Neler Yeni

Mezuna kalmak ya da kalmamak / Üniversite Tercihleri

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,905
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
İnternet Hizmetleri - Yayın Servisleri - Riot Games
Belki de yıllar sonra burayı bulup okuyacak kişi;
Özetle kıbrıs, izmir ve mezun arasında kalmıştım. İzmir'de okumayı tercih ettim.

Son düzenleme:

Xearty

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
82
İsim
Barkın Tezel
benim arkadasim kibrista okumayi dusunuyor yurtbulabilirsen yurtlari asiri iyi ve trdekine gore ucuz bide orda bazi seyler tr ye gore daha ucuz

shiverles

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
18
İsim
Ilgaz
Dostum dediğimi ne kadar ciddiye alırsın bilmiyorum ama mezuna kalacak bir eğitim sistemi yok bu ülkede ne alcağın eğitim o 1 senene değecek ne de çabaların yolun sonu torpil ve işsizliğe çıkıyor çoğunlukla ben üni 2. sınıfım hiç mezuna kalmadım iyikide kalmadım mezuna kalan arkadaşlarımda hep pişman oldu ama sen bilirsin

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,905
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Mezuna kalıp adam gibi çalışmak en doğrusu, gençsiniz bir yılınız gitsin bir şey olmaz sabırsız olmayın. Yoksa kırk seneniz gider.
Yani çevremdeki insanların çoğu mezuna kalıp sıralamasını ileri çekti olabildiğince. İlk sene batırıp ikinci sene Hacettepe'ye yerleşen arkadaşım da oldu, mezuna kalıp bu sınavda tyt 800 bin yapan da.
Kendime baktığımda o ufku pek açık göremiyorum ama bir ihtimal yeniden ailemle değerlendireceğim.

xTURANN

80+ Silver
Kıbrıs sıkıntı, mezuna bırak full focus odaklan, kazanırsın.
İstersen 2 yıllık bölüm yaz, dgs ile geç.

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,905
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
benim arkadasim kibrista okumayi dusunuyor yurtbulabilirsen yurtlari asiri iyi ve trdekine gore ucuz bide orda bazi seyler tr ye gore daha ucuz
Yurtları aşırı iyi değil abi doğruya doğru. DAU özelinde konuşursak okulun kendi yurdu genel anlamda yetersiz kalıyor benim gözümde. Ha ne yapılabilir? Para vardır, ilk seneden arkadaşını bulursun ikinci sene arkadaşınla güzel bir özel yurda geçersin iki kişilik oda olacağından okulun kendi tek kişilik yurdundan sadece birazcık daha pahalı olur.
Dostum dediğimi ne kadar ciddiye alırsın bilmiyorum ama mezuna kalacak bir eğitim sistemi yok bu ülkede ne alcağın eğitim o 1 senene değecek ne de çabaların yolun sonu torpil ve işsizliğe çıkıyor çoğunlukla ben üni 2. sınıfım hiç mezuna kalmadım iyikide kalmadım mezuna kalan arkadaşlarımda hep pişman oldu ama sen bilirsin
Çevremde, iş yaptığım insanlar arasında benzer düşünceli insanlar var. Açıkçası ben pek bu şekilde düşünmüyorum zira üniversite okumak, sadece o çevreyi tatmak bile insanın gözünü açıyor. Bahsettiğiniz torpil ve işsizlik konusunda da kamuda değilsen torpil diye bir şey bulunmuyor bana kalırsa. Güçlü bir network özellikle bu gibi bölümlerde iyi bir işin de kapısını açabiliyor, olumsuzluklar içerisindeysen bütün bu kapıları yüzüne de kapatabiliyor. Bu bölümlerde olayın tamamen öğrencide bittiğini düşünüyorum ki forumun kemik kitlesi belki bilir bu alanda da güzel çalışmalarım oldu.
Kıbrıs sıkıntı, mezuna bırak full focus odaklan, kazanırsın.
İstersen 2 yıllık bölüm yaz, dgs ile geç.
Neden o mesajdan vazgeçtin bilmiyorum ama dediklerinde genel olarak haklısın. Uzun vadede özel de, kıbrıs da sıkıntı çıkartacak gibi duruyor.

