Neler Yeni

Yeni IPS 24" vs. 15 yılık 19" TN monitör renk canlılığı netliği daha iyi

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
pars pars
Merhaba yeni PC aldık bir de yeni Monitör aldık
Monitörü çok araştırdım forumlardan IPS olsun istedim ve GİGABYTE G24F-2 ye karar verdik onu aldım 5200 TL ye

15 yıllık evde 19" LG monitör var TN sanırım paneli
yeni monitör geldi yeni PC ye bağladım
ama o da ne görüntüler böyle sanki sararmış canlı değil, ve resimler net değil haberler siteleri, instagram fotolarında felan baktım hep aynı
benim 15 yıllık 19" LG monitör daha net ve canlı gerçekçi gösteriyor hem fotoları hem yazıları , çok şaşırdım
oysa ki ben zamanında Apple iMac bilgisayarlarda görmüştüm IPS panel ekranı , onlar çok netti neredeyse sanki kağıt dergi kapağı gibi netti ve canlı idi renkleri
-
okadar para verdik IPS aldık ama hem göz yoruyor ekranı okurken, hem de resimler düşük çözünürlük resimleri gibi parça parça bölge bölge renk gösteriyor gibi
elimizde samsung A50 amoled tel var renkler ve yazılar çok net
çocukta honor 70 OLED ekranlı tel var , onda da hem yazılar hemde resimler çok güzel
15 yıllık 19" LG TN panel monitör var bu da güzel canlı renkler ve gerçekçi resimler
ama
büyük hevesle aldığımız IPS panelli monitör ben de hayal kırıklığı oluşturdu, birçok ayar yatım ama
o 20-30 yıl kullanımış eskimiş monitör gibi gösterdiği resim ve yazıları düzeltemedim
renkler gerçekçi deniyor ama hiç de gerçekçi değil , HEM CANLI DEĞİL HEM DOYGUN DEĞİL
-
sanırım iMAC monitör çok kaliteli idi zamanında gördüğüm bu GİGABYTE G24F-2 IPS panel monitörde yukarıda yazdığım netlik canlılık ve gerçekçiliği bulamadım
ayarları okadar kurcalasamda,
sizlerin fikirleri nedir acaba IPS ile ilgili, teşekkürler.

Aykut D.

80+ Gold
Monitörü çok araştırdım forumlardan IPS olsun istedim ve GİGABYTE G24F-2 ye karar verdik onu aldım 5200 TL ye

ama o da ne görüntüler böyle sanki sararmış canlı değil, ve resimler net değil haberler siteleri, instagram fotolarında felan baktım hep aynı
benim 15 yıllık 19" LG monitör daha net ve canlı gerçekçi gösteriyor hem fotoları hem yazıları , çok şaşırdım
oysa ki ben zamanında Apple iMac bilgisayarlarda görmüştüm IPS panel ekranı , onlar çok netti neredeyse sanki kağıt dergi kapağı gibi netti ve canlı idi renkleri
-
okadar para verdik IPS aldık ama hem göz yoruyor ekranı okurken, hem de resimler düşük çözünürlük resimleri gibi parça parça bölge bölge renk gösteriyor gibi
çocukta honor 70 OLED ekranlı tel var , onda da hem yazılar hemde resimler çok güzel
15 yıllık 19" LG TN panel monitör var bu da güzel canlı renkler ve gerçekçi resimler
ama
büyük hevesle aldığımız IPS panelli monitör ben de hayal kırıklığı oluşturdu, birçok ayar yatım ama
o 20-30 yıl kullanımış eskimiş monitör gibi gösterdiği resim ve yazıları düzeltemedim
renkler gerçekçi deniyor ama hiç de gerçekçi değil , HEM CANLI DEĞİL HEM DOYGUN DEĞİL
-
sanırım iMAC monitör çok kaliteli idi zamanında gördüğüm bu GİGABYTE G24F-2 IPS panel monitörde yukarıda yazdığım netlik canlılık ve gerçekçiliği bulamadım
Renk tonu ayarlarından modlarına bir bakınız.

lebron23

80+ Bronze

-
ama
-
Hocam yeni monitörün ayarları yanlış yapılmış olabilir. Eski monitörde doygunluk fazla artırılmış olabilir. Eski monitörün çözünürlüğü neydi?

imaclerde keskin olması adına 24 inçte 4k ekran var. Telefonla karşılaştırınca 24 inç 1080p düşük kalması normal.

