Neler Yeni

Z490 İ5 11400 Uyumlu mu?

Furkyyy

80+ Platinum
En İyi Cevap
9
Uyumludur, 10. Nesil anakartlardan sadece Z490 11. Nesili destekliyor.

BurakBrllr

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bios güncellemesi derken normal güncelleme mi yoksa farklı, bir şey mi?
Anakartın biosunu güncellemen gerekebilir hocam. Daha önce bir konuya denk geldim o yüzden. Normal şartlarda 10. Nesil işlemci taktığında direk açılır sistem ama 11. Nesilde bios güncellemesi yapmadan açılmayabilir. Elde işlemci olmadan bios güncellemesi hakkında pek bilgim yok. Daha bilgili arkadaşlar cevap verebilir o konuya.

KeReM 1963

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,721
İsim
Kerem ORUÇ
İlgilendiği Kategoriler
Yurtdışı Alışverişi
Instagram
oruckereem
Steam
Kerem1963
Discord
Kerem1963 #8121

saizens

80+
Z490 İle işlemciyi çalıştırmak için bios güncellemesi mi gerekiyor? Ve bu bildiğimiz normal bios güncellemesi midir pek bir şey anlayamadım bu olaydan.

Anakartın biosunu güncellemen gerekebilir hocam. Daha önce bir konuya denk geldim o yüzden. Normal şartlarda 10. Nesil işlemci taktığında direk açılır sistem ama 11. Nesilde bios güncellemesi yapmadan açılmayabilir. Elde işlemci olmadan bios güncellemesi hakkında pek bilgim yok. Daha bilgili arkadaşlar cevap verebilir o konuya.
Tamamdır hocam çok teşekkür ederim

Allah'ın Kulu

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Z490 İle işlemciyi çalıştırmak için bios güncellemesi mi gerekiyor? Ve bu bildiğimiz normal bios güncellemesi midir pek bir şey anlayamadım bu olaydan.

halledersin güncellemeyi
ama biraz riskli
güncelleme esnasında bilgisayarın kesinlikle kapanmaması lazım
zaten bu bios güncellemesi zırt pırt yapılan bir şey değil

BurakBrllr

80+ Silver
En İyi Cevap
1

Biraz araştırma yaptım hocam. Bios Flashback özelliği yoksa anakartta işlemci olmadan bios güncellenmiyor. Eğer o özellik varsa işlemci olmasa bile bios güncellemesi yapılıyor ama yoksa 10. Nesil işlemci olması gerekiyor.
Normal standart bios güncellemesinden bir farkı yok o konuda kafan karışmasın sadece 10. Nesil işlemci olması gerek elinde.
Eğer söylediğim gibi sistem açılmazsa ya 10. Nesil işlemci olan birisinden yardım alman ya da anakartı servise yollayıp bios güncelletmen gerekiyor.

saizens

80+
Biraz araştırma yaptım hocam. Bios Flashback özelliği yoksa anakartta işlemci olmadan bios güncellenmiyor. Eğer o özellik varsa işlemci olmasa bile bios güncellemesi yapılıyor ama yoksa 10. Nesil işlemci olması gerekiyor.
Normal standart bios güncellemesinden bir farkı yok o konuda kafan karışmasın sadece 10. Nesil işlemci olması gerek elinde.
Eğer söylediğim gibi sistem açılmazsa ya 10. Nesil işlemci olan birisinden yardım alman ya da anakartı servise yollayıp bios güncelletmen gerekiyor
Eğer söylediğim gibi sistem açılmazsa ya 10. Nesil işlemci olan birisinden yardım alman ya da anakartı servise yollayıp bios güncelletmen gerekiyor.
Z490 Gaming Plus Modelinde FlashBack özelliği yok sanırım ve, bu anakarta Stok fan takılabiliyor mu sıvı soğutma için optimize edildi falan diyor

