Neler Yeni

Öneri 60K Bütçe 4 Laptop Arasında Kaldım

HmzaY

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,032
İsim
Hamza Y
İlgilendiği Kategoriler
Little Bit Everything

MattJohn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
401
İsim
Matt John
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji
Hocam sen normalde Acer ın diğer modellerini loq ve Victus un arkasına koymuştun

Bu predator un limit sıkıntısı ya da bataryadan kısıp güce verme gibi özellikleri var mıdır
Kağıt üstünden ziyade kullanımı nasıl mesela Abdullah abi vector incelemesinde 4080 13700hx birlikteliğinde işlemci ve ekran kartının sonuna kadar performans verebildiğini anlatıyordu
Acaba predator performans noktasında limit vs var mıdır?
Gerçekten güzel bir konuya değindiniz hocam, güce sahip olmak ve bunu sonuna kadar kullanabilmek de önemli, yoksa performans veremez tabi.

Tablo şu an böyle;

Ekler

• tablo v1.jpg
    tablo v1.jpg
    28.1 KB · Hit: 37
Son düzenleme:

Emsal

80+ Silver
Gerçekten güzel bir konuya değindiniz hocam, güce sahip olmak ve bunu sonuna kadar kullanabilmek de önemli, yoksa performans veremez tabi.

Tablo şu an böyle;

Hocam benim oyumla almayın sakın:)

Çünkü kullanmıyorum hiçbirini kullanan arkadaşım da yok onun için zaten bilebileceğini düşündüğüm arkadaşları etiketledim

Benim tercihim sadece legionlar hakkındaki zaafımdan kaynaklı bana biraz daha üst kalite gibi geliyor uzaktan

HmzaY

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,032
İsim
Hamza Y
İlgilendiği Kategoriler
Little Bit Everything
biraz daha üst kalite gibi geliyor uzaktan
magnezyum kasa etkisi, ayrıca ürün daha slim. Ben olsam açıkçası lenovo alırım ama bu fiyatlara çıkınca acer çok çok daha matıklı.

yagizd2

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
62
İsim
Yağız DERELİ
Bilgisayarın uzun süre yaşamasını sağlayan şey işlemci. 32K puan alan İ9 işlemciyi bir kenara atmamalı insan
-Bu dediklerimi karşıt fikir olarak algılamayın lütfen. Ben size hak veriyorum yine de işlemci dışında düşünülmesi gereken çok daha fazla parametre var.
-13900hx inanılmaz güzel bir işlemci. Bir laptopda 32k cinebench r23 score almak hayal gibi gelirdi 1-2 sene önce. Ancak şu an kıyaslamasını yaptığımız işlemcilerin de gayet güçlü ve 5 sene götürebilecek seviyede olduklarını düşünüyorum. 13650hx ve 13700hx 21k-23k aralığında cinebench r23 skoru alan işlemciler. Rtx 4080 mobil ekran kartını da layığı ile besleyebilecek seviyedeler. Bu nedenle işlemciye bağlı uzun ömür açısından bu dört cihaz da hiçbir problem yaratmayacaktır. Ayrıca en kötü işlemcinin Levono legion'da olduğuna değinmiş olalım bu kadar konuşmuşken.
- Last of Us part1, Modern warfare, ,Alan Wake 2, Hogwards Legacy vb. oyunların ultra ayarlarda oynanabilmesi için 8GB VRAM'in kesinlikle yetmediği bir çok incelemede bizlere gösterilmiş durumda. 12gb VRAM bile güncel oyunlarda ucundan kurtarıyor. Kaldı ki 2K bir monitör ile beraber kullanma düşüncesi de var ki bu durumda VRAM kullanımının daha da artacağı aşikar. Bunları bile bile 4070'li bir laptop tercih etmek 5-7 yıl o laptop'ı kullanma hayallerini çöpe atmak gibi geliyor bana.
-Ben bir laptop'a 2000$+ verecek olsam güncel bütün oyunları ultra'da akıcı oynatmasını beklerim. 4070 ekran kartına sahip hiçbir laptop bu düşüncemi karşılayamaz. Bu nedenle bana mantıklı gelen iki opsiyon var:
1) 4070'li en f/p laptop'ı tercih edip 2-3 sene sonra yükseltmek. (Hatta şahsen 4060'a kadar iner 2 sene sonra değişirdim)
2) 4080'li ideal bir laptop tercih edip 5 sene civarı kullanmak.
(Bozulma etme konusunda her cihaz benzer riskleri barındırdığı için bu konuştuğumuz 2 sene, 5 sene mevzularına karıştırmıyorum. O kısım daha çok kullanım yoğunluğu, bakımının düzenli yapılması ile ilişkili ve biraz da şans işi.)

