Neler Yeni

En iyi Monitör Markası Tecrübelerinizce nelerdir?

Honigfluss

80+ Bronze
sRGB %100'den fazlası iyi değil. Ayeıca %31 fazla da değil. Markalar yüksek göstermek için çakallık yapıp volume değerini söylüyor. Bakmanız gereken gamut.

Çok da önemli değil ama olursa iyi olur. 10 bit içeriklerde bandingi azaltır. Ama ne kadar 10 bit içerik kullanacaksın?

250 çok düşük dediğin gibi. Ben de sabah öğle monitörü göremiyordum.

%131 değil %100sRGB. Ama diğerleri doğru.

10 bit.

Kişiden kişiye değil 100 olması daha iyi.

Tam tersi.

@Eqemen_ https://www.akakce.com/monitor/en-u...-qhd-pivot-ips-oyuncu-u-fiyati,280564055.html
Bütçe çıkabiliyorsa bunu öneririm. 2k 240Hz. HDR kontrastı dışında önemli bir eksisi yok.

240Hz gerek yoksa:

32 inç olsun dersen:

Baştaki sorunun cevabı: iyi tek bir marka yok. Bütçendeki modellere göre değerlendiriyoruz.
Dell 8 bit dedin orada patladım. Araştırmanı öneririm, %131 srgb olunca renkler cırtlak ( oversaturated ) oluyor ve profesyonel değilsen düzgün ayarlayamıyorsun. 10 bit sadece içerikle alakalı bir şey değil genel olarak hep kullanılıyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

dışarda mı kullanıyonuz kanka monitörü ben anlamadım
600 nit parlaklık monitörü kullanmak için değil, vesa display hdr600 sertifikası için var. Eminim ki arkadaş 350 nitten fazla kullanmıyordur.

Fantastiktürk

80+ Bronze
Uygunsuz Dil
Dell 8 bit dedin orada patladım. Araştırmanı öneririm
aRaŞtıRmAnı öNeRiRim
10 bit dedim ben. Nerenle okuyorsun? 8 bit diyen sensin:
Hayır dell dümdüz 8 bit
Screenshot_2024-02-26-14-27-15-696_com.android.chrome.png
Screenshot_2024-02-26-14-27-09-585_com.android.chrome.png

10 bit sadece içerikle alakalı bir şey değil genel olarak hep kullanılıyor.
...
Özgüvenli cahil seni. Tabii ki içerikle de alakalı. 8 bit SDR içeriği 10bitte görüntülemenin hiçbir farki ve faydası yok. Yan yana koyduğunda dahi fark edemezsin. 10 bit içerikte de color banding dediğimiz olayı engeller ve 10 bit olan içerik sayisi 8 bite göre çok çok az. İnternette dolaşman, çoğu oyun, çoğu video VS. 8 bit.
İyi yapılmış 8+2 bit de yukarida görüldüğü uzere 10 bit içerikte fazlasıyla yeterli zaten.

Kaldı ki önerdiğim Dell 10 bit zaten.
%131 srgb olunca renkler cırtlak ( oversaturated ) oluyor ve profesyonel değilsen düzgün ayarlayamıyorsun. 10 bit sadece içerikle alakalı bir şey değil genel olarak hep kullanılıyor.
Daha neyi anlattiğinı bile bilmiyorsun. Bilgin o kadar eksik ve yarim ki... Bir de patladim falan yazmışsın. Evet gerçekten patladın.

Monitor %131 değil. O COLOR VOLUME değeri. Bakman gereken COLOR GAMUT. Markalar yüksek gözüktüğü için volume giriyor. Dell %100sRGB ile geliyor ve fabrika çıkışı sRGB doğruluğu en iyi oyuncu monitörlerden.
Screenshot_2024-02-26-14-31-36-063_com.android.chrome.png
Screenshot_2024-02-26-14-31-29-762_com.android.chrome.png

Ayrıca evet oversaturated oluyor ancak bu yalnızca sRGB ile alakali değil. Herhangi bir geniş renk gamutu monitörde doğal renk gamutunu sRGB içerikte kullanırsan da olur. Eğer içeriği üreten kişinin görmesini istediği rengi görmek istiyorsan sRGB gamutuna sınırlaman lazım. Bunu da ya kalibrasyon cihazıyla yaparsın ya da monitörün kendisinde sRGB clamp ayarı vardır. Bazı monitörlerde olur bazılarinda olmaz. Yani illaki cihaza ve "pRofEsyOneLliGe" ihtiyacın yok.

