Neler Yeni

ddr5 geçmeye değermi

The Semih

80+ Silver
bende amd ryzen 7 5800x var 16gb ram anakartım harika değil m2 ssd ile kullanıyorum yeni bir tane alıcam fakat anakartta yer yok bilgisyarı güncellemeyi düşünüyorum bazı parçalarını işlemci ve ramler güncellemeye değermi
DDR5 e 2025 ten sonra geçilir günümüzde çok farkı yok hatta optimize olarak DDR4 daha iyi oyunlar + programlar ile.

Nquyen

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,186
İsim
Selim
bende amd ryzen 7 5800x var 16gb ram anakartım harika değil m2 ssd ile kullanıyorum yeni bir tane alıcam fakat anakartta yer yok bilgisyarı güncellemeyi düşünüyorum bazı parçalarını işlemci ve ramler güncellemeye değermi
Şuan ki sistemin yeterli ama kenara anakart ve ram için dolarda para tut 8 serisi gelince geçersin

KeremDark

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Kerem Kara
Evet bence değer.

Sparshtum

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
26
İsim
Ahmet Soylu
İlgilendiği Kategoriler
Masaüstü pc
Reis ssd çoğaltıcı kullanmayı düşündün mü?

cuneyt546

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
98
İsim
Cüneyt Kurtululuş
Kesinlikle uzak dur.Ben geçtiğime çok pişmanım sürekli bı hata bı sıkıntı.

mudo6

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Muhammed Delibaşı
ben konuyu yeniden gündeme getireyim. sizlere sorayım. sistemimi söyleyeyim anakrat MSI PRO H610M-G, işlemci i5 13400f (internetteki verilere göre ddr5 önerilen), ram (2*16)32gb ddr4 kingston fury, ekran kartı da 4060ti, gen 3 de ssd var 970evo plus. şimdi orta ayarlarda PUBG'de 150 200 arası bi fpsim var DDR 5 e sistemi geçirmem dahilinde artış sizce ne olur. geçilmeli mi ? ddr5 e geçersem 16 ram'de aldığım performans, DDR 4 32 den daha mı iyi olur ?

Akhiore

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
506
İsim
Oğuzhan Aktaş
İlgilendiği Kategoriler
Sıcak fırsatlar
Eğer ileride 40 serisi ekran kartı almayı planlıyosan şimdiden değiş. Eğer planlamıyorsan boşver kalsın. Zam gelecektir bu kış tüm ürünlere. Ona göre gitmeni tavsiye ederim.
40 serisiyle ddr5 kullanınca ne gibi farklar oluyor 4060ti 8gb varda bende upgrade olarak 16gb 4060ti yada 4070 düşünüyordum sonra ddr5 geçmeyi

Bu arada DDR5 geçilir bence iyisinden bi anakartla uzun süreler ddr5 te kalırız heralde ben öyle yapmayı düşünüyorum

mudo6

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Muhammed Delibaşı
40 serisiyle ddr5 kullanınca ne gibi farklar oluyor 4060ti 8gb varda bende upgrade olarak 16gb 4060ti yada 4070 düşünüyordum sonra ddr5 geçmeyi

Bu arada bence DDR5 geçilir iyisinden bi anakartla uzun süreler ddr5 te kalırız heralde
ddr5 ram olarak kullanmıyorum ama bende de 8gb olanından var, vrami 16 gb olan versiyonunu tercih etmedim. yüzde 50 daha pahalıydı ama param olsaydı da geçseymişim dedim vram önemli neticede yüksek grafikli oyunalrda sadece yüksekte kalınıyor rtx desteklemezse ultraya geçişte vram istiyor haliyle. 3060 12 gb oalrak piyasaya sürüldü genelliikle lakin 8 gb 3070 in yanına yaklaşamıyor düşük serilerde fazla da vrame gerek yok çapı belli zaten 60serilerinin üste çıkınca zaten otomatik üretimleri 12 gb olduğunu görüyoruz. 4 serisi gördüğüm kadarıyla sadece güç tüketimi ve rtx teknolojisi güncellemesi gibi bişey olmuş. 30 serisinin özellikle mining döneminde tükettiği güçlerden dolayı nvidia bu konuya değinmiş olmalı. 3070 var bir arakdaşımda ryzen 5600 kullanıyordu fpsim daha yüksekti mevcut sistemle. 5700x e geçince o bi tık öne geçmiş oldu. yani gözlemlediklerim bu şekilde.
Mesaj otomatik birleştirildi:

yani ramde hz nin yükselme mantığını anlamış değilim. kıyas yapacak olursak örneğin yüksek frekans 16gb ram vs 32gb düşük frekans ram performans farkı ne olur. mevcut sistemin tüm parçaları stabil kalacakken sadece ram teknolojisi değişecek ne gibi etkisi olur 32 taksam bile. kullanmıyor zaten.

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Ömer Deniz Önder

Bu arada DDR5 geçilir bence iyisinden bi anakartla uzun süreler ddr5 te kalırız heralde ben öyle yapmayı düşünüyorum
Hocam ne açıdan baksanız sizin için iyi olur. Dediğim gibi 40 serisi yeni çıkmış bir seri ve am5 de çok geçmedi yakın zamanda çıktı. Eğer sistemi uzun süre kullanırsanız kim bilir 15 sene sonra bile anakart iyise yeni işlemciyle yolunuza devam edersiniz. 15 sene abartı ama ne demek istediğimi anladınız siz :).

Top Bottom