Neler Yeni

Vengeance LPX'ten Farksız ''Denebilecek'' RAM : GeIL Evo X II !

G.O.A.T.

80+ Platinum
En İyi Cevap
6
Dahası  
Reaksiyon skoru
26,248
İsim
Mehmet
İlgilendiği Kategoriler
NBA
Selamlar.

Bugün, kendim de kullanmış olduğum RAM GeIL Evo X II hakkında bir yazı yazmak istedim. Şimdiye kadar yaşadığım problemleri detaylıca anlatmaya çalışacağım.

1) Sistem Geldi, Her Şey Tamam Ama Tek Bir Sıkıntı Var : XMP!

- Sistemin ilk geldiği günün akşamı, görev yöneticisini açtığımda RAM'lerin 2133MHz'de çalıştığını fark ettim. Ardından neden 3200MHz değil diye araştırırken, XMP profilinin açık olmadığını öğrendim. Tabi o zamanlar şimdiki kadar bilgim olmadığı için biraz korktum sisteme bir şey olacak diye, her neyse XMP'nin normal bir şey olduğunu, zaten XMP profiliyle o RAM'lerin 3200MHz'e çıkarıldığını öğrendim vesaire vesaire, girdim BIOS' a 3200MHz XMP profilimi seçtim, F10 attım çıktım. Sistemin açılmasını beklerken önce fanlar durdu, bir yeniden başlatma yaptı, sonra tam dedim yeniden başlattı açılacak, tekrar fanlar durdu geri dönmeye başladı, 2. restartı yedim, sonra bir restart daha yedim. Bu 3 üst üste restarttan sonra, ekrana görüntü alamadım. Kapatıp tekrar açayım dedim PC'yi, yine elbette ki görüntü yok. Sonra hem bilgisizliğin verdiği dezavantaj, hem de PC'nin yeni olması durumlarından dolayı çok korktum. BIOS pilini sökmem gerektiğini söylediler, söktüm taktım, BIOS sıfırlandı. Aynı şekilde 2133MHz ile uzun süre devam ettim. 2133MHz'den yukarı çıkamamamın sebebine @Blue işlemci IF'inin arızalı olabileceğini, frekans problemimin bundan kaynaklanabileceğini söylemişti. E ben de hak verdim tabi. O anki ihtimallerde olabilecek bir problemdi.

2) Uzun Bir Süre Bekleyişten Sonra, Sistem Garantiye Yolcu.

- Uzun bir süre ailemden dolayı sistemi garantiye gönderememiştim, en son RAM üzerine birkaç problem daha eklenince, artık bu işin böyle gitmeyeceğini, ''Kullanıcı Hatası'' etiketi yapıştırabilecekleri bir sorun çıkmadan garantiye göndermemiz gerektiğini söyleyip ikna ettim bir şekilde. Sistem garantiye yolcu edildi. Yaklaşık 2-3 haftada sorunu düzeltip tarafıma gönderimini sağladılar. Sistem geldiğinde RAM 3200MHz frekansta çalışıyordu. Bu bağlamda işlemci IF arızası ihtimalinin ortadan kalktığını düşündüm, niye düşünmeyeyim ki zaten, 3200MHz sorunsuz bir şekilde çalışmakta. Sahi, sorunsuz mu acaba?

3) RAM 3200MHz, Her Şey Artık Yolunda... Mı Acaba?

- Sistem garantiden Yarı Yıl Tatili'nin 3. haftası gelmişti diye hatırlıyorum, o zamandan ''Dün'' e kadar sorunsuz denebilecek bir şekilde çalışıyordu. Garanti öncesinde yaşamadığım birkaç ilginç problem vardı aslında, ama göz ardı edilebilir olduğu için çok önemsemedim. Her neyse, geçen hafta bir defa PC'yi açtığımda görüntü gelmedi. Birkaç defa kapat aç yaptım falan, açıldı nihayetinde. Ama dün aynı sorunu yaşadığımda ne yaparsam yapayım açamadım bilgisayarı. Ne klavye-mouse ışıkları yanıyor, ne de ekrana görünü geliyordu. En son çare yine BIOS sıfırlamaya geldi. BIOS pilim ekran kartımın arkasında bulunduğu için, CLR_CMOS pinlerinden tornavidayla BIOS'u sıfırladım. Sistem açılırken tekrar BIOS'a girip XMP ve Fast Boot ayarımı yaptım. Sonra biraz bekledikten sonra ASRock logosunu gördüm, Windows'u açacakken sistemin görüntüsü yine gitti. Tekrar CLR_CMOS yapıp bu sefer 2933MHz'e çektim, stabil olmamakla beraber Windows'u açtı, şu an o şekilde kullanmaktayım.

4) Sonuç Olarak :

- Bu RAM'leri LPX'e benzetme sebebim, XMP'de benzer stabilite sorunları yaşatıyor olması. İnternette araştırınca LPX'e oranla sorun yaşayanlar daha az, ancak bazı yabancı forumlarda ve blog sitelerinde gördüğüm kadarıyla o soruna değinenler de bulunuyor. O yüzden ciddi bir indirimde değilse önerilmemesi taraftarıyım.

