Neler Yeni

Neden Linux Kullanılıyor?

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Bu konuda neden Linux kullanılıyor, kullananların sebepleri neler siz neden kullanmalısınız onlar anlatılıyor. Başlayalım.

1. Açık Kaynak
Linux dağıtımları açık kaynaklıdır. Dileyen istediği gibi içine bakıp istediği değişikliği yapabilir. Bunun için programlama gereklidir. Peki programlama bilmeyen kesimi ne yönden ilgilendiriyor?
Richard Stallman'ın de dediği şu: Programcılar yalnız hareket etmiyor . Programcılara ne yapması gerektiğini söyleyen nasıl ihtiyaçlar olduğunu söyleyen bir kesim var. İşte programlama bilmeyen kesim buraya giriyor. Açık kaynak olduğu için virüs tehlikesi de daha az. Bir çocuğa veya yaşı ilerlemiş biri bilgisayar kullanacaksa bu virüs tehlikesinin azlığı sebebiyle Linux daha iyidir.

2. Kullanım Kolaylığı
Kullanımı daha kolay, daha basit. Bir çocuk veya yaşlı için veya ilk defa bilgisayar kullanacak bir kişi için Linux daha kolaydır.
Menüleri, yazılım kurulumu, genel kullanımı Windows'a göre daha kolaydır. Linux'un daha zor gelmesi sebebi alıştığınız içindir. Linux daha zor olduğu için değil.

3. Esnek
Çoğu ayar ortadadır. İsteyen istediğini yapabilir. Özelleştirmeye üstüne yok. Linux'a istediğiniz şekilde özelleştirme yapabilirsiniz. Sürekli ara yüz görünümünü değiştirebilirsiniz. Üstelik bu ayarlamalar ek bir yazılım indirmenize gerek kalmadan yapılabiliyor. Sadece bazen Linux depolarında bulunan eklentileri kurmanız gerekebilir. Onlar da 3-5 MB'lık dosyalar. Linux'ta her şeyi yapabilirsiniz. Her dosyada değişiklik yapabilirsiniz. İsterseniz sistemi çökertin. Linux "tamam abi hemen" modundadır. Ses çıkarmaz.
Tabi kullanıcının bilinçli olması önemlidir.

4. Kaynak Kullanımı
Daha az kaynak kullanıyor. Windows 11 bende boşta 5 GB RAM kullanırken Linux 8 sekme açıkken, Ubisoft, Lutris, Notion açıkken 4.8 GB RAM kullanıyor.
Boştaki kaynak kullanımına bakmayı unuttum. Şu an indirme yaptığımdan dolayı kapatamam :)

5. Performans
Donanımları tam performansında kullanır. Her şeyiyle kullanır. Donanımı gereksiz işlemler ile meşgul etmez.

6. Yazılım Kolaylığı
İstediğiniz yazılımı istediğiniz yere istediğiniz şekilde istediğiniz ortamda kurabilirsiniz. Alternatif çok. Linux'ta bir yazılımı beğenmediniz diyelim. Alternatifini deneyin.

7. Ücretsiz
Ücretsiz. Tamamen ücretsiz. Linux kullanmak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Windows gibi 4 haneli rakamlar talep etmiyor. Sizden rakam talep etmiyor.

Dontaçhi

80+ Gold
En İyi Cevap
10
Dahası  
Reaksiyon skoru
12,217
İsim
Ümit Can
Oyun konusunda linuxun kat etmesi gereken cok yol var gibi.. oyun oynamıyorum pek diyorsanız linux kullanılır anca..

