Neler Yeni

RTX 3090 vs RTX 4070S

Marianoly

80+ Gold
En İyi Cevap
1
DLSS yi baz alamazlar çünkü konsol diye bir gerçek var ve AMD teknolojileri kullanıyor kendiler. FSR yi baz alabilirler ama onu da her ekran kartı kullanabiliyor 😀

Alan Wake gibi birkaç istisna oyun var evet. Normalde o istisnalar da çıkmaz ama Nvidia fonluyor büyük ihtimalle. DLSS3 olmadan RTX 4000 serisinde bile rezil performans veriyor o oyun, normal bir yapımcı böyle oyun yapmaz 😂
Konsol ile bir tutmuyorum ki, oyunlar konsol ile PC'ye ayrı portlanıyor. Son zamanlarda çıkan hiç bir oyunun optimizasyonu iyi değildi. Oyun firmalarını çok tembelleştirdi bu yeni teknolojiler.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bence oyunlar ileride daha da optimize olacak, hem Nvidia çok cimri VRAM konusunda, AMD kartlar var onlarında tamam kas gücü iyi ama biraz da yazılımı geliştirin be kardeşim, bu sebepten Nvidia kartlar oldukça çok tercih ediliyor, VRAM'in içinden geçen oyunlar olmaması için bence Nvidia arkadan dürtükler yeni oyun yapımcılarını, ne bileyim bir şeyler yapar işte, nvidia değil mi bu.
Nvidia kullanıcısını düşünen bir firma değil.

Dahası  
Reaksiyon skoru
80
İsim
Attila Alpaslan
Konsol ile bir tutmuyorum ki, oyunlar konsol ile PC'ye ayrı portlanıyor. Son zamanlarda çıkan hiç bir oyunun optimizasyonu iyi değildi. Oyun firmalarını çok tembelleştirdi bu yeni teknolojiler.

Parasını düşünen bir firma maalesef. Ulan keşke AMD biraz daha gelişmiş olsaydı da Nvidia istediği gibi at koşturamasaydı.

Saturn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
591
İsim
Ramazan Yiğit Demir
Evet oynatıyor hocam ama dlss açamıyorsunuz, frame generation açamıyorsunuz, yapay zeka ile uğraşıyorsanız yine yolda kalıyorsunuz, falan filan liste uzar

Belki kalkıp 5000 serisi kartlar ile yeni Elder Scrolls oyununu entegre ettik, içindeki yapay zeka birimiyle şu ayarı aktif ederseniz oyundaki karakterlerle istediğiniz gibi diyalog kurabileceksiniz, ama bu özellik sadece 5 serisinde aktif diyecekler?

Hiç belli olmaz.
daha fg ve dlss barındırmayan bile 1070 1080 iş görürken dlss 3.5 ve fg bulunduran 4000 serisi orta seviye kartlar rahat iş görecektir siz 4090 bile 3 yılı kurtarmayacak diyorsunuz

Marianoly

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Parasını düşünen bir firma maalesef. Ulan keşke AMD biraz daha gelişmiş olsaydı da Nvidia istediği gibi at koşturamasaydı.
AMD işlemci bazında devrim yapacak. Şu an AMD için CPU ön planda, sonraki nesilde orta giriş segment ekran kartı çıkaracaklar diye biliyorum.

stiga05fx

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
715
İsim
Draq123
4070S alın

Bugün alacağınız hiçbir kart bundan sonraki 3 yılı kurtarmayacak, 4090 dahil.

Çünkü Nvidia çıkıp yeni bir şey uydurduk, sadece 5 serisinde çalışıyor diyecek. Sonraki 3-5 yılı kurtaracak teknolojiler artık pek mümkün görünmüyor, sonuçta kart satmak istiyorlar
4090 bile kurtarmayacak demek saçma olmuş

bozkan

80+ Bronze
daha fg ve dlss barındırmayan bile 1070 1080 iş görürken dlss 3.5 ve fg bulunduran 4000 serisi orta seviye kartlar rahat iş görecektir siz 4090 bile 3 yılı kurtarmayacak diyorsunuz
Bence gayet net anlattım mevzuyu. Gerisi sizin bileceğiniz iş. işinizi gören kartı alıp gelecek 3 yılı kurtarır mı diye düşünmek manasız mevcut bağlamda.