Hem canlı değil hem doygun değil derken parlaklığı kastediyorsunuz sanırım.

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
pars pars
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Renk tonu ayarlarından modlarına bir bakınız.
birçok modu denedim, costum da yaptım ama TN monitördeki bir meyve tabağının görüntüsünün netliği yok, veya bir haberdeki fotoda kırmızılar silik resimlerin çözünürlüğü düşük resimler gibi gözüküyor
bulamadım çözümü
sanırım IPS panellerin özelliği böyle

Son düzenleme:

lebron23

80+ Bronze
birçok modu denedim, costum da yaptım ama TN monitörde bir meyve tabağının görüntüsünün netliği yok, veya bir haberdeki fotoda kırmızılar silik resimler çözünürlüğü düşük resimler gibi gözüküyor bulamadım çözümü
Hayır değil netlik ve doygunluğun ips ile ilgisi yok.

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
pars pars
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam yeni monitörün ayarları yanlış yapılmış olabilir. Eski monitörde doygunluk fazla artırılmış olabilir. Eski monitörün çözünürlüğü neydi?

imaclerde keskin olması adına 24 inçte 4k ekran var. Telefonla karşılaştırınca 24 inç 1080p düşük kalması normal.

Hem canlı değil hem doygun değil derken parlaklığı kastediyorsunuz sanırım.
selamlar eski monitör LG 19 " 1360 a 768
yeni monitöre bağlatıyı hdmi ile yaptık displayport la bağlamadık
-
önceden gördüğüm 24" iMac de 1920 ye 1080 p idi 10 yıl önceki iMac ler

FronX

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,651
İsim
Deniz Efe
birçok modu denedim, costum da yaptım ama TN monitörde bir meyve tabağının görüntüsünün netliği yok, veya bir haberdeki fotoda kırmızılar silik resimler çözünürlüğü düşük resimler gibi gözüküyor bulamadım çözümü
HDR açtınız mı?

cptlykia

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
98
İsim
Yakup Karaca
hangi kabloyla bağladın monitoru ve 60hzden 180hzye çektin mi?
60hzde kullanıyorsan monitorü ölü gibi görebilirsin

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
pars pars
hangi kabloyla bağladın monitoru ve 60hzden 180hzye çektin mi?
60hzde kullanıyorsan monitorü ölü gibi görebilirsin
hepsini denedim 60hertz 165 hertz 180 hertz
kablo hdmi
canlı değil görüntüler
hazır modlardan movie ye getirince canlanıyor görüntüler ama ozmanda çok çok parlak oluyor yazı okumak haber siteleri okumanmaz o parlaklıkla

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,918
İsim
Hasan
15 yıllık monitörün fotoğrafını at bakalım. Ekrandaki görüntüyü de. g24f ile yan yana koyup da çek.

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
pars pars
HDR açtınız mı?
onu da açtım biraz iyileşiyor
en çok şu ayarı yapınca düzeldi biraz
backlight ayarı var onu 2-3 kademe düşürünce renkler daha gerçeğe döndü ama TN panel daha net ve gerçekçi halen yeni IPS e göre , haber siteleri okurken
Mesaj otomatik birleştirildi:

15 yıllık monitörün fotoğrafını at bakalım. Ekrandaki görüntüyü de. g24f ile yan yana koyup da çek.
tamam gece bu dediklerinizi yapıp atayım her iki monitörden de aynı haber sitesinin ekran görüntülerini

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,062
Üyeler
140,758
Son üye
Montascy
Top Bottom