Neler Yeni

Yeni IPS 24" vs. 15 yılık 19" TN monitör renk canlılığı netliği daha iyi

cptlykia

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
98
İsim
Yakup Karaca
ben de g24f-2 kullanıcısıyım, hayatımda kullandığım en iyi renklere ve canlılığa sahip monitordür kendisi. Daha önceki monitörlerim IPS 60hz idi ama bu monitor bir başka hocam. Kesinlikle bi sorun var sizde, ilk önce bir displayport kablo ile deneyin derim bi de.

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
pars pars
15 yıllık monitörün fotoğrafını at bakalım. Ekrandaki görüntüyü de. g24f ile yan yana koyup da çek.
tamam gece bu dediklerinizi yapıp atayım her iki monitörden de aynı haber sitesinin ekran görüntülerini

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,918
İsim
Hasan
Monitör parlaklığını monitör ayarlarından renklerin canlılığını da ya monitör doygunluk ayarlarından yada nvidia ayarlarından değiştirebilirsin. AMD kullanıyorsan AMD ayarlarından. Çok uzun yıllarl bi monitöre alışırsan daha iyisine geçsen bile garip gelir bir süre. Kısacası gözünün ayarı bozulmuştur.

Yada senin 15 yıllık dediğin monitör CRT monitör falandır.

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
pars pars
Monitör parlaklığını monitör ayarlarından renklerin canlılığını da ya monitör doygunluk ayarlarından yada nvidia ayarlarından değiştirebilirsin. AMD kullanıyorsan AMD ayarlarından. Çok uzun yıllarl bi monitöre alışırsan daha iyisine geçsen bile garip gelir bir süre. Kısacası gözünün ayarı bozulmuştur.

Yada senin 15 yıllık dediğin monitör CRT monitör falandır.
ekran kartı AMD RX 6700 onun ayarlarını hiç kurcalamadım
belki de dediğin gibidir gözün alışması gerekir
önceden iMac de görmüştüm IPS paneli
bize gelecek IPS monitörde aynı olur diye ümit etmiştim

Son düzenleme:

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,918
İsim
Hasan
ekran kartı AMD RX 6700 onun ayarlarını hiç kurcalamadım
belki de dediğin gibidir gözün alışması gerekir
önceden iMac de görmüştüm IPS paneli
bize gelecek IPS monitörde aynı olur diye ümit etmiştim
Imac ipad macbook bunlar glossy panel ile geliyor. Normal haricen satılan IPS panel monitörlerden daha canlı gelmesi normal. Bunlarda yansıma önleyici yüzey kaplama var. O yüzden canlılık biraz gidiyor ama yine de AMD yada monitör ayarlarından doygunluk/saturasyonu biraz arttırabilirsin alıştığın seviyeye kadar.

Parlaklığı da ihtiyacına göre ayarla her zaman en yüksekte kullanma. Odan karanlıkken düşür odan parlakken arttır.

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
pars pars
Imac ipad macbook bunlar glossy panel ile geliyor. Normal haricen satılan IPS panel monitörlerden daha canlı gelmesi normal. Bunlarda yansıma önleyici yüzey kaplama var. O yüzden canlılık biraz gidiyor ama yine de AMD yada monitör ayarlarından doygunluk/saturasyonu biraz arttırabilirsin alıştığın seviyeye kadar.

Parlaklığı da ihtiyacına göre ayarla her zaman en yüksekte kullanma. Odan karanlıkken düşür odan parlakken arttır.
tamam dediklerinizi yapacağım
AMD RX 6700 ün ayarlarına da bakayım biraz
-
iMac lerdeki IPS panelin diğer monitörlerdeki IPS panelden farklı olduğunu sizin yazınızdan sonra öğrenmiş oldum
bikaç güne de displayport kablo alayım bir de onla bakayım
-
çok teşekkürler hepinize, cevaplarınız için

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,918
İsim
Hasan
iMac lerdeki IPS panelin diğer monitörlerdeki IPS panelden farklı olduğunu sizin yazınızdan sonra öğrenmiş oldum
Panel aynı olsa bile apple herhangi bir yansıma önleyici kaplama kullanmadığı için 3H yansıma önleyici kaplamaya sahip monitörlere göre daha canlı görünüyor. Kimse Glossy monitör çıkarmıyor maalesef artık.

Yine de monitörünüzde herhangi bir sorun yoksa g24f-2'nin de görüntüsünün oldukça kaliteli olması gerekir. Dediğim gibi uzun süre gözünüz başka monitöre alışınca yeni görüntü garip gelebilir. Zamanla alışırsınız. Çevrenizdeki başka kişilere sorun sizce görüntü nasıl diye. Varsa benzer özellikteki monitörlerin görüntülerine bakın teknoloji mağazalarından falan.

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
pars pars
aynen ben 10 yıl önce görmüştüm ilk defa iMac de IPS paneli , önce sandım ki monitörün üzerine parlak tanıtım kağıdı yapıştırmışlar
yakınlaştım bi baktım ki meğerse ekrandaki görüntü imiş :)
o gün hayran kalmıştım iMac e zaten

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,918
İsim
Hasan
Youtubeda yansıma önleyici kaplamayı sökme metotları var su ile ıslatarak vs ama garanti kapsamından çıkarıyor ve monitöre zarar verme ihtimali de var tabii.

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
pars pars
Youtubeda yansıma önleyici kaplamayı sökme metotları var su ile ıslatarak vs ama garanti kapsamından çıkarıyor ve monitöre zarar verme ihtimali de var tabii.
yok o işleri beceremeyiz biz, ayarlar ve kablo ile yapabildiğimiz kadarıyla artık
göz alışır belki ilerde ,
-
aslında samsung VA panelli Samsung Odyssey G3 24 165Hz full hd alacaktık
onlar daha mı parlak ve canlı oluyor IPS panellere göre

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,918
İsim
Hasan
aslında samsung VA panelli Samsung Odyssey G3 24 165Hz full hd alacaktık
onlar daha mı parlak ve canlı oluyor IPS panellere göre
Hayır onlarda da parlama önleyici kaplama var ama panel farklı. IPS panel daha iyidir oyun için.
Renk canlılığı aynı sayılır. Sadece VA panel siyahı daha iyi gösterir. IPS panel biraz griye kaçar siyahta ama VA panelde bir ton sorun var ghosting smearing gibi. Özellikle ucuz Samsung g3 modellerinde. Kesinlikle alınmaz. Kısacası elinizdeki monitör 1080P'de alabileceğiniz en iyi monitörlerden biri. Boşuna başka alternatif aramayın çünkü hepsi aynı aşağı yukarı.

QHD monitöre geçerseniz onlar daha yoğun olduğu için belki daha çok hoşunuza gider.

Paranız varsa da basın OLED monitör alın hem oyun hem canlılık için en iyisi onlar.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,022
Üyeler
140,750
Son üye
alpermenekse
Top Bottom