Neler Yeni

Rehber Zalman N5 TF alınır mı?

bana beko derler

80+ Silver
En İyi Cevap
2
NOT: Kasayı tanıtma amaçlı böyle bir rehber paylaşmak istedim.
NOT: Alıp almamak size kalmış. Bu bir öneri değil, tanıtımdır. Böyle bir ürün var, böyle böyle özellikleri var haberiniz olsun şeklinde okuyunuz.

Hepinize merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere Zalman N5 TF kasa hakkında bilgilendirme amaçlı bir rehber yapmak istedim.

Almak isteyenler buradan alabilirler.

1613483029283.png

Ürünün öncelikle malzeme kalitesiyle başlayalım. Çelik ve plastik materyaller kullanılmış. Toplam 3,8 kilogram ağırlığında, 432 x 200 x 450 yüksekliklerinde.

1613483041634.png

Kasanın anakart desteği ise Micro ATX, mini ITX ve ATX. E-ATX resmi olarak desteklemiyor ancak devasa büyük bir E-ATX değilse sığabilir belki. Ancak resmi olarak E-ATX desteği yok.

1613483055272.png

1613483063180.png

Ön panelde temperli cam bulunuyor, yan panelde ise akrilik cam tercih edilmiş. Bence yan panelin de temperli cam olması kasayı çok şık gösterirdi, akrilik camdan puan kıracağım.

1613483076011.png

Ekran kartı desteği 365 MM, soğutucu desteği 158 MM ve PSU desteği de 160 MM belirtilmiş. Soğutucu desteği dar, PSU desteği de dar. Daha geniş olabilirdi.

Toplam 4 adet SSD, 2 adet HDD takabiliyorsunuz. HDD yuvalarına SSD de takabiliyorsunuz. Yani 6 SSD yuvası var diyebiliriz HDD takmazsanız. Eğer elinizde uzun bir PSU varsa ve HDD kızağına ihtiyacınız yoksa söküp daha uzun PSU'ları takabilirsiniz.

1613483090990.png

Kasa 4 adet dahili fan ile geliyor. Dahili fanın özellikleri;

1613483103667.png

Aman aman fanları yok, kasa amaçlı aldığınızdan dolayı fanları pek iyi koyduklarını söyleyemem ancak idare eder.

Ön portları bu şekilde. Eksi bulduğum nokta 2 adet USB 2.0 ve 1 adet USB 3.0 yerine 3 adet USB 3.0 veya 2 adet USB 3.0 ve 1 adet USB 2.0. Fan ve LED kontrolcüsü bulunmakta, 3 modu bulunuyor.

LED %100 / Fan hızı %100
LED %50 / Fan hızı %50
LED %0 / Fan hızı %0

Açıklamada fanlar çalışmıyorken de fan deseni değiştirilebilir yazmışlar.

1613483117286.png

PSU cover bölmesinde PSU için bir açıklık bulunmuyor, RGB'li bir PSU takacaksanız maalesef göremeyeceksiniz.

1613483176450.png

Kasanın üst ve alt tarafında toz filtresi bulunuyor.

1613483186944.png

Kasaya opsiyonel olarak 5 adet 120 MM fan eklemesi yapabilirsiniz. Üst panel 3 adet 120 MM, PSU cover üstü de 2 adet 120 MM fan destekliyor.

Sıvı soğutma desteği ise arka tarafa 120 MM, ön panelde 120, 240 ve 360 MM, üst panele ise sıvı soğutma desteği verilmemiş.

1613483199755.png

N5 MF ile ön panel farkı;

1613483212998.png

Çok çirkin, çok. Şu Zalman'a acilen göz zevki birilerinin gelmesi gerekiyor. Simetri hastası yaparlar adamı. Bu nedir ya?

Kasanın arkası bu şekilde;

1613483227415.png

PSU cover bölmesinin üstü bu şekilde;

1613483239051.png

2 adet kablo tüneli var, ön port bağlantıları için. Yeterli sayıda.

Yan kapağı bu şekilde, dışa doğru bombeli bir yapısı var.

1613483252699.png

Kontrolcüsünün detaylı görseli;

1613483264200.png

Gerekli parçalar HDD kızağında geliyor;

1613483275358.png

Kablolama tünelleri bu şekilde. CPU güç bağlantısı için yukarıda bir tünel mevcut, bazı kasalarda bu tünel olmuyor kasa içerisinde sarmaşık gibi CPU güç bağlantısı görüntüsü oluşuyor, çok çirkin gözüküyor. Kablo tünellerinde kauçuk bulunmuyor.

1613483286775.png

Şimdi, incelememizi yavaş yavaş toparlayalım, artılarıyla eksileriyle değerlendirelim.

