Neler Yeni

Windows 10 Sebepsiz Kasma Sorunu

Otzi

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Özer
Merhaba Herkese,

şimdiden okuyacak ve değer verip yanıtlayacak kişilere teşekkür ederim.

Yaklaşık 1 aydır Laptop'um da aralıklı olarak kasma sorunu yaşıyorum. Ssd kontrolü yaptım sonuçlar ekte görebileceğiniz gibi.

PC ilk açıldıktan sonra bir sorunum olmuyor sadece Tarayıcı açıkken de bir sorun yaşamıyorum bir oyuna girdiğim de 1 saat sonra 5-10 dakika da bir 5-10 saniyelik krizler yaşanıyor. Fakat bu andan sonra oyunu kapasam da bilgisayar bu sorunları devam ettiriyor. Belirli bir düzen yok, sebep yok açıkçası.

Isınma, FPS, Bellek ve CPU kullanımı kontrolü yaptığımda herhangi bir yüksek kullanım, eskisine göre ekstra bir ısınma sorunu yok. Garip olanda bu oldu benim için.

Neredeyse 20 Yıldır bilgisayar kullanıyorum ve genelde Ram, CPU veya Ekran kartının ısınması veya yüksek kullanımı söz konusu olduğunda böyle durumları eskiden yaşadım. Fakat Fiziksel olarak bir veri bulamadığım için Windowsu suçluyorum. İntel'in güncelleştirmelerinde mi sorun var, Ekran kartımda mı sorun var emin olamıyorum. Intel Güncel, Ekran kartım Güncel, Windows Güncellemelerini düzenli olarak yapıyorum şu an son halinde. Hatta bugün yaptım en son güncellemeyi.

Virüs ihtimaline karşın Defender devamlı aktif zaten, onun dışında ben yıllardır sistemine alışık olduğum için Avira kullanıyorum. Bugüne kadar avira sebepli kasma, donma vs. hiç yaşamadım bunca yıldır. Yoğun bir tarama yaptım ve virüs yok, hani rootkit aramak için Malwarebytes Anti-Malware yükledim bir tarama yaptım. Elle tutulur bir virüs tespit durumu olmadı.

Maalesef çok oluyorum ama son olarak belirtmek isterim ki bilgisayarım Monster 2 Yıl 4 ay oldu kullandığımdan beri ve bana hiç sorun yaşatmamıştı geçen hafta genel bakıma götürdüm belki dedim toz moz olmuştur, macunda sorun vardır vs. diye ama yok hala düzelmedi.

Test yapabileceğim bir program, virüs arayabileceğim bir program veya yapabileceğim bir ayar varsa önerilere açığım. Neredeyse her şeyi yaptım aklıma gelen. Donanım özelliklerimi ve Windows sürümümü de aşağıda belirtiyor olacağım. Bir not daha düşmek isterim. Oyun oynuyorum dedim ama öyle maksimum özelliklerde veya son çıkan oyunlar değil aslında çok kalite durumum yok genelde akıcı oyun olması adına oyun özelliklerini düşük tutarım. Bazı özelliklerim belki size kötü gelebilir ama güncel çıkan son derece özellik isteyen oyunları oynamadığımı buna göre değerlendirmenizi isterim. Hatta direkt oyunal alakalı olduğunu da düşünmüyorum bence biraz zorlanınca sorun çıkarıyor ama ne zorlanınca çıkıyor bu sorun çözemedim.

Intel İ5 10200H 2.40 GHZ
16 GB Ram
64 Bit windows
GTX 1650 Tİ 4 GB Ekran Kart​

SSD C 512 WD Blue
SSD D 480 Kingstone

Ekler

• ssd C.jpg
    ssd C.jpg
    59.8 KB · Hit: 37
  • ssd D.jpg
    ssd D.jpg