Neler Yeni

Rehber Vanguard "inpoutx64sys" hatasının çözümü

Vanguard Kernel tabanlı bir anti-hile yazılımı olduğu için normal dosyalardan sistem dosyalarına kadar geniş bir kapsamı var.
Hız aşırtma yapan bir çok kişi bu hata ile karşılaşabiliyor.
Bazı notebookların donanım yazılımlarından da kaynaklanabiliyor.

Peki nedir bu "inpOutx64.sys"?
Bu sistem dosyası highrez.co.uk tarafından geliştirilmiş bir port yazılımı.
Kullanıcı seviyesindeki uygulamalar ile doğrudan donanımlara erişim sağlayan bir sistem dosyası.

Neden Vanguard'a takılıyor?
Bu tür kullanıcı seviyesindeki programlara yetkilendirme yapan programlar doğal olarak kernel tabanlı bir anti-hile yazılımına takılabilir.
Yetkilendirme yaparak anti-hile yazılımının geçilmemesi ve hile kullanılmaması için fazlasıyla kapsamlı koruma sağlıyor.

"inpOutx64.sys" virüs mü?
Asıl amacı bu olmasa da bir şekilde virüs olarak kullanılabilir fakat genellikle değil.
Eğer bildiğiniz bir yazılım ile birlikte geliyorsa kaldırmanıza gerek yok fakat bilginiz dışında böyle bir hata ile karşılaşıyorsanız bilgisayarınızı gözden geçirin.

"inpOutx64.sys" benim bilgisayarıma nereden geldi?
Kullanıcı seviyesindeki program ile donanıma doğrudan erişim sağlayan bir port demiştik.
Doğrudan donanıma erişmek genellikle bilgi kaynaklı programların donanıma erişme isteği sebebiyle olur.

Yaşadığım sorunun sebebi ZenTimings programıydı. Sizde farklı olabilir.
ZenTimings, doğrudan RAM'e erişerek bellek hakkındaki gecikmelerin bilgisini alıyor ve işlemciye erişerek de vSoC voltajı gibi bazı bilgilere ulaşarak bu değerleri görmemize olanak sağlıyor.
1628734926275.png

"inpOutx64.sys" dosyasını bilgisayarımdan nasıl kaldırabilirim?
Vanguard'ın sinir bozucu bildiriminden ve hatasından kurtulmak için öncelikle Kayıt Defteri Düzenleyicisi üzerinden girdiyi temizlememiz gerekiyor akabinde de System32 klasöründeki sürücüler klasöründen temizlememiz gerekiyor.

Screenshot_5.png

Arama çubuğuna "regedit.exe" yazarak Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni açın.
1628735535716.png

Kırmızı ile işaretlediğim sütuna aşağıda bıraktığım dizin yolunu yapıştırıp "Enter" ile dizine gidin. (Sistem diliniz ingilizce ise "Bilgisayar" yerine "Computer" yazmanız gerekiyor)
Kod:
Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\inpoutx64
1628735815086.png

"inpoutx64" klasörünü bulup sağ tıklayın ve silin.

Kayıt Defteri üzerinden girdiyi temizledikten sonra sistemi yeniden başlatın.

Sisteminizi yeniden başlattıktan sonra aşağıdaki dizine gidin.
Kod:
C:\Windows\System32\drivers
1628736001128.png

Arama kısmına "inpoutx64.sys" yazarak sistem dosyasını bulun ve sağ tıklayıp silin.
1628736115563.png

Son olarak sistemi tekrar başlatın ve kurtulun.
İyi forumlar.

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,886
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
İnternet Hizmetleri - Yayın Servisleri - Riot Games
Allah Senden Razı Olsun Canım.
Ben ZenTimings'i silmeme rağmen PC'yi yeniden başlattığımda Riot Vanguard Blocked Something On Your Machine tarzı bir bildirim alıyordum.
Onun çözümü sanırım, doğru mu?

cfranko

80+ Platinum
En İyi Cevap
12
Dahası  
Reaksiyon skoru
28,598
İsim
cfranko
İlgilendiği Kategoriler
Memory
Bende de vanguard inpoutx64 hakkında sürekli uyarı veriyordu dediklerini yaptım teşekkürler

Toxpox

80+ Gold
En İyi Cevap
32
Dahası  
Reaksiyon skoru
12,738
İsim
Toxpox
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Allah Senden Razı Olsun Canım.
Ben ZenTimings'i silmeme rağmen PC'yi yeniden başlattığımda Riot Vanguard Blocked Something On Your Machine tarzı bir bildirim alıyordum.
Onun çözümü sanırım, doğru mu?
Yup, onun çözümü.
O hata birçok şeyden olabilir fakat ZenTimings'i çalıştırdıysan çok yüksek ihtimal inpOutx64.sys'den kaynaklı. O bildirime tıklarsan zaten neyin sebep olduğunu görebilirsin.
vanguard.png

Bunun gibi.

ZenTimings açılırken inpOutx64.sys'yi direk sistem dosyalarına ekleyip bir nevi kurduğu için ZenTimings'i silsen bile inpOutx64.sys silinmez.
Bu şekilde kaldırabilirsin.