NOT : Aramızda illa ki bilenler vardır, GeIL'ın bazı RAM'lerinde Ryzen logosunun sticker'ı bulunur. Hatta direk satıcılarda AMD Edition olarak bile geçen modelleri vardır. İşin trajikomik tarafı, bu RAM de ''AMD Edition'' , üstünde Ryzen sticker'ı var. :D

Yanlış bir şey söylediysem affola, RAM hakkında yaşadığım deneyimler üzerine böyle bir bilgilendirmede bulunmak istedim. Sade ve kısa yazmaya çalıştım. (Evet, bütün sorunlara değinerek en kısa böyle yazabildim) Yanlış bildiğim, yanlış yazdığım bir yer varsa düzeltmeme yardımcı olursanız sevinirim.

İyi Forumlar.

Son düzenleme:

cfranko

80+ Platinum
En İyi Cevap
12
Dahası  
Reaksiyon skoru
28,597
İsim
cfranko
İlgilendiği Kategoriler
Memory
Büyük ihtimalle çipi Samsung C Die olduğu için 1.35V de Degradasyon yaşadı zamanla ve eski hızlarında çalışamadı o.O2

G.O.A.T.

80+ Platinum
En İyi Cevap
6
Dahası  
Reaksiyon skoru
26,248
İsim
Mehmet
İlgilendiği Kategoriler
NBA
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Büyük ihtimalle çipi Samsung C Die olduğu için 1.35V de Degradasyon yaşadı zamanla ve eski hızlarında çalışamadı o.O2
Thaiphoon Burner'dı galiba programın adı, B-Die gösterdi.

Ayrıca garantiden geldiğinde AIDA64 testi yaptığımda da görüntü gitmişti. Stabil değildi zaten. Göz ardı ettiklerimden biri de oydu aslında :D
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ballistix candır.
balistix adam geldi :D

cfranko

80+ Platinum
En İyi Cevap
12
Dahası  
Reaksiyon skoru
28,597
İsim
cfranko
İlgilendiği Kategoriler
Memory
Thaiphoon Burner'dı galiba programın adı, B-Die gösterdi.

Ayrıca garantiden geldiğinde AIDA64 testi yaptığımda da görüntü gitmişti. Stabil değildi zaten. Göz ardı ettiklerimden biri de oydu aslında :D

balistix adam geldi :D
Thaipoon genelde hep yanlış gösteriyor. Özellikle B die olamayacak ramleri B Die göstermesi bunu kanıtlıyor. O ram muhtemelen C Die

G.O.A.T.

80+ Platinum
En İyi Cevap
6
Dahası  
Reaksiyon skoru
26,248
İsim
Mehmet
İlgilendiği Kategoriler
NBA
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Thaipoon genelde hep yanlış gösteriyor. Özellikle B die olamayacak ramleri B Die göstermesi bunu kanıtlıyor. O ram muhtemelen C Die
Peki voltajdan dolayı degradasyon olduysa ben bunu bir daha 3200MHz'e çıkartamaz mıyım geri?

Ayrıca şu an 2933MHz - CL16-18-18 (devamını hatırlamıyorum) şeklinde ve 1.35v veriyor. Bu hızdan da degradayson dediğine uğrarsa biterim ben. Voltaj düşüreyim mi?

Ciri

80+ Gold
En İyi Cevap
6
Dahası  
Reaksiyon skoru
32,441
İsim
.
İlgilendiği Kategoriler
Sistem Toplama, PC Oyunları
Dur artık ram adam anlamıyorum o.O2
Ramlere oc yaparsam direkt franko ab'me yazıyom o.O2

cfranko

80+ Platinum
En İyi Cevap
12
Dahası  
Reaksiyon skoru
28,597
İsim
cfranko
İlgilendiği Kategoriler
Memory
Peki voltajdan dolayı degradasyon olduysa ben bunu bir daha 3200MHz'e çıkartamaz mıyım geri?

Ayrıca şu an 2933MHz - CL16-18-18 (devamını hatırlamıyorum) şeklinde ve 1.35v veriyor. Bu hızdan da degradayson dediğine uğrarsa biterim ben. Voltaj düşüreyim mi?
3200 16-20-20-20-40 dene 1.35 de açılmazsa ondan umudu kesmek lazım

G.O.A.T.

80+ Platinum
En İyi Cevap
6
Dahası  
Reaksiyon skoru
26,248
İsim
Mehmet
İlgilendiği Kategoriler
NBA
XMP profil kapalı olarak dimi?
Saçma bir şekilde şuan XMP 3200MHz profili açıkken hemen altındaki Manuel MHZ bölümüne 2933 girdim ben, şu an öyle manyak bir şekilde çalışıyor o.O2

Peki diyelim ki umudu kestik, 800₺ geçmeyecek şekilde degradasyon yaşamayacak düzgün bi ram bulmam mümkün mü?
3200MHz'i gösterip geri çekti resmen sistem ya :cry:

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
964,799
Üyeler
152,330
Son üye
Morchies
Top Bottom