Neler Yeni

Yönetim Bilişim Sistemleri Mezunuyum Düşünenler İstediğini Sorabilir

Existentia

80+ Silver
2016-2021 Arası YBS Mezunuyum aklına takılan sorusu olan varsa yardımcı olmaya çalışırım

Evren avcı

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,259
İsim
Evren avcı
derece yapsaydım orayı okumak isterdim hangi üniversiteden mezun oldunuz. özellikle Boğaziçi üniversitesinde orayı okumak isterdim.

PaLaaX

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,796
İsim
𝓐𝓭ı 𝓨𝓸𝓴 𝓝𝓪𝓶ı 𝓥𝓪𝓻
Discord
𝑃𝑎𝐿𝑎𝑎𝑋#7322

Existentia

80+ Silver
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
derece yapsaydım orayı okumak isterdim hangi üniversiteden mezun oldunuz. özellikle Boğaziçi üniversitesinde orayı okumak isterdim.
İstediğim bölüm orası nasıl bir bölüm ?
Yeditepe Mezunuyum bu bölümün kafa karıştırıcı kısmı özellikle ben girerken her üniversitenin bambaşka bir YBS vizyonu vardı Boğaziçi teknik tarafa en azından ben okurken çok eğilmiyordu Yeditepe tam tersi baya ağırlık veriyordu şu an yazılımcı olarak çalışıyorum piyasa iyi kimse mühendis değilsin falan diye elemedi hatta görüşmelerde bölüm bile sormuyorlar bölüm arkadaşlarımın neredeyse hepsi çok farklı işler buldular o açıdan esnek bir bölüm diyebilirim

Existentia

80+ Silver
Merhaba bende ybs okuyorum kamuda atanma durumu nedir acaba yani biliyorum çok memurluk tarzı bir bölüm değil ama merak ediyorum bilgi çok bulamadım
Bakanlıkların hepsi bizim bölümden yazılımcı kabul ediyormuş yine de pek önermiyorum piyasadan az veriyorlar her gün ofise gidiyorsun ve giyim kuralları daha katı ama elbette girmek isterseniz gerekli kriterleri karşılıyorsunuz

emre_ç

80+
Bakanlıkların hepsi bizim bölümden yazılımcı kabul ediyormuş yine de pek önermiyorum piyasadan az veriyorlar her gün ofise gidiyorsun ve giyim kuralları daha katı ama elbette girmek isterseniz gerekli kriterleri karşılıyorsunuz
Çok teşekkür ediyorum hocam

Dahası  
Reaksiyon skoru
224
İsim
Ahmet
önü açık mı
tam olarak ne iş yapar YBS yazılımcılıkla arasındaki fark ne

Existentia

80+ Silver
önü açık mı
tam olarak ne iş yapar YBS yazılımcılıkla arasındaki fark ne
Bilgisayar mühendisliği veya yazılım mühendisliği ile YBS arasındaki farkı soruyorsanız, YBS mühendislik kadar teknik dersler içermiyor; bunun yerine business ile ilgili dersler alıyorsunuz. Ancak YBS ile yazılımcılık arasında bir fark yok YBS bölüm iken yazılımcılık bir meslek

dilosa

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Dilara Avcı
2016-2021 Arası YBS Mezunuyum aklına takılan sorusu olan varsa yardımcı olmaya çalışırım
merhabalar çok geç bi dönüş yapıyorum ama birkaç sorum vardı. Sizce bu dönemde ybs okumak mantıklı mı, aradan daha 4 sene geçecek ve iş bulması stajı vs? hangi ve nasıl dersleri var? ve ayrıyeten hangi alanlarda iş bulunabilir onlardan bahsedebilir misiniz? şu an ybs ve psikoloji arasında kalmış durumdayım hukuk gelmeyince afalladım kaldım yardımcı olursanız çok sevinirim

Existentia

80+ Silver
merhabalar çok geç bi dönüş yapıyorum ama birkaç sorum vardı. Sizce bu dönemde ybs okumak mantıklı mı, aradan daha 4 sene geçecek ve iş bulması stajı vs? hangi ve nasıl dersleri var? ve ayrıyeten hangi alanlarda iş bulunabilir onlardan bahsedebilir misiniz? şu an ybs ve psikoloji arasında kalmış durumdayım hukuk gelmeyince afalladım kaldım yardımcı olursanız çok sevinirim
Hukuk mezunu arkadaşlarım mezun olalı 4 sene oldu, ama maaşlarıma yaklaşan yok. İki tanesi hariç onlar benim 2-3 katım kazanıyor. Psikoloji ise tamamen sizin başarınıza bakan bir alan; bu yüzden bir şey söylemesi zor. Ancak, YBS okursanız istediğiniz alana girebilirsiniz. E-ticaret firmalarından marketing'e, oradan yazılıma ve IT denetimciliğine kadar her işi yapan var tanıdığım mezunlar arasında. Bu yüzden alan konusunda baya esnek oluyorsunuz.

