Neler Yeni

Witcher 3 Hakkındaki Görüşlerim

Satashke

80+ Bronze
Elimden Geldiğince Spoiler Olmadan Yazmaya Çalıştım. Yazdıklarımın Hepsi Kişisel Görüşümdür. 140+25 saat sonucunda The Witcher 3: Wild Hunt tüm ek paketleriyle birlikte bitmiş bulunmakta. Öncelikle puanım 8/10. Şimdi önce - kısımlar sonra + kısımları anlatıp uzunca bir yazı yazacağım. Teknik detaylara girmeyeceğim. Genel olarak beni etkileyen durumları yazacağım sadece.

- Kısımlar

1) Roach Ve Kontrolü
Bu hayvanı kim tasarladı ne amaçla yaptı hiçbir fikrim yok ama ağzımı bozacak kadar saçma olmuş. Bir binek kullanımı bu kadar özürlü olamaz. Normalde atla gezmeyi seven ben bu hayvandan nefret ettim yürüyerek gidesim geldi bazı yerlere.

2) Görevlerin hep birbirinin aynısı olması
Nasıl hepsi aynı , her konu farklı diyecek kişiler için en başta söyliyim. Arkadaşlar görevler aynı hikayeler değil. Oyundaki nerdeyse bütün görevler bana x yap sana y yapayım tarzında geçiyor. Efsunger hislerini kullanma görevleri de adım takip etme ve bi evin içinde vb. yerde eşya aramaktan ibaret. Efsunger hisleri konusunda belki başka bir şey yapmak zor olabilir ama bari 10 görevde birileri bize bir şey istemeden yardım etsin. 1 görevde gemiyle yanlış hatırlamıyorsam Skellige tarafına gitmem gerekiyordu. Adam tutturdu bir izin lazım diye. Orda o kel adam yardım etti ve sorunsuz geçtim. Nasıl sevindim anlatamam. Hiç uğraşmadan işim halloldu ve insanı gerçekten mutlu eden bir şey. Şunun dozunu arttırsalar keyif çok artardı oyunda. Çünkü her göreve giderken aynı şeylerin olacağını bilmek bunaltıyor insanı bi yerden sonra. Oyunu objektif oynarken bunu fark etmemek imkansız ve çok can sıkıyor. Oyun konusunda en çok bayan bu oldu. Nereye giderseniz alakasız yardım istekleri yüzünden konular dallanıp budaklanıyor. Güzel hikayeler çıkıyor bazılarında ama geneli sıkıcı ve süreyi uzatmak için yapılmış görevler. Bu konu beni çok sıktı oyunda.

3) Bir yerden atlayınca ölmek
Tamam ben bir yerden atlayınca ölsün sorun değil ama her yerden de ölme be hocam. Her türlü adamı kesip biçen karakter 2 metreden atlayınca nasıl ölüyor. Kaç defa başa sardım bu saçma olay yüzünden.

4) Aynı Tipte Bir Sürü Karakter
Özellikle bir adam var kralın yardımcısı mıdır kahyası mıdır nedir. O adamdan en az 20 tane gördüm görevlerde. Ciriyle bi kız görmüştük. O kızı kocakarıların ve ilerde bazı görevlerin içinde görüyoruz. İnsanın kafası da karışıyor. Keşke biraz daha çeşitlilik olsaymış.

5) Yetenek ağacı ve zırh - silah gibi unsurların içine çekmemesi
Bu oyunu oynayan çoğu insan quen veya saldırı gibi şeyleri yükseltip googledan hangi itemler daha iyidir diye bakarak ilerlemişlerdir. Çünkü insanı kendine çekmiyor bunlar. Güzel ayarlanmışlar evet ama her insanın kullanması gerekeceği kadar aktif ve ilgi çekici duruma indirgenmemiş. Witcher sevdalısı veya benim gibi böyle şeylere meraklı değilseniz bunlarla uğraşmak insana zor ve gereksiz geliyor. Kaldı ki ben bile forumda vb. yerlerde bilgiler aldım bazı şeyler için. Okuduğum ve izlediğim videolarda da insanların bununla uğraşmaktan pek zevk almadığını gördüm. Çünkü belirli skilleri yükselterek tüm oyun ilerleyebiliyor.

