Neler Yeni

İnceleme ViewSonic VX2780-2K İncelemesi

qnyb

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
908
İsim
Güney
Teşekkürler, hiç gerek yok o zaman 3 bin lira fark var şu an, fiyatı gayet uygun şimdi, böyle kullansam da olur o zaman, indirim bitmeden almaya çalışacağım bakalım 6.800 Liraya.
Vesa özelliği de var, düşünürseniz uygun fiyata bir vesa alıp da kullanabilirsiniz.

Alyx

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
564
İsim
Murat
Rica ederim. Faydalı olduysa ne güzel. Alacağınız zaman güle güle kullanın.
Alıcam alamıyorum fiyatı bi 10300 oluyor bi 6800 oluyor. Param varken fiyatı pahalı param yokken fiyadı ucuz oluyor. Denk getircem umarım. Ay sonuna kalmadan almayı hedefliyorum

• Beğen
Reaksiyonlar: qnyb

lebowskia

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
8
İsim
Sefa T
Alıcam alamıyorum fiyatı bi 10300 oluyor bi 6800 oluyor. Param varken fiyatı pahalı param yokken fiyadı ucuz oluyor. Denk getircem umarım. Ay sonuna kalmadan almayı hedefliyorum
ben de aynı durumdayım önümüzdeki hafta içinde alacağım umarım indirim bitmez.

• Beğen
Reaksiyonlar: qnyb

Alyx

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
564
İsim
Murat
ben de aynı durumdayım önümüzdeki hafta içinde alacağım umarım indirim bitmez.
Umarım. Bu fiyata ips fhd iyi bir monitör almak yerine orta halli 2k monitör almak çok mantıklım hem sistemin düşükse ilerde rahat rahat upgrade yaparsın. Bu fiyatta en mantıklı monitör seçeneği bu.

Fantastiktürk

80+ Bronze
Selamlar. Amacım hortlatmak değil ancak ileride rehberi görecek olanlar yanlış bilgilenmesin diye önemli bir iki hatayı düzeltmek istiyorum.
Ekranda ghosting yok denecek kadar az durumda. 10000₺ altındaki bütçe için çok çok iyi olduğunu söyleyebilirim. Ghosting için kendi çektiğim görseli aşağıda inceleyebilirsiniz.
Maalesef bu doğru değil. 10K altındaki en yavaşlardan ama yüksek gamutlu ve doğruluklu bir monitör.
Yaptiğınız ghosting testi, youtuberım diye geçinenlere beş çekse de yine de hatalı maalesef.
IMG_20240212_072403.png

Doğrusu şu şekilde:
IMG_20240212_072203.jpg

Tepki süresi tablosu da bunu doğrular nitelikte:
Screenshot_2024-02-12-07-22-33-280_com.google.android.youtube.png

Ayrıca VG27AQ'nın paylaştığınız resmi ghosting testi değil. Kopya görüntü ya BFI teknolojisinden kaynaklanır ya da yanlış kamera çekiminden. VG27AQ eski nesil artık alınmaz bir IPS (yenisi çıktı yerine) ama yine de düzeltmek için ghosting testi:
IMG_20240212_074953.jpg

Bu da karşılaştırma olarak 144-180Hz segmentinin krallarından 2'sinin ghosting testleri:
(Acer XV272U V/KV)
IMG_20240203_181545.jpg

1707713732408.png

Maalesef Dell G2724D'nin ufotestini bulamadım yalnızca RTINGS vardı. Ancak Acer ile neredeyse aynılar zaten.
Tepki süresi tablosu:
(Acer)
1707713845489.png

(Dell)
1707713868512.png

Not: Rise/fall time yazana bakacaksınız.
Parlaklık 350 cd/m² olarak belirtilmiş ancak bana daha parlak geldi. Sanki 400 cd/m² gibi. Ancak bunu net grafiğe dökecek kanıtım bulunmadığı için üstünde durmayacağım.
Gözünüzün maşallahı var hocam. Evet genel olarak 400nit üzeri parlaklığı görüyor.
srgb güzel çalışıyor.
Size gelen tabii farklı olabilir ancak sRGB'de renk doğruluğu sapık bir model. DCI-P3 daha iyi.
HDR nasıl aktifleştiriyoruz bu arada ?
Hocam HDR10, HDR 1000 nit sertifikasıdır. Bu monitör 400 nit olmasından anlayabilirsiniz ki bunda bir iş var. Maalesef en düşuk HDR sertifikası olan HDR400'ü alamayan monitörlere HDR Ready anlamında HDR10 yazıyorlar. Yani HDR10 sinyalini okuyabiliyor ancak HDR kapasitesi yok/çok az. Açilmaz demiyorum ama en düşük sertifika dahi yok. Biraz ekstra parlaklık dışında bir faydası olmaz. Görüntüyu iyileştirmez.

