Neler Yeni

Yeni Aldığım Sistemde Isı Sorunu Mu Yaşıyorum?

olim

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Orhan T
Merhabalar Arkadaşlar, aşağıda özelliklerini yazdığım sistemi yeni aldım. 3 Saat Fifa 23 (ULTRA AYAR) oynadıktan sonra AMD Arayüzünden Performans kısmında parça sıcaklık değerlerine baktığımda İşlemcinin 90 derece; Ekran Kartının ise merkez sıcaklığı 77 - çevre sıcaklığının da 90 derece gözüktüğünü fark ettim.

Sizce aşırı bir ısınma var mıdır? Kasa geldiğinde üst kısıma 2 fan daha taktım (Molex Fanlar); Kasanın önde 3x120mm kendi fanları da var ancak onlar da hız ayarsız standart 6 pin fanlar, işlemciyi de mpk vermişlerdi yani standart amd soğutucu kullanıyor acaba bu stok fan ryzen 5 5600 işlemciye yetersiz mi? Kasa yeri ise standart bilgisayar masalarının ayak kısmında acaba yeterince hava almıyor mu? Kafamda deli sorular? Ben mi sıcaklığı çok gördüm yoksa az mı? Fikirleriniz nelerdir? Yardımcı olur musunuz lütfen.

SİSTEM ÖZELLİKLERİM:
AMD Ryzen 5 5600 MPK 6 Çekirdek 12 Thread 3.5/4.4GHz
XFX AMD RADEON RX 6650XT CORE 8GB GDDR6 128BIT DX12 SPEEDSTER SWFT 210 EKRAN KARTI
GOODRAM 512GB PX500 2000/1600MB NVMe PCIe M.2 SSD

GOODRAM IRDM PRO 16GB (2X8) 3600MHZ CL18 DDR4 DEEP BLACK RAM

GIGABYTE A520M-K AMD A520 SOKET AM4 DDR4 5100(OC)MHZ MATX GAMING ANAKART
GAMEBOOSTER GB-PE05B 600W 80+ RGB TEMPERED GLASS MID TOWER ATX SİYAH KASA

emir147

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
647
İsim
Emir Acar
Kasanızın önü mesh olmadığı için fazla ısınıyor maalesef. İyi hava akışı olan kasanız olsaydı işlemciniz ve ekran kartınız büyük ihtimalle max 75 civarlarında olurdu

olim

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Orhan T
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Kasanızın önü mesh olmadığı için fazla ısınıyor maalesef. İyi hava akışı olan kasanız olsaydı işlemciniz ve ekran kartınız büyük ihtimalle max 75 civarlarında olurdu
Kasa değiştirme opsiyonu olsaydı gerçekten mesh bir kasa seçecektim ancak tek kasa seçeneği vardı sistemde 13bin tl ye aldığım için uygun diye düşünüp fazla takmadım ancak anlıyorum şu an, peki sizce ne yapabilirim? Bu kasa üzerinde bir çözüm yolu var mıdır?

DerratiX

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,536
İsim
Eren
İlgilendiği Kategoriler
karışık
Instagram
@sshintori
Steam
shiori
Discord
poxy_
Kasanın yan tarafını açarsan sıcaklıklar 5-10 derece düşer. Thermal Throttling yemediğin sürece 100'e kadar çıkabilirsin problem olmaz o ayrı konu.

FutFlix

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,414
İsim
Çağatay
Merhabalar Arkadaşlar, aşağıda özelliklerini yazdığım sistemi yeni aldım. 3 Saat Fifa 23 (ULTRA AYAR) oynadıktan sonra AMD Arayüzünden Performans kısmında parça sıcaklık değerlerine baktığımda İşlemcinin 90 derece; Ekran Kartının ise merkez sıcaklığı 77 - çevre sıcaklığının da 90 derece gözüktüğünü fark ettim.

Sizce aşırı bir ısınma var mıdır? Kasa geldiğinde üst kısıma 2 fan daha taktım (Molex Fanlar); Kasanın önde 3x120mm kendi fanları da var ancak onlar da hız ayarsız standart 6 pin fanlar, işlemciyi de mpk vermişlerdi yani standart amd soğutucu kullanıyor acaba bu stok fan ryzen 5 5600 işlemciye yetersiz mi? Kasa yeri ise standart bilgisayar masalarının ayak kısmında acaba yeterince hava almıyor mu? Kafamda deli sorular? Ben mi sıcaklığı çok gördüm yoksa az mı? Fikirleriniz nelerdir? Yardımcı olur musunuz lütfen.