6) Hearts Of Stone Eklentisi
Ben bu eklentiyi beğenmedim. Bana hitap etmedi hiçbir şeyi. Blood And Wine Eklentisinin güzelliğini öne çıkarmak için yapılmış gibi geldi gözüme. Tabi ki zevkler ve renkler...

7) Grafik Konusu
Bu konu çok tuhaf. Oyunun grafikleri güzel. Ama kesinlikle net değil. Yağlı boyayla yapılmış gibi bir grafik tarzı var. Oyunda gözüm bulanık gibi hissediyorum. Nasıl ayarlamışlar hala anlamadım ve bir türlü çözemedim. Oynayan arkadaşlarıma da danıştım herkes benzer durumları belirtti. Oyunu ultra ayarlarda açtığınızda grafik hem güzel hem de kötü gelebiliyor. Bu yüzden hem - hem + kısma yazacağım bunu.

+ Kısımlar

1) Müzikler
Tek kelimeyle M ü k e m m e l. Dünyanın en iyi 10 oyun müziği listesi yapsam en az 6 tanesi bu oyundan çıkar. Bu kadar kusursuz müzikleri aynı anda 1 oyunda birleştirmek de çıtayı aşılamaz bir yere getirmiş. Ben idda ediyorum uzun yıllar boyunca Ne başka bir oyun ne de Witcher ın yeni oyununda müzikler bu kadar iyi olamayacak. Sadece oyun bazında değil dizi film gibi şeyleri de kattığımızda en iyi müzikler arasında olur bu oyunun müzikleri. Zaten unofficial müzikleri başlı başına muazzam ötesi. Tabi ki müzik sektörüne daha ilgi duyan insanlar oyundaki müziklerin bazı dizi ve filmlerden esinlendiğini hissedebilirler. Fakat iyi ki böyle olmuş. Ne yazsam bilemiyorum ama bu oyun müzikte global sektörün zirvesinde bence.

2) Evren , Atmosfer Ve Oyundaki Emek
Ben evreni ve içindeki hikayeleri , durumları , olayları çok sevdim. Rastgele yürürken benim hakkımda dedikodu yapan insanları görmek , metafizik kavramlar üstünde hikayeler yazıp bunlara duygusal içerikler ekleyerek insanı cezbetmesi. Bana çok güzel hitap etti bu oyun. Oyundaki bölgelerin kendine has karakterleri olması. Farklı ırkların farklı üslupları falan derken çok zevk aldım. Bu oyunda gerçekten akılalmaz bir emek var. Her şeyin üstüne o kadar çalışılıp uğraşılmış ki oynarken hiçbir şeyi beğenmeseniz bile bu emeğe saygı duymadan geçemiyorsunuz. Ben orjinal oyun indirin diye tutturan biri değilim. Fakat bu oyunun fiyatı kalitesine göre düşük olduğu için lütfen parasını vererek oynayın.

3) Yennefer Of Vengerberg
Anlatılmaz yaşanır...

4) Triss Merigold
Ömürlük kadın. Yennefer gibi bir karakter olmasaydı kesinlikle seçimim senden yana olurdu.

5) Blood And Wine Eklentisi
Bu eklentiyi bırakın eklenti kategorisinde , en iyi oyun kategorisinde bile zirvelere koyarım. Sonu biraz klişe olmasa kusursuz bir eklenti. Yeni harita zaten insana huzur veriyor. Her yönüyle başyapıt.

6) Grafikler
Üstte de yazdığım gibi grafikler hem - hem + benim gözümde. Bu oyunun grafiklerinin kötü olduğunu iddia etmek için kör olmak lazım. Yılına göre gayet tatmin edici. Şimdi bile sırıtmaz dikkatli bakmazsanız.

7) Geralt Of Rivia'nın Seslendirilmesi
Hım demesi bile güzel. Asmr sevenler için ideal.