Sonuç olarak: %5-6 Rec2020 ve %3-4 DCI-P3 ile iyi DCI-P3 doğruluğu lazım değilse Dell G2724D veya Acer XV272U V üzerine tercih etmenin hiçbir anlamı yok.

Konu sahibi abartmadan, çoğu monitör inceleyen youtuberı katlayacak şekilde incelemiş. Eline sağlık. Sadece düzeltme yapmak istedim.

Ekler

• 1707713802752.png
    1707713802752.png
    138.9 KB · Hit: 20
Son düzenleme:

Honigfluss

80+ Bronze
Merhaba. Bu monitörün ICC Profile'ı var mı?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Selamlar. Amacım hortlatmak değil ancak ileride rehberi görecek olanlar yanlış bilgilenmesin diye önemli bir iki hatayı düzeltmek istiyorum.

Maalesef bu doğru değil. 10K altındaki en yavaşlardan ama yüksek gamutlu ve doğruluklu bir monitör.
Yaptiğınız ghosting testi, youtuberım diye geçinenlere beş çekse de yine de hatalı maalesef.
Alıntıyı görüntüle

Doğrusu şu şekilde:
Alıntıyı görüntüle
Tepki süresi tablosu da bunu doğrular nitelikte:
Alıntıyı görüntüle

Ayrıca VG27AQ'nın paylaştığınız resmi ghosting testi değil. Kopya görüntü ya BFI teknolojisinden kaynaklanır ya da yanlış kamera çekiminden. VG27AQ eski nesil artık alınmaz bir IPS (yenisi çıktı yerine) ama yine de düzeltmek için ghosting testi:
Alıntıyı görüntüle

Bu da karşılaştırma olarak 144-180Hz segmentinin krallarından 2'sinin ghosting testleri:
(Acer XV272U V/KV)
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle
Maalesef Dell G2724D'nin ufotestini bulamadım yalnızca RTINGS vardı. Ancak Acer ile neredeyse aynılar zaten.
Tepki süresi tablosu:
(Acer)
Alıntıyı görüntüle

(Dell)
Alıntıyı görüntüle
Not: Rise/fall time yazana bakacaksınız.

Gözünüzün maşallahı var hocam. Evet genel olarak 400nit üzeri parlaklığı görüyor.

Size gelen tabii farklı olabilir ancak sRGB'de renk doğruluğu sapık bir model. DCI-P3 daha iyi.

Hocam HDR10, HDR 1000 nit sertifikasıdır. Bu monitör 400 nit olmasından anlayabilirsiniz ki bunda bir iş var. Maalesef en düşuk HDR sertifikası olan HDR400'ü alamayan monitörlere HDR Ready anlamında HDR10 yazıyorlar. Yani HDR10 sinyalini okuyabiliyor ancak HDR kapasitesi yok/çok az. Açilmaz demiyorum ama en düşük sertifika dahi yok. Biraz ekstra parlaklık dışında bir faydası olmaz. Görüntüyu iyileştirmez.

Sonuç olarak: %5-6 Rec2020 ve %3-4 DCI-P3 ile iyi DCI-P3 doğruluğu lazım değilse Dell G2724D veya Acer XV272U V üzerine tercih etmenin hiçbir anlamı yok.

Konu sahibi abartmadan, çoğu monitör inceleyen youtuberı katlayacak şekilde incelemiş. Eline sağlık. Sadece düzeltme yapmak istedim.
Ben de bu Endonezyalı youtuberın videosunu izledim ama pek bir şey anlamadım. Videosunun altına 2 tane icc profile koymuş ve 200 nit parlaklık hedefiyle özelleştirmeler yaptığı bir ss var. Kafam çok karışık, indirdiğim dosya da karışık. Yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleme:

Fantastiktürk

80+ Bronze
Merhaba. Bu monitörün ICC Profile'ı var mı?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben de bu Endonezyalı youtuberın videosunu izledim ama pek bir şey anlamadım. Videosunun altına 2 tane icc profile koymuş ve 200 nit parlaklık hedefiyle özelleştirmeler yaptığı bir ss var. Kafam çok karışık, indirdiğim dosya da karışık. Yardımcı olabilir misiniz?
O dosyayı kullanmanıza gerek yok. Her gelen ürünün renk değerleri farklıdir. Onun yaptığı profil size uymayabilir.

