Neler Yeni

Üniversite okumalı mıyım?

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
AHMET KAFASIKIRIK
Merhaba, 11. sınıfım, sözelciyim, normalde Grafik Tasarım bölümünü okumak istiyordum fakat matematiğe kafam hiç basmadığı için sözel bölümden Grafik Tasarıma benzeyen Görsel İletişim Tasarımı bölümünü okumayı hedefliyordum ki aklıma "üniversite okumasam daha mı iyi olurdu acaba?" diye bir soru geldi. Sizce ülkenin bu şartlarında (Artık herkesin üniversite mezunu olması, işsizlik vs.) üniversite okumak mantıklı mı ?

Benim düşüncem şöyle: Neden 4-5 yıl kendimi geliştirmek varken üniversite okuyayım. Üniversiteyi bitirsem iş bulabileceğimin garantisi var mı? Hem şu anki halimle bile, "kesinlikle ego kasmıyorum" üniversite okuyan tanıdığım tasarımcılardan bile iyi iş çıkartıyorum. Sizin görüşleriniz nelerdir?

cr4ck

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
851
İsim
Doğukan
Yani ben de birçok insan gibi gereksiz bulmaya başladım ama diploma da lazım bu ülkede maalesef.

şahin doğan

80+ Platinum
buradakilere sorarak hayatını yönlendireceksen üniversiteyi unut
üniversite mezunu olup işsiz olanların çoğu sadece test çözen insanlar sen evde oturup test çözerek işe giremezsin okuduğun bölümde kendini geliştirmen lazım

kyagizzz

80+ Bronze
Merhaba, 11. sınıfım, sözelciyim, normalde Grafik Tasarım bölümünü okumak istiyordum fakat matematiğe kafam hiç basmadığı için sözel bölümden Grafik Tasarıma benzeyen Görsel İletişim Tasarımı bölümünü okumayı hedefliyordum ki aklıma "üniversite okumasam daha mı iyi olurdu acaba?" diye bir soru geldi. Sizce ülkenin bu şartlarında (Artık herkesin üniversite mezunu olması, işsizlik vs.) üniversite okumak mantıklı mı ?

Benim düşüncem şöyle: Neden 4-5 yıl kendimi geliştirmek varken üniversite okuyayım. Üniversiteyi bitirsem iş bulabileceğimin garantisi var mı? Hem şu anki halimle bile, "kesinlikle ego kasmıyorum" üniversite okuyan tanıdığım tasarımcılardan bile iyi iş çıkartıyorum. Sizin görüşleriniz nelerdir?
Ben 9.s inifa gidiyorum dayimlar galericilik yapıyor ayrica 3. Siniftan belli yazilim dersi aliyorum diploma alip direk ticaret yapmayi dusnuyorum

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
AHMET KAFASIKIRIK
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
buradakilere sorarak hayatını yönlendireceksen üniversiteyi unut
üniversite mezunu olup işsiz olanların çoğu sadece test çözen insanlar sen evde oturup test çözerek işe giremezsin okuduğun bölümde kendini geliştirmen lazım
Hayatımı buradakilere göre yönlendirmeyi düşünmüyorum, sadece görüşlerinizi merak ettim.

pickpocket

Ventus☪
Moderatör
En İyi Cevap
27
Dahası  
Reaksiyon skoru
11,874
İsim
Ventus
İlgilendiği Kategoriler
Teknik Sorunlar
Instagram
www.instagram.com/serhatcanavci
Steam
www.steamcommunity.com/id/serhatcanavcii
Facebook
serhatcanavci
Twitter
AvciSerhatCan
Discord
Ventus#1033
Reddit
VentusTR
Grafik tasarımda iyiysen , liseden sonra direkt girebileceğin bir iş varsa. Okumak istediğin bölümü açıktan okuyarak, bölümünle alakalı işte çalışmaya başlayabilirsin. Ama hazırda gireceğin bir iş imkanı yoksa bölümünle alakalı, üniversiteye git. Bu dünyaya bir kez geliyorsun sonuçta. O da senin için bir deneyim olacaktır.

Perfectshot06

Moderatör
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,514
İsim
Oğuz Oğuz
Şimdi şöyle grafik tasarımın çok iyi ama okursam başarılı olamam diyorsun. Abicim dersler o kadar zor değil zaten çoğu ünide. Yani geçme notu 40-50 arası genelde. 50 alsan yeter derslerden. Ama işte arkadaşında dediği gibi diploma önemli. İşe başvuruken diploma soracaklar.
Ha ben kendim bireysel tasarım yaparak para kazanırım dersen okuma. Ama şirket ise oku. Bu arada üniversiteden korkma o kadar. Yani inan sallayarak mezun olan var.

Dahası  
Reaksiyon skoru
225
İsim
Mert
arkadaşım grafiker. ama üniversite mezunu değil. çalıştığı yerler bursaspor tv, sony channel, acun medya diyeceklerim bu kadar.

Akhisarli45

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
322
İsim
Berke
Eğer sağlam bir dayanağın yoksa baban fabrikatör değilse veya sana bırakabileceği tarlaları bağları bahçeleri veya en basitinden basit para kazandıran bir dükkan bir ticarethaneniz yoksa okumalısın okumadan da olur ama çok riskli işler planladığın gibi gitmesse çok zorluk çekersin. Görsel İletişim Tasarımı bölümü okumasanda olur mesela tükrçe öğretmenliği falan oku sen yine grafik tasarım yap ama istediğin yere ulaşamassan düzgün bir kazanç elde edemezsen hazırda bir mesleğin istediğin zaman be Tasarımı bırakıyorum olmadı diye bilirsin. Ama Üniversite okumazssan işlerde istediğin gibi gitmesse en son bir fabrika asgari ücretli bir işçide olablirsin

alex jensen

80+ Silver
okumak boş hemşire maaşı bile yerlerde hacettepe mezunu adam işsiz kalıyor bu ülkede hiçbir şeyin garantisi yok diploma gereksiz önemli olan e ticaret

cnut

80+ Bronze
2 senedir yazılım şirketinde çalışıyorum ayrıca bilgisayar programcılığı okuyorum. Okulun iş hayatında katkısını görmedim ben. Kendini geliştir seçeceğin mesleği iyi düşün ve o mesleğe göre çalışmalar yap. Üniversiteyi ise iş öğrenmek için düşünme işe girebilmek için bir zorunlu belge gibi düşün (tıpkı yurt dışına giderken pasaportun olması gibi). Ülkemizde maalesef diplomasız kişileri mülakatlarda direkt olarak eliyorlar.

A1meda

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
135
İsim
A1meda

Senin hayattan beklentilerine bağlı üniversite biraz hayata bakışını da değiştirir faydalı olur. Bilgiye ulaşmayı neye inanıp inanmayacağını anlarsın. Doğrudan iş bulmakta sana etkili olamasa bile gelecekte yapacağın işte senin daha doğru bir çizgide olmana yardımcı olabileceğini düşünüyorum. Bazı mesleklerde görev verirken ne okuduğuna bakmadan en azından üniversite mezunu olsun diye bakarlar. Bazı bilinçler oturmuş olsun diye. Bunlar benim düşüncem bazı insanlarda okumak yerine asgari ücretle çalışıp para biriktirirm diyebiliyor.

swartyy

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
44
İsim
Efe
Bu soruya kendin cevap vermen gerek,ama elinde üniversite okuma imkanın varsa oku.

Top Bottom