Neler Yeni

Yeni toplanan sistem test sonuçlarında herhangi bir sorun var mı ?

Nauu

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
142
İsim
Burak CAM
Neredeyse 2 yıl gibi bir süre sonucunda sistemi bu gün toplamış bulunmaktayım. Gördüğüm kadarıyla gerekli testleri yaptım fakat yeterli bilgi ve tecrübem olmadığı için bilir kişilerden teyit almak amacıyla bu konuyu açıyorum.
sistem
Kasa: Dark maxima v12
Anakart: B550 Gaming edge wifi
İşlemci: Ryzen 5600x
Ekran kartı: Sapphire NITRO+ Radeon RX 6600 XT
Ram: Crucial Ballitix 16x2 3200mhz
Ssd: Corsair MP600 1TB force
Psu: Asus ROG-STRIX-750G 750W
Monitör: LG 27GL63T 27" 1ms Full

İlk olarak işlemciye stok soğutucuyla 10dk kadar prime95 stres testi uyguladım. Testi çalıştırdıktan 10-15 sn sonra 95 dereceye vurdu 10dk boyunca aynı sıcaklık ta devam etti. reset yada mavi ekranla karşılaşmadım.

prime1.png
primee.png

Ekran kartı furmark testi

furmark11.png
furmak 2.png
gpuz.png

Son olarakta Ssd crystaldiskmark testi
ssdd.png

Bu testler normal midir bilgisi olan arkadaşlar teyit ederse sevinirim. Biraz tedirginim açıkçası bir sıkıntı yok gibi gözüküyor ama işi bilen kişilerden teyit almak rahatlatır :)

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Hiç bir sorun görünmüyor. Tek eksi yanı stok soğutucu. 95 derecede kapanmasa ya da reset atmasa da mutlaka performansını kısar sıcaklıkları düşürmek için. Tabii oyun oynarken bu sıcaklıklara çıkmasa da güzel bir 240mm sıvı soğutma ya da kaliteli bir hava soğutma alman iyi olur.
Hayırlı olsun bu arada.

Son düzenleme:

Nauu

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
142
İsim
Burak CAM
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hiç bir sorun görünmüyor. Tek eksi yanı stok soğutucu. 95 derecede kapanmasa ya da reset atmasa da mutlaka performansını kısar sıcaklıkları düşürmek için. Tabii oyun oynarken bu sıcaklıklara çıkmasa da güzel bir 240mm sıvı soğutma ya da kaliteli bir hava soğutma alman iyi olur.
İndirimli denk gelirse en geç 2 ay içinde güzel bir sıvı soğutma eklemeyi düşünüyorum teşekkürler.

Nauu

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
142
İsim
Burak CAM
sıcaklık1.png
sıcaklık 3.png

1 saat valorant full ayarlarda ortalama sıcaklık değerleri böyle bana biraz fazla geldi normal mi bu sıcaklıklar.

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Evet normal. Hiç bir sorun yok 60-70 derece gpu için gayet iyi. Gpu2 yazan sıcaklık gpu1den 10-20derece daha yüksek olur her zaman. Tjunk ya da hotspot yani en sıcak noktayı gösterir. 105 dereceye kadar bile çıkabilir. Yani bakman gereken gpu temp 1.
İşlemci stok soğutucu olduğu için 80 derece normal diyeceğiz mecbur ama 85-90 dereceleri geçmese iyi olur.

• Beğen
Reaksiyonlar: Nauu

beskazalichinese

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
971
İsim
Sadettin Y
tek anlayamadigim furmarktaki fps degeri(belki onemsizdir ama) 1dklik 1080p testi yapabilir misiniz sağdaki hazir ayarlardan.

• Beğen

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,980
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
reddit.com/user/Complete-Flow9113
Eleştirebileceğim tek bir nokta var. CPU soğutucu almalısınız.
Soğutucu alana kadar işlemciye UV yaparak sıcaklıkları düşürebilirsiniz. Oyunlarda 80 derece seviyesinde gezinir ama edit yaparken yine 90 dereceleri bulur.

Nauu

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
142
İsim
Burak CAM
Evet normal. Hiç bir sorun yok 60-70 derece gpu için gayet iyi. Gpu2 yazan sıcaklık gpu1den 10-20derece daha yüksek olur her zaman. Tjunk ya da hotspot yani en sıcak noktayı gösterir. 105 dereceye kadar bile çıkabilir. Yani bakman gereken gpu temp 1.
İşlemci stok soğutucu olduğu için 80 derece normal diyeceğiz mecbur ama 85-90 dereceleri geçmese iyi olur.
Az önce sistem kendini resetledi ilginç bir şekilde sıcaklıklar falan normaldi tam cevap yazıyordum buraya reset attı tekrar ederse yardım isterim yine verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

Meran

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
165
İsim
Anıl
Birde ekran kartı cipi ne, baktınız mı?

• Beğen

Nauu

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
142
İsim
Burak CAM
Eleştirebileceğim tek bir nokta var. CPU soğutucu almalısınız.
Soğutucu alana kadar işlemciye UV yaparak sıcaklıkları düşürebilirsiniz. Oyunlarda 80 derece seviyesinde gezinir ama edit yaparken yine 90 dereceleri bulur.
uv falan hiç girmeyim hocam ben zaten fazla yormuyorum da test amaçlı denedim. Soğutucu alana kadar böyle idare ederim gibi :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

nerden bakacaz bilmiyorum ki

gpu.png

Ekler

• ram.png
    ram.png
    22 KB · Hit: 23
Son düzenleme:

Meran

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
165
İsim
Anıl
uv falan hiç girmeyim hocam ben zaten fazla yormuyorum da test amaçlı denedim. Soğutucu alana kadar böyle idare ederim gibi :)

nerden bakacaz bilmiyorum ki

Alıntıyı görüntüle
Samsung cip gayet güzel. Gönül rahatlığıyla Oc yapabilirsin :)

• Beğen
Top Bottom