Margot Robbie

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
59,685
İsim
Margot Robbie
İlgilendiği Kategoriler
YKS, İskandinav mitolojisi
Yani çevremdeki insanların çoğu mezuna kalıp sıralamasını ileri çekti olabildiğince. İlk sene batırıp ikinci sene Hacettepe'ye yerleşen arkadaşım da oldu, mezuna kalıp bu sınavda tyt 800 bin yapan da.
Kendime baktığımda o ufku pek açık göremiyorum ama bir ihtimal yeniden ailemle değerlendireceğim.
Yani o sana bağlı, adam gibi oturup çalışman lazım. Kendini buna şartla. O tyt 800 bin yapan adamla kıyaslama kendini o gezmiş tozmuş çalışmamış, hacettepe kazananla da kıyaslama onun da kapasitesi oymuş çalışarak kendini kanıtlamış. Sen ayrı bir canlısın başkalarına bakma. Her dersten kaynak kitabını al, dershaneyse dershane, bir kaç dersten eksigin varsa özel ders. Otur günlük düzenli şekilde çalış. Dersten meşgul edecek şeylerden bir yıl uzak tut kendini, bu sabırlı süreçten sonra hayat ne kadar berrak olacak göreceksin.

Maryo

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Herkese selam. Henüz lisenin başındayken katıldığım, moderatörlükle zamanımı geçirdiğim bu forumda malum sınava ben de girdim ancak beklediğim net ve sıralamayı elde edemedim. Mevc

Şu anki sıralamamla elimde 4 farklı seçenek var. Bu dört seçeneği benim için en iyi koşullara göre listeledim.
İsteğim kesin olarak İletişim fakültesinde okumak.

1- İzmir Ekonomi Üniversitesi
%50 İndirimli kontenjanlı akredite edilmiş bir bölüm olan Yeni Medya ve İletişim mevcut. Ancak bu sene :)D) okul ücretlerine %105'lik bir zam yapıldı ve geçen seneye kıyasla bir hayli yüksek bir tutar isteniyor.
İzmir'de yaşadığım, hatta kendime ev bulabileceğim için konaklama tarafında bir sıkıntım bulunmuyor. Sadece okulun yıllık ücreti ve bireysel harcamalarım bulunuyor. Bütün bu masraflar bir öğrenim yılı içerisinde normal okul ücretinden daha da fazlasını buluyor tahminimce.
Ekonomi Üniversitesi gerek benim network imkanlarım, gerek bulunduğum sektörle olan bağlantısı, gerek ise İzmir'deki diğer bir vakıf üniversitesi olan Yaşar'a kıyasla bir hayli gelişmiş ve okursam pişmanlık yaşamayacağımı düşündüğüm bir okul. Sadece ekonomik açıdan zorlaması beni mutsuz ve tedirgin ediyor. Soranlar için okulun mevcut öğrencilere olan fiyatlandırması ise yıla göre belirli bir yüzdelikle düşüyor ancak bu çok fazla değil. Mesela bu yıl için benim alanımdaki 2023 girişliler, yeni öğrencilere kıyasla sadece 30 bin tl daha az ödeyecekler.

ÖZET: İyi çevre, iyi imkanlar, neredeyse her şey iyi, para konusu cırt.

2- Başka şehirde devlet üniversitesinde okumak
Bu tarafta tercih listeme yazabileceğim tek mantıklı üniversite Denizli Pamukkale Üniversitesi. Gerek sıralama, gerek çevre açısından "diğerlerine kıyasla" daha iyi. Sıralamamı hiç sormayın bahsetmeyeceğim bile.
Denizli insanına çok ısınık değilimdir şehrin genel yapısını da beğenmiyorum ama seçenek olarak bir tek o var sayılır. Denizli'de okumak istersem 9 ay ev tutma, ev ihtiyaçları ve bireysel harcamalar yine biraz tutacaktır. Ki bunun geleceğinden emin bile değilim.