Son düzenleme:

HmzaY

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,032
İsim
Hamza Y
İlgilendiği Kategoriler
Little Bit Everything
4080 mobil ekran kartını
Bende şunu söylüyorum, o asus o 4080 i besleyecek güçte adaptör ile gelmiyor ve pilden yiyor. Eğer alan varsa testini yapsın gelsin :) Ben eminim. Bende G18 var en elit pclerinden. yine yetmiyor. Turbo mod kullanmıyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

4070'li en f/p laptop'ı tercih edip 2-3 sene sonra yükseltmek.
Valla 4070 in 2-3 sene dayanacağı fikrine nereden kapıldınız bilmiyorum fakat şuan dünyadaki en çok ekran kartı 3050 ve 3060, Büyün oyunlar da 6GB vrame göre yapılacakacaktır bir 5 sene daha.
Dlss gibi çözümler de vram kullanımını düşürmekte.

4070 ekran kartına sahip hiçbir laptop bu düşüncemi karşılayamaz.
İşlemci ağırlıklı oyunları gözardı ediyorsunuz. Last of us için konuşursak evet. Ama Satisfactory yada CSGo gibi oyunları düşünürsek i9 ve 4070 i7 ve 4080 den fazla performans verecektir. Hem de ciddi farklarla

MattJohn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
401
İsim
Matt John
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji
Hocam benim oyumla almayın sakın:)

Çünkü kullanmıyorum hiçbirini kullanan arkadaşım da yok onun için zaten bilebileceğini düşündüğüm arkadaşları etiketledim

Benim tercihim sadece legionlar hakkındaki zaafımdan kaynaklı bana biraz daha üst kalite gibi geliyor uzaktan
Hocam zaten buradaki kimse bu laptopları kullanmıyor sanırım, fikirlerimizle oy veriyoruz, hiçbir problem yok :)
Legion serisini ben de seviyorum kesinlikle, aslında bu listedeki hiçbir cihaz kötü değil zaten de her biri diğerinden bazı konularda biraz daha iyi.

magnezyum kasa etkisi, ayrıca ürün daha slim. Ben olsam açıkçası lenovo alırım ama bu fiyatlara çıkınca acer çok çok daha matıklı.
Hocam magnezyum kasa tam olarak nasıl oluyor, kapağı metal orası mı yani? Ürün daha slim bu kesinlikle doğru. Bu fiyatlara çıkınca Acer daha mantıklı olabilir dediğiniz gibi, bunu da hesaba katmak lazım.

