Neler Yeni

Windows kurulumunda harddisk çıkmıyor

mhbarut66

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
49
İsim
Halit Barut
Aşağıda detaylı bilgi verdim belki faydası olur diye, sorunun özeti en alttadır.

Sorun hakkında detaylı bilgi
Bugün biraz eski windows 7 laptopuma macera arayıp windows 10 kurmayı denedim. Dosyaları kaybetmeden yükselt diye bir seçenek vardı. Onu deneyeyim dedim. Kurulum kendi kendine yeniden başlarken bi yerde döngüye girdi, bilgisayar açılır gibi yapıyor daha windows başlatılıyor demeden bir daha yeniden başlıyor. Bu bi 20 dk böyle oldu en son kapattım bilgisayarı. Temiz kurulum yapayım dedim. Ama onda da windows harddiskimi görmüyor. Sürücü yüklemeye çalıştım bilgisayarın markası fujitsu olduğu için sürücü bulmakta sorun yaşıyorum. Windows 7 kurulum usbsi hazırladım bu sefer onu denedim yine aynı. İnternetten aradığımda da cmdye girip disk clean yapma gibi bir metod var. Bir tek onu denemedim çünkü benim harddiskim 500 gb ve 2ye bölünmüş durumda. C de windows kurulu d de de benim gitmesini istemediğim bilgilerim var. O bilgilerin gidip gitmeyeceğinden emin olmadığım için yüklemedim.
Ayrıca bu bilgisayara birkaç sene önce windows 7 kurdum böyle bir sorun yaşamadım.

Sorunun özeti

Bilgisayara windows (hem 7 hem 10) kurarken harddiski görmüyor

Bilgisayar özellikleri
Fujitsu lifebook e751
Intel i3 2330m
4 gb ram
500 gb hdd
Intel hd graphics 3000
2011 yılında çıkan bir bilgisayar.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Şuanda da bilgisayarı geri açamıyorum aynı şekilde döngüye giriyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Göktürk akbaş
Hocam soruna çözüm buldunuzmu aynı bilgisayar ve aynı işlemci kullanıyorum. ve aynı sorunu yaşıyıyorum

AyhanKaaN

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
30
İsim
Ayhan Kaan
Basit yöntem
bios'a gir main sekmesine gir. ctrl+s tuşlarına bas VMD Controller diye bir ayar çıkacak listede. onu disable yap F10 kaydet çık. ve kurulumu tekrar dene.

bu olmaz ise usb ile vmd surucusu yüklemen gerekir.

bunda da olmaz ise,

Windows şimdi yükle ekranındayken; """DİKKAT BU YÖNTEM BÜTÜN VERİLERİNİZİ SİLER"""""

SHIFT + F10 tuşlarına basın (Bazı bilgisayarlarda Fn + Shift + F10). Ms-DOS komut istemi açılacak sırasıyla:
1. diskpart yazın enter’layın.
2. list disk yazın enter’layın.
3. select disk 0 yazın enter’layın (Burada birden çok disk çıkabilir. Hangi diski seçtiğinize dikkat etmelisiniz).
4. clean yazın enter’layın. (NOT: Bu işlemi yaptığınızda sürücünüz biçimlendirilmiş (format atılmış) olur. Veri kaybı yaşamamak için bu işlemi yapmadan önce verilerinizi yedeklemenizi öneririm)

Bunları yaptıktan sonra tekrar yükleme ekranına dönüm disk seçme yerine git. Yine görünmuyorsa tekrar;

3. select disk 0 yazın enter’layın
diskinizin yanında parantez içinde gpt veya mbr yazar. bunları değiştirebiliriz.
4.Eğer GPT ise convert MBR yazın enter’layın. MBR ise convert GPT yazmalısınız.
Çevirdiğin disk formatına göre format USB'ni de değiştirmem lazım. rufusta gpt ve mbr olarak format usb'si oluşturabilirsin.

tekrar disk seçme menüsüne döndüğünde görünecektir. ben böyle çözmüştüm,

mhbarut66

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
49
İsim
Halit Barut
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam soruna çözüm buldunuzmu aynı bilgisayar ve aynı işlemci kullanıyorum. ve aynı sorunu yaşıyıyorum
Çözdüm ama tüm verilerim gitti alttaki hocamın ilk dediği yöntemi denemiştim ilk, o işe yaramadı pc eski olduğundan galiba 2. Yöntemi yapmak zorunda kaldım. Tüm verilerim gitti.
Ama verileri kurtarmanın şöyle bir yolu var usb belleğe linux kurup oradan boot edip tüm verileri bir flash belleğe kopyalayabilirsiniz. Bende o da işe yaramadı çünkü harddisk çökmüş galiba tüm veriler gitti diskpart ile yaptım.
Olmazsa yazın yardımcı olmaya çalışırım. Bilgisayar da aynıymış ilk defa aynısından kullanan görüyorum :D
Mesaj otomatik birleştirildi:

Basit yöntem
bios'a gir main sekmesine gir. ctrl+s tuşlarına bas VMD Controller diye bir ayar çıkacak listede. onu disable yap F10 kaydet çık. ve kurulumu tekrar dene.

bu olmaz ise usb ile vmd surucusu yüklemen gerekir.

bunda da olmaz ise,

Windows şimdi yükle ekranındayken; """DİKKAT BU YÖNTEM BÜTÜN VERİLERİNİZİ SİLER"""""

SHIFT + F10 tuşlarına basın (Bazı bilgisayarlarda Fn + Shift + F10). Ms-DOS komut istemi açılacak sırasıyla:
3. select disk 0 yazın enter’layın (Burada birden çok disk çıkabilir. Hangi diski seçtiğinize dikkat etmelisiniz).
4. clean yazın enter’layın. (NOT: Bu işlemi yaptığınızda sürücünüz biçimlendirilmiş (format atılmış) olur. Veri kaybı yaşamamak için bu işlemi yapmadan önce verilerinizi yedeklemenizi öneririm)

Bunları yaptıktan sonra tekrar yükleme ekranına dönüm disk seçme yerine git. Yine görünmuyorsa tekrar;

3. select disk 0 yazın enter’layın
diskinizin yanında parantez içinde gpt veya mbr yazar. bunları değiştirebiliriz.
4.Eğer GPT ise convert MBR yazın enter’layın. MBR ise convert GPT yazmalısınız.
Çevirdiğin disk formatına göre format USB'ni de değiştirmem lazım. rufusta gpt ve mbr olarak format usb'si oluşturabilirsin.

tekrar disk seçme menüsüne döndüğünde görünecektir. ben böyle çözmüştüm,
Çok teşekkür ederim diskpart ile çözmüştüm sorunu ilk yöntem çalışmadı

Top Bottom