Neler Yeni

Yenilenmiş iPhone 11'im ile aramızda geçen muazzam macera (üzücü olaylar)

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,888
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
İnternet Hizmetleri - Yayın Servisleri - Riot Games
Merhaba arkadaşlar.

"YENİLENMİŞ" iPhone maceramın özetini yazmak için çok üşeniyorum, geçmiş konularım size context niteliğinde olabilir.

EasyCep'ten Yenilenmiş iPhone 11 Aldım! - İLK KONU
"Orijinal Apple Parçası" nedir? - İKİNCİ KONU
Yenilenmiş iPhone 11'de 1 Ayda Pil Sağlığının %99'a Düşmesi Normal mi? - ÜÇÜNCÜ KONU

iPhone 11'de pil bandı eriyor - SON KONU // Bu konunun basit özeti

Konulara bir göz gezdirdiyseniz ben bir yenilenmiş iPhone 11 aldım. Bataryası söylendiği gibi gerçekten orijinal ve Apple servisinde değişmiş bir batarya, kasası da yan sanayi olarak nitelendirebileceğimiz bir kasa. Kamera boşlukları hariç hiç belli etmiyor yan sanayi olduğunu, gayet üst kalite denebilir.
iPhone 11'de pil bandı eriyor başlıklı son konudan sonra arkadaşımın evinde orijinal 20W'lık adaptörü denedim, 2 kez kullandım ve aşırı bir ısınmayla karşılaşmadım. İzmir'e döndüğümde konuda bahsettiğim MediaMarkt'tan aldığım ANKER PowerPort 3 Nano ürününü iade için yolladım, geri gelirse de bir şekilde elden çıkartırım umarım.

2 hafta önce salı günü MediaMarkt'tan Apple'ın 20W'lık orijinal adaptörünü satın aldım. Zaten orijinal type c kablo vardı.
Eve geldim. Akşam oldu, şarjım 20'lerde. Bir taktım, ne göreyim. YİNE ISINIYOR. Bu kez ANKER ürünündeki kadar değil ama yine aşırı derecede ısınıyor. Dedim kullandıkça düzelir belki hani bir umut, 3 gün geçti yok abicim aynı, sabah çekiyorum akşam şarja takıyorum 20'lerden 80'e kadar inanılmaz ötesi ısınıyor yine. Hadi böyle kullanayım desem 2 ayda bir pil bandı mı yenileteceğim? Telefonun içini mi açtıracağım?

En son sinirlendim, dedim EasyCep'in kutudan verdiği ne olduğu belirsiz kabloyla şarj edeceğim. Çünkü 300 lira TypeC - Lightning kablo, 430 lira orijinal 20W adaptör, 250 lira ANKER PowerPort 3 Nano. Sadece şu telefonun bataryasını SADECE ŞARJ ETMEK İÇİN 1000TL para harcadım 1000TL. ÖĞRENCİYİM BEN DOSTUM.

2 Hafta boyunca yatak başlığındaki cızırtılı USB ve EasyCep kablosuyla cihazı kullandıktan sonra dedim bu böyle olmaz, kullanmadığım ürüne boşu boşuna para verdim ben.
Bugün sırtladım çantayı, dershane çıkışı gittim adaptörü aldığım MediaMarkt mağazasına, dediler yok kardşm açıldıysa iade alamıyoruz Ebıl (Apple) gabul etmiyor.
Dedim neyse tamam faturalı ürün ben bunu elden çıkartırım bir şekilde, kablo zaten çok umrumda değil önemli olan adaptör çünkü asıl pahalılar onlar.
Bütün bu yaşananları olayları MediaMarkt çalışanına anlattım o da garipsedi, geçmiş olsun dedi.

