Neler Yeni

XPG Gammix D30 Micron E-Die D9ZFW overclock potansiyeli

bana beko derler

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Merhaba. Bugün sizlerle birlikte XPG Gammix D30'un RAM overclock potansiyelini paylaşmak istedim.

@DA-MD2 hocamızın RAM'ine birlikte overclock yaptık :)

Öncelikle belirtmek isterim ki bu değerler anakarttan anakarta, işlemciden işlemciye hatta RAM'e göre bile değişir. Yani burada vereceğim değerler bu sisteme özel değerlerdir, sizde tutmazsa neden tutmadı diye şaşırmayın. Aşağı yukarı fikriniz olsun diye paylaşıyorum.

Test sistemi;
  • AMD Ryzen 3 3100
  • ASUS B450M-K II
  • ADATA XPG Gammix D30 2x8 3000 MHz CL16 RAM

Öncelikle elimizdeki D30'un Thaiphoon Burner'ına bakalım;

1628256397994.png

Şu konuda aynı RAM adına konu açmıştım ancak bu seferkinin çipi Micron E Die D9WFL modeli değil, Micron E Die D9ZFW modeli. Benim bildiğim kadarıyla en düşük OC potansiyeli olan Micron E Die modellerinden bir tanesiydi bu. Zaten yaptığımız değerden de anlarsınız.

XMP ayarı açık bu arada.

1628256425226.png

Değiştirdiğimiz ayarlar;
  • DRAM Frequency: 3733 MHz
  • FCLK Frequency: 1866 MHz
  • DRAM Voltage: 1.45V
  • Gear Down Mode: Enabled
  • tCL: 18
  • tRCDRD: 22
  • tRCDWR: 14
  • tRP: 20
  • tRAS: 32
  • tRC: 64
  • tFAW: 22
  • tRFC: 600

Bu değerleri değiştirdik. Başlangıçta 74 ns ile başlamıştık. Şu an geldiğimiz yer 69.6 ns oldu.

1628256438312.png

Kullandığımız Ryzen 3 3100'ün bellek kontrolcüsü şansımıza iyi çıktı, 1866 FCLK'yı kurtardı 1:1 modda. Bazı arkadaşlarımda 3733 stabil olmuyordu ancak bunda stabil oldu.

TestMem5 ile stabilite testi yaptık, error çıkmadı. Daha sonrasında Valorant ve LoL testi yaptık, oyunlarda herhangi bir drop sorunu, siyah ekran sorunu, mavi ekran sorunu vs. hiçbir şey olmadı.

Dediğim gibi, bu çip D9WFL'ye göre daha kötü bir çip. Maksimum bu kadar oldu. Tabii şunu unutmamak gerek, her D9ZFW aynı kötülükte olmayabilir. Misal D30'daki D9ZFW kötü ama Ballistix'teki belki daha iyi gecikmelerle stabil olabilir. Bu girdiğimiz değerlerde de daha iyi olabilecek değerler vardır illa ki ama biz bu kadarını yeterli gördük.

Son düzenleme:

01adanalı

80+ Silver
Merhaba. Bugün sizlerle birlikte XPG Gammix D30'un RAM overclock potansiyelini paylaşmak istedim.

Öncelikle belirtmek isterim ki bu değerler anakarttan anakarta, işlemciden işlemciye hatta RAM'e göre bile değişir. Yani burada vereceğim değerler bu sisteme özel değerlerdir, sizde tutmazsa neden tutmadı diye şaşırmayın. Aşağı yukarı fikriniz olsun diye paylaşıyorum.

Test sistemi;
  • AMD Ryzen 3 3100
  • ASUS B450M-K II

Alıntıyı görüntüle

Şu konuda aynı RAM adına konu açmıştım ancak bu seferkinin çipi Micron E Die D9WFL modeli değil, Micron E Die D9ZFW modeli. Benim bildiğim kadarıyla en düşük OC potansiyeli olan Micron E Die modellerinden bir tanesiydi bu. Zaten yaptığımız değerden de anlarsınız.