ÖZET: Garip şehir, yeni deneyimler, ev yaşamı.

3- Kıbrıs'ta burslu okumak
Bu işte aklımı en çok karıştıran oldu. Kıbrıs'ta okumayı aklımın ucundan geçirmezken burslu kontenjana yeterli olduğumu gördüm. Kıbrıs'ta Doğu Akdeniz Üniversitesinde Yeni Medya ve İletişim bölümünde okuyabiliyorum. Kıbrıs'ın sosyal çevresi, kampüs koşulları ve bana neler katabileceği hakkında henüz tam fikir sahibi değilim o yüzden net bir şey söyleyemeyeceğim. Ancak ücret tarafında okulun yıllık harcı + yurt ücreti (değişir) + bireysel harcamalar IEU'ye kıyasla 2/3 fiyatına geliyor.

ÖZET: Kıbrıs, masraflar, bambaşka bir düzen.

4- Mezuna kalmak
Benim en çok düşündüğüm konu. Çünkü bu sene hem staj, hem okul, hem de dershaneyi aynı anda ilerletmeye çalıştım ve beceremedim. Tabii bu işin bahanesi, bir de sözele sonradan geçmem, dershane düzenine yeterince ayak uyduramamam ve evdeki çalışmalarımın da yetersiz olması var. Dershanedeki deneme sonuçlarım berbat değildi hatta ortalaması sözelde 38k gibi istediğim bölüme hayli yeterli bir sıralama getiriyordu. Ancak sınavda, özellikle normalde 30'dan aşağı net yapmadığım TYT'de batırmam ve AYT'de de felsefe grubunda batırmam sonrası iyice kötü bir sıralamayla karşılaştım. Sadece bu iki dersin netini bile iyi getirsem çok daha iyi bir sıraya yerleşirdim.
Açıkçası tekrar sınava hazırlanacak güce sahip olduğumu zannetmiyorum, ki açık konuşayım geçen sene hazırlanmış gibi de hissetmedim pek fazla. Eğer mezuna kalmak istersem YKS 2025'te en az 70k civarı sıralama yapmam lazım ki şehrimdeki iyi bir bölüme yerleşme şansım bulunsun. Bu süreçte giderim 1 senem ve bireysel harcamalarım, biraz da kaynaklara verilecek para olur herhalde. Ama getirisinden emin değilim.
Sınav esnasında yine afallayabilirim, bu seneki gibi sözele bir yığılma olabilir, gibi gibi. Hiçbir fikrim yok.

Bu konuda görüşlerinizi ve sorularınızı bekliyorum. Yardımınız için şimdiden teşekkürler.
bence mezun denemek için mantıklı sebepler bu saydıklarınız.
Deneyin bir defa daha.
Hani diyeceğim orta-iyi kurumlar olsa neyse de bence bu saydıklarınıza göre mezun deneyebilirsiniz.

sveaz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
832
İsim
ahmet ali özmert
Herkese selam. Henüz lisenin başındayken katıldığım, moderatörlükle zamanımı geçirdiğim bu forumda malum sınava ben de girdim ancak beklediğim net ve sıralamayı elde edemedim. Mevc

Şu anki sıralamamla elimde 4 farklı seçenek var. Bu dört seçeneği benim için en iyi koşullara göre listeledim.
İsteğim kesin olarak İletişim fakültesinde okumak.