Velhasıl kelam, büyük ihtimalle bu cihazın anakartıyla, şarj entegresiyle artık şarjla alakalı bir şeyiyle ilgili bir sorunu var ki pil bu kadar ısınıyor ve bandını eritiyor, içeride sallanmaya başlıyor.
Şu anda cihazın durumu okey, muhtemelen önümüzdeki bayağı bir ay 5W'lık Orijinal adaptör ve kablo ile kullanmaya devam edeceğim.
WIFI kullandığım sürece tek şarjda hayatsızca kullanımda (tüm dünyadan kopmuş bir şekilde reels, tiktok veya youtube izleyip twitterda discordda takılarak) bir günü çıkartabiliyorum ve sıklıkla değil neredeyse her zaman geceleri şarja taktığımdan hızı da çok önemli olmuyor denebilir.

Apple ya da EasyCep, bunun sorumlusu her kimse umursamıyorum ama keşke böyle tatsız şeyler yaşanmasaydı ve 3 farklı adaptör ve kablo alıp "CİHAZI ŞARJ ETMEK İÇİN" 1600TL masrafa girmeseydim de diyorum.
Ha telefondan bu sorunlar hariç memnuniyetimi sorarsanız bir iPhone 11'e göre fena değil, tek şikayetim şarj ve pil tüketimiyle alakalı oldu zira iPhone 11 o kadar garip bir cihaz ki kimi pilde inanılmaz iyi sürelere verirken kimi pilde orijinal olmasına rağmen tatmin etmeyen kullanım süreleri veriyor. Muhtemelen 1.5-2 yıla iPhone 14 Plus gibi bir cihaz alıp pil konusunda doya doya kullanırım.

Biz 5W'tan razıyız hocam. İyi akşamlar.

7 Ekim 2023 (6 Ay Sonra)
Tekrardan merhaba, bu konudan sonra iPhone 11 Arka Camı Kırıldı konusunda bahsettiğim gibi saçma bir kırılma olayı yaşadım.
Cihazımı DÜNYA genelinde izleyicisi olan ve İzmir'de de şubesi bulunan YouTube ünlüsü bir teknik servise götürmemden sonra kötü işçiliğin zirvesini tattım. İçine göçmüş kamera çerçevesi mi dersin, hizalama sorunlarından ötürü kameranın yamuk durması mı dersin.
Ne saçmalıktır ki, eylül ayının başında da telefonumu düşürmem sonucu ekranım içinden kırıldı. Evet içten.

Bugün yorumları aşırı olumlu olan ve gerçekten kurumsal takılan bir servise gittim. Kasa ve ekran değişimi için fiyat aldım. Pazartesi günü yaptıracağım. Aynı zamanda telefonun rengini siyah yapmış olacağım.

Pil konusuna gelecek olursak, son zamanlarda pil sağlığım hızla düşmeye devam ediyor. Konuda bahsettiğim olaylardan sonra adaptörü sattım. Aylardır 5W'lık orijinal adaptör ve kabloyla şarj ediyorum. Dışarıdayken de Anker + Orijinal Kablo kullanıyorum.
Pil sağlığım %93 oldu, teoride gayet iyi bir değer ancak iOS 17 ile beraber ekran sürem rezalet hale geldi. İmzalar için de geç kaldığımdan iOS 16'ya geri dönemiyorum.
Bahsettiğim aşırı ısınma sorunu şarj esnasında pilden, kullanım esnasında anakart/işlemciden kaynaklı sanırım. Anakartı normalde gösterecektim ancak günler süreceğinden pek yanaşmadım.
İlerleyen 1-2 ayda da elime geçen parayla bir orijinal pil taktırırım diye düşünüyorum.
Umarım önümüzdeki 1 yılda telefon değiştirecek duruma gelebilirim.

Bu konu hiçbir firmayı aşağılamak, eleştirmek veya küçük düşürmek amaçlı açılmamıştır. Telefonumla ve şarj adaptörlerimle ilgili başımdan geçen olayları şeffaf ve biraz abartı katarak anlatmak istedim.