-Bu dediklerimi karşıt fikir olarak algılamayın lütfen. Ben size hak veriyorum yine de işlemci dışında düşünülmesi gereken çok daha fazla parametre var.
-13900hx inanılmaz güzel bir işlemci. Bir laptopda 32k cinebench r23 score almak hayal gibi gelirdi 1-2 sene önce. Ancak şu an kıyaslamasını yaptığımız işlemcilerin de gayet güçlü ve 5 sene götürebilecek seviyede olduklarını düşünüyorum. 13650hx ve 13700hx 21k-23k aralığında cinebench r23 skoru alan işlemciler. Rtx 4080 mobil ekran kartını da layığı ile besleyebilecek seviyedeler. Bu nedenle işlemciye bağlı uzun ömür açısından bu dört cihaz da hiçbir problem yaratmayacaktır. Ayrıca en kötü işlemcinin Levono legion'da olduğuna değinmiş olalım bu kadar konuşmuşken.
- Last of Us part1, Modern warfare, ,Alan Wake 2, Hogwards Legacy vb. oyunların ultra ayarlarda oynanabilmesi için 8GB VRAM'in kesinlikle yetmediği bir çok incelemede bizlere gösterilmiş durumda. 12gb VRAM bile güncel oyunlarda ucundan kurtarıyor. Kaldı ki 2K bir monitör ile beraber kullanma düşüncesi de var ki bu durumda VRAM kullanımının daha da artacağı aşikar. Bunları bile bile 4070'li bir laptop tercih etmek 5-7 yıl o laptop'ı kullanma hayallerini çöpe atmak gibi geliyor bana.
-Ben bir laptop'a 2000$+ verecek olsam güncel bütün oyunları ultra'da akıcı oynatmasını beklerim. 4070 ekran kartına sahip hiçbir laptop bu düşüncemi karşılayamaz. Bu nedenle bana mantıklı gelen iki opsiyon var:
1) 4070'li en f/p laptop'ı tercih edip 2-3 sene sonra yükseltmek. (Hatta şahsen 4060'a kadar iner 2 sene sonra değişirdim)
2) 4080'li ideal bir laptop tercih edip 5 sene civarı kullanmak.
(Bozulma etme konusunda her cihaz benzer riskleri barındırdığı için bu konuştuğumuz 2 sene, 5 sene mevzularına karıştırmıyorum. O kısım daha çok kullanım yoğunluğu, bakımının düzenli yapılması ile ilişkili ve biraz da şans işi.)

*Dediğiniz gibi çok parametre var ve genel bir değerlendirme yapmak gerekiyor, tek bileşen düşünülerek karar veremeyiz tabii ki laptop konusunda.

*Her zaman oyun oynamayacağım ama evde kullanırken sürekli ekstra bir belki iki monitöre bağlı olacak.

*Hocam bir şeyleri uzun süre kullanma konusunda gerçekten kendime güveniyorum, zamanında Abdullah hocamın aşağıdaki videosunu izleyip aldığım laptopu ek olarak yaptığım yükseltmeler sayesinde hala kullanıyorum ve şükür yetiyor. Şu an yeni bir cihaz bakmamın sebebi tamamen benim kararım, yoksa daha kullanabilirim yani :) Yeni alacağım laptopu da böyle uzun süre kullanmak istiyorum. Bahsettiğiniz gibi bozulma, kaza bela hayatımızın içinde olan durumlar ancak benim istemediğim şey cihazın kalitesizliğinden veya üretim hatasından kaynaklanan ve herkesin yaşadığı sorunlar.

*Dediğiniz gibi mantıklı iki opsiyon var, ya şu an en iyisini alıp uzun süre kullanmak ya da şimdi F/P uygun bir ürün alıp sonra en iyisini almak. Bu durumda sanki şu an en iyisini almak mantıklı diye düşünüyorum çünkü laptopu satarken ikinci elde değeri baya düşüyor, sıfır cihazı alıp bir hafta kullandıktan sonra satışa koyunca bile değeri düşüyorken 2-3 yıl kullanıp satsam herhalde daha fazla düşer ve sonuçta yine zarar etmiş olurum.

*Benim şu an almak istediğim cihaz tabiri caizse ömürlük olmalı, zaten gün geçtikçe oyun oynama isteğim gidiyor ve ilerde belki de hiç oynamam, o zaman da yeni oyunları kaldırmasa bile günlük işlerde performansı iyi olur ve yine işimi görür, bataryası eskirse onu değiştiririm diye düşünüyorum ki aynı şeyi şu an kullandığım laptopta da yaptım, belli kullanımdan sonra bataryayı değiştirmek gerekiyor sanırım.