Son düzenleme:

Fabrizio Romano

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
Monitör modele göre belli olur maekaya göre değil. Ayrıca burada önerilecek bir monitör modeli sana en low seviyesi gelebilir. Hwr monitörün paneli aynı kalitede değil.

Honigfluss

80+ Bronze
Yanlış Bilgilendirme
aRaŞtıRmAnı öNeRiRim
10 bit dedim ben. Nerenle okuyorsun? 8 bit diyen sensin:

Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle
Doğal 10 bit, 10 bit gerektiren içeriklerde bile profesyonel uygulamalar kullanmıyorsanız gerekli degil ve dogal 10 bit oyuncu monitör de yok bu fiyata.
10 bitte bandingi engellemek için iyi yapılmış 8+2 bit yukarıda gördüğünüz gibi gayet yeterli. Dell de 8+2 bit zaten.

...
Özgüvenli cahil seni. Tabii ki içerikle de alakalı. 8 bit SDR içeriği 10bitte görüntülemenin hiçbir farki ve faydası yok. Yan yana koyduğunda dahi fark edemezsin. Yalnızca 10 bit içerikte color banding dediğimiz olayı engeller ve 10 bit olan içerik sayisi 8 bite göre çok çok az. İnternette dolaşman, çoğu oyun VS. 8 bit.

Kaldı ki önerdiğim Dell 10 bit zaten.

Daha neyi anlattiğinı bile bilmiyorsun. Bilgin o kadar eksik ve yarim ki... Bir de patladim falan yazmışsın. Evet gerçekten patladın.

Monitor %131 değil. O COLOR VOLUME değeri. Bakman gereken COLOR GAMUT. Markalar yüksek gözüktüğü için volume giriyor. Dell %100sRGB ile geliyor ve fabrika çıkışı sRGB doğruluğu en iyi oyuncu monitörlerden.
Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle

1) Açıkladığım uzere Dell %100sRGB
2) Zaten monitör üreticileri %100sRGB hedefler
3) Evet oversaturated oluyor ancak bu yalnızca sRGB ile alakali değil. Herhangi bir geniş renk gamutu monitörde doğal renk gamutunu kullanırsan da olur. Eğer içeriği üreten kişinin görmesini istediği rengi görmek istiyorsan sRGB gamutuna sınırlayan bir ayara ihtiyacın var. Buna sRGB clamp denir. Bazı monitörlerde olur bazılarinda olmaz.
4) Profesyonelliği bi azına almissin bilmiyorsun bile ne olduğunu. Monitorun kendi sRGB clamp varsa gereken içerikte açarsın düzelir.
10 bit değil 8 bit, attığın kaynak güvenilir değil. Full yurtdışı modelleri inceliyorlar. Baya popüler bir monitör inceleme sayfası olsa da hata yapmışlar. Muhtemelen farklı bir model veya kendilerine göre özelleştirilmiş bir model. Kendi sitesinde bile 8 bit yazıyor.

Bu arada srgb clamp nedir bilmiyorum ama emin ol 200 dolar kalibrasyon cihazı olmadan bu renk doğruluğunu düzeltebilseydik haberim olurdu. Muhtemelen 500 monitörün birinde olan bir özellik.

10 bit konusunda da fena patlamışsın maalesef, diğer konularda da olduğu gibi. 10 biti sadece izlediğimiz video 10 bit kamera ile çekildiyse kullanabiliriz sanıyorsun. Allah akıl fikir versin ama verir mi emin değilim hocam. Cahillikte nirnavaya çıkmışsın. Uzman ve bilgili birisi gibi görünmek için de bomboş copy paste resimler atmışsın ama yemezler.

Srgb %131 konusunda hangi monitörden bahsettiğini bilmediğim için yanıt veremeyeceğim. Muhtemelen geçmiş mesajları okumayıp Dell monitöre %131 srgb dediğimi sanıp kudurmuşsun. Mesela VX2780J-2K'ya bak. %131 srgb yazıyor ve herkes cırtlak göründüğünü söylüyor.

Bu arada baya toxic bir trolle benziyorsun o yüzden direkt engeli çakıyorum hocam. Muhtemelen malum forumlardan toxicliğe gelmişsin. Çekilmezsin.

