Neler Yeni

i5-13400F & RTX 4070 Super sistemde darboğaz sorunu

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Ayhan
Arkadaşlar merhaba öncelikle,

2 yıl önce H610M-A ASUS anakart, XPG 2x8 16 GB 3200 MHz DDR4 RAM, i3-12100F, EVGA GTX 1070 (6 yıldır kullanıyorum) olarak upgrade ettiğim sistemime 1 haftadır kullanmakta olduğum Gainward RTX 4070 Super Ghost model ekran kartını taktım. Sonuçlardan da upgradeden de gayet memnunum fakat ne yaparsam yapayım darboğaz sorununu çözemedim. Sorunun darboğaz olup olmadığını da tam olarak bilmiyorum. Yardımınıza ihtiyacım var.

Sistemim DDR4 bir sistem. İlerleyen zamanlarda DDR5'e geçmeyi düşünüyorum ama şu anlık işimi fazlasıyla görüyor bu sistem. Genel olarak oyunlarda ekran kartı hiçbir zaman %100 99'unu kullanamıyor. Heavenbenchmark, FurMark, OCCT gibi testleri de başarıyla geçti sistem. Anakartın BIOS'una girip ASUS Advanced OC Profile'ye de aldım, bu sayede arada oyunlarda 4100 MHz'den droplanıyordu işlemci. Bunu çözmüş oldum, artık maximum kapasitede kullanıyor. Anakartın BIOS ve sürücü Update'leri dahil hepsini yaptım. Ekran kartı driverini DDU ile kaldırıp sıfırdan kurdum ama sorun çözülmedi.

İzlediğim benchmarklarda aynı sistemi kullanan kişilerde bu denli düşük GPU kullanımına rastlayamadım, işlemci kartı rahatlıkla besliyordu oyunlarda, ona güvenip almıştım. Sizce bu soruna ne neden olabilir? Güç kaynağı da besliyor diye düşünüyorum. 750W bronz sertifika. Çözünürlüğü NVIDIA DSR ile 4K'ya çektiğimde ekran kartına %99 yük biniyor sorun ortadan kalkıyor. 1440p ASUS 170 Hz monitör DP ile kullanmaktayım.

Sistem konfigürasyonu:
  • Anakart: ASUS H610M-A DDR4 3200 MHz.
  • İşlemci: i5 13400F.
  • Ekran kartı: Gainward RTX 4070 Super Ghost.
  • RAM: XPG 3200 MHz 2x8 16 GB.
  • Soğutucu: Cooler Master Master Masterliquid ML240L.
  • Kasa: Everest Rampage tıtan 80Plus Bronze 750W (6 yıldır bu kasa ve PSU'yu kullanmaktayım, yaptığım upgradelerde hiç sıkıntı çıkarmadı.)
  • Depolama: M.2 SSD: Kioxia Exceria Plus G3 lSD10Z001tg8 PCI-Express 4.0 1 TB.
  • Monitör: ASUS TUF Gaming VG27AQ1A 27" 1 ms 2K IPS 170 Hz oyuncu monitörü.
  • İşletim sistemi: Windows 11.

Ekran görüntüsü 2024-09-14 231338.png

Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu testte de görüldüğü gibi, sadece anakart Z serisi.

13400f' nin bu denli darboğaz yapacağını bilseydim direk am5 sisteme geçerdim, ama izlediğim sistem videoları olsun, benchmarklar olsun hiç böyle bir sorunla karşılaşmadım. Bariz bir şekilde kendimde fark ettim.

2k çözünürlükte en azından 4070 super'e bu denli darboğaz yapmamalıydı. Bir çözümü varsa, bilen biri varsa lütfen yardım ederse çok mutlu olurum. Sorun yazılımsal mı donanımsal mı bilmiyorum.

hinbo24

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
29
İsim
TOLGA GENCER
%99 kullanmadığı zaman darboğaz oluyor diye bir şey yok. Ekran kartın işlemcinden fazla kullanılıyor işte. Darboğaz sorunun yok.

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Ayhan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
%99 kullanmadığı zaman darboğaz oluyor diye bir şey yok. Ekran kartın işlemcinden fazla kullanılıyor işte. Darboğaz sorunun yok.
Yapılan benchmarklarda aynı setupta %95-99 arası hep kullanıyor, bende çoğu oyunda dalgalanmakla birlikte %80-95 arası kullanıyor. Helldivers 2'de mesela %60-65, 60 fpsnin altına düşüyor oyun. 2k çözünürlükte bir de. Bir çözüm yöntemi yok mu ? Amd işlemcilere de baktım onlarda da ful kullanıyor bu dediğim oyunlarda kartı.

hinbo24

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
29
İsim
TOLGA GENCER
Siz bakın işlemci ekran kartını geçiyor mu, bazı oyunlarda ufak tefek geçebilir normaldir. Genel olarak ekran kartı yüzdesi işlemci yüzdesinden yüksek ise oyun yeteri kadar ekran kartınızı yormuyordur. Oyun kaynaklı bence.