SİSTEM ÖZELLİKLERİM:
AMD Ryzen 5 5600 MPK 6 Çekirdek 12 Thread 3.5/4.4GHz
XFX AMD RADEON RX 6650XT CORE 8GB GDDR6 128BIT DX12 SPEEDSTER SWFT 210 EKRAN KARTI
GOODRAM 512GB PX500 2000/1600MB NVMe PCIe M.2 SSD

GOODRAM IRDM PRO 16GB (2X8) 3600MHZ CL18 DDR4 DEEP BLACK RAM

GIGABYTE A520M-K AMD A520 SOKET AM4 DDR4 5100(OC)MHZ MATX GAMING ANAKART
GAMEBOOSTER GB-PE05B 600W 80+ RGB TEMPERED GLASS MID TOWER ATX SİYAH KASA
Fifa da bu dereceler hiç normal değil. Oyun ağır sistem yoran bir oyun değil. Kasanız mesh değil önden hava akışı sağlayamıyor. 5500 stok fan ile idare edebilir ama 5600 için iyi bir hava soğutucu gerekli. Kasayı değiştirme imkanınız varsa ilk işiniz o olsun.

ImToretto

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,080
İsim
Emre
İlgilendiği Kategoriler
Bilgisayar Bileşenleri. Genel Sorunlar.
Instagram
7emrek
Kasanın Hava Akışı berbat. Zaten Çoğu kişi de satılan platformlarda söylemiş hazır sistem olduğu için uygun yollu bir kasa koyup geçmişler.
Yan camı Komple açık bırakın İşlemci derecesi normalin üstünde. Kasa değiştirme imkanınız varsa direkt olarak değiştirin. AMD stok işlemcilerinin soğutmada pek başarılı olmadığını duymuştum.

olim

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Orhan T
Fifa da bu dereceler hiç normal değil. Oyun ağır sistem yoran bir oyun değil. Kasanız mesh değil önden hava akışı sağlayamıyor. 5500 stok fan ile idare edebilir ama 5600 için iyi bir hava soğutucu gerekli. Kasayı değiştirme imkanınız varsa ilk işiniz o olsun.
Evet Fifa'da böyle olduğunu görünce şaşırdım zaten, sistemi yeni aldım maalesef bütçem olmadığından yeni bir kasa alamayacağım. Eğer uygun fiyatlı bir hava soğutucu önerirseniz bakabilirim ama, tabi yararı olacaksa?
Ayrıca kasanın üst kısmına 2 adet molex fan yerleştirdim havayı dışarı üfleyecek şekilde, sizce hava akışını bozuyor mudur?

Jpester

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
324
İsim
Emirhan Soyupek

olim

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Orhan T
Arkadaşlar bütçe olana kadar 2-3 ay bu şekilde kullansam, temper camı da açsam sorun olur mu çok ömrünü kısaltır mı sistemin?

DerratiX

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,536
İsim
Eren
İlgilendiği Kategoriler
karışık
Instagram
@sshintori
Steam
shiori
Discord
poxy_
Arkadaşlar bütçe olana kadar 2-3 ay bu şekilde kullansam, temper camı da açsam sorun olur mu çok ömrünü kısaltır mı sistemin?
Kısaltmaz. AMD işlemci kullanıyorsun, rahatça undervolt yapabilirsin. Silikonun yettiği kadar undervolt yap 4.4 GHz'de problem olmaz.

olim

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Orhan T
Kısaltmaz. AMD işlemci kullanıyorsun, rahatça undervolt yapabilirsin. Silikonun yettiği kadar undervolt yap 4.4 GHz'de problem olmaz.
A520m Anakart var sistemde, bildiğim kadarıyla undervolt yapılmıyor A serisi anakartlarda ama?

DerratiX

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,536
İsim
Eren
İlgilendiği Kategoriler
karışık
Instagram
@sshintori
Steam
shiori
Discord
poxy_
A520m Anakart var sistemde, bildiğim kadarıyla undervolt yapılmıyor A serisi anakartlarda ama?
Benim bildiğim artık yapılabiliyor. A320 ile bile yapılabiliyordu sonuçta.

beskazalichinese

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
971
İsim
Sadettin Y
sicakliklar biraz yuksek. undervolt yapabilirsin arkadaşların önerdiği gibi. performans biraz düşer ancak ben yuksek sicaklik tercih etmiyorum. Oynadigin oyunlarda fps sabitlemeyi de deneyebilirsin.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
983,129
Üyeler
155,521
Son üye
RyZeX.
Top Bottom