Buradan sürücü ve yazılımdan indirin.
Buraya göre de kullanırsınız. Resimli anlatımı var. Yine de zorlanırsanız translate ile bakarsınız.

Honigfluss

80+ Bronze
Selamlar,

Bu incelemede vx2780-2k monitörü hakkında kendi kişisel deneyimlerimi ve incelemelerimi aktaracağım.

Öncelikle firma tarafından iletilen internette kolayca bulabileceğiniz monitör özelliklerini ve görsellerini aşağıda belirtiyorum.

Monitör Özellikleri;​

Alıntıyı görüntüle Alıntıyı görüntüle Alıntıyı görüntüle

ÖzellikDeğer
Çözünürlük:2560 x 1440
Yenileme Hızı:170Hz
Ekran Boyutu:27 inç
Panel Türü:IPS
Tepki Süresi:1ms
Kontrast Oranı (Statik):1000:1
Kontrast Oranı (Dinamik):80.000.000:1
Parlaklık:350 cd/m²
DCI-P3:95%
sRGB:131%
Güç Tüketimi (En düşük / En yüksek):22W / 33W
Vesa Desteği:Var (100 x 100 mm vesa desteği)
Ekran Özellikleri;Özellikler
FreeSync Premium (Amd ekran yırtılma önleme teknolojisi)
Adaptive G-Sync (Display port ile bağlantı yapmanız gerekiyor)
Flicker-Free (Titreşim azaltma)
Anti-glare (Yansıma önleyici)

Portlar;​

Monitör portlarında toplamda 4 port bulunuyor. Aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz. Monitör yukarıda monitör özelliklerinde belirtildiği gibi 170Hz kullanılabilmesi için display portuna ihtiyaç duyuyor. Hdmi portu üzerinden denediğimde en fazla 144Hz değerini alabiliyorsunuz.

PortAdet
HDMI 2.02
DisplayPort 1.41
3.5mm Audio jack1

Portlar aşağıdaki görseldeki şekilde monitörün sağ alt tarafında bulunuyor.

Alıntıyı görüntüle

Kutu İçeriği;​

Kutu içeriği için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

Ekran
Stand
3 pinli güç kablosu
Display port kablosu (v1.2)
Vidalar ve vidalama aleti
Kullanma kılavuzu

Kutu içeriği kutudan aşağıdaki görseldeki şekilde çıkıyor. Ortadaki iki metal stand, soldaki dp kablosu, sağ üstteki 3 pinli güç kablosu, sağ alttaki ambalajda vidalar, vidalama aleti ve kullanma kılavuzu yer alıyor.

Vidalar 7 adet bulunuyor. Siyah vidalar vesa kurulumu için gerekli olan vidalar, gümüş renktekiler standlı kurulum için gerekli olan vidalar. Vidaların yanında hafif mıknatıslı yıldız uçlu bir metal geliyor. Eğer tornavidanız yoksa bununla montaj işlemlerini yapabilirsiniz.

Güç kablosu diğer kullandığım monitörlere göre çok kısa, ölçtüğümde 140 cm uzunluğunda bir güç kablosu çıkıyor. Eğer prizden biraz uzağa monitörünüzü yerleştirecekseniz, ek bir güç kablosu veya uzatma kablosu almanız gerekecektir.

Display port kablosunun uzunluğu 150 cm. Bu uzunluk yeterli denilebilir.

Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle

Standlar elde kaliteli duruyor ve biraz ağırlar. Stand altında 4 adet kauçuk malzeme eklemişler. Cam masa üzerinde denediğimde monitör kaymadı. Kauçuk kaliteli. Aşağıdaki görselleri inceleyebilirsiniz.

Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle

Montaj;​

Montaj, standlı kurulum için oldukça basit. Öncelikle ince uzun olan stand parçasını monitörün alt kısmındaki stand menteşesine, gümüş renkteki vida ambalajında bulunan 2 küçük vida ile tutturuyorsunuz. İşlemler için görselleri soldan sağa doğru, sırasıyla aşağıya bırakıyorum. İnce uzun olan stand parçasını doğru montajladığınızda 3. görseldeki gibi gözükmesi gerekiyor. Aşağıdaki görselleri inceleyebilirsiniz.

Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle
Bu işlemi tamamladıktan sonra üçgen şeklindeki diğer stand parçasını montajlamanız kalıyor. Bu en basit kısmı, üçgen parçanın tırnaklı kısmını, yukarıdaki 3. görselde gözüken boşluklara denk getirecek şekilde oturtuyorsunuz. Daha sonrasında ortada kalan vidalama yeri için gümüş renkteki vidalardan tek kalan büyük vidayı kullanarak vidalama işlemini tamamlıyorsunuz.