Son düzenleme:

FronX

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,659
İsim
Deniz Efe
Yenilenmiş telefon neden alınmamalı diye soran olursa bu konuyu atarız artık hocam sağolun anlatmamıza gerek kalmıyacak

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,888
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Yenilenmiş telefon neden alınmamalı diye soran olursa bu konuyu atarız artık hocam sağolun anlatmamıza gerek kalmıyacak
Selam.

Yenilenmiş her cihazda bu tip sorun olmayabilir. Ben bu cihazı 12000TL ve altına 12 ay taksit imkanı gelmeden önce almıştım. Sırf taksit olsun diye.
Şu anda cihazla ilgili bu bahsettiğim sorunlar dışında bir problemim yok. Ben 6 ay taksitli alabilmek için (o zamanlar yasa böyleydi) yenilenmiş cihaza başvurmuştum. 14 gün koşulsuz iade hakkım olduğundan ekranı yan sanayi, kötü bir telefon gelirse iade ederim diye düşünerek almıştım.
Şansıma iyi bir cihaz geldi, ama şu anki aklım olsa yenilenmiş yerine bir şekilde parayı basar sıfır alırdım.

RevenKalr

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,172
İsim
Eren Bayram
Instagram
er3nbayram
Discord
revengeess
Ben de yenilenmiş iphone 8 aldım, 6. ay da mikrofonu bozuldu şu an arka kamerası çalışmıyor ve ekran değiştiği için ışık sızması falan çok var.
Yenilenmiş almayın arkadaşlar

xRoxai

80+
Yenilenmiş telefon çevreme kesinlikle önermiyorum konulara baktığım kadarıyla pil orijinal çok garip bir durum geçmiş olsun

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,888
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Ben de yenilenmiş iphone 8 aldım, 6. ay da mikrofonu bozuldu şu an arka kamerası çalışmıyor ve ekran değiştiği için ışık sızması falan çok var.
Yenilenmiş almayın arkadaşlar
Genellikle 7, 8 veya X alanlar sorun yaşıyor zaten. 11'de pek olumsuz yorum görmeyince en azından EasyCep tarafında yoktu. Olanlar da yan sanayi ekrandan muzdaripti.
Yenilenmiş telefon çevreme kesinlikle önermiyorum konulara baktığım kadarıyla pil orijinal çok garip bir durum geçmiş olsun
Şu anda fiyatlar çok uçuk, ben 64GB Sıfır iPhone 11 16.500TL iken 13.300'e almıştım. O da ucuz değil tabii de malum taksit vs. saçmalıklar, ki benim aldığım Mükemmel kozmetikte %100 bataryada bir cihazdı şu anda onların stoğu da yok. Ki olsa da o cihaza 15bin TL verilmez kesinlikle.

Pilin orijinal olduğunu anlamam aylarımı aldı, kasımda aldım ocak ayında anlayabildim ancak içini açarak.

xRoxai

80+
Genellikle 7, 8 veya X alanlar sorun yaşıyor zaten. 11'de pek olumsuz yorum görmeyince en azından EasyCep tarafında yoktu. Olanlar da yan sanayi ekrandan muzdaripti.

Şu anda fiyatlar çok uçuk, ben 64GB Sıfır iPhone 11 16.500TL iken 13.300'e almıştım. O da ucuz değil tabii de malum taksit vs. saçmalıklar, ki benim aldığım Mükemmel kozmetikte %100 bataryada bir cihazdı şu anda onların stoğu da yok. Ki olsa da o cihaza 15bin TL verilmez kesinlikle.

Pilin orijinal olduğunu anlamam aylarımı aldı, kasımda aldım ocak ayında anlayabildim ancak içini açarak.
Ben senden bir kaç ay önce almıştım 14kya sıfır

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Çevrim içi yöneticiler

• B1L0
    Hayırlı forumlar

Forum istatistikleri

Konular
936,439
Üyeler
147,134
Son üye