BurakBrllr

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Z490 Gaming Plus Modelinde FlashBack özelliği yok sanırım ve, bu anakarta Stok fan takılabiliyor mu sıvı soğutma için optimize edildi falan diyor
Evet hocam o özellik yok bende göremedim. Tabi takılıyor o yazı sıvı soğutma uyumludur anlamında.

saizens

80+
Evet hocam o özellik yok bende göremedim. Tabi takılıyor o yazı sıvı soğutma uyumludur anlamında.
Peki ne yapmam gerekiyor hocam bu anakartı biraz araştırabilir misin, 11.Nesil ile illa güncelleme mi gerek tak çalıştır olmaz mı, yada güncelleme için 10.Nesil işlemci mi gerekiyor çaresiz kaldım, pekte bir bilgim yok, yardımcı olursanız teşekkür ederim, yada 2.000 TL Bandın da Flashback özelliği olan anakart falan önerebilir misiniz?

BurakBrllr

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Peki ne yapmam gerekiyor hocam bu anakartı biraz araştırabilir misin, 11.Nesil ile illa güncelleme mi gerek tak çalıştır olmaz mı, yada güncelleme için 10.Nesil işlemci mi gerekiyor çaresiz kaldım, pekte bir bilgim yok, yardımcı olursanız teşekkür ederim, yada 2.000 TL Bandın da Flashback özelliği olan anakart falan önerebilir misiniz?
Z490 anakart için Flashback olmadan 11. Nesil kullanılmıyor hocam maalesef. Asus modellerinde vardı o özellik ama şuan yeni anakartlar geliyor diye sanırım stoklarda pek bulamadım.

https://www.itopya.com/asus-tuf-gam...-ddr4-soket-1200-m2-hdmi-dp-wifi-atx-anakart/

B560 12. Nesillerle beraber çıkan anakart buldum istersen direk bunu al hocam.
@crazyreign hocam bildiğim kadarıyla anakart konusunda bilgilisiniz. Yardımcı olma imkanınız var mı acaba?

saizens

80+
Z490 anakart için Flashback olmadan 11. Nesil kullanılmıyor hocam maalesef. Asus modellerinde vardı o özellik ama şuan yeni anakartlar geliyor diye sanırım stoklarda pek bulamadım.

https://www.itopya.com/asus-tuf-gam...-ddr4-soket-1200-m2-hdmi-dp-wifi-atx-anakart/

B560 12. Nesillerle beraber çıkan anakart buldum istersen direk bunu al hocam.
@crazyreign hocam bildiğim kadarıyla anakart konusunda bilgilisiniz. Yardımcı olma imkanınız var mı acaba?
Z490 Gaming plus mu yoksa 560 anakart mı hocam ona göre acilen sipariş vermem gerek kusura bakmayın sizi de meşgul edip durdum bilgim olmadığı için..

BurakBrllr

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Z490 Gaming plus mu yoksa 560 anakart mı hocam ona göre acilen sipariş vermem gerek kusura bakmayın sizi de meşgul edip durdum bilgim olmadığı için..
Zaten işlemciye overclock yapma imkanın olmayacak hocam o yüzden bence B560 al en azından uyumsuzluk ve güncelleme işleriyle uğraşmadan kullanırsın.

crazyreign

80+ Titanium
En İyi Cevap
80
Dahası  
Reaksiyon skoru
38,602
İsim
Hayalet
İlgilendiği Kategoriler
fotoşop
Base Clock derken? Onu niye değiştirmek istiyorsunuz ki? Zaten işlemci zorlandığında yüke girer.
"BCLK değiştirebilirsiniz" dedikten sonra da "Base clock derken?" demek de epey bir garipmiş 😅.

Evet. Gerekli.

Şu an B560 chipsetli anakartların fiyatı epey bir uçuk. Z serisi chipsetli anakart almak yerine B560 chipsetli anakart almak ne kadar mantıklı bilemiyorum.
Ben olsam aldıktan sonra bir bilgisayarcıya BIOS güncellemesi için verirdim. Bu şekilde daha mantıklı geliyor bana.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
912,849
Üyeler
141,638
Son üye
DGDuman
Top Bottom