Bu da 8 bit olduğunun kanıtı diyeceğim de umarım 8 bitin 16.7 milyon renk, 10 bitin 1.07 milyar renk şemasına sahip olduğunu biliyorsundur ( sanmıyorum :/ )
1708948154432.png

Son düzenleme:

Fantastiktürk

80+ Bronze
10 bit değil 8 bit, attığın kaynak güvenilir değil
Ahahahahah
Lan RTINGS en güvenilir monitör inceleme yeri. Daha monitör incelemesi bile okumamışsın.
Birebir aynı model ayrıca. Kaç kişiye alıp servis menüsünden doğruladik zaten.
Kendi sitesinde bile 10 bit olduğu yazmıyor
Yazmalarina gerek olmayan bir şey olduğunu daha önce defalarca söyledim ama anlamamakta ısrar ediyorsun. Bazı markalar FRC yazmıyor baziları yazıyor.
Benim monitörümde de yazmıyor mesela (Acer XV272U KV) ama 120Hz'de 10 bit oluyor.
Srgb clamp diye bir şey olsa çoktan öğrenmiş olurdum merak etme. Birisinden görmüşsün taklit etmeye çalışıyorsun galiba ama o oversaturate olayını 200 dolar verip kalibrasyon cihazı almadan çözemezssin
Bir defa %100 olduğunu zaten yazdım %132 değil. Ama senin kafa basmıyor yazdığimı okumaya. Anlamaman normal.
2.si de sRGB clampi bilmiyorsun gelmiş burda atıyorsun.
Bizzat kendi kullandığim monitör harici sRGB alanla geliyor. Geniş gamut sınırlayip sRGB moda geçiyor. İllaki kalibrasyon cihazına ihtiyacın yok.

Boş boş yanlış bilgi verip durma.

Honigfluss

80+ Bronze
Ahahahahah
Lan RTINGS en güvenilir monitör inceleme yeri. Daha monitör incelemesi bile okumamışsın.
Birebir aynı model ayrıca. Kaç kişiye alıp servis menüsünden doğruladik zaten.

Yazmalarina gerek olmayan bir şey olduğunu daha önce defalarca söyledim ama anlamamakta ısrar ediyorsun. Bazı markalar FRC yazmıyor baziları yazıyor.
Benim monitörümde de yazmıyor mesela (Acer XV272U KV) ama 120Hz'de 10 bit oluyor.

Bir defa %100 olduğunu zaten yazdım %132 değil. Ama senin kafa basmıyor yazdığimı okumaya. Anlamaman normal.
2.si de sRGB clampi bilmiyorsun gelmiş burda atıyorsun.
Bizzat kendi kullandığim monitör harici sRGB alanla geliyor. Geniş gamut sınırlayip sRGB moda geçiyor. İllaki kalibrasyon cihazına ihtiyacın yok.

Boş boş yanlış bilgi verip durma.
Rtings'den bana ne? Monitörün kendi sitesi de 8 bit diyor diğer siteler de 8 bit diyor. Monitörün kendi sitesinden daha çok rtings'e güveniyorsan yazık sana. Kendi sitelerinde 8 bit dedim ona cevap vermemişsin? Kendi kendine argüman yaratıp kuduruyorsun, keşke kanıtlarıma cevap versen. Ama senin gibi forum trollerini çok iyi bilirim, bir bilimsel kanıt görünce hemen topuk.

Son düzenleme:

Fantastiktürk

80+ Bronze
Mesela VX2780J-2K'ya bak. %131 srgb yazıyor ve herkes cırtlak göründüğünü söylüyor.
Yazık kafana. 3 mesajdır insanca gamut ve volume un farklı şeyler olduğunu anlatıyorum ama görmüyorsun. VX2780'in sRGB gamut değeri olması gerektiği gibi %99 ve harici sRGB sınırlama modu var. Şikayetçi olan varsa bu sRGB modunda renk sapmasının çok kötü olmasındandır. ∆E=15
Screenshot_2024-02-26-15-06-19-180_com.google.android.youtube.png