Göktürk ArdaHan

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
909
İsim
Arda doğan
Arkadaşlar merhaba öncelikle,

2 yıl önce H610M-A ASUS anakart, XPG 2x8 16 GB 3200 MHz DDR4 RAM, i3-12100F, EVGA GTX 1070 (6 yıldır kullanıyorum) olarak upgrade ettiğim sistemime 1 haftadır kullanmakta olduğum Gainward RTX 4070 Super Ghost model ekran kartını taktım. Sonuçlardan da upgradeden de gayet memnunum fakat ne yaparsam yapayım darboğaz sorununu çözemedim. Sorunun darboğaz olup olmadığını da tam olarak bilmiyorum. Yardımınıza ihtiyacım var.

Sistemim DDR4 bir sistem. İlerleyen zamanlarda DDR5'e geçmeyi düşünüyorum ama şu anlık işimi fazlasıyla görüyor bu sistem. Genel olarak oyunlarda ekran kartı hiçbir zaman %100 99'unu kullanamıyor. Heavenbenchmark, FurMark, OCCT gibi testleri de başarıyla geçti sistem. Anakartın BIOS'una girip ASUS Advanced OC Profile'ye de aldım, bu sayede arada oyunlarda 4100 MHz'den droplanıyordu işlemci. Bunu çözmüş oldum, artık maximum kapasitede kullanıyor. Anakartın BIOS ve sürücü Update'leri dahil hepsini yaptım. Ekran kartı driverini DDU ile kaldırıp sıfırdan kurdum ama sorun çözülmedi.

İzlediğim benchmarklarda aynı sistemi kullanan kişilerde bu denli düşük GPU kullanımına rastlayamadım, işlemci kartı rahatlıkla besliyordu oyunlarda, ona güvenip almıştım. Sizce bu soruna ne neden olabilir? Güç kaynağı da besliyor diye düşünüyorum. 750W bronz sertifika. Çözünürlüğü NVIDIA DSR ile 4K'ya çektiğimde ekran kartına %99 yük biniyor sorun ortadan kalkıyor. 1440p ASUS 170 Hz monitör DP ile kullanmaktayım.

Sistem konfigürasyonu:
  • Anakart: ASUS H610M-A DDR4 3200 MHz.
  • İşlemci: i5 13400F.
  • Ekran kartı: Gainward RTX 4070 Super Ghost.
  • RAM: XPG 3200 MHz 2x8 16 GB.
  • Soğutucu: Cooler Master Master Masterliquid ML240L.
  • Kasa: Everest Rampage tıtan 80Plus Bronze 750W (6 yıldır bu kasa ve PSU'yu kullanmaktayım, yaptığım upgradelerde hiç sıkıntı çıkarmadı.)
  • Depolama: M.2 SSD: Kioxia Exceria Plus G3 lSD10Z001tg8 PCI-Express 4.0 1 TB.
  • Monitör: ASUS TUF Gaming VG27AQ1A 27" 1 ms 2K IPS 170 Hz oyuncu monitörü.
  • İşletim sistemi: Windows 11.

Ekran görüntüsü 2024-09-14 231338.png

Bu testte de görüldüğü gibi, sadece anakart Z serisi.

13400f' nin bu denli darboğaz yapacağını bilseydim direk am5 sisteme geçerdim, ama izlediğim sistem videoları olsun, benchmarklar olsun hiç böyle bir sorunla karşılaşmadım. Bariz bir şekilde kendimde fark ettim.

2k çözünürlükte en azından 4070 super'e bu denli darboğaz yapmamalıydı. Bir çözümü varsa, bilen biri varsa lütfen yardım ederse çok mutlu olurum. Sorun yazılımsal mı donanımsal mı bilmiyorum.
Ben bi sorun göremedim ki i5 13400f intel tarafında f/p olan bir işlemci güçlü bir işlemci rahat rahat besler 2k'da 6900xt'yide rahat besliyor darboğaz sorunun yok sadece kart oyunlardaki grafik ayarlarına göre veya oyunun gereksinimlerine göre bir gpu kullanımı sunuyor sana sistemin gayet sağlıklı

Yapılan benchmarklarda aynı setupta %95-99 arası hep kullanıyor, bende çoğu oyunda dalgalanmakla birlikte %80-95 arası kullanıyor. Helldivers 2'de mesela %60-65, 60 fpsnin altına düşüyor oyun. 2k çözünürlükte bir de. Bir çözüm yöntemi yok mu ? Amd işlemcilere de baktım onlarda da ful kullanıyor bu dediğim oyunlarda kartı.
Hangi windows sürümünü kullanıyorsun? Nvidia denetim masası ayarlarını kontrol et ve sistemi güç planlarından niahi performansa al birde arama çubuğuna sistem yapılandırması yaz yukarıdaki sekmelerden önyükleme arayüzüne gir ordanda alttaki güvenli önyüklemeye tıkla karşına açılan pencerede işlemci sınırı der o çekirdek sınırıdır onu aktif et en yüksek değere al sistemi yeniden başlat

DirtyBlue

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
55
İsim
DirtyBlue
Bazı oyunlarda grafik ayarlarında bazı ayarlar FPS ve kullanım oranlarını oldukça değiştiriyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Ayhan
Teşekkürler yorumlarınıza, deneyip sonucu paylaşacağım. windows 11 23h2 sürümünü kullanıyorum, en son updateleri yaptım, bios da en son sürümü yüklü, grafik kartı driveri de.

