ki vardır ama şans meselesi.
Şans meselesi falan değil kendini geliştirme meselesi , Sağlam cv ye bakıyorlar zaten üstteki örneğimdeki gibi "Ben x ve y üniversitesinden mezun oldum ama hiç bir faaliyetim yok" demektense "Ben liseden mezun oldum ama liseden mezun olduğumdan beri bunları bunları yaptım kendimi böyle geliştirdim demek" bir cv varsa ne ala.

Evet tabii ki her sektör için geçerli değil ben konuyu açan arkadaş için söylüyorum bunları. Adamın işi hazırmış üniversite okursa işinden geri kalacak okumazsa +4 yıl tecrübesi olacak ve kendini ilerletecek.

Top Bottom