1- İzmir Ekonomi Üniversitesi
%50 İndirimli kontenjanlı akredite edilmiş bir bölüm olan Yeni Medya ve İletişim mevcut. Ancak bu sene :)D) okul ücretlerine %105'lik bir zam yapıldı ve geçen seneye kıyasla bir hayli yüksek bir tutar isteniyor.
İzmir'de yaşadığım, hatta kendime ev bulabileceğim için konaklama tarafında bir sıkıntım bulunmuyor. Sadece okulun yıllık ücreti ve bireysel harcamalarım bulunuyor. Bütün bu masraflar bir öğrenim yılı içerisinde normal okul ücretinden daha da fazlasını buluyor tahminimce.
Ekonomi Üniversitesi gerek benim network imkanlarım, gerek bulunduğum sektörle olan bağlantısı, gerek ise İzmir'deki diğer bir vakıf üniversitesi olan Yaşar'a kıyasla bir hayli gelişmiş ve okursam pişmanlık yaşamayacağımı düşündüğüm bir okul. Sadece ekonomik açıdan zorlaması beni mutsuz ve tedirgin ediyor. Soranlar için okulun mevcut öğrencilere olan fiyatlandırması ise yıla göre belirli bir yüzdelikle düşüyor ancak bu çok fazla değil. Mesela bu yıl için benim alanımdaki 2023 girişliler, yeni öğrencilere kıyasla sadece 30 bin tl daha az ödeyecekler.

ÖZET: İyi çevre, iyi imkanlar, neredeyse her şey iyi, para konusu cırt.

2- Başka şehirde devlet üniversitesinde okumak
Bu tarafta tercih listeme yazabileceğim tek mantıklı üniversite Denizli Pamukkale Üniversitesi. Gerek sıralama, gerek çevre açısından "diğerlerine kıyasla" daha iyi. Sıralamamı hiç sormayın bahsetmeyeceğim bile.
Denizli insanına çok ısınık değilimdir şehrin genel yapısını da beğenmiyorum ama seçenek olarak bir tek o var sayılır. Denizli'de okumak istersem 9 ay ev tutma, ev ihtiyaçları ve bireysel harcamalar yine biraz tutacaktır. Ki bunun geleceğinden emin bile değilim.

ÖZET: Garip şehir, yeni deneyimler, ev yaşamı.

3- Kıbrıs'ta burslu okumak
Bu işte aklımı en çok karıştıran oldu. Kıbrıs'ta okumayı aklımın ucundan geçirmezken burslu kontenjana yeterli olduğumu gördüm. Kıbrıs'ta Doğu Akdeniz Üniversitesinde Yeni Medya ve İletişim bölümünde okuyabiliyorum. Kıbrıs'ın sosyal çevresi, kampüs koşulları ve bana neler katabileceği hakkında henüz tam fikir sahibi değilim o yüzden net bir şey söyleyemeyeceğim. Ancak ücret tarafında okulun yıllık harcı + yurt ücreti (değişir) + bireysel harcamalar IEU'ye kıyasla 2/3 fiyatına geliyor.

ÖZET: Kıbrıs, masraflar, bambaşka bir düzen.

4- Mezuna kalmak
Benim en çok düşündüğüm konu. Çünkü bu sene hem staj, hem okul, hem de dershaneyi aynı anda ilerletmeye çalıştım ve beceremedim. Tabii bu işin bahanesi, bir de sözele sonradan geçmem, dershane düzenine yeterince ayak uyduramamam ve evdeki çalışmalarımın da yetersiz olması var. Dershanedeki deneme sonuçlarım berbat değildi hatta ortalaması sözelde 38k gibi istediğim bölüme hayli yeterli bir sıralama getiriyordu. Ancak sınavda, özellikle normalde 30'dan aşağı net yapmadığım TYT'de batırmam ve AYT'de de felsefe grubunda batırmam sonrası iyice kötü bir sıralamayla karşılaştım. Sadece bu iki dersin netini bile iyi getirsem çok daha iyi bir sıraya yerleşirdim.
Açıkçası tekrar sınava hazırlanacak güce sahip olduğumu zannetmiyorum, ki açık konuşayım geçen sene hazırlanmış gibi de hissetmedim pek fazla. Eğer mezuna kalmak istersem YKS 2025'te en az 70k civarı sıralama yapmam lazım ki şehrimdeki iyi bir bölüme yerleşme şansım bulunsun. Bu süreçte giderim 1 senem ve bireysel harcamalarım, biraz da kaynaklara verilecek para olur herhalde. Ama getirisinden emin değilim.
Sınav esnasında yine afallayabilirim, bu seneki gibi sözele bir yığılma olabilir, gibi gibi. Hiçbir fikrim yok.

