Neler Yeni

R7 7800X3D PBO- Curve Optimizer

manhartcs

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
ALİ BAŞARAN
Arkadaşlar Merhaba,

İşlemcimi salt olarak kullanıyorum. Curve Optimizer ve PBO teknolojilerini kullanmak istiyorum, amacım işlemcimin daha düşük sıcaklıklarda 5Ghz Fabrikasyon turbo frekansında kullanmak.

Asus Tuf B650 M Plus Wifi kullanıyorum. Bu konu hakkında bana yardımcı olabilir misiniz ?

quistin

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
299
İsim
Fırat divitci
Ryzen masteri aç, en güçlü iki çekirdeğini bul. Biosa gir, PBO kısmından curve optimizera gir, per core yap. En güçlü ikisine -15 gir. Kalan 6 çekirdeğine -20 gir. Oyunlarda dene, benchmark at. Bilgisayarın crash yemiyorsa. Oyunlarda takılma olmuyorsa bu değeri 5 daha artırabilirsin. Unutma en kaliteli silikonlar -30 verebiliyor ki o da nadir. Normal çekirdeklere -20 güçlülere -15 atmak güvenli limitin en üstü benim gözümde.

AirLife

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,041
İsim
Yunus Şahin
Ryzen masteri aç, en güçlü iki çekirdeğini bul. Biosa gir, PBO kısmından curve optimizera gir, per core yap. En güçlü ikisine -15 gir. Kalan 6 çekirdeğine -20 gir. Oyunlarda dene, benchmark at. Bilgisayarın crash yemiyorsa. Oyunlarda takılma olmuyorsa bu değeri 5 daha artırabilirsin. Unutma en kaliteli silikonlar -30 verebiliyor ki o da nadir. Normal çekirdeklere -20 güçlülere -15 atmak güvenli limitin en üstü benim gözümde.

En güçlü çekirdeği nereden bulacak? Yani nasıl bulunuyor?

quistin

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
299
İsim
Fırat divitci

HacıSOFU

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,439
İsim
Hacı
BIOS dan Precision boost overdrive dan yapacaksın bu işlemi.

Ryzen masterden gold ve silver çekirdeklerine bak.
Curve optimizire gir per core yap hepsine negatif ver.
0 yazan aslında 1 yani 1 er kaydırıp vereceksin değerleri. Golda -20, silvere -25 diğerlerine -30 ver.

+200MHz OC yapmak istersen
Max CPU boost clock overdrive a da Possitive seçip +200 verirsin.

Son düzenleme:

quistin

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
299
İsim
Fırat divitci
Bu kadar basit miymiş? Çok iyi ya. Teşekkür ederim. 😂
Dediğim gibi yukarıdaki arkadaşa uyarak -30 girebilirsin ama çip kalitene göre sonuçlar değişir. Performans artışı beklerken sisteminde takılmalar çökemeler görebilirsin. O.C işine 3d çiplerde çok girmiyorum, hakim olduğum bir konu değil ama normal çipler kadar iyi o.c yemedeğini biliyorum.

AirLife

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,041
İsim
Yunus Şahin
Dediğim gibi yukarıdaki arkadaşa uyarak -30 girebilirsin ama çip kalitene göre sonuçlar değişir. Performans artışı beklerken sisteminde takılmalar çökemeler görebilirsin. O.C işine 3d çiplerde çok girmiyorum, hakim olduğum bir konu değil ama normal çipler kadar iyi o.c yemedeğini biliyorum.

Denedim. 25’de bile sorun yaşadım. Altın ve bronz ayrı diğerlerinin hepsine 20 girdim. Biraz da bu şekilde deneyelim, bakalım sorun çıkaracak mı?

Mavi ekran, 30’da da pc kafayı yedi.

BIOS dan Precision boost overdrive dan yapacaksın bu işlemi.

Ryzen masterden gold ve silver çekirdeklerine bak.
Curve optimizire gir per core yap hepsine negatif ver.
0 yazan aslında 1 yani 1 er kaydırıp vereceksin değerleri. Golda -20, silvere -25 diğerlerine -30 ver.

+200MHz OC yapmak istersen
Max CPU boost clock overdrive a da Possitive seçip +200 verirsin.

Senin yorumunlada 200MHz ekledim ama bir fark olmadı.

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,929
İsim
Hasan
BIOS güncelle, -20 allcore yap, MHZ arttırma.

HacıSOFU

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,439
İsim
Hacı
Denedim. 25’de bile sorun yaşadım. Altın ve bronz ayrı diğerlerinin hepsine 20 girdim. Biraz da bu şekilde deneyelim, bakalım sorun çıkaracak mı?

Single da artış olur +200 ile.

quistin

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
299
İsim
Fırat divitci

mhz artırmanı tavsiye etmem. Hepsine -20 gir. Altın ve gümüşe -15

AirLife

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,041
İsim
Yunus Şahin
Single da artış olur +200 ile.
mhz artırmanı tavsiye etmem. Hepsine -20 gir. Altın ve gümüşe -15

İşlemci ile oynama yapınca sorun çıkarıyor oyunlarda. Manor Lords oynuyorum sürekli fatal error verip atıyor oyundan. Sıfırladım bios ayarlarını şimdi uzun süredir oynuyorum daha atmadı. AMD işlemci-AMD ekran kartı iyi bir ikili değil sanırım. :D

HacıSOFU

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,439
İsim
Hacı
İşlemci ile oynama yapınca sorun çıkarıyor oyunlarda. Manor Lords oynuyorum sürekli fatal error verip atıyor oyundan. Sıfırladım bios ayarlarını şimdi uzun süredir oynuyorum daha atmadı. AMD işlemci-AMD ekran kartı iyi bir ikili değil sanırım. :D
3D serisinin ayarlarını değiştirme pek tavsiye edilmiyor.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
934,018
Üyeler
146,609
Son üye
kayahanmehmet
Top Bottom