Artıları;

• Ekran kartı desteği oldukça uzun. Rahatlıkla 3 fanlı ekran kartlarını kaldırabilir. Ancak yine de kontrol edin mutlaka, ezbere almayın.
  • Kablolama tünelleri yeterli sayıda ve arka kısımda kabloları koymak için yeterli alan var.
  • Ön panele 360 MM sıvı soğutma desteği mevcut.
  • SSD desteği oldukça fazla, depolama dostu bir kasa.
  • Opsiyonel olarak 3 yukarı 2 PSU cover olmak üzere 5 adet fan desteği mevcut.
  • Dahili fanları çok güzel gözüküyor.
Eksileri;

• İşlemci soğutucu desteği az. Büyük hava soğutmaları takamıyorsunuz maalesef.
  • Üst panelde herhangi bir sıvı soğutma desteği yok.
  • PSU desteği dar. 160 MM çok dar. HDD kızağını sökmeniz gerekiyor PSU'nuz uzun ise. Bu sefer de HDD'yi nereye takacaksınız sorunu patlak veriyor.
  • Hava akışının N5 MF'ye göre iyi olacağını düşünmüyorum. Ön panel tamamen cam değil, yanlardan hava alıyor ancak full mesh bir panel kadar verimli olacağını düşünmüyorum.
  • Ön panelde temperli cam kullanıp, yan panelde maaliyet düşürülüp akrilik kullanılmış.
  • Çoooooook ama çok çirkin bir kasa. Gerçekten çok çirkin.
  • 3,8 kilogram ağırlığa sahip; bana hafif geldi biraz. Malzemede ucuza kaçılmış olabilir. N5 MF, sadece akrilik cam yan panel bulundurmasına rağmen 3,8 kilogram, bunda hem temperli ön panel var, hem akrilik yan panel var. N5 MF'den de malzeme kalitesi ucuz gibi duruyor, denemek lazım.

SONUÇ: Ben tercih etmem. Çok daha iyi kasalar mevcut piyasada. Fanları için bu kasayı tercih edecekseniz MAG Forge 100M, 101M veya 100R gibi daha iyi alternatifleri mevcut. Gametech Galaxy de bu kasadan daha iyidir diye düşünüyorum.

Bunlar da kasanın videoları, RGB'lerini inceleyebilirsiniz.

KAYNAK:

Okuyan okumayan herkese teşekkürler.

sami şahin

80+ Silver
En İyi Cevap
2
bu fiyat segmentinde böyle malesef yinede çoğu üretici bu kadar fan koymuyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

NOT: Kasayı tanıtma amaçlı böyle bir rehber paylaşmak istedim.
NOT: Alıp almamak size kalmış. Bu bir öneri değil, tanıtımdır. Böyle bir ürün var, böyle böyle özellikleri var haberiniz olsun şeklinde okuyunuz.

Hepinize merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere Zalman N5 TF kasa hakkında bilgilendirme amaçlı bir rehber yapmak istedim.

Almak isteyenler buradan alabilirler.

Alıntıyı görüntüle

Ürünün öncelikle malzeme kalitesiyle başlayalım. Çelik ve plastik materyaller kullanılmış. Toplam 3,8 kilogram ağırlığında, 432 x 200 x 450 yüksekliklerinde.

Alıntıyı görüntüle

Kasanın anakart desteği ise Micro ATX, mini ITX ve ATX. E-ATX resmi olarak desteklemiyor ancak devasa büyük bir E-ATX değilse sığabilir belki. Ancak resmi olarak E-ATX desteği yok.

Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

Ön panelde temperli cam bulunuyor, yan panelde ise akrilik cam tercih edilmiş. Bence yan panelin de temperli cam olması kasayı çok şık gösterirdi, akrilik camdan puan kıracağım.

Alıntıyı görüntüle

Ekran kartı desteği 365 MM, soğutucu desteği 158 MM ve PSU desteği de 160 MM belirtilmiş. Soğutucu desteği dar, PSU desteği de dar. Daha geniş olabilirdi.

Toplam 4 adet SSD, 2 adet HDD takabiliyorsunuz. HDD yuvalarına SSD de takabiliyorsunuz. Yani 6 SSD yuvası var diyebiliriz HDD takmazsanız. Eğer elinizde uzun bir PSU varsa ve HDD kızağına ihtiyacınız yoksa söküp daha uzun PSU'ları takabilirsiniz.

Alıntıyı görüntüle

Kasa 4 adet dahili fan ile geliyor. Dahili fanın özellikleri;

Alıntıyı görüntüle

Aman aman fanları yok, kasa amaçlı aldığınızdan dolayı fanları pek iyi koyduklarını söyleyemem ancak idare eder.

Ön portları bu şekilde. Eksi bulduğum nokta 2 adet USB 2.0 ve 1 adet USB 3.0 yerine 3 adet USB 3.0 veya 2 adet USB 3.0 ve 1 adet USB 2.0. Fan ve LED kontrolcüsü bulunmakta, 3 modu bulunuyor.

LED %100 / Fan hızı %100
LED %50 / Fan hızı %50
LED %0 / Fan hızı %0

Açıklamada fanlar çalışmıyorken de fan deseni değiştirilebilir yazmışlar.

Alıntıyı görüntüle

PSU cover bölmesinde PSU için bir açıklık bulunmuyor, RGB'li bir PSU takacaksanız maalesef göremeyeceksiniz.