Eğer IT tarafına yönelmek isterseniz developerlık var; mobil, web ya da data tarafına yönelebilirsiniz. Hiçbirini beğenmezseniz, IT tarafına yönelip server-cloud tarafına bakabilirsiniz. Biz mezun olurken gerçekten zayıf olduklarını düşündüğüm arkadaşlarım bile iş buldu. Bunun üzerinden yıllar geçti; şimdiki şartlar elbette daha zordur ama psikolog olup, avukat olup veya YBS mezunu olup da işsiz kalan var.

Konu, sizin hangi alanda daha çok fark yaratacağınızı ve hangisini daha çok seveceğinize karar vermeniz. Ancak aralarından en kolay orta-üstü gelir getiren tartışmasız YBS. Üstüne insanlarla muhatap olmama ve rahat çalışma ortamlarını ekleyince, bence tartışmasız YBS en iyi seçim olur.

dilosa

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Dilara Avcı
Hukuk mezunu arkadaşlarım mezun olalı 4 sene oldu, ama maaşlarıma yaklaşan yok. İki tanesi hariç onlar benim 2-3 katım kazanıyor. Psikoloji ise tamamen sizin başarınıza bakan bir alan; bu yüzden bir şey söylemesi zor. Ancak, YBS okursanız istediğiniz alana girebilirsiniz. E-ticaret firmalarından marketing'e, oradan yazılıma ve IT denetimciliğine kadar her işi yapan var tanıdığım mezunlar arasında. Bu yüzden alan konusunda baya esnek oluyorsunuz.

Eğer IT tarafına yönelmek isterseniz developerlık var; mobil, web ya da data tarafına yönelebilirsiniz. Hiçbirini beğenmezseniz, IT tarafına yönelip server-cloud tarafına bakabilirsiniz. Biz mezun olurken gerçekten zayıf olduklarını düşündüğüm arkadaşlarım bile iş buldu. Bunun üzerinden yıllar geçti; şimdiki şartlar elbette daha zordur ama psikolog olup, avukat olup veya YBS mezunu olup da işsiz kalan var.

Konu, sizin hangi alanda daha çok fark yaratacağınızı ve hangisini daha çok seveceğinize karar vermeniz. Ancak aralarından en kolay orta-üstü gelir getiren tartışmasız YBS. Üstüne insanlarla muhatap olmama ve rahat çalışma ortamlarını ekleyince, bence tartışmasız YBS en iyi seçim olur.
hızlı cevabınız için teşekkür ederim okuyan birisi ile ufak bi konuşma fırsatım oldu da yazılım ilginiz yoksa yazmanız çok saçma dedi, böyle bi hedefim olmayınca hiç yazılım alanında kendimi denemedim ama kendimi geliştirebileceğime eminim siz aynı fikirde misiniz? ve bi başka sorum da ilk seneden kaliteli bi bilgisayara ihtiyaç var mıdır? şu an durumumun olmaması ve elimdeki bilgisayarın eski olması da kafamı karıştırdı çok fazla ve ayrıntılı düşünüyorum umarım sizi sıkmamışımdır sorularımla

Existentia

80+ Silver
hızlı cevabınız için teşekkür ederim okuyan birisi ile ufak bi konuşma fırsatım oldu da yazılım ilginiz yoksa yazmanız çok saçma dedi, böyle bi hedefim olmayınca hiç yazılım alanında kendimi denemedim ama kendimi geliştirebileceğime eminim siz aynı fikirde misiniz? ve bi başka sorum da ilk seneden kaliteli bi bilgisayara ihtiyaç var mıdır? şu an durumumun olmaması ve elimdeki bilgisayarın eski olması da kafamı karıştırdı çok fazla ve ayrıntılı düşünüyorum umarım sizi sıkmamışımdır sorularımla
Bizim bölümde, yazılımı geçtim, bilgisayarı açmayı bilmeyen adamlar şu an bankada veya malum e-ticaret firmalarında yazılımcı oldu. Bu tür kalıpları saçma buluyorum. Bilgisayar konusu, acayip keyif aldığım bir alan. Eğer YBS seçerseniz, size f/p kralı bir şey bulmanız konusunda seve seve yardımcı olurum.

Sorunuza da cevap vereyim: Hayır, çoğu zaman süper güçlü bilgisayar almak yazılımcı ego tatmini gibi geliyor. Ben okurken Lenovo Ideapad almıştım. Tek baktığım kriter, 16 GB RAM’li olmasıydı. Bulduğum en ucuz laptoplardan birini aldım ve beni ilk işime kadar gayet iyi götürdü. O zamanlar bütçem olsaydı belki bir tık daha iyisini alırdım ama süper güçlü bir şey almak TAMAMEN şov.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
947,759
Üyeler
149,263
Son üye
AutoKill
Top Bottom