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,886
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler

Toxpox

80+ Gold
En İyi Cevap
32
Dahası  
Reaksiyon skoru
12,738
İsim
Toxpox
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Peki CL18 Falan diyordun bir ara. Onu anlamadım :D
inpOutx64.sys neden silinmiyor?
CL18 mi? Anlamadım.

Kayıt Defteri'ne girdi oluşturuyor ve direkt olarak silmeye çalıştığında yine aynı hatayı almaya devam ediyorsun çünkü arkada çalışıyor.
Öncelikle Kayıt Defteri'nden kaldırıp akabinde System32/Drivers dizininden dosyayı kaldırınca tamamen temizlemiş oluyorsun. Böylelikle Vanguard'ı tetiklemiyor.

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,886
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler

01adanalı

80+ Silver
Eline sağlık güzel rehber olmuş
Vanguard'a tıklayınca uyarı veriyordu artık vermiyor.
Toxpox abi adamsın.

Akın Taşkan

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Eline sağlık, bu hatayı alanlar için çözüm yolu olmuş olacak.

Dahası  
Reaksiyon skoru
66
İsim
Muhammed Enis Kartal
İlgilendiği Kategoriler
Genel olarak sistem bileşenleri.
Vanguard Kernel tabanlı bir anti-hile yazılımı olduğu için normal dosyalardan sistem dosyalarına kadar geniş bir kapsamı var.
Hız aşırtma yapan bir çok kişi bu hata ile karşılaşabiliyor.
Bazı notebookların donanım yazılımlarından da kaynaklanabiliyor.

Peki nedir bu "inpOutx64.sys"?
Bu sistem dosyası highrez.co.uk tarafından geliştirilmiş bir port yazılımı.
Kullanıcı seviyesindeki uygulamalar ile doğrudan donanımlara erişim sağlayan bir sistem dosyası.

Neden Vanguard'a takılıyor?
Bu tür kullanıcı seviyesindeki programlara yetkilendirme yapan programlar doğal olarak kernel tabanlı bir anti-hile yazılımına takılabilir.
Yetkilendirme yaparak anti-hile yazılımının geçilmemesi ve hile kullanılmaması için fazlasıyla kapsamlı koruma sağlıyor.

"inpOutx64.sys" virüs mü?
Asıl amacı bu olmasa da bir şekilde virüs olarak kullanılabilir fakat genellikle değil.
Eğer bildiğiniz bir yazılım ile birlikte geliyorsa kaldırmanıza gerek yok fakat bilginiz dışında böyle bir hata ile karşılaşıyorsanız bilgisayarınızı gözden geçirin.

"inpOutx64.sys" benim bilgisayarıma nereden geldi?
Kullanıcı seviyesindeki program ile donanıma doğrudan erişim sağlayan bir port demiştik.
Doğrudan donanıma erişmek genellikle bilgi kaynaklı programların donanıma erişme isteği sebebiyle olur.

Yaşadığım sorunun sebebi ZenTimings programıydı. Sizde farklı olabilir.
ZenTimings, doğrudan RAM'e erişerek bellek hakkındaki gecikmelerin bilgisini alıyor ve işlemciye erişerek de vSoC voltajı gibi bazı bilgilere ulaşarak bu değerleri görmemize olanak sağlıyor.

"inpOutx64.sys" dosyasını bilgisayarımdan nasıl kaldırabilirim?
Vanguard'ın sinir bozucu bildiriminden ve hatasından kurtulmak için öncelikle Kayıt Defteri Düzenleyicisi üzerinden girdiyi temizlememiz gerekiyor akabinde de System32 klasöründeki sürücüler klasöründen temizlememiz gerekiyor.

Alıntıyı görüntüle
Arama çubuğuna "regedit.exe" yazarak Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni açın.
Alıntıyı görüntüle
Kırmızı ile işaretlediğim sütuna aşağıda bıraktığım dizin yolunu yapıştırıp "Enter" ile dizine gidin. (Sistem diliniz ingilizce ise "Bilgisayar" yerine "Computer" yazmanız gerekiyor)
Kod:
Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\inpoutx64
Alıntıyı görüntüle
"inpoutx64" klasörünü bulup sağ tıklayın ve silin.

Kayıt Defteri üzerinden girdiyi temizledikten sonra sistemi yeniden başlatın.

Sisteminizi yeniden başlattıktan sonra aşağıdaki dizine gidin.
Kod:
C:\Windows\System32\drivers
Alıntıyı görüntüle
Arama kısmına "inpoutx64.sys" yazarak sistem dosyasını bulun ve sağ tıklayıp silin.
Alıntıyı görüntüle

Son olarak sistemi tekrar başlatın ve kurtulun.
İyi forumlar.
Ben hem ryzen controller hem de msi afterburner kullanıyorum, muhtemelen bu sebepten bu mesajı alıyordum. Hocam sen de Allah razı olsun. Forum adına teşekkürlerimi sunuyorum🙏
🙏

Top Bottom