XMP ayarı açık bu arada.

Alıntıyı görüntüle

Değiştirdiğimiz ayarlar;

Bu değerleri değiştirdik. Başlangıçta 74 ns ile başlamıştık. Şu an geldiğimiz yer 69.6 ns oldu.

Alıntıyı görüntüle

Kullandığımız Ryzen 3 3100'ün bellek kontrolcüsü şansımıza iyi çıktı, 1866 FCLK'yı kurtardı 1:1 modda. Bazı arkadaşlarımda 3733 stabil olmuyordu ancak bunda stabil oldu.

TestMem5 ile stabilite testi yaptık, error çıkmadı. Daha sonrasında Valorant ve LoL testi yaptık, oyunlarda herhangi bir drop sorunu, siyah ekran sorunu, mavi ekran sorunu vs. hiçbir şey olmadı.

Dediğim gibi, bu çip D9WFL'ye göre daha kötü bir çip. Maksimum bu kadar oldu. Tabii şunu unutmamak gerek, her D9ZFW aynı kötülükte olmayabilir. Misal D30'daki D9ZFW kötü ama Ballistix'teki belki daha iyi gecikmelerle stabil olabilir. Bu girdiğimiz değerlerde de daha iyi olabilecek değerler vardır illa ki ama biz bu kadarını yeterli gördük.
Eline sağlık benim ram'imde çok stabil.
3733 deneyeceğim ama FCLK stabil olmuyor. :(

deadfellow

80+ Silver
En İyi Cevap
3
trfc

@DA-MD2 hocamızın RAM'ine birlikte overclock yaptık :)

Test sistemi;
  • AMD Ryzen 3 3100
  • ASUS B450M-K II

Alıntıyı görüntüle

XMP ayarı açık bu arada.

Alıntıyı görüntüle

Değiştirdiğimiz ayarlar;

Alıntıyı görüntüle

zamanlamalara baktığımda

tRC

trDDS ve tRDDL değerleri aşırı yüksek onlar baya düşürebilir.

tWTRS okey denebilcek değerde

ama tWTRL ve tWR gene aşırı yüksek bi değerde

En kötü çip deme ama 2133 mhz kitli ramler bile bu değerlerin çok altında çalışabiliyor.

tRFC düşürebilir çünkü bu klasiktir neredeyse Micron E dielarda

3800 mhz da minimum 545 kullanan var ki sen 3733 te kullanıyorsun. tRFC NS 300-310 ns ye kadar düşürebilir.

2x8 kit kullanıyorsun büyük ihtimalle o yüzden tWRRD değerini 1 yap.

tCWL yi tCL -1 ya da -2 yapabilirsin.

keza tWRRD değeri 7 oldugu icin auto olarak tRDWR değerini de çok yüksek vermiş.

tWRRD yi 1 tRDWR yi 10 yapabilirsin

ama unutmaki tWRRD tRDWR ve TWR değerleri birbirine bağlı ona göre ayarlaman lazım.

son olarak Micron E die ramlerde yüksek Proc ODT kullanmak gerekmiyor 34.3-53.3 ohm arasında bir değer olsun maximum.

ama en iyi değer kısacası Zen2 de 36.9 42 ve 44 ohm genel olarak.

onun yanında tRDRDSCL ve TWRWRSCL değerlerin 4 e çekilebilir.

bi de 1.45 volt çok fazla o değerler için. O yüzden tCL yi 15 e kadar çekebilirsin o voltajla belki 16 ya

+ çift hanelerde GDM kapatmanı öneririim tCL 14 tCL 16 gibi değerlerde gdm açmak gereksiz
Mesaj otomatik birleştirildi:

