Neler Yeni

Bilgisayarın günlerdir çözemediğim kapanma ve geri açılma sorunu.

Yaguos

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Yiğit Arda
Sistem
Ekran kartı : PNY RTX 4070 ti super RGB 16 GB XLR8 Gaming Verto OC EPIC-X GDDR6X 256 bit
İşlemci : 13th Gen Intel(R) Core(TM) i7-13700K 3.40 GHz
Ram : Team T-Force Vulcan Black 16GB (2x8GB) 5600Mhz CL40 DDR5 Gaming
Anakart : MSI PRO B760M-P Intel B760 Soket 1700 DDR5 6800(OC)MHz mATX Gaming
Soğutucu : MSI MAG CoreLiquid M240 240mm Siyah İşlemci Sıvı Soğutucu
Kasa : GamePower Savagis 750W 80+ Bronze ATX 4*ARGB Fan gaming

Bu konu hayatımda açtığım ilk başlık daha önce hiç bir foruma üye olup bir soru sormadım genelde daha önceden birinin başına gelmiş sorunlar başıma gelirdi ama bunun çözümünü gerçekten bulamadım ve sormak istedim bakalım bir çözüm bulabilecek misiniz. Bilgisayarı ismini verebiliyor muyuz bilmiyorum ünlü sitelerden birinden hazır bir şekilde aldım daha yeni kullanmaya başlayalı 2 hafta oldu. Bilgisayarda kapanıp tekrar kendi kendine açılma sorunu var bilgisayarı normal kullanımda daha kapanmadı ama bazı oyunlarda özellikle biraz daha fazla performans gerektiren oyunlarda Baldurs gate 3,Battlefield 2042,Hogwarts legacy, Call of Duty Modern Warfare 3, Fortnite gibi oyunlarda kapanmalar yaşadım oyunlar orijinal takılma kasılma yok ama bir anda bilgisayar hata vermeden kapanıyor ve kendi kendini tekrar başlatıyor. Toplamda 2 hafta kullanımda 20 kereden fazla kapanma yaşadım. Sorunun neyden kaynaklandığını bulamadım Bunun intelin bozuk işlemci üretmesiyle alakalı olabileceğini düşündüm çünkü bu model arızalı modeller arasındaymış. Bundan dolayı microcodelu en güncel biosu yükledim sorun çözülmedi ondan sonra windows 11 yeni nesil sistemler ile daha iyi çalıştığı için bilgisayarı formatladım ve windows 11e geçtim ama hala kapanmalar değişmedi hatta sanki arttı. En güncel driverları yükledim yine bir çözüm olmadı. bilgisayarı Stres testine soktuğumda herhangi bir anormallik göremedim kapanma da olmadı sıcaklık değerleri normaldi. Genel olarak sıcaklık değerleri normal maximum yükte 70 derece gördüm sanırım . Kapanmadan birkaç saniye önce sıcaklık değerleri nasıldır bilmiyorum onu yakalayamadım. Kapanmalar genelde bir işlem yaptığımız anda oluyor mesela oyunu kaydetmek için f5e basmak, oyunu durdurmak için escye basmak gibi. Kapanmalar aynı oyun içinde bazen 2 saat içinde bazen 10 dakika içinde oluyor.

TyShame

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
288
İsim
Halil Karagöz
Cmd yi yönetici olarak başlatıp aşağıdaki kodları kopyala yapıştır yapıp çalıştır hocam.

sfc /scannow
DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth
DISM /Online /Cleanup-Image /ScanHealth
DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

Bakalım düzelecek mi.

innata

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
42
İsim
Onur Erçakır
Aynı şeyler benim de başıma geldi. 700 lük güç kaynağımı 1050 ile değiştirdim ve çözüldü.
OCCT programında güç testi yapıp sorunun güç kaynağından olup olmadığını test edebilirsin.

Yaguos

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Yiğit Arda
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Aynı şeyler benim de başıma geldi. 700 lük güç kaynağımı 1050 ile değiştirdim ve çözüldü.
OCCT programında güç testi yapıp sorunun güç kaynağından olup olmadığını test edebilirsin.
OCCT ile PSU testi yaptım bir sıkıntı çıkmadı ama bir kez daha deneyeceğim şimdi.
Cmd yi yönetici olarak başlatıp aşağıdaki kodları kopyala yapıştır yapıp çalıştır hocam.

sfc /scannow

Bakalım düzelecek mi.
Deniyorum bakalım
Mesaj otomatik birleştirildi:

sfc /scannow

Bakalım düzelecek mi.
Maalesef düzelmemiş hocam daha baldurs gate 3 save girerken kapandı.

Son düzenleme:

innata

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
42
İsim
Onur Erçakır
Bende testi başlat tuşuna basar basmaz kapanıyordu pc. Demek ki sende psu sorunu yok. Ben bir de ram leri expodan çıkarıp denerdim 4800 de.

Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Mehmet sunal
işlemciden dolayı olunca oyunlar hata veriyor işlemci ile alakası yok

Yaguos

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Yiğit Arda
Bende testi başlat tuşuna basar basmaz kapanıyordu pc. Demek ki sende psu sorunu yok. Ben bir de ram leri expodan çıkarıp denerdim 4800 de.
Şuan PSU testinin 20.dakikasındayım bir sorun yok full güçte çalışıyor. 4800 de denedim ama kapanmaya devam etti.

işlemciden dolayı olunca oyunlar hata veriyor işlemci ile alakası yok
hata vermedi o zaman işlemci temiz mi ?

Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Mehmet sunal
Şuan PSU testinin 20.dakikasındayım bir sorun yok full güçte çalışıyor. 4800 de denedim ama kapanmaya devam etti.

hata vermedi o zaman işlemci temiz mi ?
tamamen temizmidir bilemem. microcode güncellemesini yapmışsın zaten işlemcin stabil çalışıyordur şuan sorunun işlemciden dolayı olma ihtimali neredeyse 0. ramdan kaynaklı olabilir yada anakarttan kaynaklı olabilir. farklı ramla deneyebilme şansın varsa onu deneyebilirsin

750 watt o sistem için fazla bile zaten herhangi bir güç sıkıntısı yok

Yaguos

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Yiğit Arda
tamamen temizmidir bilemem. microcode güncellemesini yapmışsın zaten işlemcin stabil çalışıyordur şuan sorunun işlemciden dolayı olma ihtimali neredeyse 0. ramdan kaynaklı olabilir yada anakarttan kaynaklı olabilir. farklı ramla deneyebilme şansın varsa onu deneyebilirsin

750 watt o sistem için fazla bile zaten herhangi bir güç sıkıntısı yok
Benim de aklıma farklı ram ile denemek geldi ama maalesef öyle bir imkanım yok kendi servislerine yollayacağım umarım çözebilirler.

Yaguos

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Yiğit Arda
1726080587573.png

ram ile ilgisi olabileceğini düşündüğüm için ram testide yapayım dedim ve ram 0 derece diyor bu uygulama hatası mı yoksa sorunu buldum mu

Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Mehmet sunal
Benim de aklıma farklı ram ile denemek geldi ama maalesef öyle bir imkanım yok kendi servislerine yollayacağım umarım çözebilirler.

Alıntıyı görüntüle
ram ile ilgisi olabileceğini düşündüğüm için ram testide yapayım dedim ve ram 0 derece diyor bu uygulama hatası mı yoksa sorunu buldum mu
ne yazıkki sorunu bulmadınız belleklerde sıcaklık sensörü olmaz o yüzden göstermemesi normal

Memtest86 programı ile test edebilirsin ramda sorun varsa çıkar yüksek ihtimalle

Top Bottom