Tayfur

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
45
İsim
Tayfur Çolak
Benim kaynak kodlarıyla falan pek işim yok ama güzel görünüş ve temaları için Deepin arayüzü olan ubuntudde kullanmıştım gerçekten görüntüsü harika

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Oyun konusunda linuxun kat etmesi gereken cok yol var gibi.. oyun oynamıyorum pek diyorsanız linux kullanılır anca..
Oyun konusunda Linux çok yol kat etti zaten. Kendisine ait nvidia sürücüleri, lutrisler, steam proton'ları. heroicler. Ben oynayabiliyorum. Az sonra da inebilirse AC 3 oynayacağım. Oyun oynayan da hayli hayli Linux kullanabilir.
1665645965637.png

Dontaçhi

80+ Gold
En İyi Cevap
10
Dahası  
Reaksiyon skoru
12,217
İsim
Ümit Can
Oyun konusunda Linux çok yol kat etti zaten. Kendisine ait nvidia sürücüleri, lutrisler, steam proton'ları. heroicler. Ben oynayabiliyorum. Az sonra da inebilirse AC 3 oynayacağım. Oyun oynayan da hayli hayli Linux kullanabilir.
Alıntıyı görüntüle
Oyun konusunda Windows kadar geniş bi skalası var mı?

Beşiktaşlı Reyna

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
353
İsim
Samet Kapucuoğlu
Valorant ve god of war oynanıyor mu linux'ta ona göre kurayım :D

BatuhanKLC

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
851
İsim
Batuhan Kılıç
Linux ülkemizde çok yaygın değil bilinmiyor . Güzel başlık olmuş. Ben de bir ek ekleyeyim açık kaynak olduğu için Tübitak gibi birçok kurum Linux tercih ediyor , özellikle gözlem evlerindeki bilgisayarlarda . Keyifli forumlar.

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Oyun konusunda Windows kadar geniş bi skalası var mı?
Tabi ki Wİndows kadar geniş değil ama geniş. Artık geniş. Yani bu arada oyunların bazıları çalışmıyor diyelim. Burada Linux'un suçu yok. Çünkü Linux'un oyun oynatma gibi bir amacı yok. Bizim gibi insanlar ek yazılım yazarak Linux'un Windows program ve oyunlarını anlayabileceği bir dile çeviriyor. Tabi ki uyum sorunu olacak. Fakat şöyle bir şey var: ben AC oyunlarını sorunsuz oynadım. AC origins ve AC IV BF denedim. Sorunsuz çalıştı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Valorant ve god of war oynanıyor mu linux'ta ona göre kurayım :D
Valorant'ın Linux desteği yok. Ama god of war'un varmış.
Bu siteden oyunlara bakın.
Eğer altın ve platin ise oyunları oynatır.

Beşiktaşlı Reyna

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
353
İsim
Samet Kapucuoğlu
Tabi ki Wİndows kadar geniş değil ama geniş. Artık geniş. Yani bu arada oyunların bazıları çalışmıyor diyelim. Burada Linux'un suçu yok. Çünkü Linux'un oyun oynatma gibi bir amacı yok. Bizim gibi insanlar ek yazılım yazarak Linux'un Windows program ve oyunlarını anlayabileceği bir dile çeviriyor. Tabi ki uyum sorunu olacak. Fakat şöyle bir şey var: ben AC oyunlarını sorunsuz oynadım. AC origins ve AC IV BF denedim. Sorunsuz çalıştı.

Valorant'ın Linux desteği yok. Ama god of war'un varmış.
Bu siteden oyunlara bakın.
Eğer altın ve platin ise oyunları oynatır.
Valorant desteği gelsin de öyle kurayım o zaman teşekkür ederim

Touoa

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,919
İsim
Turuncu Keskin
Yazılım dünyasında vazgeçilmeyecek bir işletim sistemi. Şu an projelerin çoğunu MAC üzerinden yapıyorum artık ama olsun.

Bulkyapanobez

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,029
İsim
Yusuf Aras
İlgilendiği Kategoriler
Spor
Yani sonuç şimdi 3 GB ram ve 2.6 GHz işlemci ile Windows kullanmak yerine linux kullanırsam daha optimize ve daha performanslı mı çalışacak ?

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Yani sonuç şimdi 3 GB ram ve 2.6 GHz işlemci ile Windows kullanmak yerine linux kullanırsam daha optimize ve daha performanslı mı çalışacak ?
Aynen con maynen.

@Bulkyapanobez Eğer Linux kuracaksan şimdi yardımcı olabilirim?
Ya da sen de kendin kurabilirsin.
Şu sorulara cevap vermen yeterli:
  • Sistemde SSD mi var HDD mi?
  • Bilgisayarda ne yapıyorsun?

Son düzenleme:
Top Bottom