@cfranko koş bakalım buraya sende tip ver azcık

bana beko derler

80+ Silver
En İyi Cevap
2
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
trfc

zamanlamalara baktığımda

tRC

trDDS ve tRDDL değerleri aşırı yüksek onlar baya düşürebilir.

tWTRS okey denebilcek değerde

ama tWTRL ve tWR gene aşırı yüksek bi değerde

En kötü çip deme ama 2133 mhz kitli ramler bile bu değerlerin çok altında çalışabiliyor.

tRFC düşürebilir çünkü bu klasiktir neredeyse Micron E dielarda

3800 mhz da minimum 545 kullanan var ki sen 3733 te kullanıyorsun. tRFC NS 300-310 ns ye kadar düşürebilir.

2x8 kit kullanıyorsun büyük ihtimalle o yüzden tWRRD değerini 1 yap.

tCWL yi tCL -1 ya da -2 yapabilirsin.

keza tWRRD değeri 7 oldugu icin auto olarak tRDWR değerini de çok yüksek vermiş.

tWRRD yi 1 tRDWR yi 10 yapabilirsin

ama unutmaki tWRRD tRDWR ve TWR değerleri birbirine bağlı ona göre ayarlaman lazım.

son olarak Micron E die ramlerde yüksek Proc ODT kullanmak gerekmiyor 34.3-53.3 ohm arasında bir değer olsun maximum.

ama en iyi değer kısacası Zen2 de 36.9 42 ve 44 ohm genel olarak.

onun yanında tRDRDSCL ve TWRWRSCL değerlerin 4 e çekilebilir.

bi de 1.45 volt çok fazla o değerler için. O yüzden tCL yi 15 e kadar çekebilirsin o voltajla belki 16 ya

+ çift hanelerde GDM kapatmanı öneririim tCL 14 tCL 16 gibi değerlerde gdm açmak gereksiz

@cfranko koş bakalım buraya sende tip ver azcık
1.4V mavi ekran aynı değerlerle. 1.45V kullandık o yüzden. 1.45V ile tCL 17 bile boot etmiyor. Bayağı dandik bir çip.

Bu arada GDM ayarının açık olması daha mantıklı diye biliyorum çift haneli sayılarda.

deadfellow

80+ Silver
En İyi Cevap
3
1.4V mavi ekran aynı değerlerle. 1.45V kullandık o yüzden. 1.45V ile tCL 17 bile boot etmiyor. Bayağı dandik bir çip.

Bu arada GDM ayarının açık olması daha mantıklı diye biliyorum çift haneli sayılarda.
1.45 yemıyosa 1.5 ver ya da 1.55 te cl16 dene

benim 1.65 te cl12 yiyo ama stabil değil 3733 mhz için

Dahası  
Reaksiyon skoru
9,021
İsim
Diyarhan
D30 da e-die mı varmış aydınlandım. Çok ucuz fiyatlara satılan bir ürünmüş keşke alsaymışım.

bana beko derler

80+ Silver
En İyi Cevap
2
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
1.45 yemıyosa 1.5 ver ya da 1.55 te cl16 dene

benim 1.65 te cl12 yiyo ama stabil değil 3733 mhz için
1.5V denedik CL17 yine olmadı. 3733-CL17 kesinlikle olmuyor. 3600-CL16 da olmuyor. Hatta CL16 3600 yapabilmek için 16-24-22-22-22-42 bile denedik sırf olacak mı diye, yine olmadı :ROFLMAO:

3733 MHz için en düzgün değer CL18 oldu kısacası. Bu arada sende C9BLM vardı sanıyorum ki. En iyi E Die'lardan birisiydi o.

D30 da e-die mı varmış aydınlandım. Çok ucuz fiyatlara satılan bir ürünmüş keşke alsaymışım.
C Die da çıkabiliyor, bunun gibi E Die da. Pek iyi bir RAM değil OC yapmak için.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
908,753
Üyeler
141,042
Son üye
tehlike2000
Top Bottom