Hocalarım bir de şöyle bir endişemden de bahsetmek istiyorum. Şimdi biz burada gerçekten en iyi performansı hangisi verir diye düşünüyoruz ve analiz yapıyoruz ancak bu laptopu benim dışarda da kullanmam gerekecek. Acaba beni mobilite ve şarj anlamında üzerler mi? Şarjdan kastım bataryada iken ultrada son çıkan oyunları oynamak değil tabi, onu evde yaparım zaten. Benim merak ettiğim dışarda bir kafede oturup huzur içinde kodumu yazabilecek miyim? Sürekli priz aramak ve laptop fan sesinden dolayı insanların bana bakmasını da istemem tabi, hatta bu yüzden Macbook bile düşündüm bir ara ama o da bana çok kısıtlayıcı geliyor, hiçbir yükseltme yapamamak, her adımda Apple abiye bağımlı olmak beni şimdiden daraltıyor. O yüzden Windows düşünüyorum ama yukarıda yazdığım gibi endişelerim var. Sizce bu laptoplar endişe ettiğim sıkıntıları bana yaşatır mı yoksa boşuna mı dert ediyorum?

Son düzenleme:

HmzaY

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,032
İsim
Hamza Y
İlgilendiği Kategoriler
Little Bit Everything

MattJohn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
401
İsim
Matt John
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji
çerçeve komple metalden. Soğuk premium hissayatı çok fazla.

Evet, sadece lenovo seni düzgünce götürür.
Hocam sadece kapak metal ama onda, klavyenin fln olduğu kısım ve alt kapak plastik. Bu konuda diğerlerinden daha iyi his vereceğinden emin misiniz?

Sadece Lenovo düzgün götürürse işler yine değişir o zaman.

Dediğim gibi oyun oynamak değil de dışarda ofis laptopu gibi kullanıcam. Eğer dışarda düzgünce kullanamayacaksam masaüstü sistem almış gibi bir şey olurum ki o bundan çok daha ucuza gelirdi zaten.

HmzaY

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,032
İsim
Hamza Y
İlgilendiği Kategoriler
Little Bit Everything
Hocam sadece kapak metal ama onda, klavyenin fln olduğu kısım ve alt kapak plastik. Bu konuda diğerlerinden daha iyi his vereceğinden emin misiniz?
emin misiniz? benim elime geçen slim 5 komple metaldi. Alt aluminyum üst magnezyum karışık.

Meter90ss

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
596
İsim
Mete C. E.
7940 ve 7945 modellere de bakın,
Birde 4070 mi? 4080 mı?
Ya da i7 ,i9?

Şu an bu ürünlerin hiçbiri aynı amaca hizmet etmiyor,
Lenovo şu an isteğinize en yakın ürün ve al kullan olarak hazır.
Başta yazdığım gibi 7940hs ürün bakın boşta sessiz, basit uygulamalarda muazzam ekran süresi.
Asus tuf 7940hs 4070 51k civarı. Ama onun bi tik üstü bir ürün bakmanızı öneririm bütçe varsa.

Ekrana gelirsek ise i9 4070 ya da i7 4080 zaten mobilde rdr 2de bile en yüksek ayarlarda full hd 170 fps verirse kafi. 4k ortalaması 60 fps. 2k olsun 120/140 ( bu değeri bulamadım)

YouTube ya da ilgili yerlerden sıcaklık & ses düzeylerine bakın mutlaka.

Üniversite yıllarında sli laptop vardı, tuğla kadar şarjı & sesi ile kütüphaneye girince açmazdım ya da pilde düşük modda açardım. Yazılım yazarken ev & ofis sessizlik gerektiğinde boşta ses yapan bir ürün 0/100 sizin için.

MattJohn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
401
İsim
Matt John
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji
emin misiniz? benim elime geçen slim 5 komple metaldi. Alt aluminyum üst magnezyum karışık.
Hocam bu videoda ilk bir dakikada malzeme kalitesinden bahsediyor;

"Plastic interior and bottom panels" diyor.

soul

80+ Silver
Benimde Media Markt'da deneme fırsatım oldu gerçekten de sadece üst kapat metal gerisi plastik. Bende görünce inanamadım incelemelerde hep magnezyum metal deniyordu.

Top Bottom