Stand;​

Bu modelde pivot özelliği bulunmuyor. Bu yüzden yükseklik ayarı yapamıyorsunuz.
Stand ile sağa sola ekranı döndüremiyorsunuz. Sadece yukarı ve aşağı eğim verebiliyorsunuz.

Ekran;​

Ekran renkleri;​

Ekran renkleri oldukça güzel gözüküyor, hdr10 ve srgb güzel çalışıyor. Ben biraz daha gözü az yorması için parlaklık, kontrast ve renk sıcaklıklarında oynadım. Size de tavsiye ederim.
Parlaklık 350 cd/m² olarak belirtilmiş ancak bana daha parlak geldi. Sanki 400 cd/m² gibi. Ancak bunu net grafiğe dökecek kanıtım bulunmadığı için üstünde durmayacağım.

Ekran arka ışık;​

Arka ışığı kontrol ettiğimde bir problemle karşılaşmadım. Arka ışıkta bir sızıntı bulunmuyor.

Ölü piksel;​

Monitörü bu forumda alan 2 kişi olarak, kontrol ettiğimizde monitörümüzde ölü piksel çıkmadı.

Ekran çerçevesi;​

Ekranda sağda üstte ve solda 0.5 cm uzunluğunda iç çerçeve bulunuyor. Görseli aşağıda yer alıyor. Aşağı tarafta ise iç çerçeve dış çerçeveye neredeyse bitişik, arada 0.1 cm boşluk var.

Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle

Ekran ayarları;​

Ekranı ayarlamak için normal buton kullanılmış. Ekranın sağ altında 5 adet buton bulunuyor. Bundan önceki monitörlerimde, monitörün arkasında analog kol bulunduğu için daha rahattı. Butonlar aşağıdaki şekilde gözüküyor.

img_20230831_123714-jpg.571215

Ekran menülerinde türkçe dil seçeneği var. Menüleri merak edenler için aşağıya sırasıyla menüleri bırakıyorum.
Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle

Ghosting;​

Ekranda ghosting yok denecek kadar az durumda. 10000₺ altındaki bütçe için çok çok iyi olduğunu söyleyebilirim. Ghosting için kendi çektiğim görseli aşağıda inceleyebilirsiniz. Karşılaştırma yapabilmeniz için farklı kaynaktan(kaynak: rtings) aldığım 10000₺ altında en çok önerilen bir model olan Asus VG27AQ modelinin görüntüsü de aşağıda yer alıyor.
Eğer yine de hiç ghosting olsun istemiyorsanız bütçenizi 10000₺ üstüne çıkarmanız daha doğru olacaktır. Ancak bu ghosting seviyesi oyun deneyimimi berbat eder mi diye soruyorsanız, etmez.

31.08.2023 Tarihinde ViewSonic VX2780-2K modelindeki monitör 6.849,00₺ dir. Aşağıda karşılaştırmasını yaptığımız diğer model ise 9.119,04₺ dir. Karar verirken fiyatı da hesaba katmak gerektiğini düşünenlerden biriyim.

ViewSonic VX2780-2KAsus VG27AQ
Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle

Final;​

İncelediğim kadarıyla monitör fiyatına göre çoğu konuda iyi. Eğer bütçeniz 10000₺ altında ise, önerebileceğim bir monitör. Monitörü aldığıma pişman değilim.
Monitörün artı yönleri olduğu kadar eksi yönleri de bulunuyor. Bunları aşağıda kısa kısa iletiyorum. Buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler. Umarım sizler için faydalı olmuştur.

Artı bulduğum yönleri;​

+ Fiyat.
+ Metal ve kaymayan stand.
+ Vesa desteği.
+ Renk, parlaklık ve kontrast seviyeleri.
+ Hdr10 desteklemesi.
+ Ghostingi yok denecek kadar az olması.

Eksi bulduğum yönleri;​

- Pivot olmaması. Bununla beraber ekranı sağa sola çevirememek.
- Güç kablosunun bence çok kısa olması.
- Ekran ayarlarının analog kol yerine butonlar ile yapılması.
Ben de aldım fakat renkler çok soluk görünüyor, yardımcı olur musunuz? Bir de monitör 10 bit iken 170 hz olmuyor max 120 hz oluyor.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
953,432
Üyeler
150,285
Son üye
Osman Oğuz
Top Bottom