Neler Yeni

Rehber Valorant Van 9001 Hatası Çözümü

DonanımFikir

Tuncay Akça Mekanın Cennet Olsun
Moderatör
En İyi Cevap
10
Dahası  
Reaksiyon skoru
36,710
İsim
Selimhan
İlgilendiği Kategoriler
SıcakFırsatlar Bilgisayar Toplama Konu Dışı
Steam
#Samsunlu
Öncelikle internette hep benzer kaynaklar var, çok nadir doğru kaynaklar bulabildim asıl sorunum ile ilgili ve sizlere de anlatmak düşer.
NOT: Anakartların marka ve modellerine göre bıos değişebilir, Legacy BIOS'lar için de hazırlanmamıştır.
[ASUS BIOS üzerinden anlattım]
Fakat UEFI destekli anakartlar için uygun seçenekler benzer olabilir.

Hatanın gitmesi için : Secure boot ve fTPM( Ryzen'da) veya PTT (İntel'de) tıklamak gerektir. Fakat ikisini bile yaptığınız halde olmuyorsa aşağıda farklı bir yöntem daha var fakat tüm
gerekenleri açıkladım.

---------------------------------------------------------
UYARI: Resimdeki BIOS Asus markaları anakartlar için geçerlidir. [Farklı modellerde bile BIOS renkleri farklı oluyor Asus'ta bu yüzden şaşırmayın.]

1-Bilgisayarınızı kapatın ve tekrardan açın
2- Açarken BIOS girme tuşuna ard arda basın(Ekranda Anakartın marka logosu görünmeden az önce basabilirsiniz sorun olmaz.)
[Bende F7 ve Asus Anakart Kullanıyorum, Farklı Markalarda değişebilir, internetten araştırabilirsiniz uygun anakartınız için]
3- Karşınıza BIOS ekranı çıkacaktır, bilgisayarın beyni gibi diyebiliriz.

1651488052080.png

4- İmlecinizle ''Boot'' olan kısma basın.
1651488081203.png

5-Karşınıza...... Boot veya CSM gibi seçenekler çıkıyorsa doğru yerdesiniz demektir.
1651488391149.png

6-Oradaki Secure Boot kısmına tıklayınız.
7- Numaralandırılmış yerlerden detaylara bakabilirsiniz

1651488474302.png

1- Buradaki kısmın Enabled olması şarttır. Aktif olması gerek yani.
2- UEFI kullandığınızı düşünerek buradaki kısma tıklayarak seçenekler arasından ''Windows UEFI mode'' u seçin.
3- Buradaki kısım en önemlisi, ben anahtar oluşturmadığım için verdiği hatadaki işlemleri aktifleştirmediğim halde hata vermeye devam ediyordu. ŞİMDİ O DETAYI GÖSTEREYİM:
1651489201901.png

OK İLE GÖSTERDİĞİM YERE TIKLAYIP ORADAKİ yere basın.
''Default Key gibi bir kısım varsa ve aşağıdaki PK ile başlayan yerler 0 ise anahtarı oluşturmamışsınızdır.
Yukarda dediğim ''Default Key gibi kısma tıkladığınızda Karşınıza ''Yes'' veya ''No'' seçenekler gelecek oradaki kısma yes derseniz
1651490003299.png

PK ile başlayan anahtarlar vb. oluşturduğunuz için artık 0 yazmıyor.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------
TPM 2.0 AÇMA

Şimdi de İntelde PTT, Ryzen'da fTPM olarak geçen şeyi açacağız.

1651488631902.png

1- BIOS'unuzda Advanced (Gelişmiş) bölümüne tıklayın ve ''Enable'' yi seçin.
1651488895869.png

2-Ok ile gösterdiğim yerden değiştirdiğimiz ayarları kaydedip BIOS'tan çıkmış oluruz.

RYZEN İÇİN: fTPM Açma
1651488750763.png

BIOS'da ''Advanced'' kısmından okla gösterdiğim seçeneği tıklayın.
1651488831514.png

Ekrana çıkan yerdeki kısma basıp ''Firmware TPM'' olanını seçmelisiniz.
1651488895869.png

Ok ile gösterdiğim yerden değiştirdiğimiz ayarları kaydedip BIOS'tan çıkmış oluruz.

Son düzenleme:
Top Bottom