Sorsan 1050 ti'da kurtarıyormuş. Herkes 1050 ti alsın.

Necromancerr

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,741
İsim
Emre
Discord
necromancerr
4070S alın

Bugün alacağınız hiçbir kart bundan sonraki 3 yılı kurtarmayacak, 4090 dahil.

Çünkü Nvidia çıkıp yeni bir şey uydurduk, sadece 5 serisinde çalışıyor diyecek. Sonraki 3-5 yılı kurtaracak teknolojiler artık pek mümkün görünmüyor, sonuçta kart satmak istiyorlar
Şuan 7 senelik 1080Ti bile canavar gibi her oyunu oynatırken bu düşünce çok mantıklı gelmiyor. Aynı serinin orta segmenti 1070 bile iyi iş yapıyor hala.
Günümüzde hala millet 1050ti 1060 kullanıyor 4090 yetmemesi abartı olur ki sallıyorum dlss4 sadece 5000 ve üstü gelicek deseler bile bunu modçular halleder dlss 3 te gördüğümüz gibi ancak yinede kurması başa bela uğraştırıyor biraz ancak yenilik iyidir bunuda gözardı etmememiz lazım yani 4090 ın kafadan bi 5 senesi 4070s in ise kafadan bi 3 senesi var daha
Path tracing gibi über derecede iyi bir teknolojiyi bile hala adam akıllı kullanamıyoruz dlss3 fg gibi bir teknolojiyle daha kullanılabilir bi hale geliyor yinede orası ayrı bi durum
ama benimde tercihim 4070S olurdu daha güncel bi kart sonuçta tüketim değerleride ortada şuanlık 3090 mantıklı bile gelse elektrik faturası cart curt derken 4070s gene avantajlı geliyor (zamanında buna iyi kafa patlattım )

Saturn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
591
İsim
Ramazan Yiğit Demir
Bence gayet net anlattım mevzuyu. Gerisi sizin bileceğiniz iş. işinizi gören kartı alıp gelecek 3 yılı kurtarır mı diye düşünmek manasız mevcut bağlamda.

hayale bel bağlıyorsunuz bahsettiğiniz yapay zeka falan olması çok zor

55superx

80+ Titanium
En İyi Cevap
1

Optimizasyonda konsol PC arası şuan çok fark yok bence. Anlık takılma meselelerinde konsola daha bir özeniyorlar ama aldıkları FPS olarak yakınlar. Oyunun teknik detayına bakmadım ama %99 o alan wake 2 deki "zorunlu" bazı efektler Series S portunda yoktur bu sayede akıcı oynatıyordur. PC ye bu efektlerin zorunlu olarak koyulma sebebi belli. Nvidiayı o yönden hiç sevmiyorum bak.

Necromancerr

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,741
İsim
Emre
Discord
necromancerr
Optimizasyonda konsol PC arası şuan çok fark yok bence. Anlık takılma meselelerinde konsola daha bir özeniyorlar ama aldıkları FPS olarak yakınlar. Oyunun teknik detayına bakmadım ama %99 o alan wake 2 deki "zorunlu" bazı efektler Series S portunda yoktur bh sayede akıcı oynatıyordur. PC ye bu efektlerin zorunlu olarak koyulma sebebi belli. Nvidiayı o yönden hiç sevmiyorum bak.
Maalesef fark var düşük orta segment sistemler ile karşılaştırdığımızda

bozkan

80+ Bronze
hayale bel bağlıyorsunuz bahsettiğiniz yapay zeka falan olması çok zor
Bu söylediğinizi yapay zekanın sadece geçtiğimiz 2 yıldaki gelişimini göz önüne alarak tekrar düşünmeniz faydalı olacaktır.

1-2 sene içinde sadece prompt kullanarak kısa metraj film çekebileceğiz.

Dahası  
Reaksiyon skoru
80
İsim
Attila Alpaslan
Amacım şaka yapmaktı, canavar ama tek dişi kalmış olandan demiştim, 1050 Ti kurtarmıyor, zaten o yüzden upgradeliyorum. Gayet net konuştum ama neyse.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
912,489
Üyeler
141,585
Son üye
vortex200
Top Bottom