Neler Yeni

Rehber Yeni Oynayacaklar Serisinin 4. Oyunu: Mount & Blade Ateş ve Kılıç

Jackk_Sparrow

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,537
İsim
Mikail
İlgilendiği Kategoriler
Müzik, Para
Discord
Jackk_Sparrow#0001
İkiside oynanmalı. Çok güzel oyunlar. İkisini de ayrı seviyorum çünkü ikisi birbirini tamamlayan oyunlar , ikisinde de eksikler bulacaksınız. Warband daha gelişmiş , daha güzel modlar ekleyebiliyorsunuz Fire and sworda göre ama fire and swordun benim için yeri ayrı.

The Last Dragonborn

80+ Titanium
En İyi Cevap
18
İkiside oynanmalı. Çok güzel oyunlar. İkisini de ayrı seviyorum çünkü ikisi birbirini tamamlayan oyunlar , ikisinde de eksikler bulacaksınız. Warband daha gelişmiş , daha güzel modlar ekleyebiliyorsunuz Fire and sworda göre ama fire and swordun benim için yeri ayrı.
Doğru söyledin. Warband da olan bazı şeyler, Fire and sword da yok ama fire and sword da olan şeyler de warband da yok. Bana göre en büyük farkları warbandın bir eklenti atölyesine sahip olması, fire and swordda da paralı asker kampı olması.

Stwos

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
708
İsim
Mert Gülenay
Eline kolun ayağına gözüne bacağına parmaklarına ve PC ne sağlık :D

Mojo jojo

80+ Silver
Selamlar. Bugün yeni oynayacaklar serisine bir oyun daha katacağım. O oyun Mount & Blade Fire and Sword.
Warband ile karşılaştıracağım, hangisi alınmalı, hangisi daha iyi tartışacağız.

FİYAT
Fiyat olarak ben aldığımda 3,70 TL fiyatı vardı, indirimde almıştım. Warband ise 7 TL'lerde dolanıyor. Küsüratını hatırlayamadım.

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ
Sisteminiz Warband oynatıyorsa Ateş ve Kılıcı da rahat oynarsınız.

AÇILIŞ MENÜSÜ
Launcher kısmının rengi farklı biraz sadece, onun dışında bir farkları yok.

GİRİŞ KISMI
Warband'a göre başlangıç kısmında biraz daha fazla zaman geçiriyorsunuz. Bir adama ve askerlerine yardım ediyorsunuz sonra o size görev veriyor falan.
Buraya kadar olan kısımda gayet iyi gittik. Şimdi oyuna biraz daha girme zamanı.

Bilmeyenler için söyleyeyim, Warband ve ateş ve kılıcın en büyük farkları Warband da bir tane tabanca bulunmaktayken Ateş ve kılıçta bir sürü tüfek, tabanca bulunur. Ok ve yay kullananlar da var ama sadece bir krallık kullanıyor. Kalan 4 krallık ateşli silahlar kullanıyor. Bazı istisnalar dışında.
Yeniçeri askerleri ve Seymenler tüfek kullanır.

ORDU KURMAK
Köylerden bir süre sonra Gönüllü Topla butonu kayboluyor. Yani acele edip toplayabildiğiniz kadar adam toplasanız iyi olur.
Ama çok da dert edilecek bir şey değil çünkü hanlardan veya paralı asker kamplarından da adam alma imkanınız var.
Paralı Asker kamplarından alırsanız aldığınız askerlere özel ekipman da alabiliyorsunuz ama fiyatları biraz tuzlu oluyor.

SİLAHLAR, SİLAH KULLANIMI
Çift elli kılıçlar hatırlarsanız Warband da atın üstünde tek el ile kullanılabiliyordu. Ama Ateş ve Kılıç'da çift elli kılıçların hiçbiri atın üzerinde kullanılamıyor. Bazı tüfeklerde de bu durum geçerli. Ama ağır bir zırhınız var ise bu durum sizin için avantaja dönüyor. At ile düşmanın arkasına süvariler ile birlikte geçip önden piyadeler saldırınca ve nişancıların da yardımı ile attan inip çift elli kılıcınız ile ortamı kan banyosuna çevirebilirsiniz. Mızraklı adamlara dikkat edin ama.

Cephaneniz biter ise tüfekleri sopa olarak da kullanabilirsiniz.

Ateşli silahlar ok ve yaylara göre hızlı değildir. Ateş edersiniz, bir süre silahın dolmasını beklersiniz. Ama Yaylara göre yüksek hasar verirler. Tek atabiliyorlar.

KRALLIK
Krallığa katılacaksanız acele etmeyin derim. Çünkü katılacağınız krallığın iyi olduğunu düşünür iken sol altta bildirimlerde kralın düşman birliklere kaybettiğini görebilirsiniz.
Ateş ve Kılıç da adamlar çabuk ölüyor ve krallar Warband da olduğu gibi 200+ asker ile dolaşmıyor. 100-130 civarı askerleri var krallıkların.

Warband da ki gibi farklı şehirlerde doğma imkanınız yok. Ne kadar save açarsanız açın hep aynı bölgede doğuyorsunuz. 5 krallık var ama oyun başında doğduğunuz bölge değişmiyor.

Lordların isminin çok karışık olmasını ben sevmedim. Wi-fi şifresi gibi ad yapmışlar lordlara. Warband da ki gibi basit olsaydı daha iyi olurdu bence. Kumandan, Albay, Prens, asilzade, Mirza, Bey, Baron gibi hitap şekilleri var ama daha kısa olması daha iyi olurdu bence.

HİLE
Bomboş bir Cheat Menu de oyunun bir eksisi bence. Cheat Menu de sadece namınızı artırma imkanınız var. Başka bir seçenek yok.

ÖZEL EKİPMANLAR, BORÇ ALMAK
Kendinize pazarlarda bulunmayan özel ekipmanlar yaptırabilirsiniz. Tabi bunların siparişini verdikten sonra 14 gün beklemeniz lazım. Bazıları 100K Talerin üzerine çıkabiliyor değer olarak, ama buna değiyor.

Oyunda şehirlerden borç alabilirsiniz, evet yanlış duymadınız. Borç alma imkanınız var. Karakter seviyeniz ne kadar yüksek ise o kadar fazla borç alabilirsiniz.
Ama her şehirden borç alamıyorsunuz, belli yerlerden sadece. Eğer ödemezseniz o şehre girdiğinizde sizle kavga ederler.

SONUÇ
Biri daha eski çağlarda hayali krallıkların bulunduğu bir oyun, biri daha yeni çağlarda gerçeğe yakın krallıkları barındıran bir oyun.
Warband a paranız yetmiyor ise alınabilir.

Kısa ama detaylı bir rehber olduğunu düşünüyorum, okuduğunuz için teşekkür ederim.
Başlamaya niyetlemdiğim güzel bir oyun.

Allah'ın Kulu

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Doğru söyledin. Warband da olan bazı şeyler, Fire and sword da yok ama fire and sword da olan şeyler de warband da yok. Bana göre en büyük farkları warbandın bir eklenti atölyesine sahip olması, fire and swordda da paralı asker kampı olması.
doğru söyledin
büyük kayıplı savaşlardan sonra köy köy gezip asker toplamak zor olabiliyor

Top Bottom