Dostlar özellikle tavsiyemdir. Bu oyunu oynayacaksanız kafanızda başka oyun vb. bir durum olmasın. Mesela bunu bitirip Rdr2 oynarım hemen gibi düşünürseniz bu oyunu sadece ana görevleri yapıp zevk almadan bitireceksiniz. Ben böyle yaptım başta. 140 + 25 Yazma sebebim de bu. 25 saat oynadım fakat aklımda Rdr2 olduğu için oyundaki diyaloglarla falan ilgilenmedim pek. Sonra dedim ki bu böyle olmaz. Bütün ilerlemeyi sildim baştan başladım oyuna. Dibine kadar oynayıp bitirdim. Siz de benim gibiyseniz aman dikkat ! Oyunu genel olarak sevdim. Görev yapıları ve hikayeyi uzatma çabaları olmasa ( bir de lanet roach ) bu oyun kusursuza yakın olabilirdi. Tabi ki dövüş mekanizmasını veya diğer durumları beğenmeyip daha sert eleştirenler de var. Fakat herkesi aynı anda memnun etmeleri zaten çok zor. Bir de bu oyuna Rpg diyen arkadaşlar için , Bu oyun Rpg değil. Ciriyi falan seçtik diye Rpg olmaz bu oyun. Benim için önemi var mı Rpg olup olmamasının? Hayır. Ben bi oyunda aldığım zevke bakarım. Bu oyunda yeri geldi çok zevk aldım. Yeri geldi çok bayıldım ( Lanet görevler ) Ama bu oyunu Pc den hiçbir zaman silmeyip , büyük ihtimalle bir süre sonra tekrardan oynayıp daha da uzun saatler harcayacağım kesin. Oynayın , Oynattırmayı Deneyin :)

Son düzenleme:

39731

80+ Platinum
En İyi Cevap
22
Bir de bu oyuna Rpg diyen arkadaşlar için , Bu oyun Rpg değil. Ciriyi falan seçtik diye Rpg olmaz bu oyun. Benim için önemi var mı Rpg olup olmamasının?
RPG nin anlamını araştırmanızı öneririm. Karakter gelişimi olan, seçimler bulunduran ve gelişme hissi yaşatan her oyun RPG dir.

Saygılar.

İsmail Aslan

80+ Gold
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,745
İsim
İsmail aslan
İlgilendiği Kategoriler
Monitör , ekran kartı
Steam
irexaTR
Reddit
İsmailAslanx
Eline sağlık :)

Vesemir Dayı

80+ Platinum
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
27,580
İsim
Furkan
İlgilendiği Kategoriler
Teknik Sorunlar
Discord
Vesemir#0538
Eline sağlık. Artılara beni yazmamışsın darıldım...

Vesemir Dayı

80+ Platinum
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
27,580
İsim
Furkan
İlgilendiği Kategoriler
Teknik Sorunlar
Discord
Vesemir#0538

Fordon Greeman

80+ Bronze
Witcher 3 şu ana kadar oynarken bana en yoğun hisleri yaşatan oyun aslına bakarsanız. Ancak oyun RPG oyunu değil sadece RPG elementleri içeriyor. Bir oyuna RPG oyunu diyebilmeniz için oyundaki ilerleyişi, karakterin kişiliğini, her şeyini kendiniz oluşturmanız gerekir. Witcher 3 her ne kadar seçimleriyle oyunun senaryosuna etki edebilmeye izin verse de, Geralt'ın karakterini oynuyorsunuz oyunda, kendi seçimlerinize göre şekillendirdiğiniz bir karakter kişiliği yok.

Tamamen rol yapma oyunu olsaydı şayet geralt'ın karakteri ve kişilik özellikleri diye bir şey olmazdı zaten. Herkes oynadığı zaman farklı bir karakterle oynadığını hisseder, biri ben kendi karakterimi tam bir hödük olarak oluşturdum derken diğeri bense tam iyilik meleği şeklinde devam ettim diyebilirdi bir RPG oyununda.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
934,107
Üyeler
146,643
Son üye
darkbird96
Top Bottom