Alıntıyı görüntüle

Kasanın üst ve alt tarafında toz filtresi bulunuyor.

Alıntıyı görüntüle

Kasaya opsiyonel olarak 5 adet 120 MM fan eklemesi yapabilirsiniz. Üst panel 3 adet 120 MM, PSU cover üstü de 2 adet 120 MM fan destekliyor.

Sıvı soğutma desteği ise arka tarafa 120 MM, ön panelde 120, 240 ve 360 MM, üst panele ise sıvı soğutma desteği verilmemiş.

Alıntıyı görüntüle

N5 MF ile ön panel farkı;

Alıntıyı görüntüle

Çok çirkin, çok. Şu Zalman'a acilen göz zevki birilerinin gelmesi gerekiyor. Simetri hastası yaparlar adamı. Bu nedir ya?

Kasanın arkası bu şekilde;

Alıntıyı görüntüle

PSU cover bölmesinin üstü bu şekilde;

Alıntıyı görüntüle

2 adet kablo tüneli var, ön port bağlantıları için. Yeterli sayıda.

Yan kapağı bu şekilde, dışa doğru bombeli bir yapısı var.

Alıntıyı görüntüle

Kontrolcüsünün detaylı görseli;

Alıntıyı görüntüle

Gerekli parçalar HDD kızağında geliyor;

Alıntıyı görüntüle

Kablolama tünelleri bu şekilde. CPU güç bağlantısı için yukarıda bir tünel mevcut, bazı kasalarda bu tünel olmuyor kasa içerisinde sarmaşık gibi CPU güç bağlantısı görüntüsü oluşuyor, çok çirkin gözüküyor. Kablo tünellerinde kauçuk bulunmuyor.

Alıntıyı görüntüle

Şimdi, incelememizi yavaş yavaş toparlayalım, artılarıyla eksileriyle değerlendirelim.

Artıları;

• Ekran kartı desteği oldukça uzun. Rahatlıkla 3 fanlı ekran kartlarını kaldırabilir. Ancak yine de kontrol edin mutlaka, ezbere almayın.
  • Kablolama tünelleri yeterli sayıda ve arka kısımda kabloları koymak için yeterli alan var.
  • Ön panele 360 MM sıvı soğutma desteği mevcut.
  • SSD desteği oldukça fazla, depolama dostu bir kasa.
  • Opsiyonel olarak 3 yukarı 2 PSU cover olmak üzere 5 adet fan desteği mevcut.
  • Dahili fanları çok güzel gözüküyor.
Eksileri;

• İşlemci soğutucu desteği az. Büyük hava soğutmaları takamıyorsunuz maalesef.
  • Üst panelde herhangi bir sıvı soğutma desteği yok.
  • PSU desteği dar. 160 MM çok dar. HDD kızağını sökmeniz gerekiyor PSU'nuz uzun ise. Bu sefer de HDD'yi nereye takacaksınız sorunu patlak veriyor.
  • Hava akışının N5 MF'ye göre iyi olacağını düşünmüyorum. Ön panel tamamen cam değil, yanlardan hava alıyor ancak full mesh bir panel kadar verimli olacağını düşünmüyorum.
  • Ön panelde temperli cam kullanıp, yan panelde maaliyet düşürülüp akrilik kullanılmış.
  • Çoooooook ama çok çirkin bir kasa. Gerçekten çok çirkin.
  • 3,8 kilogram ağırlığa sahip; bana hafif geldi biraz. Malzemede ucuza kaçılmış olabilir. N5 MF, sadece akrilik cam yan panel bulundurmasına rağmen 3,8 kilogram, bunda hem temperli ön panel var, hem akrilik yan panel var. N5 MF'den de malzeme kalitesi ucuz gibi duruyor, denemek lazım.

SONUÇ: Ben tercih etmem. Çok daha iyi kasalar mevcut piyasada. Fanları için bu kasayı tercih edecekseniz MAG Forge 100M, 101M veya 100R gibi daha iyi alternatifleri mevcut. Gametech Galaxy de bu kasadan daha iyidir diye düşünüyorum.

Bunlar da kasanın videoları, RGB'lerini inceleyebilirsiniz.

KAYNAK:

Okuyan okumayan herkese teşekkürler.
kasanın fanları 33 cfm giriş seviyesi fanlar ama destekleri çok radyötör ve depolama konusunda ön panelde fan hızın ayarlıyabilmek çok güzel geniş felan da çok hafifmiş kasa acaba dedirtiyor klasik zalman fiyatına göre tercih edilebilir bir kasa ben beyendim birkaç yönü haricinde
Mesaj otomatik birleştirildi:

birde unutmadan söylim kasanın kapağı pleksi olduğu için 2 3mm ye kadar esneyerek fazladan cpu soğutucu takmaya tölerans gösterebiliyor kasanın süngerleri var titreşimi azaltmak için o süngerlerin üzerine bir kat daha çekerek cpu desteğini ekstradan arttırabiliyorlar

Son düzenleme:
Top Bottom