Bu konuda görüşlerinizi ve sorularınızı bekliyorum. Yardımınız için şimdiden teşekkürler.
dostum mezuna kalınacak bir eğitim sistemi kaldığını düşünmüyorum ben bende bu sene mezundum allahtan benim istediğim sıralamam gelşdi eğer içini rahatlatıckasa denizli gerçekte okunabilecek kampüsü vs güzel olan bir üniversite arkadaşım orda mekatronik okuyor yanına gittiğimde gerçekten güzel duruyordu

mert6161

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
340
İsim
mert
Bende mezuna bırakıyorum hocam istediğim bölüm gelmedi

Oğuzhan'

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
187
İsim
Oğuzhan
Mezun psikolojisi bazen zor oluyor ama eninde sonunda kendi istediğin bölümü kazanmak için yaptığın bir şey olduğu için toparlanıyorsun. Kimse sana mezuna kal veya şu üniversiteyi tercih et diyemez çünkü kimse seni senden iyi tanımıyor. Ben kendimi tanıyordum ve mezuna bırakırsam iyi çalışacağıma inanıyordum mezuna bıraktım sıralamamı istediğim kadar ileri çekememiş olsam da istediğim bölümü farklı bir üniversitede kazandım. Eğitim sistemi mezuna kalınacak bir eğitim sistemi değil evet herkes biliyor belki ama bana kalırsa hiç üniversite okunacak bir eğitim sistemi yok. Her sene binlerce milyonlarca mezun olmasına rağmen işsiz kalıyor çoğu. Yani bu işin mezuna bıraktım bırakmadım şeyi artık kaçtı gitti ikisi de aynı şey oldu. Ayrıca üniversite fiyatları her sene %100'ün üzerinde zamlanıyor. Kendi üniversitemi örnek vereyim isim vermeden %75 burslu okuyorum geçen sene 77k ödüyordum bu sene 150k civarı ödeyeceğim. Ancak okula ilk kez bu sene kayıt olacak birisi eğer %75 burslu ise yaklaşık 200k ödeyecek. Yani eğer seneye kendine güvenmeyip yine aynı sonucu belki daha kötü sonucu yapıp ücretli üniversiteye gidersen emin ol aşırı artmış olacak fiyatları büyük ihtimalle.

Özetle burada önemli olan senin hayatın olduğu için buna en iyi sen karar verirsin. Eğer kendine inanıyorsan, düzenli çalışabilecek ve o psikolojiyi (bazı arkadaşların üniversiteye başlayacak onları görüp özeneceksin belki, sen ders çalışırken onlar sürekli geziyor olacaklar gibi şeyler) kaldırabileceksen mezuna kalmak asla kötü bir şey değildir.

Şöyle örnek vereyim ben mezuna kalıp üstüne 1 sene de İngilizce hazırlık okumuştum yani 2 senem bölüme başlayamadan geçmişti ve bu 2 sene sonunda 2 senelik bölüm okuyan arkadaşlarım mezun oldu ancak ben 1. sınıfa geçmiştim. :D

Henüz gençsin 1 sene mezuna bırakmak çöp olmaz kendine yatırım olur tabi iyi değerlendirirsen.

Dahası  
Reaksiyon skoru
37
İsim
Haktan Erol
ilk mezunluktan hiçbirşey olmaz ancak ikinci, üçüncü mezunluk çok sıkıntı bir iş psikoloji açısından bence, iç disiplinin varsa ve potansiyelinin yaptığın sıralama olduğunu düşünmüyorsan mezuna kal derim. ilk yıl ben sayısal 80k yapmıştım ikinci yılıma yarı yarıya say 40k ya çektim, mezunlukta en zorlandığım konu psikolojisiyidi etrafında seni anlayacak seninle dertleşecek gülecek eğlenecek birini bulamıyosun çok yalnızdım ben duvarlarla arkadaş olacaktım artık. mezuna kalmadan önce bu tarz şeyleri de düşünüp karar ver derim

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
974,973
Üyeler
154,161
Son üye
woxy4731
Top Bottom