Screenshot_2024-02-26-15-06-52-497_com.google.android.youtube.png

Rtings'den bana ne? Monitörün kendi sitesi de 8 bit diyor diğer siteler de 8 bit diyor. Monitörün kendi sitesinden daha çok rtings'e güveniyorsan yazık kafana yani. Kendi sitelerinde 8 bit dedim ona cevap vermemişsin? Kendi kendine argüman yaratıp kuduruyorsun, keşke kanıtlarıma cevap versen
Ulan katıksız. Kendimiz forumdaki arkadaşlara alıp denedik diyorum monitör 165Hz'de dahi 10 bit. Nasıl bir anlama kıtlığin var?
FRC'nin yazılmaması markalarda normal bir şey diyorum anlamıyorsun herhalde?
Ayrıca ne la bu renk doğruluğu mu? Bir site 10 bitte çalistirdiysa o panel 10 bit destekliyor demektir. Yani herkes çaliştırabilir. Sitesiyle falan alakası ne?

Ne çeşit adamlara düştük bi bk bildiği yok.

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
246
İsim
Berkay Demir
@Fantastiktürk @Honigfluss RTINGS, 8-bit + FRC monitore de 10-bit yaziyor, native 10-bit monitore de 10-bit yaziyor. Tartistiginiz G2724D, 8-bit panel kullaniyor, FRC sayesinde 10-bit oluyor. Yani native 10-bit degil.

RTINGS'in neden oyle yazdigina gelelim. RTINGS, kendi test metodunda "Gradient performansi iyiyse 8-bit + FRC veya 10-bit olmasinin sakincasi yok, gradient testine bakiyoruz ve eger color banding performansi iyiyse, iyi puanlandirma veriyoruz." seklinde belirtiyor. Yani RTINGS'te 10-bit yazmasina dikkat edin. Onlar 8-bit + FRC'yi de 10-bit diye yaziyorlar, native 10-bit'i de 10-bit diye yaziyorlar.

Fantastiktürk

80+ Bronze
@Fantastiktürk @Honigfluss RTINGS, 8-bit + FRC monitore de 10-bit yaziyor, native 10-bit monitore de 10-bit yaziyor. Tartistiginiz G2724D, 8-bit panel kullaniyor, FRC sayesinde 10-bit oluyor. Yani native 10-bit degil.

RTINGS'in neden oyle yazdigina gelelim. RTINGS, kendi test metodunda "Gradient performansi iyiyse 8-bit + FRC veya 10-bit olmasinin sakincasi yok, gradient testine bakiyoruz ve eger color banding performansi iyiyse, iyi puanlandirma veriyoruz." seklinde belirtiyor. Yani RTINGS'te 10-bit yazmasina dikkat edin. Onlar 8-bit + FRC'yi de 10-bit diye yaziyorlar, native 10-bit'i de 10-bit diye yaziyorlar.
Hayıdir hocam? Konu basindan beri 8+2 diye belirtiyorum zaten.

Kaldı ki milyar sefer yazdım milyar birinciyi yazayım. 1) 10 bit içerik sınırlı 2) Bu fiyata doğal 10 bit oyuncu monitör olmaz 3) Gerek de yok zira profesyonel renk uygulamaları ile çalışmadığınız sürece bir farkı yok. Bu yuzden markalar belirtmeyebiliyor, RTINGS de yalnizca banding performansına göre puan veriyor.
İyi yapılmış 8+2 bit de yukarida görüldüğü uzere 10 bit içerikte fazlasıyla yeterli zaten.
Bakınız @CONK BAYIRI resim Dell G2724D'ye ait ve 8+2 yazmışım.

Bu tartışmayı bitirmenin zamanı geldi sanırsam :D
Biri debrijaya basmadan cartt diye RRR ye takacak oynat bakalım 😂
Mesaj otomatik birleştirildi:

@Honigfluss Heeey. Ses ver yav 😂😂

Son düzenleme:

Honigfluss

80+ Bronze

8 + frc olduğu bilgisini doğrular mısın? Kendi resmi sitesinde 16.7m colors yazıyor. Nedense RTings dışında her yer native 8 bit diyor.

alovra

80+ Bronze
Gigabyte g24f2 kullandım sadece sarımsı bi renk olması dışında bi sorun yok gayet mukemmel yansima engelleyici mat ekrani cok sevmdim ama nedense ekranin alt kisminda bozulmalar oldu verdim garantiye

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
911,481
Üyeler
141,451
Son üye
yusufensar12
Top Bottom