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Ayhan
Ben bi sorun göremedim ki i5 13400f intel tarafında f/p olan bir işlemci güçlü bir işlemci rahat rahat besler 2k'da 6900xt'yide rahat besliyor darboğaz sorunun yok sadece kart oyunlardaki grafik ayarlarına göre veya oyunun gereksinimlerine göre bir gpu kullanımı sunuyor sana sistemin gayet sağlıklı

Hangi windows sürümünü kullanıyorsun? Nvi
Ekran görüntüsü 2024-09-18 203541.png
dia denetim masası ayarlarını kontrol et ve sistemi güç planlarından niahi performansa al birde arama çubuğuna sistem yapılandırması yaz yukarıdaki sekmelerden önyükleme arayüzüne gir ordanda alttaki güvenli önyüklemeye tıkla karşına açılan pencerede işlemci sınırı der o çekirdek sınırıdır onu aktif et en yüksek değere al sistemi yeniden başlat
Bu şekilde mi olacak acaba ?

bu sisteme anakart baya giriş seviyesi kalmıs
Zaten halihazırda 2 yıldır i3 12100f gtx 1070 ile kullandığım sistemdi. O yüzden 4070 super+13400f'e geçtim soket desteklediği için. Dediğinize göre darboğaz olmaması lazım ama böyle bir sonuç hasıl oldu. Şimdi ddr5'e geçirirsem sistemi sonuç değişecek mi ondan emin olamıyorum. Amd almadığıma da pişman oldum.

Göktürk ArdaHan

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
909
İsim
Arda doğan
Bu şekilde mi olacak acaba ?

Zaten halihazırda 2 yıldır i3 12100f gtx 1070 ile kullandığım sistemdi. O yüzden 4070 super+13400f'e geçtim soket desteklediği için. Dediğinize göre darboğaz olmaması lazım ama böyle bir sonuç hasıl oldu. Şimdi ddr5'e geçirirsem sistemi sonuç değişecek mi ondan emin olamıyorum. Amd almadığıma da pişman oldum.
Evet

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Ayhan
Kullanımlar bu şekilde. %95-99 stabil kullanım çoğu oyunda alamadığım gibi daha da düşüyor kullanım, dalgalanıyor. Tavsiyesi olan varsa bekliyorum. Böyle olmaması gerekiyor çünkü.
1726687893738.png
Ekran görüntüsü 2024-09-18 223059.png
Ekran görüntüsü 2024-09-18 223114.png
Ekran görüntüsü 2024-09-18 223041.png
Ekran görüntüsü 2024-09-18 223025.png
Ekran görüntüsü 2024-09-18 223005.png
Ekran görüntüsü 2024-09-18 222947.png
Ekran görüntüsü 2024-09-18 222904.png
Ekran görüntüsü 2024-09-18 222928.png
Ekran görüntüsü 2024-09-18 222844.png

hinbo24

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
29
İsim
TOLGA GENCER
Kanka takıntılısın valla, normal sonuçlar. Başkasının oyun ayarları farklıdır. Nvidia'da bir shader, filtreleme x16 yapıyorlardır. Sen oynadığın oyunun ince ayarlarını yapan yabancı kanallara bak en iyisi (nvidia ayarları). Darboğaz nedir diye bir araştırma yap istersen. %99 değil ise darboğaz vardır diye bir şey yok. Belki ben düzgün açıklama yapıp ikna edemedim seni o yüzden araştırmanı tavsiye ediyorum saygılar.

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Ayhan
Kanka takıntılısın valla, normal sonuçlar. Başkasının oyun ayarları farklıdır. Nvidia'da bir shader, filtreleme x16 yapıyorlardır. Sen oynadığın oyunun ince ayarlarını yapan yabancı kanallara bak en iyisi (nvidia ayarları). Darboğaz nedir diye bir araştırma yap istersen. %99 değil ise darboğaz vardır diye bir şey yok. Belki ben düzgün açıklama yapıp ikna edemedim seni o yüzden araştırmanı tavsiye ediyorum saygılar.
Yok sıkıntı yok ben anladım aslında. İşlemciden yüksek kullanırsa darboğaz yok ama tam olarak darboğaz da demek istemiyorum ben. Sadece diğerleri gibi %95 üstü kullanım olsun diyorum. Fps 60'ın altına indiğinde çok tat kaçırıyor çünkü. Yoksa sistem bu haliyle de kullanılır bir sıkıntı yok. Youtube'deki aynı ayarları vesaire yaptığımda bende sonuç farklı. Aslında tam olarak darboğaz değil sorun, kart kendini sınırlıyor gibi bir şey.

Ayarlarla da alakalı olabilir bilmiyorum, her şey ultrada ve dlss quality yapıyorum diğerleriyle karşılaştırmak için ama bende 85 kullanıyor o adamda 98 99. Ona taktım sadece. Aynı işlemci ve ekran kartıyla.

Top Bottom